Ekonomi Diğer Haberler

Sanayi üretiminde dibi gördük
Sanayi üretiminde dibi gördük
Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre arındırılmamış sanayi üretimi endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,7 azaldı. Endeksteki değişim her ne kadar son 6 aydır negatifte kalsa da, üç aydır düşüşün hız kesmesi ekonomistlere göre gelecek aylara ilişkin pozitif beklentileri artırdı. Sahadaki durum ise daha farklı…

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu. Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 artış gösterdi. Yeni yıla yüzde 1'lik yükselişle başlayan ve Şubat’ta yüzde 1,4 artış kaydeden sanayi üretimi verileri adeta dipten dönüldüğüne işaret etmiş, Mart ayında da aylık bazdaki artış, sanayi üretiminde toparlanmanın devam edeceğinin göstergesi olmuştu.

Milli gelirde daralma

Ekonomi kaynakları, gelecek dönem görünümünü ele alındığında öncü göstergelerin milli gelirin 2019'un ilk çeyreğinde daralmaya işaret ettiği görüşünde birleşiyor. Ekonomistler, “sanayi üretimi ve katma değer arasında önceki çeyreklerde gözlenen ilişki nedeniyle üretimin bu seyrinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) açısından olumsuz sinyal verdiğini” belirterek iç talep ve yatırımlarda daralma devam ettiğinden ilk çeyrekte milli gelirde yıllık bazda azalışın yüzde 2-3 aralığında görülmesi olasılığına dikkat çekiyor.”

Sanayi üretim endeks rakamlarını ekonomistler böyle yorumlarken sahadaki isimler, olası iyileştirmelerin ipuçlarını siyasilerin bakış açılarında aradılar. İşte o görüşler…

Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmail Okutgen,

‘’En büyük görev siyasilerin’’

“Şurası bir gerçek ki hepimiz aynı gemideyiz. Dolayısıyla bu gemiyi el birliği ile yüzdürmemiz gerekiyor. Burada en büyük görev siyasilere düşüyor. Ülke geleceği için ortak projeler üretilmeli diye düşünüyorum.”

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Engin,

‘’Kısa zamanda bir iyileşme olacağını zannetmiyorum’’

Önce siyasi belirsizlikten kurtulmamız gerekiyor. Ve tabi ki ekonomi yönetimi de ehil ellerde olmalı. Bu iki unsur ekonomiyi doğrudan etkiliyor. O nedenle açıklanan rakamları okuduğumda kısa zamanda sürdürülebilir bir iyiye gidiş olacağını zannetmiyorum.”

 Ordu Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş,

“Seçim büyümeyi yavaşlattı”

“Yüksek faiz kıskacında olan sanayicimiz oluşturulacak yatırım iklimi ile rahatlatılmalıdır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir seçimlerin baskısı altında kaldı. Bir ayı aşkın süreçte de ekonomi yerine İstanbul seçimleri konuşulacak. Peş peşe gelen seçim süreçlerinde ekonomiye fazlasıyla müdahale edilmiş olması sonuçta enflasyonu hızlandırırken, büyümeyi yavaşlatmış ve ekonomiyi ciddi bir kıskaca sıkıştırmıştır. Bu yıl ikinci çeyrekte sancılı geçecektir ama 2020 yılı, yapısal reformlar kararlılıkla yapılırsa toparlanma yılı olacaktır.

Sarıgöl Konveyör Yönetim Kurulu Üyesi Semih Sarıgöl,

“Sanayici beklemede’’

Tam seçim bitti diye sevinirken yeni bir sürece evrildik. İstanbul için 23 Haziran seçim sürecinin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Bazı şeyler yerine oturmadan ticaret konuşulmuyor. Ben ülkede yaşanan gelişmelerin ekonomiden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası pazara dahi uyumlu hareket edemiyoruz. Aşılması gereken ve ekonominin önüne geçen başka sorunlar var. O nedenle sanayici üretim ve yatırım yapmak yerine beklemeyi tercih ediyor.

Ordu Çamsan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz,

‘’Normalleşmeyi bekliyoruz’’

"Ekonomiye odaklanma zamanımız. Ekonomi ana gündem maddesi olmalıdır. Şimdi 4,5 yıl seçimsiz dönemde hedefimiz, ekonomik istikrar ve kalkınmaya yönelik olmalıdır. Yarının inşası için reformlara odaklanılması önemli. Ülkemizin güçlü ekonomik potansiyellerini ortaya koyarak, dengeleme sürecinden atılım sürecine geçip, enflasyonu tek hanelere çekmemiz ve faizleri düşürerek ülkemizi üretim odaklı yatırım yapar hale getirmeliyiz. Tüm sanayiciler ekonomiye odaklanılmasını, yatırım ikliminin sağlanmasını, yüksek faizlerin düşmesini ve normalleşmeyi bekliyor.” REŞAT GÜNGÖR/ KARADENİZ EKONOMİ

 

 
18 Mayıs 2019 Cumartesi 17:41:19 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanayi,üretim,ekonomist


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.