Ekonomi Diğer Haberler

Sanayi üretiminde dibi gördük
Sanayi üretiminde dibi gördük
Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre arındırılmamış sanayi üretimi endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,7 azaldı. Endeksteki değişim her ne kadar son 6 aydır negatifte kalsa da, üç aydır düşüşün hız kesmesi ekonomistlere göre gelecek aylara ilişkin pozitif beklentileri artırdı. Sahadaki durum ise daha farklı…

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu. Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 artış gösterdi. Yeni yıla yüzde 1'lik yükselişle başlayan ve Şubat’ta yüzde 1,4 artış kaydeden sanayi üretimi verileri adeta dipten dönüldüğüne işaret etmiş, Mart ayında da aylık bazdaki artış, sanayi üretiminde toparlanmanın devam edeceğinin göstergesi olmuştu.

Milli gelirde daralma

Ekonomi kaynakları, gelecek dönem görünümünü ele alındığında öncü göstergelerin milli gelirin 2019'un ilk çeyreğinde daralmaya işaret ettiği görüşünde birleşiyor. Ekonomistler, “sanayi üretimi ve katma değer arasında önceki çeyreklerde gözlenen ilişki nedeniyle üretimin bu seyrinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) açısından olumsuz sinyal verdiğini” belirterek iç talep ve yatırımlarda daralma devam ettiğinden ilk çeyrekte milli gelirde yıllık bazda azalışın yüzde 2-3 aralığında görülmesi olasılığına dikkat çekiyor.”

Sanayi üretim endeks rakamlarını ekonomistler böyle yorumlarken sahadaki isimler, olası iyileştirmelerin ipuçlarını siyasilerin bakış açılarında aradılar. İşte o görüşler…

Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmail Okutgen,

‘’En büyük görev siyasilerin’’

“Şurası bir gerçek ki hepimiz aynı gemideyiz. Dolayısıyla bu gemiyi el birliği ile yüzdürmemiz gerekiyor. Burada en büyük görev siyasilere düşüyor. Ülke geleceği için ortak projeler üretilmeli diye düşünüyorum.”

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Engin,

‘’Kısa zamanda bir iyileşme olacağını zannetmiyorum’’

Önce siyasi belirsizlikten kurtulmamız gerekiyor. Ve tabi ki ekonomi yönetimi de ehil ellerde olmalı. Bu iki unsur ekonomiyi doğrudan etkiliyor. O nedenle açıklanan rakamları okuduğumda kısa zamanda sürdürülebilir bir iyiye gidiş olacağını zannetmiyorum.”

 Ordu Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş,

“Seçim büyümeyi yavaşlattı”

“Yüksek faiz kıskacında olan sanayicimiz oluşturulacak yatırım iklimi ile rahatlatılmalıdır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir seçimlerin baskısı altında kaldı. Bir ayı aşkın süreçte de ekonomi yerine İstanbul seçimleri konuşulacak. Peş peşe gelen seçim süreçlerinde ekonomiye fazlasıyla müdahale edilmiş olması sonuçta enflasyonu hızlandırırken, büyümeyi yavaşlatmış ve ekonomiyi ciddi bir kıskaca sıkıştırmıştır. Bu yıl ikinci çeyrekte sancılı geçecektir ama 2020 yılı, yapısal reformlar kararlılıkla yapılırsa toparlanma yılı olacaktır.

Sarıgöl Konveyör Yönetim Kurulu Üyesi Semih Sarıgöl,

“Sanayici beklemede’’

Tam seçim bitti diye sevinirken yeni bir sürece evrildik. İstanbul için 23 Haziran seçim sürecinin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Bazı şeyler yerine oturmadan ticaret konuşulmuyor. Ben ülkede yaşanan gelişmelerin ekonomiden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası pazara dahi uyumlu hareket edemiyoruz. Aşılması gereken ve ekonominin önüne geçen başka sorunlar var. O nedenle sanayici üretim ve yatırım yapmak yerine beklemeyi tercih ediyor.

Ordu Çamsan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz,

‘’Normalleşmeyi bekliyoruz’’

"Ekonomiye odaklanma zamanımız. Ekonomi ana gündem maddesi olmalıdır. Şimdi 4,5 yıl seçimsiz dönemde hedefimiz, ekonomik istikrar ve kalkınmaya yönelik olmalıdır. Yarının inşası için reformlara odaklanılması önemli. Ülkemizin güçlü ekonomik potansiyellerini ortaya koyarak, dengeleme sürecinden atılım sürecine geçip, enflasyonu tek hanelere çekmemiz ve faizleri düşürerek ülkemizi üretim odaklı yatırım yapar hale getirmeliyiz. Tüm sanayiciler ekonomiye odaklanılmasını, yatırım ikliminin sağlanmasını, yüksek faizlerin düşmesini ve normalleşmeyi bekliyor.” REŞAT GÜNGÖR/ KARADENİZ EKONOMİ

 

 
18 Mayıs 2019 Cumartesi 17:41:19 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanayi,üretim,ekonomist


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hilmi Güler: “Çambaşı hak ettiği değere kavuşacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinin cazibesini daha da artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi almak için başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda, Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ilk fındık ihracatçısı oldu

Olam Progıda, mükemmelliğin kavramlarını benimsemek ve hayata geçirmek amacıyla Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldı.

Haberin Devamını Oku

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli kredi borcu 11,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 206,9 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon'da sel felaketi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İhracat artışında bölgelerin şampiyonu Karadeniz

Bölgeler arasında, yılın 5 ayında 2018'in aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını yüzde 15,8'le gerçekleştiren Karadeniz oldu.

Haberin Devamını Oku

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliği'nin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Ordulu tiyatro sanatçısı Aylin Gürsoy, Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci listesinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.