Ekonomi Diğer Haberler

Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Gazeteci Hakan Güldağ, “Yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi 2019’da yüzde 2,3’lük bir büyüme gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6,1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Verilerden yola çıkarsak bunu imkanı olduğunu düşünmüyorum.”

İkinci çeyrekte ekonomi yüzde 1.5 oranında daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.5 oranında daraldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Dünya Gazetesi Sahibi Gazeteci Hakan Güldağ 4’üncü çeyrekte pozitif büyüme rakamları görmenin baz etkisinden dolayı mümkün olabileceğini belirterek şunları söyledi; “ Ekonomimiz 2018’in son çeyreğinde yüzde 2.8 daralmıştı. Şu an sanayi üretim rakamlarının genel seyrine bakarsak hala geçen senenin altında olmakla beraber makasın kapandığını görüyoruz. Onun için 3’üncü çeyrekte değilse de 4’üncü çeyrekte pozitif bir büyüme rakamı görürüz. Bunun için daha net bir açıklama yapmak için temmuz, ağustos ve eylül ayındaki sanayi üretim rakamlarını görüyor olmamız lazım ama eylülün rakamları henüz açıklanmadı. Elimizde şu an satın alma müdürlerinin endeksinin rakamları var. Biliyorsunuz 50’nin altında olan satın alma yöneticileri endeksi verisi olumsuzluğa işaret ediyor. Bu rakamlarda  temmuz ayında bir düşüş oldu ve  46.7’e geriledi daha sonra ağustosta tekrar 48’e çıktı. Eğer eylül’de de devam ederse pozitif büyüme rakamı görülebilir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin geleneksel olarak 3’üncü çeyrekte faaliyetleri zirve yapıyor bu yılda aynı şekilde olursa eğer eğilim toparlanma yönünde olabilir.”

İkinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirilemez

İkinci yarının 2018’in ikinci yarısı gibi geçmesi durumunda ekonominin eksi küçülmeyle yılı kapatacağını belirten Güldağ, “Elimizde şöyle bir gerçek var ekonomimiz yüzde 1.5 daraldı. 2019’un ilk yarısı itibariyle yüzde 1.9’luk bir daralma oluştu. Eğer ikinci yarıda 2018’in ikinci yarısı gibi bir seyir olursa o zaman Türkiye ekonomisi 2019 yılını eksi 1 küçülme ile kapatır. Eğer biz sıfır olsun ne büyüyelim ne küçülelim demek istiyorsak ikinci yarıda yüzde 1.7’lik büyüme gerçekleştirmemiz lazım. Eğer yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi yüzde 2.3’lük bir büyüme 2019’da gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Onun da imkanı olduğunu düşünmüyorum. Böylelikle yeni ekonomi programındaki yüzde 2.3’lük hedefin tutturulmasının zor olacağını söylemek mümkün.” dedi.

Büyüme modelinde değişiklik yapılmalı

İstikrarlı bir ekonomide büyümenin yakalanabilmesi için neler yapılması gerektiğine de değinen Güldağ güvenin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “ İstikrarlı büyümek için öncelikle piyasadaki güvenin oluşturulması, enflasyonun aşağı çekilmesi ve buna bağlı olarak faiz oranlarında aşağıya düşmesi lazım. Bugün istikrarlı büyümenin en önemli güvencesi arz ve talep cephesi. Hem yurt dışında pazarlarımızın gelişmesi hem de yurt içinde pazarımızın canlı olması gerekiyor. Bunun yansıdığı yer de yatırımlar. Eğer üretici kesim tüketimde bir yeni yatırımlar yapar, bunu görmezlerse yatırım durur. Şu an da biz yatırımların durduğu bir durumdayız. Açıklanan ithalata bağlı yatırımlarımızın yüzde 20’ler civarında düştüğünü görüyoruz. Bu da bize sanayicinin henüz yatırım iştahında olmadığını gösteriyor. Üreticilerimiz ve sanayicilerimiz ne zaman yatırım iştahına kavuşursa o zaman istikrarlı büyüme kendini gösterir. Ama şunu belirtmem gerek Türkiye’nin büyüme modelinde bir değişikliğe gitmesi şart. Çünkü eski iç göçe, verimlilik artışına yönelik büyüme modeli artık geride kalmış gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’nin kentleşme oranları çok değişti. Bundan 20-30 yıl önce yüzde 40’lar 50’ler civarında olan kentlerde yaşayanların toplama oranı bugün yüzde 80’lere yükseldi.  Kentli olabildik mi bu ayrı bir konu ama kentlileştiğimiz çok açık. Artık bizim iç göçle gelen dinamikleri de yavaş yavaş kaybettiğimizi görüyoruz. Yani köyden şehre gelip hizmet sektöründe çalışan insanlar verimlilik artışı ile önemli bir büyüme gerçekleştirmişlerdi. Cumhuriyet döneminin potansiyel büyüme hızını yüzde 5 seviyelerine çekmişlerdi ama bugün o seviyeleri iç göçteki dinamikleri kaybettiğimiz için yakalamamız için pek mümkün değil.”

Yüzde 5’i yakalamış bir büyüme hızına ihtiyaç var

Türkiye’nin kalkınmasının büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamasıyla mümkün olabileceğini bir sene eksi büyüyüp sonra artı büyümesinin fayda sağlamayacağını ifade eden Güldağ,“Ekonomiyi yeniden büyüme rotasına sokmak bugün ki sıkıntıları aşmak için yeterli olmayacak. Türkiye’nin artık üretim imkanlarını bir üst seviyeye çıkarması gerekiyor ki yeniden yüksek büyüme oranlarını yakalayabilsin. Yoksa bugün ki dinamiklere bağlı kalırsak artık o dinamikler gücünü yitirdiği için istikrarlı yüksek büyüme oranlarını göremez belki yüzde 2-3’lerde ancak büyüyebiliriz. Kalkınma ancak büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamakla mümkün olabilir. Bir sene eksi büyüyüp iki sene artı büyüyüp sonra tekrar eksi büyüme o ivmeyi kazandırmıyor. Onun için sürdürülebilir, yüzde 5’i yeni dinamiklerle yakalamış bir büyüme hızına ihtiyacımız var. Yüzde 2-3’ler her yıl 600 bin gencine iş bulmak durumunda olan Türkiye için yeterli değil. Ama içi boş kof bir büyüme yerine yeni bir kalınma modeline ihtiyacımız var. Dünyadaki gelişmeleri de göz önüne alarak bundan sonra nasıl bir sıçrama gerçekleştirmemiz gerek.  Şu anda  bu konuda bir avantajımız var. Dünyada yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki ortanca yaşı 30 ile 40 arasında olan ülkeler kalkınma hamlesini gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin şu anda ortanca yaşı 33 buna çok uygun bir imkan hazırlıyor.  Zenginleşme en kolay bu sürede yakalanabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. NAZANBEDİR/KARADENİZEKONOMİ
08 Eylül 2019 Pazar 15:45:46 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ekonomi,program,büyüme


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Fuarda son gün 23 Şubat!

15 Şubat Cumartesi günü kapılarını açan Tüyap Kitap Fuarı, 23 Şubat Pazar akşamına kadar TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Artvin Çoruh Üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler’ alanında ihtisaslaşma programına seçildi.

Haberin Devamını Oku

Kuzey Kafkas Tekstil’den 800 kişilik istihdam sözü

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da yeni OSB’ler için çalışmalar sürüyor

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ilçelerde yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)  kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

TMO’dan ilk tahsis 20 bin ton

TMO kabuklu fındık satış esaslarını açıkladı. Buna göre ilk etapta 20 bin ton fındık tahsis edilecek ve satışlar kilogram başı Levant kalite 20,50 TL, Giresun kalite 21,00 TL, Sivri kalite 20,00 TL olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamını Oku

Burası ‘Çorum’

Vali Çiftçi sanayileşmeyi öz kaynakları ile gerçekleştiren sayılı illerden biri olan Çorum’un güçlü ekonomisiyle işsizlik oranlarını ülke ortalamasının çok altına çektiğini ve ihracattaki başarısının da tescillendiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Yerli restoran zinciri, 24. şubesini Ordu’ya açtı

Doğal, güvenli, kaliteli ürünleriyle tüm tüketicilerin beğenisini kazanan Torku, hazır tüketim konusunda da tüketicilerin hem lezzetli hem de güvenilir gıda talebine karşılık vererek hayata geçirdiği döner restoranlarının 24’üncüsünü Ordu’da açtı.

Haberin Devamını Oku

Ulusoy Un’dan Milli Eğitimin projesine destek

Ulusoy Un, Milli Eğitim Bakanlığının "Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye" sloganıyla yayınlamış olduğu "tasarım beceri atölyeleri" için Samsun’da açılacak olan 100 atölyeden 20’sinin yapımını üstlenecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Üreten Kadın, Güçlü Kadın”

“Üreten Kadın, Güçlü Kadın” projesi kapsamında Giresun ilinde geleneksel yöntemlerle üretim yapan ve ürettiği ürünü uygun koşullarda pazarlama, geliştirme, markalaştırma imkânı bulamayan kadınlara yönelik uygun fiziki alan ve satış kanalları oluşturulacak.

Haberin Devamını Oku

Listede Altınordu ve Ünye’de var!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek alkollü içkiler kapsamında yapılan açıklamada Altınordu ilçesinde hizmet veren Güven Bar Restaurant ile Ünye’de hizmet veren Tadım Kafeterya da yer aldı. 

Haberin Devamını Oku

Altun Gıda’dan dünyada bir ilk!

Markalaşma yolunda ilerleyen Altun Gıda dünyada bir ilk olarak yüzde 78 fındık ve yüzde 22 pancar şekeri kullanılan fındık ezmesi üretti.

Haberin Devamını Oku

Fındığı  “Bentonit” kurtaracak!

Fındıkta kalite kaybına neden olan aflatoksin oranlarını bentonitle yaptıkları uygulama sayesinde en aza indirdiklerini belirten Ünye Madencilik YKB Tecer, “Uygulamanın yaygınlaştırılması ile hem verimlilik yüzde 20 oranında artacak hem de 3-4 milyarlık zirai ilaç ihracatının önüne geçilecek” dedi

Haberin Devamını Oku

Rotary’den Karadeniz Ekonomi’ye ödül

Ordu Rotary Kulübü tarafından 35’incisi düzenlenen “Mesleki Hizmet Ödülleri” sahiplerini buldu.

Haberin Devamını Oku

2020’de konut satışları yüzde 46,3 arttı

2020 yılı Ocak ayı itibariyle Samsun ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,3 arttı.

Haberin Devamını Oku

28 buçuk milyon liralık 12 farklı proje

Trabzon'da iş insanlarıyla bir araya gelen Bakan Varank, Trabzon’un ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 28 buçuk milyon liralık 12 farklı projeye imza atılacağını kaydetti.

Haberin Devamını Oku

TMO stoklarını açıyor

Sanayicilerin sektör zora sokuluyor mağdur ediliyoruz eleştirilerine bakanlık tepkisiz kalmayarak 1 Mart itibariyle TMO’nun stoklarında bulunan fındığı 20,50 liradan satışa çıkaracaklarını açıkladı.

Haberin Devamını Oku

MEGİP çerçevesinde 605 kişi istihdam etti

"Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü" çerçevesinde Samsun’da açılan çeşitli kurslar sonunda Samsun’da 605 kişi iş başı yaptı.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz 6. Kitap Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Karadeniz 6’ncı Kitap Fuarı 23 Şubat  tarihine kadar açık olacak.

Haberin Devamını Oku

Atlasjet iflas etti!

Ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz günlerde uçuşlarına ara verdiğini duyuran Atlasjet iflas başvurusunda bulundu.

Haberin Devamını Oku

İşletmelerin kapasitelerini koruyabilmesi için prim desteği devam etmeli

Şahin, ‘’İlave 6 puan sigorta primi indirimi için geri kalmış vilayetlerde faaliyet gösteren işletmelerin kapasitelerini koruma ve istihdamını muhafaza edebilmesi açısından günün koşulları da hesaplanmak kaydıyla sigorta prim desteğinin devam ettirilmesinde yarar var’’

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörüne 5,2 Milyar Lira ayrıldı

2020 yılında gerçekleştirilecek kamu yatırımları arasında tarım sektörüne yaklaşık 5,2 Milyar Lira ayrıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’İlave sigorta prim desteği uzatılmalı’’

Giresun TSO YKB Çakırmelikoğlu, ‘’Bugünkü ekonomik şartlar göz önüne alınarak ilave sigorta prim desteğinin uzatılmalı’’

Haberin Devamını Oku

Yerli tohum seferberliği başlatıldı 

​​​​​Bakan Pakdemirli, ‘’2023 hedefimiz 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır. Ülkemiz tohumculuğunda eğitim, yeni çeşit, tescil, sertifikasyon ile fide ve fidan alanlarında ‘İhtisas Merkezleri’ kurarak ‘Atadan Toruna Tohum Seferberliğini’ ilan ediyorum.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’lerine 7 buçuk milyonluk kaynak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Ordu 2. OSB'ye 3 Milyon TL ve Fatsa OSB'ye 4.5 Milyon TL kaynak aktarılacak.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.