Ekonomi Diğer Haberler

Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Gazeteci Hakan Güldağ, “Yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi 2019’da yüzde 2,3’lük bir büyüme gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6,1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Verilerden yola çıkarsak bunu imkanı olduğunu düşünmüyorum.”

İkinci çeyrekte ekonomi yüzde 1.5 oranında daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.5 oranında daraldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Dünya Gazetesi Sahibi Gazeteci Hakan Güldağ 4’üncü çeyrekte pozitif büyüme rakamları görmenin baz etkisinden dolayı mümkün olabileceğini belirterek şunları söyledi; “ Ekonomimiz 2018’in son çeyreğinde yüzde 2.8 daralmıştı. Şu an sanayi üretim rakamlarının genel seyrine bakarsak hala geçen senenin altında olmakla beraber makasın kapandığını görüyoruz. Onun için 3’üncü çeyrekte değilse de 4’üncü çeyrekte pozitif bir büyüme rakamı görürüz. Bunun için daha net bir açıklama yapmak için temmuz, ağustos ve eylül ayındaki sanayi üretim rakamlarını görüyor olmamız lazım ama eylülün rakamları henüz açıklanmadı. Elimizde şu an satın alma müdürlerinin endeksinin rakamları var. Biliyorsunuz 50’nin altında olan satın alma yöneticileri endeksi verisi olumsuzluğa işaret ediyor. Bu rakamlarda  temmuz ayında bir düşüş oldu ve  46.7’e geriledi daha sonra ağustosta tekrar 48’e çıktı. Eğer eylül’de de devam ederse pozitif büyüme rakamı görülebilir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin geleneksel olarak 3’üncü çeyrekte faaliyetleri zirve yapıyor bu yılda aynı şekilde olursa eğer eğilim toparlanma yönünde olabilir.”

İkinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirilemez

İkinci yarının 2018’in ikinci yarısı gibi geçmesi durumunda ekonominin eksi küçülmeyle yılı kapatacağını belirten Güldağ, “Elimizde şöyle bir gerçek var ekonomimiz yüzde 1.5 daraldı. 2019’un ilk yarısı itibariyle yüzde 1.9’luk bir daralma oluştu. Eğer ikinci yarıda 2018’in ikinci yarısı gibi bir seyir olursa o zaman Türkiye ekonomisi 2019 yılını eksi 1 küçülme ile kapatır. Eğer biz sıfır olsun ne büyüyelim ne küçülelim demek istiyorsak ikinci yarıda yüzde 1.7’lik büyüme gerçekleştirmemiz lazım. Eğer yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi yüzde 2.3’lük bir büyüme 2019’da gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Onun da imkanı olduğunu düşünmüyorum. Böylelikle yeni ekonomi programındaki yüzde 2.3’lük hedefin tutturulmasının zor olacağını söylemek mümkün.” dedi.

Büyüme modelinde değişiklik yapılmalı

İstikrarlı bir ekonomide büyümenin yakalanabilmesi için neler yapılması gerektiğine de değinen Güldağ güvenin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “ İstikrarlı büyümek için öncelikle piyasadaki güvenin oluşturulması, enflasyonun aşağı çekilmesi ve buna bağlı olarak faiz oranlarında aşağıya düşmesi lazım. Bugün istikrarlı büyümenin en önemli güvencesi arz ve talep cephesi. Hem yurt dışında pazarlarımızın gelişmesi hem de yurt içinde pazarımızın canlı olması gerekiyor. Bunun yansıdığı yer de yatırımlar. Eğer üretici kesim tüketimde bir yeni yatırımlar yapar, bunu görmezlerse yatırım durur. Şu an da biz yatırımların durduğu bir durumdayız. Açıklanan ithalata bağlı yatırımlarımızın yüzde 20’ler civarında düştüğünü görüyoruz. Bu da bize sanayicinin henüz yatırım iştahında olmadığını gösteriyor. Üreticilerimiz ve sanayicilerimiz ne zaman yatırım iştahına kavuşursa o zaman istikrarlı büyüme kendini gösterir. Ama şunu belirtmem gerek Türkiye’nin büyüme modelinde bir değişikliğe gitmesi şart. Çünkü eski iç göçe, verimlilik artışına yönelik büyüme modeli artık geride kalmış gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’nin kentleşme oranları çok değişti. Bundan 20-30 yıl önce yüzde 40’lar 50’ler civarında olan kentlerde yaşayanların toplama oranı bugün yüzde 80’lere yükseldi.  Kentli olabildik mi bu ayrı bir konu ama kentlileştiğimiz çok açık. Artık bizim iç göçle gelen dinamikleri de yavaş yavaş kaybettiğimizi görüyoruz. Yani köyden şehre gelip hizmet sektöründe çalışan insanlar verimlilik artışı ile önemli bir büyüme gerçekleştirmişlerdi. Cumhuriyet döneminin potansiyel büyüme hızını yüzde 5 seviyelerine çekmişlerdi ama bugün o seviyeleri iç göçteki dinamikleri kaybettiğimiz için yakalamamız için pek mümkün değil.”

Yüzde 5’i yakalamış bir büyüme hızına ihtiyaç var

Türkiye’nin kalkınmasının büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamasıyla mümkün olabileceğini bir sene eksi büyüyüp sonra artı büyümesinin fayda sağlamayacağını ifade eden Güldağ,“Ekonomiyi yeniden büyüme rotasına sokmak bugün ki sıkıntıları aşmak için yeterli olmayacak. Türkiye’nin artık üretim imkanlarını bir üst seviyeye çıkarması gerekiyor ki yeniden yüksek büyüme oranlarını yakalayabilsin. Yoksa bugün ki dinamiklere bağlı kalırsak artık o dinamikler gücünü yitirdiği için istikrarlı yüksek büyüme oranlarını göremez belki yüzde 2-3’lerde ancak büyüyebiliriz. Kalkınma ancak büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamakla mümkün olabilir. Bir sene eksi büyüyüp iki sene artı büyüyüp sonra tekrar eksi büyüme o ivmeyi kazandırmıyor. Onun için sürdürülebilir, yüzde 5’i yeni dinamiklerle yakalamış bir büyüme hızına ihtiyacımız var. Yüzde 2-3’ler her yıl 600 bin gencine iş bulmak durumunda olan Türkiye için yeterli değil. Ama içi boş kof bir büyüme yerine yeni bir kalınma modeline ihtiyacımız var. Dünyadaki gelişmeleri de göz önüne alarak bundan sonra nasıl bir sıçrama gerçekleştirmemiz gerek.  Şu anda  bu konuda bir avantajımız var. Dünyada yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki ortanca yaşı 30 ile 40 arasında olan ülkeler kalkınma hamlesini gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin şu anda ortanca yaşı 33 buna çok uygun bir imkan hazırlıyor.  Zenginleşme en kolay bu sürede yakalanabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. NAZANBEDİR/KARADENİZEKONOMİ
08 Eylül 2019 Pazar 15:45:46 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ekonomi,program,büyüme


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yoksulluk oranı yüzde 12,7

Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 24 bin 199 TL olurken, 2017 yılına göre yüzde 12,2 arttığı saptandı. Sürekli yoksulluk oranına bakıldığında ise bu oranın yüzde 12,7 olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir’’

Öztürk,‘’Burada kültür, medeniyet, misafirperverlik, çalışkan insanlar gördük. Karadeniz’in en büyük değeri burada yaşayan insanlardır. KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, beton üreticilerine doğru uygulama öğretmek’’

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

Haberin Devamını Oku

Atatürk silueti tekrar Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden yapılan Atatürk silueti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 95. Yıl dönümünde düzenlenen programla açıldı.

Haberin Devamını Oku

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.