Kapat

Ticaret savaşları fırsata çevrilebilir

''Türkiye'nin yönü Batı'ya doğru ve ticaretin, yatırımın, finansmanın büyük bölümü bu tarafa doğru olduğu için ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarını Türkiye gibi ülkeler fırsata çevirip ekonomiye katkı sağlayabilir.''

 Ticaret savaşları fırsata çevrilebilir

Uluslararası finans piyasalarının iki önemli ismi olan ve Türkiye'yi de yakından tanıyan Mobius Capital Partners kurucusu Mark Mobius ve Bluebay Varlık Yönetimi Kıdemli Stratejisti Tim Ash, 10'uncu Boğaziçi Zirvesi'nin ikinci gününde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Avdan'ın moderatörlüğündeki 'Türkiye'deki Yatırım İklimi ve Yatırım Yönetiminin Geleceği' başlıklı panelde konuştu.

 

‘’Ticaret savaşları değerlendirilmeli’’

 

Uzun yıllardır Türkiye'de yatırımlarının olduğunu ve Türkiye'nin geçen yıllar boyunca inanılmaz bir şekilde geliştiğini ifade eden Mobius, sadece borsaya bakarak bile bu değişimin görülebileceğini belirtti. Türkiye'deki hisse senedi fiyatlarının dünya ile kıyaslandığında nispeten ucuz olduğuna işaret eden Mobius, ancak eksiye giden faizlerin küresel bazda hisse senetlerine nasıl değer biçileceği konusunu büyük bir sorun haline getirdiğini anlattı. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına da değinen Mobius, bunun Türkiye gibi ülkeler açısından fırsata çevrilebileceğini belirtti. Türkiye'nin yönünün Batı'ya doğru olduğunu ve ticaretin, yatırımın, finansmanın büyük bölümünün bu tarafa olduğunu anlatan Ash, "Türkiye'deki işadamları şöyle düşünmeli: Tamam ticareti etkiliyor ama biz nasıl avantaj sağlarız. Bunun için Çin ile yakın temasta olmak lazım. Örneğin Türkiye Çin'i davet eder ve oradaki üretimin bir kısmını buraya alabilirsiniz. İhracat işlem bölgeleri bu işi çözer. Ürünler burada montajlanıp Türkiye'den ihraç edilebilir. Son dönemde çok büyük bir Çinli beyzbol şapkası üreticisi üretimini Bangladeş'e taşıdı ve ABD'ye oradan ihracat yapıyorlar. Ama bunun için öncelikle ölçek büyütmeniz gerekiyor." dedi.

 

‘’Bankacılık sektörü herkesin düşündüğünden iyi’’

 

Türkiye'nin ciddi finansal şoklar yaşadığını ve paranın değerinin düştüğünü anlatan Ash, ancak hızlı bir toparlanma yaşandığını ifade etti. 'Türkiye'nin öyküsünü satın almak istiyoruz' diyen Ash,"Geçen sene Türkiye'nin yaşadığı zor dönemde herkes bir anda Türkiye uzmanı oldu. Twitter'a baktığımızda Türkiye başarısız olacaktı, bankalar zor duruma düşecekti. Ama aradan 1.5 yıl geçti ve kurlar geriledi, bankalar da kötü duruma düşmedi. Türkiye ekonomisinin esnekliği ve direnci çok kayda değer. Bankacılık sektörü de herkesin düşündüğünden daha iyiymiş demek ki... Türkiye güzel bir öykü olabilirim diyor. Özellikle 2002-2011 arasında yaşanan ekonomik mucizenin ayarlarına geri dönmek lazım’’ dedi.

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?