Sektörler Enerji Haberleri

Sanayicinin gardı iyice düştü
Sanayicinin gardı iyice düştü
Elektriğe Temmuz ayında yapılan yüzde 15 zam ile birlikte son 15 ayda elektrik maliyeti yüzde 130 arttı. Zamdan en çok etkilenen sanayiciler ve yatırımcılar yapılan zamların yanında üreticiyi destekleyici adımların da atılması görüşündeler.

15 ayda yüzde 130 elektrik zammı:

 Elektrik zammının tetiklediği doğalgaz, benzin, motorin ve su zamları üretim yapan sektörleri küçülmeye ya da ürün fiyatlarını arttırmaya zorluyor.

Elektriğe Temmuz ayında yapılan yüzde 15 zam ile birlikte son 15 ayda elektrik maliyeti yüzde 130 arttı. Zamdan en çok etkilenen sanayiciler ve yatırımcılar. Elektrik zammının tetiklediği doğalgaz, benzin, motorin ve su zamları üretim yapan sektörleri küçülmeye ya da ürün fiyatlarını arttırmaya zorluyor.  Ülkenin ekonomisini ayakta tutmak için çabaladıklarını belirten üreten kesim yapılan zamların yanında üreticiyi destekleyici adımların da atılması görüşündeler.

Zamlara yönelik tepkiler şu şekilde;

Ertelenen zamlar seçim sonrası başladı

Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Tarık Tarhan ülkede elektrikle ilgili bir kriz olmadığına dikkati çekerek yapılan bu zamların geçmişte ertelenen zamlar olduğunu vurguladı. Tarhan, “Şu anda ülkemizde elektrikle ilgili bir kriz olduğunu söyleyemem. Çünkü üretim kapasitemiz tüketim kapasitemizin çok üzerinde hatta ekonomik durgunlukta santrallerin bir kısmı devre dışı kalmaya başladı. Sektörün satışla ilgili sorunlar yaşaması sanayide enerji tüketimini gittikçe azalttı. Enerji ihtiyacı yok aksine fazlalık var. Yapılan zamların sinyalleri daha önceden gelmeye başladı. Şu anda enerji sektöründeki aktörlerin, üreticilerin ve özel dağıtım şirketlerinin dış piyasada 35 milyar dolar hazine garantili borçları var. Bunların ödeme zamanları gelmeye başladı ama ödemekte sıkıntı çekildiği içinde bu zamlar yapıldı. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları ile yapılan büyük çaplı ihalelerdeki fiyatları yüksek. Fiyatların dövize bağlı olarak dolar bazında alım garantilenen fiyattan çok yüksek olması ve döviz artışı da bu zamları körükleyen etkenlerden.” dedi. Fiyat garantili sözleşme yapılmaması gerektiğini vurgulayan Tarhan, “ Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili garantili olan sözleşmelerde fiyatın belirlenmesi değil gerçek anlamda bir fiyat değerlendirilmesi yapılması gerekiyor. Çok elzem olmadığı sürece hiçbir gelişmiş ülkede fiyat garantili sözleşme yapılmaz. Ürettiğin ve satabildiğin kadarını satarsın. Sözleşmeler bu bazda yapılmalı” diye konuştu.

Enerli maliyetim yüzde 80 arttı

Bu zamlarda yatırım yapılmaz diyen Ordu Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Başkanı Murat Şimşek, “1 yıl içerisinde doğalgaza yüzde 83 elektriğe yüzde 78 akaryakıta yüzde 50’nin üzerinde zam yapıldı. Bu zamlarla ihracat yapan ya da iç pazarda çalışan arkadaşlardan yatırım mı bekliyorsunuz? Bu kadar büyük maliyet artışıyla para kazanmak mümkün değil. Ben de doğalgazı çok fazla kullanan bir firmayım. OSB’de ikinci doğalgazı en çok kullanan benim. Enerjide maliyetim yüzde 80 arttı. Dolayısıyla enerji maliyetlerinin mutlaka çözülmesi lazım. Sanayici yatırım yapacaksa teşvik verilmesi gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

TEİAŞ’a  enerji lisansı almak için başvurduk

Giresun 2. OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz “Elektrik fiyat artışının sanayiciyi etkilediği bir gerçek. Biz bölge müdürlüğü olarak yeni kurulan elektrik santrali bitince TEİAŞ için enerji lisansı almak için çalışmaya başladık. OSB olarak lisans almamız TEİAŞ’dan direk olarak, dağıtım şirketlerine oranla daha ucuz elektriği alıp sanayicilere daha ucuz elektrik tedariki yapabileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Zamlarla başa çıkıp büyümeye çalışmak zor

Yapılan zamlarların sabit giderlerini yüzde 35 oranında arttırdığını dile getiren Sarıgöller Yönetim Kurulu Üyesi Semih Sarıgöl  “Elektrik bizim için çok önemli bir gider. Rekabette bizi zora sokuyor. Yeni açacağım fabrikayı Organize Sanayi Bölgesi’ne( OSB) açıyorum. Bu sayede giderlerim biraz olsun azalmış olacak.” dedi. Ayrıca büyümek zorunda olduğunu da belirten Sarıgöl şöyle devam etti; “ Pazarın içindeyim içinde bulunduğumuz dönemde eğer bir yatırım hamlesi göstermezsen otomatik olarak pazarın dışına itiliyorsun. Zamlarla başa çıkıp büyüme çalışmak zor ama yatırım yapmaya mecburuz. Çünkü ya büyüyeceksiniz ya da kaybolup gideceksiniz.  Ülke olarak zor dönemden geçiyoruz. Ekonomimiz malum siyasi krizler de var. Kurların düşük olması bizi tekrar ihracat cenneti bir ülke haline getirir. Bu da üretmeyen hazır tüketen bir toplum olmamıza neden olur. Çare kurları bu seviyelerde tutarak ihracatı artırıp ithalatı azaltmak, böylece cari açık azalır, faizler düşer ve nihayetinde enflasyon geriler.  Bu manada böyle günlerde birlik olmalıyız. İktidar, muhalefet, sivil toplumu ve birey olarak milli menfaatlerimiz doğrultusunda tek bilek durduğumuzda  ne ekonomik yaptırımlar ne de baskılar hiçbir şey yapamıyor. 

Mal satamıyoruz

Üreten kesimin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Çamsan Ordu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz, “Yatırım iklimi oluşturulmalı. Bu zamlar önümüzdeki süreçte hem üretime hem de buna bağlı olarak ihracata olumsuz yansıyacak. İhracatçının bu artan maliyetlerle malını satma şansı oldukça azalacak. Ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği ve farklı elektrik üretim kaynaklarının birbirlerinin maliyetlerini sübvanse edecek biçimde fiyatlandırılmasını sağlayacak yeni bir düzene geçilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Ekonomimiz can çekişiyor

Bu zamlar sayesinde can çekişen üretim bir süre sonra hep duracak diyen Gezmişler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş, “Sadece elektrik zammı değil genel anlamda zamlara baktığımızda ekonomimiz şu an can çekişiyor. Tüm sektörler zorlukta çok büyük bir para kıtlığı var. Devleti zam yaparken üreten kesimi desteklemeli. Sanayici, tekstilci, inşaatçı veya hizmet sektörü fark etmez istihdam sağlayan herkese destek verilmeli.  Üretmeyen kesim  çok rahatta bankaya koyuyor parasını yüzde 25 faiz kazanıyor. Bizde üreten olarak yüzde 25 faiz kazanmak için yüzlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Devletin bu anlamda bize biraz destek olması lazım. Geçen ağustos ayındaki kriz hala aşılmadı herkes şu an sıkıntıda. Önlem alınmazsa önce konkordatolar gelip sonra iflas aşamasına geçilecek. Bu etkenler bizi istihdam azaltmaya masrafları kısmaya yöneltiyor. Türkiye’deki işsizliğin gitgide artmasının sebebi bu. Bu şekilde devam ederse daha da artacak ve daralan ekonomi işsizliği patlatacaktır. İşsizlikle mücadele edilmesi için destek verilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Maliyet hesabı yapamıyoruz

Elektrik enerjisi için ödedikleri faturanın anormal oranda arttığını dile getiren Zonguldak Tatoğlu Un Yapı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Tatoğlu, “ Faturalarımız arttı ve ay sonuna kadar maliyetin ne kadar olduğunu bilemediğimiz için maliyet hesabı yapamıyoruz. Enerjide fiyat artışlarının daha adil bir yöntemle, sanayiciye bu kadar ağır yük getirmeden çözülmesi gerektiğini  düşünüyorum. Üreten kesim bu zamların altında ezilmektedir.” şeklinde konuştu.

Zamlar fiyatlarımıza yansıyacak

Zamların ürün fiyatlarına yansıdığını ifade eden Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Altaş, “Şuan altından kalkamayacağımız kadar zam geldi.. Kendimizi güncelleyeceğiz, gelen zamları yansıtmak zorundayız. Bu nasıl yansır bilmiyorum ama mesela bir yağ üretiyorum. Yağda yüzde 14 zam yapabilmişiz, yaklaşık yüzde 60’a yakın girdilerin zamlandığınızı görüyoruz. Bu nedenle bizim ürünlerimizin fiyatları azalmaz, yükselir diye düşünüyorum.” dedi.

Dış pazarda müşteri kaybediyoruz

Akbaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, “Erdoğan Akbaş, “Yatırımcı küstürülmemeli. Elektrik fiyatlarındaki maliyet artışının öngörülebilir olmaması ve fiyat dalgalanmaları nedeniyle rekabet gücümüz azaldı. Alış ve satış fiyatlarımızı ayarlamakta çektiğimiz güçlük, ihracatımızı etkiliyor. Bu durum dış pazarda müşteri kaybetmemize yol açtı” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
21 Temmuz 2019 Pazar 19:12:29 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,elektrik,zam,sanayici,yatırımcı,üretici


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.