Genel Müdür Güldal: Kâr da zarar da TMO’nun

TMO’ya yöneltilen “24 TL’ye fındık sattı, üreticiye kar payı dağıtmadı” gibi eleştirilere cevap veren Genel Müdür Güldal “fiyatların üreticiye zarar verdiği iddiası asla doğru değildir. Belirlenen alım fiyatları; üretici maliyeti, üretim miktarı, bir önceki yılın alım miktarı ve kar marjı gibi çok sayıda faktör dikkate alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla üreticiye kâr payı ödeme ya da zararı üreticiden tahsil etmek gibi bir durum söz konusu değildir.”

 Genel Müdür Güldal: Kâr da zarar da TMO’nun

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal yaptığı açıklamada ofisin yürüttüğü fındık politikasına dair açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya platformlarında TMO'nun fındık politikasına dair “vatana ihanet, emek hırsızlığı” gibi ithamların yanı sıra “24 TL ye fındık sattı, üreticiye kar payı dağıtmadı” gibi eleştiriler yer almıştı. Bu talihsiz açıklamalara karşı başta fındık üreticileri olmak üzere kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması zarureti doğmuştur. TMO fındık alım fiyatlarını; üretici maliyeti, ekonomik göstergeler, üretim miktarı, bir önceki yıl alım fiyatları, üretimin sürdürülmesini sağlayacak kâr marjı gibi çok sayıda faktörü dikkate alarak belirlemektedir. Açıkladığımız fiyatlar, piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin altına düşmesini önlemek için belirlenmiş referans fiyatlardır. Nitekim 2019 yılında Levant kalite için 16,50 TL/kg, Giresun kalite için 17,00 TL/kg alım fiyatı açıklanmış ve piyasa fiyatları da kısa sürede belirlenen fiyatların üzerine çıkmış, Karadenizli üreticilerimizin en az 1,5 Milyar TL ilave gelir elde etmesi sağlanmıştır. TMO'nun açıkladığı fiyatların üreticiye zarar verdiği iddiası asla doğru değildir. Zira satışlarımızın açılması için üreticinin elindeki ürünün bitmesi beklenmiş, fındık ihracatının kesintisiz sürmesi için Mart Ayında yurt içi satışlarımız başlamıştır. Satış fiyatları, TMO'nun alım, muhafaza ve finansal maliyetleri yanında ülke ekonomisine sağlayacağı katkı sebebiyle, iç ve dış piyasalardaki gelişmeler takip edilerek belirlenmektedir.”

Tahsis süreci devam ediyor

Mart ayında 51, Nisan ayında 135 olmak üzere toplam 186 alıcıya 46 bin ton kabuklu fındık satışı yapıldığını belirten Güldal, “Mayıs ayında ise yine iç ve dış piyasalar yakından takip edilerek, ülkemiz ekonomisine ve özellikle ülkemiz döviz gelirine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerinin aktif olması ve işletme kapasiteleri ile sınırlı olmak kaydıyla sanayici-ihracatçılara 20 bin ton fındık satışı için 24 TL/kg fiyat belirlenmiştir. Başvuru sırasında yüzde 25 peşin ödeme yapılması şartını yerine getiren 81 firmadan talep gelmiş olup tahsis süreci devam etmektedir. Kuruluşumuz kendine ait sermayesiyle alım, satış, ithalat ve ihracat faaliyetleri yürüterek üretici ve tüketici arasında denge sağlayan, piyasaları düzenleyen bir İktisadi Devlet Teşekkülüdür (İDT). Kamu İktisadi Teşekküllerinin kanun gereği, kar payı ödeme veya zarar ettiğinde zararı üreticiden tahsil etmeleri söz konusu değildir. TMO, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de iç ve dış piyasaları yakından takip edecek, çiftçimiz ve ülke ekonomimiz yararına her türlü önlemi alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rekor talep geldi

Öte yandan Ofisin 6 Mayıs'ta 24 TL'den teklif alma suretiyle satışa çıkardığı 20 bin ton kabuklu fındığa yaklaşık 200 firmadan 300 bin tonluk talep geldi. 17 bin 500 tonu lavant, 2 bin 500 tonu Giresun kalite olmak üzere TMO tarafından 5 Mayıs'a kadar kilosu 24 TL'den teklif alma suretiyle satışa çıkarılan ancak daha sonra süresi 6 Mayıs'a uzatılan toplamda 20 bin tonluk fındığa sektörden 300 bin tonun üzerinde talep geldi. Nisan ayında tüccara da açık olarak yapılan ancak Mayıs'takine sadece fındık ihracatçısı ve sanayicisi olanların girebildiği satışa rekor 24 liralık fiyata rağmen rekor düzeyde talep gelmesi sektörde şaşkınlık yarattı. TMO Nisan ayındaki satışı kilosu 21 bin liradan yapmıştı. Yaklaşık 200 firmanın söz konusu fındıklardan alabilmek için talep de bulunduğu, şartname gereği bunun içinde yaptıkları talebin yüzde 25'ini de avans olarak TMO'nun hesabına yatırdılar. Yatırılan bu paranın da 1 milyar 800 milyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor. Gelen talebin boyutunun çok fazla olması karşısında TMO'nun stoklarındaki fındıkların tamamını değerlendirerek, satılacak miktarı 20 tondan 24 tona çıkarabileceği de bildirildi. HABER MERKEZİ

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?