Ekonomi Hazine ve TCMB Haberleri

Albayrak Trabzon iş dünyası ile buluştu
Albayrak Trabzon iş dünyası ile buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon’da iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu toplantıda yaptığı konuşmada iş dünyasının ve kentin beklentilerini Bakan Albayrak’a aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Adım Adım Ekonomi – İş Dünyası Buluşmaları” programı kapsamında Trabzon’daki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Sayın bakanımızın iş camiamızı onurlandırmasından dolayı kendisine şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Özellikle ekonomimizdeki yavaşlamanın açılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın çok üstün gayretleri var. İş camiamızın sayın bakanımıza ilettiği konuların hızlı şekilde anında karar verilerek proaktif şekilde çözülmesi ve camiamızın tekrar eski günlerine kavuşması için yaptığı çalışmalar nedeniyle kendisine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 ‘’60 SEKTÖRÜN SORUNLARI DİNLENDİ’’ 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Türkiye Ekonomi Şurası’nda yavaşlayan ekonominin hızlanması konusunda atılan çok önemli adımlar oldu. İş camiasının istekleri Sayın Cumhurbaşkanımıza iletildi ve o günden bu yana hızlı adımlar atılıyor” dedi. Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Sayın bakanımızın başkanlığında TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte yapılan sektör toplantılarında iş camiasının 60 sektörünün bütün sorunları dinlenerek bunların giderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu konuda da Sayın Bakanımızın gereğini fazlasıyla yaptığını biliyoruz. İş camiamızdan gelen ve gerek bakanlığımıza gerekse TOBB’a iletilen taleplerin hızlı şekilde değerlendirilmesi bizleri memnun etmiştir. Özellikle şehrimize geldiğiniz zaman sayın bakanımızın verdiği her söz yerine geldi. Hemen hemen her eve ve sanayiye giden doğalgaz konusunda katkıları ortadadır. Önümüzdeki hafta Arsin OSB’ye gelecek olan doğalgaz konusunda da sayın bakanımızın bir talimatıyla olay bugünlere geldi. Şehrimizde enerji nakil hatları konusundaki sorunların giderilmesinde sayın bakanımızın talimatları yerine gelmeye de devam ediyor. Şehirle ilgili ne kadar sorunumuz varsa sayın bakanımız kendini göstermeden işin reklamına girmeden her sorunun arkasında olmuştur ve olmaya da devam ediyor”

‘’KREDİ LİMİTİ SIKINTISI’’ 

Başkan Hacısalihoğlu, iş camiasının çeşitli taleplerini de dile getirmek istediğini ifade ederek şunları söyledi: 

“Kredi olayı iş camiamızın önüne açmıştır. Kobi Değer Kredisiyle başladığımız kredilerin, özellikle 6 ayı ödemesiz 36 aya uzatılması, faiz oranlarının çok düşük olması, bu kadar sıkıntı içinde bu hale getirilmesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Gelen talepler doğrultusunda limitlerde bir azalma oldu. Bu limitlerin açılması konusunda bankaların sıkıntı yarattığını belirtmek istiyorum. Bu konuda limitleri biraz daha artırırsanız üyelerimizin bu kredileri kullanarak piyasanın canlanması konusunda gereğini yapacağını belirtmek istiyorum. İhracata dönük üyelerimiz Eximbank kredilerini kullanıyorlar. Kobi Değer Kredisi - 2 olarak adlandırılan proje kapsamında ihracatçılara pek sıra gelmedi limitlerin az olması nedeniyle. Sizlerin kararları doğru aldığınızı biliyoruz ama sıra bankalara gelince sıkıntılar olabiliyor. Bunu hatırlatmak isterim. İhracatçılarımız önümüzdeki süreçte bizler için çok önemli. Limitlerin artırılmasıyla gereğinin yapılacağını düşünüyoruz. Şu anda inisiyatif bankalar üzerinde. Bu nedenle müşteriyi kendileri seçiyor. Kredi verirken banka birine uygun diyorsa Kredi Garanti Fonu zaten anında gereğini yapıyor. Bundan dolayı Kredi Garanti Fonu’na bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu kadar hızlı sonuçlanma olmaz. Bugüne kadar görmediğimiz olaylar. Kredi Garanti Fonu biraz daha inisiyatif kullanarak KOBİ’lere dönük olan 200 bin liraya kadar olan kredileri öz kaynaklarından kullandırabilir. Bankaların eline değil Kredi Garanti Fonu’ndan kredi alarak devletin eline düşmek isteriz, onların inisiyatifiyle hareket etmek isteriz. Onlar gerçekten üreticinin işadamının yanında gereğini yapıyor. Siz de gereğini fazlasıyla yapıyorsunuz.”

‘’TEŞVİKLER İŞ CAMİASINA İMKAN SAĞLADI’’

İstihdamın Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu bildiklerini de dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı:

 “İş camiası gereğini yapıyor ama aslında gereğini siz yaptınız. Bu teşvikleri çıkarmakla iş camiasına çok büyük imkan sağladınız. Biz de Trabzon’da Sayın Valimizin başkanlığında ve ilgili müdürlerimizle birlikte istihdam seferberliğimizi başlattık ve devam ediyoruz. İnanıyoruz ki hedeflerimize sene sonuna kadar ulaşacağız. Çünkü imkanlar çok fazla. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sizlere destekler nedeniyle teşekkür ediyoruz. Biraz da görev bizim üyelerimize düşüyor. Sizler bizleri yönlendiriyorsunuz iş camiası olarak bizler de sizlerin verdiği kolaylıklara bağlı olarak gereğini yapacağız”

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon iş dünyası olarak çeşitli taleplerini dile getirirken de, “Şehrimizde medikalcilerin bir miktar alacakları söz konusu. O konuda da desteğiniz olursa çok memnun oluruz. Ulaşımla ilgili de bir talebimiz olacak; Söğütlü Beldesi’ne sahile bir yol koydular. Biz bunun Akyazı Tüneli gibi tünelle Akçaabat’ı geçmesini arzu ederiz. Şehrimizde sahilimiz orası kaldı. Bu bölgenin korunmasına destek verirseniz memnun oluruz. Vakfıkebir OSB ile ilgili bir desteğimiz vardı. Bilim Sanayi Bakanlığı ile sizin bakanlığınız arasında Vakfıkebir’in kamulaştırılmasında geciken bir konu var. Sizin imzanızı bekliyor. Hızlandırılırsa bizleri rahatlatacaksınız. Altyapı da ihale kapsamına alınırsa Vakfıkebir OSB’yi de en kısa zamanda hayata geçirmiş olacağız” dedi.

‘’YATIRIM ADASI İLE  ŞEHİR ÜRETİM MERKEZİ OLACAK’’ 

Hacısalihoğlu, “Şehrimizde istihdam yaratılması konusunda endüstri bölgesi kurulmasına verdiğiniz desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanlarımıza, şehrimizdeki tüm siyasilerimize, vekillerimize buradan teşekkür ediyorum. Yatırım Adası’nın hayata geçmesiyle birlikte şehrimiz bir üretim merkezi haline gelecek. İstihdam konusunda sorunlarımız ortadan kalkacaktır. Şehrin geleceğini planlamak adına endüstri bölgesinin bir an önce hayata geçmesiyle ilgili gerekli çalışmaları bizler sürdürüyoruz. Sizlerden de yatırım programına alınmasını arzu ediyoruz. Camiamızı onurlandırmanız nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 Programın sonunda TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzonlu bir köylü kadının resmedildiği yağlıboya tabloyu beraberinde Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Of TSO Meclis Başkanı Zühal Akyüzlü ve Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara ile birlikte Bakan Albayrak’a takdim etti.

 

 20 Mart 2019 Çarşamba 09:24:02 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,iş dünyası,kent,sorunlar


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.