Ekonomi Hazine ve TCMB Haberleri

Albayrak Trabzon iş dünyası ile buluştu
Albayrak Trabzon iş dünyası ile buluştu
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon’da iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon’da iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu toplantıda yaptığı konuşmada iş dünyasının ve kentin beklentilerini Bakan Albayrak’a aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Adım Adım Ekonomi – İş Dünyası Buluşmaları” programı kapsamında Trabzon’daki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Sayın bakanımızın iş camiamızı onurlandırmasından dolayı kendisine şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Özellikle ekonomimizdeki yavaşlamanın açılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın çok üstün gayretleri var. İş camiamızın sayın bakanımıza ilettiği konuların hızlı şekilde anında karar verilerek proaktif şekilde çözülmesi ve camiamızın tekrar eski günlerine kavuşması için yaptığı çalışmalar nedeniyle kendisine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 ‘’60 SEKTÖRÜN SORUNLARI DİNLENDİ’’ 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Türkiye Ekonomi Şurası’nda yavaşlayan ekonominin hızlanması konusunda atılan çok önemli adımlar oldu. İş camiasının istekleri Sayın Cumhurbaşkanımıza iletildi ve o günden bu yana hızlı adımlar atılıyor” dedi. Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Sayın bakanımızın başkanlığında TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte yapılan sektör toplantılarında iş camiasının 60 sektörünün bütün sorunları dinlenerek bunların giderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu konuda da Sayın Bakanımızın gereğini fazlasıyla yaptığını biliyoruz. İş camiamızdan gelen ve gerek bakanlığımıza gerekse TOBB’a iletilen taleplerin hızlı şekilde değerlendirilmesi bizleri memnun etmiştir. Özellikle şehrimize geldiğiniz zaman sayın bakanımızın verdiği her söz yerine geldi. Hemen hemen her eve ve sanayiye giden doğalgaz konusunda katkıları ortadadır. Önümüzdeki hafta Arsin OSB’ye gelecek olan doğalgaz konusunda da sayın bakanımızın bir talimatıyla olay bugünlere geldi. Şehrimizde enerji nakil hatları konusundaki sorunların giderilmesinde sayın bakanımızın talimatları yerine gelmeye de devam ediyor. Şehirle ilgili ne kadar sorunumuz varsa sayın bakanımız kendini göstermeden işin reklamına girmeden her sorunun arkasında olmuştur ve olmaya da devam ediyor”

‘’KREDİ LİMİTİ SIKINTISI’’ 

Başkan Hacısalihoğlu, iş camiasının çeşitli taleplerini de dile getirmek istediğini ifade ederek şunları söyledi: 

“Kredi olayı iş camiamızın önüne açmıştır. Kobi Değer Kredisiyle başladığımız kredilerin, özellikle 6 ayı ödemesiz 36 aya uzatılması, faiz oranlarının çok düşük olması, bu kadar sıkıntı içinde bu hale getirilmesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Gelen talepler doğrultusunda limitlerde bir azalma oldu. Bu limitlerin açılması konusunda bankaların sıkıntı yarattığını belirtmek istiyorum. Bu konuda limitleri biraz daha artırırsanız üyelerimizin bu kredileri kullanarak piyasanın canlanması konusunda gereğini yapacağını belirtmek istiyorum. İhracata dönük üyelerimiz Eximbank kredilerini kullanıyorlar. Kobi Değer Kredisi - 2 olarak adlandırılan proje kapsamında ihracatçılara pek sıra gelmedi limitlerin az olması nedeniyle. Sizlerin kararları doğru aldığınızı biliyoruz ama sıra bankalara gelince sıkıntılar olabiliyor. Bunu hatırlatmak isterim. İhracatçılarımız önümüzdeki süreçte bizler için çok önemli. Limitlerin artırılmasıyla gereğinin yapılacağını düşünüyoruz. Şu anda inisiyatif bankalar üzerinde. Bu nedenle müşteriyi kendileri seçiyor. Kredi verirken banka birine uygun diyorsa Kredi Garanti Fonu zaten anında gereğini yapıyor. Bundan dolayı Kredi Garanti Fonu’na bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu kadar hızlı sonuçlanma olmaz. Bugüne kadar görmediğimiz olaylar. Kredi Garanti Fonu biraz daha inisiyatif kullanarak KOBİ’lere dönük olan 200 bin liraya kadar olan kredileri öz kaynaklarından kullandırabilir. Bankaların eline değil Kredi Garanti Fonu’ndan kredi alarak devletin eline düşmek isteriz, onların inisiyatifiyle hareket etmek isteriz. Onlar gerçekten üreticinin işadamının yanında gereğini yapıyor. Siz de gereğini fazlasıyla yapıyorsunuz.”

‘’TEŞVİKLER İŞ CAMİASINA İMKAN SAĞLADI’’

İstihdamın Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu bildiklerini de dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı:

 “İş camiası gereğini yapıyor ama aslında gereğini siz yaptınız. Bu teşvikleri çıkarmakla iş camiasına çok büyük imkan sağladınız. Biz de Trabzon’da Sayın Valimizin başkanlığında ve ilgili müdürlerimizle birlikte istihdam seferberliğimizi başlattık ve devam ediyoruz. İnanıyoruz ki hedeflerimize sene sonuna kadar ulaşacağız. Çünkü imkanlar çok fazla. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sizlere destekler nedeniyle teşekkür ediyoruz. Biraz da görev bizim üyelerimize düşüyor. Sizler bizleri yönlendiriyorsunuz iş camiası olarak bizler de sizlerin verdiği kolaylıklara bağlı olarak gereğini yapacağız”

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon iş dünyası olarak çeşitli taleplerini dile getirirken de, “Şehrimizde medikalcilerin bir miktar alacakları söz konusu. O konuda da desteğiniz olursa çok memnun oluruz. Ulaşımla ilgili de bir talebimiz olacak; Söğütlü Beldesi’ne sahile bir yol koydular. Biz bunun Akyazı Tüneli gibi tünelle Akçaabat’ı geçmesini arzu ederiz. Şehrimizde sahilimiz orası kaldı. Bu bölgenin korunmasına destek verirseniz memnun oluruz. Vakfıkebir OSB ile ilgili bir desteğimiz vardı. Bilim Sanayi Bakanlığı ile sizin bakanlığınız arasında Vakfıkebir’in kamulaştırılmasında geciken bir konu var. Sizin imzanızı bekliyor. Hızlandırılırsa bizleri rahatlatacaksınız. Altyapı da ihale kapsamına alınırsa Vakfıkebir OSB’yi de en kısa zamanda hayata geçirmiş olacağız” dedi.

‘’YATIRIM ADASI İLE  ŞEHİR ÜRETİM MERKEZİ OLACAK’’ 

Hacısalihoğlu, “Şehrimizde istihdam yaratılması konusunda endüstri bölgesi kurulmasına verdiğiniz desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanlarımıza, şehrimizdeki tüm siyasilerimize, vekillerimize buradan teşekkür ediyorum. Yatırım Adası’nın hayata geçmesiyle birlikte şehrimiz bir üretim merkezi haline gelecek. İstihdam konusunda sorunlarımız ortadan kalkacaktır. Şehrin geleceğini planlamak adına endüstri bölgesinin bir an önce hayata geçmesiyle ilgili gerekli çalışmaları bizler sürdürüyoruz. Sizlerden de yatırım programına alınmasını arzu ediyoruz. Camiamızı onurlandırmanız nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 Programın sonunda TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzonlu bir köylü kadının resmedildiği yağlıboya tabloyu beraberinde Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Of TSO Meclis Başkanı Zühal Akyüzlü ve Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara ile birlikte Bakan Albayrak’a takdim etti.

 

 
20 Mart 2019 Çarşamba 09:24:02 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,iş dünyası,kent,sorunlar


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.