Performans değil iletişim aracı olarak cinsellik

Ürolog Dr. Çelik, “Terapiye gelen hastaları önce dinliyor, sonrasında tedavi yöntemleri geliştiriyoruz. Eğer insanların yineleyici bir sorunu varsa ve bu kapıdan içeri girmişse geriye kalan kısmı kendi uzmanlık alanımızda çözüyoruz.”

 Performans değil iletişim aracı olarak cinsellik

Cinsellik insanlığın başlangıcından bu yana var olmakla birlikte kadın ve erkek açısından cinsel döngünün varlığının bilinirliği sadece 70 yıl öncesine dayanıyor. Yani 1950’li yıllardan itibaren insanların cinsellikteki fiziksel tepkimelerine kafa yorulmaya başlanmış. Kaldı ki bizim gibi daha içe dönük toplumlarda bunların konuşuluyor olması daha çok zaman almış. Biz de tüm dünyanın Covid 19 diye tanımlanan Coronavirüs salgını ile uğraştığı bugünlerde aslında yine tüm dünyanın üzerine kafa yorduğu bir başka konuyu uzmanına danışalım istedik. Konumuz; sağlıklı birliktelikler için sağlıklı cinsel yaşam, uzmanımız Ürolog Dr. Osman Çelik. Denge Üroloji ve Cinsel Terapi Kliniği olarak 9 aydır Ordu’da bu işi hakkıyla yapan bir isim olarak bilinen Çelik, hastalıkların tedavilerinden sonra tekrarlama süreci yaşanmadığını ve altında yatan sorunlar çözüldükçe kalıcılığa ulaşıldığını söylerken cinsel terapiyide “cinsel işlev bozukluklarının güncel bilimin ışığında en etkili tedavi yöntemi” olarak tanımladı.

Her şey insan beyninde bitiyor

Sanıldığı gibi sadece erkeği değil kadını ve erkeği ile tüm bireyleri kapsayan cinsel sorunları geneli itibariyle dört ayrı kategoride sınıflandıran Çelik, “erkeklerde sertleşme sorunu ve erken boşalma, kadında ise vaginismus ile cinsel isteksizlik öncelikli sorunlardır” derken çözüm noktasında her şeyin insanın beyninde bittiğinde bittiği söyledi.Bu sorunların bizim gibi kapalı toplumlarda yakın geçmişe kadar aşılamadığını ancak zamanla gelişen bilinçle birlikte insanların sorunların çözümünü yanlış yerlerde aramaktan kurtulduğunu ifade eden Çelik, “organik nedeni olmayan cinsel işlev bozukluklarının hepsi psikolojik kökenli” olduğunu ileri sürdü. Çelik, izlenen yöntem konusunda da şu bilgileri verdi: “Cinsel terapiye gelen hastaları önce dinliyor, sonrasında tedavi yöntemleri geliştiriyoruz. Eğer insanların yineleyici bir sorunu varsa ve bu kapıdan içeri giriyorlarsa geriye kalan kısmı biz kendi uzmanlık alanımızda çözüyoruz. Terapnin başlangıcı da hastalarımızın utanmayarak dertlerini anlatmalarını sağlamak ve ona uygun iletişimi kurmaktır. Sevgiyle yaklaşım önemine özellikle dikkat çekmek isterim. İlişkideki dinamiklerde fizyoloji ve psikolojiyi öğretebilirsek tüm sorunlar ortadan kalkar. Performans anksiyetesi veya özgüven sorunu travmatik sonuçlar doğruyor ve buradan da anlıyoruz ki sorun tamamen psikolojik. Oysa cinsellik bir performans değil bir iletişim aracıdır ve paylaşımın zirvesidir. İnsanların birbirine aşk ve sevgiyle dokunmasıdır.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?