“Hastalık kalıcı hasarlar bırakabilir”

Doç. Dr. Hakan Timur, “Ölümler özellikle ileri yaşlarda ve kronik hastalığı olan bireylerde görülüyor ama yinede 40 yaş altı vatandaşlarımızın da dikkatli olması gerek. Çünkü yoğun bakıma giren veya solunum cihazına bağlananlarda geçici veya kalıcı bir akciğer hasarı oluşabiliyor.

 “Hastalık kalıcı hasarlar bırakabilir”

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs Türkiye’ye gelmeden önce Sağlık Bakanlığı tarafından tüm tedbirlerin alındığını belirten Ordu Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hakan Timur, “ Hastalık ülkeye girmeden toplantılar yapılarak her il için pandemi eylem planları oluşturuldu. Yani hastalık ciddiye alındı ve herkes dersine çalıştı. İtalya örneği çok veriliyor ama ben onlar gibi olacağımızı düşünmüyorum. Onlar sürecin başında bir takım yanlışlıklar yaptı. Kuzey İtalya’da karantinanın ne zaman başlayacağı günü ve saati çok önceden açıklandı.  Bu nedenle halkta Güney İtalya’ya bir kaçış oldu. Pandemilerde en önemli işlem toplum hareketliliğini azaltıp bulaşı engellemek.

Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın

Ölümlerin özellikle ileri yaşlarda ve tansiyon, şeker, kanser, böbrek, akciğer gibi kronik hastalığı olan bireylerde daha sık görüldüğünü belirten Timur riskleri en aza indirmek için mümkün olduğunca toplumsal hareketliliği engellemek gerektiğine vurgu yaptı. Timur, “Virüsün yayılmasına engel olmak için sağlık bakanlığının açıkladığı kurallara uymalı ve mecbur kalmadıkça evlerimizden dışarı çıkmamalıyız. Ölümler özellikle ileri yaşlarda ve tansiyon, şeker, kanser, böbrek, akciğer gibi kronik hastalığı olan bireylerde görüldü. Ancak yinede 40 yaş altı vatandaşlarımızın da dikkatli olması gerekiyor Çünkü yoğun bakıma giren veya solunum cihazına bağlanan insanlarda sonrasında geçici veya kalıcı bir akciğer hasarı olabilir. O nedenle her kesim tedbiri elden bırakmamalı.” dedi

İyileştikten sonraki 14 gün izolasyon devam etmeli

Hastalığın atlatıldığı süreçten sonraki ilk 14 günün yine izolasyon içerisinde geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Timur bu süreçte ev karantinalarının devam etmesi gerektiğini söyledi. Timur, “Virüse yakalanmış ve bu süreci atlatmış vatandaşlarımız hastaneden çıktıktan sonra kendilerini 14 gün karantinaya almalı. Özellikle evde yaşlı bir birey yeni doğmuş bir bebek, hamile veya bağışıklık sistemi zayıf kişiler varsa mutlaka uzak durulması gerekiyor. İzolasyon prosedürlerinin tamamı iyileşen hasta için de geçerli. Bu hastalığın geçmişi 3-4 aylık olduğu için iyileşme sürecinde virüsün yayımı hakkında henüz bilgiler çok net değil. O yüzden biz de tedbiri elden bırakmıyor ve iyileşen hastalarda 14 gün ev izolasyonu öneriyoruz.” diye konuştu.

Acil olmayan ameliyatlar ertelendi

Timur, bakanlığın yönergeleri doğrultusunda hastanelerde birtakım düzenlemeler yapılarak acil olmayan ameliyatları servis ve yoğun bakım ihtiyacı doğarsa diye kısıtladıklarını söyleyerek sözlerini noktaladı. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?