Fındıkta ihracat artıyor, üretim yerinde duruyor

KFMİB Yönetim Kurulu Üyesi Şenocak, fındıkta fiyat ve ihracat noktasında son yılların en verimli zaman diliminin yaşandığına dikkat çekerken üretiminse ihracatla eşdeğer olarak artmadığına vurgu yaptı.

 Fındıkta ihracat artıyor, üretim yerinde duruyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi, sanayici-ihracatçı Cem Şenocak, fındıkta fiyat ve dış satım noktasında son yılların en verimli zaman dilimini yaşadıklarına dikkat çekerek, “Bunu durumu iyi değerlendirerek, Türk fındığını dünyaya daha çok yedirmek için verimi ve kaliteyi arttırmamız gerekiyor.  Böylece yeni bahçeler oluşturan bazı ülkelerin bize rakip olmalarına meydan vermemiş oluruz.” dedi. Sanayicinin fındığı sürekli düşük fiyattan almaya çalıştığı yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını vurgulayan Şenocak şöyle devam etti; “Fındık bir sanayi ürünü haline geldi. Bu nedenle ürün fazla olduğunda fiyatı düşerken az olduğunda fiyat yükselebilir. Yeni alanlar oluşturup, bahçeler kurarak üretimlerini arttırmanın çabası içindeler. Bu nedenle biz hem üretip, hem de istikrarlı fiyat politikaları ile sektörü kontrol altında tutabilmek için çalışmalıyız.”

Arazi bölünmesi üreticiyi bahçesinden uzaklaştırdı

Giresun ve Ordu’da verimi arttırmak için destekleme sisteminde revizyona gidilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Şenocak, “Fındığın ana üretim bölgesi olarak tarif edilen kesim içinde kalan Giresun ve Ordu’da üreticinin bahçesine daha çok girmesi, daha fazla ve kaliteli üretim yapması gerek. Yöredeki fındık üreticisine yönelik alan bazlı desteklemenin tekniği değiştirilmelidir. Arazi bölünmesi nedeniyle bahçesinden uzaklaşan köylüyü geri döndürmek zorundayız. Burada iyi tarım uygulamaları yapan, yaptığı için de dönümde 150-200 kilonun çok üstünde fındık alan bir üretici yapısı oluşturmalıyız. Bunun için küçük çiftçiye daha fazla destek vermeliyiz. 2009 yılında dönüm başına 150 lira alan bazlı destekle başlayan ve 177 TL’ye kadar yükselen destekleme ile verim ve kalite anlamında beklediğimiz sonuçları tam olarak elde edemedik. Bu nedenle revizyona gidip, Giresun ve Ordu yöresinde farklılaştırma ile desteği arttırmamız gerekiyor” dedi

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?