Sektörler Otomotiv Haberleri

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'
Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'
Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Devletin son yıllarda sağladığı teşvikler birçok sektöre pansuman oluyor. Hükümetin son zamanlarda sağladığı vergi indirimleri ve faiz düşürmesi gibi destekler sektörleri biraz olsun hareketlendirse de yeterli değil.  Sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana. “Otomotiv, beyaz eşya ve inşaat bu sektörlerde sıkıntıyı yaratan talebin azalması” diyen Ekonomist, Araştırmacı, Yazar Rüştü Bozkurt talebin azalmasının nedeninin de vatandaşın gelirlerinin düşmesin kaynaklandığını belirterek şöyle konuştu; “ Gelir yükseldikçe talep artar. Gelirin yükselmesi için istihdam yaratmak gerek. Vergi azaltmak ya da başka teşvikler vermek ara çözümler. Türkiye gibi ülkelerde son dönemde bu işlere kısa dönemli popülist bir anlayışla bakıldığı için genelde bu yapılıyor. Bu uzun soluklu olacak bir yöntem değil bir süre sonra kendi kendine tuzaklar yaratmaya başlayacak. Kamu gelirini doğru yere yatırmak gerekiyor. Geri dönüşü çok uzun olan sektörler yerine daha kısa dönemde gelir getiren ihracatı artırarak geliri güvence altına alan alanlara yatırım yapmak gerek. Biz hemen hemen bütün mecralarda piyasa üs göstergelerini, döviz kurlarını ve faiz oranlarını tartışıyoruz. Peki üretim altyapısını nasıl geliştiriyoruz? Ülkenin üretim gücüne neler ekliyoruz.? Bunları konuşmuyoruz. Projeler bazında tartışma alışkanlığımız yok. Onun için kısa vadeli çözümlere yöneliyoruz. Böylelikle elimizdeki kıt kaynakları önceliklere göre dağıtamıyoruz. Yatırımları caydırıcı hale getirmek ülkenin geleceğini ipotek altına almak olur. Kısa çözümler büyük sorunlar yaratıyorlar. Bu yüzden köklü çözümlere gitmek gerek.

“Her sektörden insan konut üretir hale geldi”

İşsizliğin rekor seviyeye yükselmesinin nedeni inşaat sektöründeki daralmadan kaynaklandığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, “İnşaat sektöründeki durgunluk Türkiye ekonomisinde durgunluk demek. Çünkü bağlı çok fazla sektör var. Ülkemizde son 3-4 yıldır ivmesi aşağı doğru olan bir ekonomi var. Dünyada genel olarak bir para krizi var. Türkiye dış borcu yüksek bir ülke olduğu için bunu döviz hareketleriyle birlikte daha da derinden hissediyor. Üreticilerin kullanmakta oldukları finansman faizleri yüksek. Dolayısıyla konut kredisi alacak olanlara uygulanan vergiler fazla geliyor. Ayrıca faizlerin yüksek olmasından kaynaklı bankalar bu parayı veremez tüketici de para ödeyemez oldu. O yüzden bir kilitlenme yaşadık. Son dönemde arz fazlası da oldu kontrolsüz bir şekilde konut ürettik. Rekabetten kaynaklı bir fiyat ucuzlaması gelir diye bekleniyordu ama konutların bir kısmı maliyetlerine ve maliyetlerinin altında fiyatlarla arz edilmesine rağmen hareketlenme yaşanmadı. Faizlerdeki düşüş, dövizdeki bir miktar geri geliş piyasaya olumlu yansıyacak diye umuyoruz. Faiz düşüklüğünün bir süre daha devam etmesiyle mevcut konut stokunun belki bir kısmının azalması söz konusu olabilir ama tam anlamıyla normalleşmesi 1-2 yıl alacak. Konut üretiminin Türkiye’de bir tüm paydaşların katılımıyla bir masaya yatırılması ve detaylıca konuşulması gerekiyor. Çünkü kontrolsüzce her sektörden insanın konut ürettiği bir ülke haline geldik. Can ve mal güvenliğini direk ilgilendiren bir alan olduğu için bu alandaki başıbozukluğun önüne geçilmesi lazım. Herkesin konut sektörüne çok rahat bir şekilde girmesi ayrıca bir şişkinlik yaratıyor bunun önüne geçilmesi gerekiyor.” dedi.

“ÖTV indirimi devam etmeli”

Son zamanlardaki dövizdeki artışlardan dolayı otomobil fiyatlarında ciddi bir yükseliş olduğunu vurgulayan Fatih Otomotiv Satış Müdürü Fatih Ünal, “Bundan 1 ay önce devlet ÖTV’de düzenleme yaptı. Bu düzenleme güzeldi, devamını da bekledik. Kredi faizleri de çok yüksek. Son birkaç gündür kredi faizleri düştü ama beklenilen düzeyde değil. Araç sektöründe binlerce insan çalışıyor. Bu bayinin ayakta kalabilmesi için önce benim satış yapmam lazım. Otomobilde kar zaten çok düştü. Üzerine eklememiz lazım. Açık açık söylemek gerekirse kuruş kuruş biriktirir olduk. Satış yapacağım, para kazanacağım ki elemanlarımın maaşını ödeyeyim. Bu bölgeye göre orta büyüklükte bir bayiyiz, büyükşehirlere göre kıyaslamıyorum. Bu bölgede bayi olarak çok ciddi masraflar var. Araç karlılığımız düştü, satışımız yok. Devletin ÖTV düzenlemesini devam ettirmesini hatta biraz daha tolerans tanımasını isterim. Evet ÖTV devletin ciddi bir gelir kaynağı ÖTV’yi ödemeden araç trafiğe çıkamıyor ama ticaretin kuralları gereği az mal satıp çok para kazanmak değil, çok mal satıp daha çok para kazanmak lazım. Devletin bu manada taşın altına elini sokması gerek. Bu sıkıntılı yolu aşmakta bizlere destek olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Beyaz eşya parça tedarikleri yurtdışından sağlanmamalı

Geçen seneye göre beyaz eşyada tahmini yüzde 9-11 civarında daralma hissedildiğini belirten Tokat Genç Girişimciler İcraa Kurulu Başkanı Serhat İspirli şöyle konuştu; “2018 son çeyreğinde başlayan ve yılın ilk 6 ayına kadar devam eden ÖTV indirimi vardı. Bu ÖTV indirimi bir nebze rahatlatma yaşattı. ÖTV indirimi olmasaydı bu daralma belki yüzde 9’larla değil yüzde 19’larla ifade edilebilecek boyutlara çıkabilirdi. ÖTV indirimi bu daralmayı önleyici bir tedbir olarak bizi rahatlattı. Şu anda ÖTV indiriminin tekrar gelmesi piyasayı rahatlatır ve satışlara ivme kazandırır. Ancak bu durum kısa vadede sorun çözümünü sağlar. Bizim en büyük dezavantajlarımızdan bir tanesi Türkiye’de üretilen birçok beyaz eşyanın üzerinde kullanılan motor gibi ekipmanların, yurtdışından geliyor olması. Fiyatlamayı en olumsuz etkileyen şeylerin başında parça tedarikinin pahalı olması geliyor. Bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesi üretim maliyetlerini düşürecek uzun vadede bize yarar sağlayacak. Ayrıca konut satışlarının artmasının bizim satışlarımıza etkisi büyük. Son 1 yıldır konut satışlarının düşüşüyle yeni eşyaya olan talepler azaldı. Konut satışlarının artması ile beraber insanların ev alımları bize olan talebi artıracak.” NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ

 
09 Ağustos 2019 Cuma 18:59:35 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,otomotiv,ötv


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.