‘’Yola çıkarken 2028 hedefimizi ortaya koyduk’’

 ‘’Yola çıkarken 2028 hedefimizi ortaya koyduk’’

​​​​​​Şenlikoğlu, ‘’Biz yola çıkarken 2028 hedefimizi ortaya koyduk. Bu şehir 2028’e kadar büyük projeler gerçekleştirsin ki, daha yaşanabilir bir şehir olalım’’

Ciddi manada bir borç yüküyle belediyemizi devir aldık diyen Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, ‘’Önemli olan borcun karşılığında neler yapılabildiği, bu şehre hangi hizmetleri bırakabildiğimizdir. Bizim borç eleştirimizin temelinde bu var. Bu borçlanmanın karşılığında şu hizmetler yapılmış diyebilirdik, ancak böyle bir durumda yok. Ben borçlanmadan korkan bir belediye başkanı değilim. Borçlanabiliriz ancak karşılığında hizmet vermeliyiz. Biz yola çıkarken 2028 hedefimizi ortaya koyduk. Bu şehir 2028’e kadar büyük projeler gerçekleştirsin ki, daha yaşanabilir bir şehir olalım. Biz göreve geldikten sonra bir yıl süre istedik. Çünkü dönmeyen çarkı çevrilebilir hale getirmemiz lazımdı’’ şeklinde ifade etti.

‘’Barakaları 4 trilyon ödeyerek kamulaştırdık’’

Şehrin en büyük sıkıntılarının başında trafik olduğunu belirten Şenlikoğlu, ‘’Bunun için kilit nokta dal çık projesidir. Şehrimizin önünü kapatmadan geçirmeye çalıştığımız dal çık projesiyle hedef anayoldaki trafiğin hızlı bir şekilde akışını sağlayabilmek. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrası Ulaştırma Bakanımızda 16 Aralık itibari ile dal çık proje ihalesinin talimatını verdi. Biz bu şehrin ana girişini yeniden düzenleyeceğiz. Bu projedeki esas hedef şehir içindeki trafiği hızlı bir şekilde ana yola aktarılmasıdır. Bu şekilde trafik lambası da kalkmış olacaktır. Şehrin girişi çok önemli. Bu projeyi yatırım programına ne kadar erken aldırırsak, o kadar avantajımız olacak. Kısa süre içerisinde Bulancak Durağı bölgesinde düzenlemeye gidiyoruz. Balıkçı kardeşlerimizin olduğu alanda bir düzenlene yapacağız. Osman Ağa heykelini Keşap durağının olduğu Osman Ağa meydanına taşıyoruz. Balıkçı pazarının yan tarafında bulunan barakalarının olduğu alanı 4 trilyon ödeyerek kamulaştırdık. O bölgeyi geniş çift şerit şeklinde dizayn edeceğiz. Yine bu bölgenin hemen karşısındaki binayı TMSF’ den kiraladık. Binanın onarımına başlayacağız ve ana binamız hariç bütün hizmet binalarımızı buraya taşıyacağız’’ dedi.

‘’2020, temel atma törenlerinin yaşanacağı yıl olacak’’

Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu alanda bir otopark projemiz var diyen Başkan Şenlikoğlu, ‘’Ancak bunun için öncelikle okulun taşınması gerekiyor. TOBB’un Giresun’a yapacağı bir okul projesi var ve biz okulun Endüstri Meslek Lisesi olarak yapılmasını talep ettik. Aksu bölgesinde kendilerine arazi de gösterdik. Bu taşınma biraz uzayacağı için proje gecikebilir.
Keşap tüneli çıkışından Erikliman’a kadar olan 17 kmlik hattın ışıklandırma ihalesini yaptık. Sahil bandını komple ışıklandırıyoruz. Şehrin giriş ve çıkışına fındığın başkenti kirazın anavatanı yazılı anıtlar koyacağız. 2020 bizim temel atma törenlerimizin yaşanacağı bir yıl olacak. Kale’yi aydınlatıyoruz. Doğu ve Batı yakasına ışıklı Giresun yazısı yazıyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘’Plajlar bölgesinde yıkımlar başladı’’

Plajlar bölgesinde yıkımlar yaptık. Süreç içerisinde bizim çalışmalarımızı daha iyi yapabilmek için kendiliğinden işletmesini bırakıp müsaade eden arkadaşlarımız oldu. Onlara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Anlayış gösterdiler. Bu proje şehrin menfaatinedir diyerek çekildiler. Ancak iki üç arkadaşımız 110 bin insanını hakkına girerek işgale devam ediyor. Dava açarak işi sürüncemede bırakıyorlar. Hukuki süreç devam ediyor. Ancak bu tavırlar bizim oradaki projemizin 4 ay gecikmesine, yaz dönemine yetişmemesine neden oluyor. Engel yapanlardan biri Belediye plajının olduğu alanı işgal edenler. Bize müsaade edin, bir an önce işimizi yapalım. Burası kıyı kenar kanununa tabi tutulan bir yer. Kanunen bir hakkınızda yok. Bu işletmeci arkadaş 2018 yılı içerisinde seçime yakın zamanlarda Belediyeye belli aralıklarla 75 bin, 73 bin, 134 bin ve 36 bin gibi rakamlarla fatura kesmiş. Yazıktır günahtır. Bunları bir tartışma olsun diye söylemiyorum, ancak insanlara Mart ayı içerisinde bu rakamlarla yemek veriyor, şimdide plajlar bölgesinde yapılacak projeye engel oluyorsun. Eğer böyle devam edeceksen ben de kılıçları çektim’’ dedi.

‘’2.5 milyon liralık taahhüt aldık’’

Aksu Bölgesi için büyük bir projeleri olduğunu söyleyen Şenlikoğlu, ‘’ Burası şehrin girişi ve burada şehrin hak etmediği bir görüntü mevcut. Bir çöp dağı ile karşı karşıyayız. Bu alanla ilgili vatandaşımıza verdiğimiz bir söz var. Cumhurbaşkanımız’dan DLH Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne talimat verildi. Çöpün çevresinde bir tahkimat yapılacak. Bununla ilgili çalışmaları sürdürüyor, konuyu takip ediyoruz. Diğer bir husus ise çöp alanının rehabilitesini yaparak orayı bir destinasyon alanına çevireceğiz. Bu projemizle ilgili olarak Çevre Bakanımız iki hafta önce görüştük ve kendileri söz verdi. Yaklaşık 2.5 milyon liralık bir taahhüt aldık. Kısa süre içerisinde oradaki rehabilite çalışmalarına başlayacağız. “ diye konuştu.

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?