Şirketlerden Haberler

Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart!
Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart!
10 yıldır kurumsallaşma ile ilgili yürüttükleri çalışmalarla birçok aile şirketine örnek olan Erçal Group’un YKB Burhan Erçal, “Dededen, babadan kalma usullerle bu iş yürümez. Aile şirketlerinin kendi kendine büyümesi ve özellikle daha sonraki kuşaklara aktarılabilmesi için kurumsallaşma şart.”

Türkiye’de aile işletmelerinin büyük bir kısmı sistemli ve planlı bir yapı ile kurulmuyor. Belirli bir büyüklüğe kadar kurucu ve çevresindeki az sayıda çalışanı ile hızlı ilerleyen işletmeler, büyüyüp daha fazla sorunlarla karşılaşmaya başlayınca krize giriyor. Kurumsal firmalarda sistem, bireylere bağlı kalmadan kendi kendine yürür. 30 yıllık ticari tecrübesiyle aile şirketleri için kurumsallaşmanın önemini fark eden ve bunun için 10 yıldır danışmanlık hizmetleri alan Erçal Group Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Erçal işleri büyütüp şube sayısını artırdıktan sonra kurumsallaşmayla ilgili çalışmalar yürütmeye başladıklarını belirterek, “Bir aile şirketiyiz ve fındık otomotiv ve inşat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Ordu, Samsun, İstanbul ve Ankara’daki şubelerimle toplam 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bunları finansal ve insan kaynakları açısından yürütmek kolay değil. Bu nedenle işleri büyütüp şube sayımızı artırdıktan sonra kurumsallaşmayla ilgili bir arayış içine girdik.  Bu olmadan şirketlerin büyümesinin mümkün olmadığının ama Anadolu’da bu işin çok zor olduğunun farkındaydık. 2010 yılında İstanbul’da bir danışmanlık firması ile anlaşarak hizmet almaya başladık. Bu sürecin 2 ya da 3 yılda tamamlanabileceğini düşünüyordum. Fakat işin içine girdikten sonra aslında bu sürecin şirketlerin devam ettiği sürece olması gereken bir olgu olduğunun farkına vardık.”dedi.

10 yıl önceki halimizden çok farklıyız

Sürecin nasıl ilerlediğini aktaran Erçal şöyle devam etti; “Bu süreçte şirket danışmanlığı yanında eğitim ve insan kaynakları da aldık.  Öncelikle danışman firma şirketi ve aileyi tanıyor. Swot analizi ile artı ve eksi yönlerimizi ortaya koyup size bir rapor sunuyor. Bu rapor önümüze geldiğinde bizi olduğu gibi yansıttıklarını gördük, bu da onlara olan güvenimizi artırdı ve sürece başlamış olduk. Aile anayasası, kurumsal şirket anayasası, yönetmelikler, prosedürler, yönetim şemasının değişmesi, yeni alanların oluşması, yönetim kurulunu yeniden oluşturma ve şirket esas sözleşmeleri düzenlendi. Zaman ilerledikçe başka nerede eksiklikler olduğunu görmeye ve giderilmesi için gerekli işlemleri yapmaya başladık. Tüm bunları değerlendirdiğimizde on yıl önceki Erçal Group ile on yıl sonrakinin çok farklı olduğu gördük. Şu an Samsun’da şirket ana sözleşmesi Yeni Türk Ticaret Kanununa göre oluşturan bir başka aile şirketi olduğunu sanmıyorum.”

Gelecek endişelerinizi ortadan kaldırıyor

Dededen, babadan kalma usullerle bu işin yürümeyeceğini özellikle vurgulayan Erçal, Aile şirketlerinin kendi kendine büyümesi ve özellikle daha sonraki kuşaklara aktarılabilmesi için kurumsallaşma şart. Çünkü kurumsallaşma ile birlikte şirketle aileyi birbirinden ayrıştırıp şirketin gelecekle ilgili kariyer planlamasına da yol veriyorsunuz. Gelecek ile ilgili endişeleri ortadan kaldırınca hiçbir sorun olmuyor.” diyerek sözlerini noktaladı.
20 Ocak 2020 Pazartesi 11:39:08 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,şirket,erçal group,başarı


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal kalkınmada yatırımlar 57 milyona ulaştı

Yılmaz, ‘’Kırsal kalkınma yatırımlarından bugüne kadar ilimize kazandırılan proje sayısı 93'e, toplam yatırım tutarı ise 56.802.520,00 TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

TMO fiyatları artırdı

TMO'nun sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre levant kalite fındığın kilosu 20,5 TL'den, Giresun kalite fındığın kilosu 21 TL'den ve sivri kalite fındığın kilosu ise 20 TL'den satılacak.

Haberin Devamını Oku

Şirketler nitelikli işgücü arıyor

Teşvikler ve dijitalleşmenin etkisiyle ihracata yönelen şirketler, nitelikli işgücü istihdamı için yoğun arayış içerisine girdi.

Haberin Devamını Oku

Öğrencilere staj ve iş imkanı sağlanacak

MÜSİAD ve UDEF, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve istihdam gibi alanları da içeren protokolle, yabancı uyruklu öğrencilerin, yurt içi ve yurt dışındaki MÜSİAD üyesi şirketlerde staj ve iş imkânları sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

DOKA’dan Karadeniz turizmine 20 milyon lira destek

DOKA Genel Sekteri Adıyaman,  bölgenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumak, yöresel zenginliklerine sahip çıkmak ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanacak projelere toplamda 20 milyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Stok azlığı ‘ikinci el’ talebini artırdı

Bir yıldır devletin uyguladığı ambargo nedeniyle sıfır araçların piyasaya sayılı olarak getirildiğinin altını çizen Yüksel, “Stok azlığı ikinci el araca olan talebi artırdı. Ancak 1 ay içinde piyasaya giren sıfır araçlarla birlikte ikinci el fiyatları sabitlenebilir” dedi

Haberin Devamını Oku

Başkan Tepe 16 milyon liralık projeden endişeli

Gülyalı’da 16 milyon lira harcanarak yapılan ve yakın zamanda faaliyete başlaması planlanan Çikolata Park için endişeleri olduğunu dile getiren Başkan Tepe, “Kilogramı 200 liraya çikolata satmak gerçekçi değil. Ayrıca dünyaca ünlü markalarımızın olmadığı yerde çikolatayı pazarlamamız çok zor.”

Haberin Devamını Oku

Fuarda son gün 23 Şubat!

15 Şubat Cumartesi günü kapılarını açan Tüyap Kitap Fuarı, 23 Şubat Pazar akşamına kadar TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Artvin Çoruh Üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler’ alanında ihtisaslaşma programına seçildi.

Haberin Devamını Oku

Kuzey Kafkas Tekstil’den 800 kişilik istihdam sözü

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da yeni OSB’ler için çalışmalar sürüyor

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ilçelerde yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)  kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

TMO’dan ilk tahsis 20 bin ton

TMO kabuklu fındık satış esaslarını açıkladı. Buna göre ilk etapta 20 bin ton fındık tahsis edilecek ve satışlar kilogram başı Levant kalite 20,50 TL, Giresun kalite 21,00 TL, Sivri kalite 20,00 TL olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.