Sektörler Haberleri

Katma değer sorunu yok
Katma değer sorunu yok

Fındık sanayicisi ve ihracatçı Mehmet Albayrak, “fındıkta katma değer yaratamıyoruz”, “fındığı çuvaldan çıkaramadık” benzeri tezlerin yanlış olduğunu söyledi. Albayrak, “Bugün fındığın işlenebileceği en üst seviyede tesislerimiz var. Zaten yüzde 45’ini işlenmiş fındık olarak satıyoruz” dedi.

Fındığın yüzde 45’ini işlenmiş satıyoruz…  

Fındık sektörünün önde gelen ihracatçı ve sanayici firmalarından Karimex Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, ihracatçıların fındığı çuvaldan çıkaramadıkları, katma değer katamadıkları yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını savundu.

Albayrak, “Natural olarak satılan malları tüketiciler Avrupa’da o şekilde istedikleri için satıyoruz. Yoksa biz bugün Türkiye’deki bütün imalatçı, ihracatçılar yani fındık entegre tesisi sahipleri dünyanın çok üstündeki şartlara fiziki şartlara sahip laboratuvarlarıyla, alt yapısıyla çok yüksek tesislerimiz var. İçeride hastanelerden çok daha yüksek şartlara sahibiz. Pırıl pırıl her yanımız. İhracatçılar fındığı neden çuvaldan çıkaramamış olsun ki; bu yanlış bir inanış” diye konuştu.

Fındığı çerez olarak tüketmiyoruz

“Çikolatayı ve Avrupa’daki sürecini bilmiyoruz. Türkiye çikolatamsı ürünlerle 1980'li yıllarda ancak Sağra’nın çikolatamsı ürünleri aracılığı ile tanıştı. Eskiden Türkiye’de Beyoğlu çikolatası, Umbrella çikolatası benzeri ürünler vardı. 1980 sonrası biz Türkiye’ye Tadelle, Saralle, Nuga, Deaje çikolata ile tanıştı. Şimdi bizim 80’den sonrası 30 sene olmuş ve çikolatayı yeni tanıyoruz daha. Fındığın 150 bin tonunu Türkiye işliyor. 150 bin tonunu siz çerez olarak tükettiğini mi düşünüyorsunuz? Türkiye iç piyasada 150 bin ton fındık tüketiyor ve bunun 120 bin tonunu çikolata, pasta, kek, dondurma sanayi kullanıyor. İnanılmaz firmalarımız var ve fındığı da çok güzel kullanıyoruz. Katma değer üreten Türk imalatçısı, ihracatçısı çikolatacısı, sanayicisi yapıyor. Avrupa arenasında da hem ihracatçı olarak, çikolata ihracatçısı, gofret ihracatçısı, kek ihracatçısı olarak yine biz alıyoruz.”

Bürokrasi hızımızı kesiyor

Bürokrasi çok fazla. Süreçte 7-8 tane evrak hazırlamamız gerekiyor. Bu bürokrasiden sadece fındık ihracatı değil ihracatla uğraşan tüm firmalar olumsuz etkileniyor. Bu işlemler İhracat Bakanlığı ve İhracat Müdürlüğü şeklinde bir yerde toplanıp, işin tek elde yapılmasıyla ilgili bir düzenleme bekliyoruz. Kontrolün fındık alanından derhal kalkmasını bekliyoruz. Çünkü Avrupa’daki alıcılar nezdinde bu kontrollerin en ufak bir değeri yok. Bizim laboratuvarlarımıza güveniyorlar. Kendi kontrollerine güveniyorlar. Kontrol etmeden malımız göndereceğiz onlar kabul ettikten sonra paramızı ödüyorlar. Dolayısıyla Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu kontrol mekanizmasının hiçbir faydası yok ihracatımıza. Önümüze engel oluyor ve ihracatın yavaşlamasına neden oluyor.” ASEL GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ12 Mart 2019 Salı 09:30:07 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,karımex,katma değer,ihracat


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Dijital dünyanın ortak dili kodlama

Türkiye Vodafone Vakfı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde hayata geçirilen ve 7-14 yaş arası çocukları kapsayan "Yarını Kodlayanlar” adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek

Son çıkan yasa ile en düşük maaşı bin liraya yükseltilen emekliler bu sınırın asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Talep kabul görürse en düşük maaş 2.020 TL olacak

Haberin Devamını Oku

Erzurum yüksek teknolojide ileride

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ 13 yaşında!

17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi nitelikli büyümesini sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Turizm merkezleri birbirine bağlanacak

DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, yaptığı açıklamada, Yeşil Yol'un Türkiye Turizm Stratejisi 2023 vizyonundan hareketle Karadeniz Bölgesi'nin yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirleriyle üst kottan bağlantısını sağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

İstihdam seferberliği üretimi artıracak

Düzce Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, istihdam seferberliği ile yatırım, üretim ve istihdamın arttırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Haberin Devamını Oku

Konut satışlarında yüzde 18 düşüş

Konut satışları Şubat'ta, Ocak ayına göre hafif artsa da 2018'in aynı ayına göre yüzde 18 düşüş gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Çay yolu, Avrupa pazarına açılacak

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu (Teaway) Projesi'nin tanıtım etkinliği TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi'nin organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Sanata altyapı desteği sunulmalı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,“Şehri yönetenler, siyasiler de yapacakları yatırımlarla sanata gerekli altyapı desteğini sunmalıdır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

İsmail Okutgen:''Samsiad'ın hedefi çok ortaklı projeler''

Samsun’un, bölgenin ve ülke ekonomisinde yarattıkları katma değer ve istihdamla önde gelen şirketlerini bünyesinde toplayan SAMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve OKUTGEN Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Okutgen oldu.

Haberin Devamını Oku

Asansörcüler TÜYAP’ta buluşacak

Ordu Perşembe ilçesinde faaliyet gösteren TPM Rulman, alanında dünyanın üç büyüğünden biri olan fuarda Ordu’yu temsil edecek.

Haberin Devamını Oku

Yeni dönemde yeni sayfa

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projelerini açıkladı.

Haberin Devamını Oku

 Samsunport YK Başkanı Avcı;''Kriz döneminde de yatırım yapılır ''

Bölgenin en büyük lojistik işletmelerinden olan Samsunport Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ekonomik kriz dönemlerinde bilinenin aksine yatırım yapmanın daha avantajlı olduğunu savundu

Haberin Devamını Oku

Başkan Şahin'den görkemli projeler

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, projelerini görkemli bir program ile tanıttı.

Haberin Devamını Oku

İŞKUR yerleştirme oranında yüzde 10 artış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,küreselleşen ekonomide belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için seferberlik ruhu içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Ordu denizle barışacak

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler, turizme yönelik çok önemli projelerinin olduğunu belirterek, "Ordu’yu denizle barıştıracağız" dedi.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranında artış

Türkiye'de işsizlik oranı, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Alan bazlı destek doğru ama miktarı az

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık üreticilerine 2009 yılından bu yana alan bazlı gelir desteği ödemesi yapıldığını anımsattı.

Haberin Devamını Oku

GRÜ'de turizm sektörü buluştu

Giresun Üniversitesi Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri kariyer günleri etkinliğinde turizm sektörü temsilcileri ile buluştu.

Haberin Devamını Oku

Fındık üreticilerine müjde

Fındık üreticilerine destek ödemeleri başlıyor. 120 bin fındık üreticisine destek ödemesi yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hem maaşa hem ikramiyeye zam

On binlerce memur 3600 ek gösterge için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Seçimlerden sonra ilk işimiz" diyerek ek gösterge müjdesini duyurdu. 3600 ek gösterge ile hem maaşlar hem ikramiyelere zam gelecek.

Haberin Devamını Oku

Uluslararası Farmakoloji Kongresi Ordu'da gerçekleşecek

Türk Farmakoloji Derneği tarafından her iki yılda bir farklı bir ilde gerçekleştirilen Uluslararası Farmakoloji Kongresi, 15-17 Mart tarihleri arasında Ordu’da gerçekleşecek

Haberin Devamını Oku

Gürgentepe Hilmi Güler'i karşıladı

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Gürgentepe ilçesinde coşkuyla karşılandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.