Sektörler Haberleri

Ovalarda Bafira bereketi
Ovalarda Bafira bereketi

Samsun`un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz’in tek salça fabrikası BAFİRA Salça Fabrikası’nın sahibi ve yöneticisi Kadir Salur gazetemize özel açıklamalar yaptı.

Karadeniz’in tek salça fabrikası..

Samsun Bafra’da kurulu Karadeniz Bölgesinin tek salça fabrikası konumunda olan ve 5 ülkeye ihracat yapan BAFİRA Salça Fabrikası Türkiye Tarım Kredi Kooperatifinin de desteği ile hem çiftçiye hem de Bafra ilçesine kazandırmaya devam ediyor.

Salur, Bafra Ovası’nın Türkiye’nin ikinci en büyük ovası olduğunu, yıllık 25 bin dekar alanda biber ekimi yapıldığını ve buradan 100 bin 120 bin ton biber üretildiğini belirterek, “Türkiye’de kalite anlamında Bafra Ovasında yetişen biberler diğer ovalara göre daha verimli daha kaliteli. Bu renk anlamında, kalite anlamında avantaj sağlıyor” dedi.

“Bafra, Çarşamba Ovası, Amasya, Tokat gibi illerde çiftçilerle sözleşmeli tarımlar yapıldığını ifade eden Salur, “Bu sene 30 çiftçi ile domates, 10 bin çiftçi ile biber sözleşmesi yaptık. Bafra Ovası’nın markalaşmasını istiyoruz. Bafra’mız markalaşamadı. Bugün Bafra’da mesela Terme’de yapılan pirincin 5 katı çıkmıştır ama marka oluşu başka yerlerde. Bafra biberi buradan sürekli Maraş’a, Antep’e, Adana’ya gitti. Adana biberi diye pazara sürüldü. Yılda 40 milyon liralık bir iş yapacağız, bunun yüzde 70’i çiftçiye dağıtılacak” diye konuştu.

Üretimin yüzde 20’sini ihraç ediyor

Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere Bafra`da ürettiği ürünleri ihraç eden fabrika sezonda 50 bin ton ürün işleme kapasitesine sahip. İşlediği ürünlerin %20 gibi büyük bir bölümünü ihraç eden fabrikada 75 personel çalışıyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile birlikte üretime devam eden fabrika sahibi Salur gazetemize açıklamalarda bulundu. 

Salur ailesi olarak üretimden vazgeçmedik

 “1982 kuruluşu olan bir plastik firmasıyız. 4 yıldan beri de BAFİRA Salça Fabrikasını bünyemize kattık. Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere ihracat yaptık yapıyoruz. Plastikte ki üretimimizle alakalı tecrübemizi bu sektörde de üretim yapmak için kullanıyoruz.  4 yıldan beri yöremizin üretmiş olduğu biberi, domatesi alıp sanayiye dönüştürüp ambalaj yapıp satan Karadeniz Bölgemizde tek firmayız. Amacımız Ovamızın zirai sanayi ile kalkınmasına destek olmak. Akabinde yöremizde 100 bin ton biber üretilmekte. Bunun da %40 ila %50`sini bu fabrika tüketebilmekte. Biz Salur ailesi olarak çok şeyler atlattık ama üretmekten hiç vazgeçmedik.”

Karadeniz bölgesinde tek

Bu fabrika Karadeniz Bölgesinde tek. Genelde fabrikalar Karacabey, İzmir, Çanakkale tarafta. Bu fabrikanın kooperatif aracılığıyla ayakta tutulup desteklenip bundan sonraki sezonlarda da sözleşmeli tarım yaparak çiftçimizin garantili mal alımını sağlayacağını umuyorum. Biz böyle bir oluşumda yöremizin kazanacağına inanıyoruz. Bafra Ovamızın zirai sanayi ile kalkınacağına eminiz. Yöremizin tek kurtuluşu ambalaj yapıp ürünü nihai duruma getirip ihracat yapmak.” KARADENİZ EKONOMİ12 Mart 2019 Salı 09:41:44 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,bafira,salça,bafra,ova


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Dijital dünyanın ortak dili kodlama

Türkiye Vodafone Vakfı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde hayata geçirilen ve 7-14 yaş arası çocukları kapsayan "Yarını Kodlayanlar” adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek

Son çıkan yasa ile en düşük maaşı bin liraya yükseltilen emekliler bu sınırın asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Talep kabul görürse en düşük maaş 2.020 TL olacak

Haberin Devamını Oku

Erzurum yüksek teknolojide ileride

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ 13 yaşında!

17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi nitelikli büyümesini sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Turizm merkezleri birbirine bağlanacak

DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, yaptığı açıklamada, Yeşil Yol'un Türkiye Turizm Stratejisi 2023 vizyonundan hareketle Karadeniz Bölgesi'nin yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirleriyle üst kottan bağlantısını sağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

İstihdam seferberliği üretimi artıracak

Düzce Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, istihdam seferberliği ile yatırım, üretim ve istihdamın arttırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Haberin Devamını Oku

Konut satışlarında yüzde 18 düşüş

Konut satışları Şubat'ta, Ocak ayına göre hafif artsa da 2018'in aynı ayına göre yüzde 18 düşüş gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Çay yolu, Avrupa pazarına açılacak

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu (Teaway) Projesi'nin tanıtım etkinliği TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi'nin organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Sanata altyapı desteği sunulmalı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,“Şehri yönetenler, siyasiler de yapacakları yatırımlarla sanata gerekli altyapı desteğini sunmalıdır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

İsmail Okutgen:''Samsiad'ın hedefi çok ortaklı projeler''

Samsun’un, bölgenin ve ülke ekonomisinde yarattıkları katma değer ve istihdamla önde gelen şirketlerini bünyesinde toplayan SAMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve OKUTGEN Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Okutgen oldu.

Haberin Devamını Oku

Asansörcüler TÜYAP’ta buluşacak

Ordu Perşembe ilçesinde faaliyet gösteren TPM Rulman, alanında dünyanın üç büyüğünden biri olan fuarda Ordu’yu temsil edecek.

Haberin Devamını Oku

Yeni dönemde yeni sayfa

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projelerini açıkladı.

Haberin Devamını Oku

 Samsunport YK Başkanı Avcı;''Kriz döneminde de yatırım yapılır ''

Bölgenin en büyük lojistik işletmelerinden olan Samsunport Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ekonomik kriz dönemlerinde bilinenin aksine yatırım yapmanın daha avantajlı olduğunu savundu

Haberin Devamını Oku

Başkan Şahin'den görkemli projeler

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, projelerini görkemli bir program ile tanıttı.

Haberin Devamını Oku

İŞKUR yerleştirme oranında yüzde 10 artış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,küreselleşen ekonomide belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için seferberlik ruhu içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Ordu denizle barışacak

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler, turizme yönelik çok önemli projelerinin olduğunu belirterek, "Ordu’yu denizle barıştıracağız" dedi.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranında artış

Türkiye'de işsizlik oranı, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Alan bazlı destek doğru ama miktarı az

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık üreticilerine 2009 yılından bu yana alan bazlı gelir desteği ödemesi yapıldığını anımsattı.

Haberin Devamını Oku

GRÜ'de turizm sektörü buluştu

Giresun Üniversitesi Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri kariyer günleri etkinliğinde turizm sektörü temsilcileri ile buluştu.

Haberin Devamını Oku

Fındık üreticilerine müjde

Fındık üreticilerine destek ödemeleri başlıyor. 120 bin fındık üreticisine destek ödemesi yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hem maaşa hem ikramiyeye zam

On binlerce memur 3600 ek gösterge için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Seçimlerden sonra ilk işimiz" diyerek ek gösterge müjdesini duyurdu. 3600 ek gösterge ile hem maaşlar hem ikramiyelere zam gelecek.

Haberin Devamını Oku

Uluslararası Farmakoloji Kongresi Ordu'da gerçekleşecek

Türk Farmakoloji Derneği tarafından her iki yılda bir farklı bir ilde gerçekleştirilen Uluslararası Farmakoloji Kongresi, 15-17 Mart tarihleri arasında Ordu’da gerçekleşecek

Haberin Devamını Oku

Gürgentepe Hilmi Güler'i karşıladı

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Gürgentepe ilçesinde coşkuyla karşılandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.