Sektörler Turizm Haberleri

Turizm Trabzon'a büyük katkı katacak
Turizm Trabzon'a büyük katkı katacak

Trabzon’da turizmle ilgili kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelen Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından bir dosya sunuldu.

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından hazırlanan ve turizmde kaynakların daha verimli kullanılarak daha etkin bir tanıtım yapılması amacıyla kentin tüm dinamiklerini bir araya getiren “Trabzon Turizm Konsorsiyumu Örgütlenme Modeli” çalışması Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sunuldu. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, dünyadaki iyi uygulamaların örnek alınarak ülkemize uyarlandığı modelin, turizmde hem Trabzon’a büyük katkı yapacağını hem de diğer kentlere örnek olacağını vurguladı.

‘’TRABZON TURİZM KONSORSİYUMU’’

 Trabzon Turizm Konsorsiyumu Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın yer aldığı dosyada, kentin turizm çalışmalarının tek elden yönetilmesi için bir örgütlenme modelinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

 “Turizm kentimizin en önemli konularından biri. Turizmle ilgili tüm kurumlar, çeşitli çalışmalarla kentin ve bölgenin turizmini ileriye götürmeye çalışıyor. Ancak çalışmalarda çakışmalar oluyordu. TTSO olarak turizme ayrılan kaynakların daha verimli kullanılması ve dolayısıyla daha etkili bir tanıtım yapılması gerekliliğinden yola çıkarak, yeni bir strateji oluşturduk. İlk etapta Trabzon Turizm Konsorsiyumu adı verilen bir oluşumla, kentin turizminin tek elden yönetilmesinin sağlanmasına yönelik bir çalışma hazırladık. Bununla ilgili şimdiye kadar turizm sektörünün temsilcilerinin yer aldığı toplantılar düzenledik ve çalışmanın olgunlaşmasını sağladık.”

‘’KENT TURİZMİ İÇİN PROFESYONEL KADRO’’

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon Valisi’nin doğal başkanı olacağı Trabzon Turizm Konsorsiyumu’nun yapısı hakkında bilgi verirken de şu ifadeleri kullandı:

 “Trabzon Turizm Konsorsiyumu’nun en üst organı Genel Kurul olacaktır. Genel kurulda sektörün tüm temsilcileri; oteller, acenteler, turizmle ilgili dernekler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri yer alacaktır. İcra Kurulu’nda ise başta Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri bulunacaktır. Daha sonra bir genel müdürün başında olacağı yapılanmada, çeşitli ana ve alt bölümlerde kentin turizm çalışmalarını yönetecek profesyonel kadro yer alacaktır.”

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon Turizm Konsorsiyumu yapılanmasının, kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve iş dünyası ortaklığına dayanan ve sürdürülebilirlik, rekabetçilik ve verimlilik ilkelerini esas alan bir örgüt yapısı oluşturmayı amaçladığını ifade ederek, “Bu yapı ile destinasyon yönetimi ve pazarlaması faaliyetlerini yürütmeyi, seyahat ve turizm sektörüne sağlanan yerel, ulusal ve uluslararası kaynakların etkin kullanımını sağlamayı ve turistik aktiviteler ile şehir yaşamı arasındaki dengeyi korumayı amaçlıyoruz. Sonuçta seyahat ve turizm hizmetlerinde uluslararası kalite standartlarına sahip, bir marka olarak uluslararası imaj ve prestiji yüksek Trabzon’un turizm örgütü olmayı hedeflemekteyiz” dedi.

‘’TURİZM EN HIZLI BÜYÜYEN SEKTÖR’’

 Dünyada turizmin en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

 “Sektörde meydana gelen bu olumlu gelişmeleri yakından takip eden gelişmiş ülke ekonomileri, pastadan daha fazla pay alabilmek, sektörün sürdürülebilirliğini sağlamak ve yarattığı istihdamı kalıcı kılabilmek adına bir dizi stratejiler geliştirmiş ve destinasyonlarını yönetecek yapılar oluşturmuşlardır. Yerel yönetimler ve iş dünyası ile ortaklığı temel alan, kamu – özel sektör tanıtım modeli yapısıyla, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere oluşturulan yapılan bunların önde gelenleridir. Biz de dünyada iyi uygulanan örnekleri inceledik, ülkemize ve Trabzon’a uyarladık.”

 ‘’DESTİNAYON YÖNETİMİ’’

Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye’de destinasyon yönetiminin öneminin anlaşıldığını ifade ederek şunları söyledi:

 “Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Belgesi’nde, ulusal, bölgesel, il ve noktasal düzeyde turizm sektörü ile ilgili kamu, özel sektör kuruluşları ve STK’ların karar verme süreçlerine katılımlarını sağlayacak konseyler bazında kurumsallaşmaya gidilmesi tavsiye edilmiştir. Bu anlamda Trabzon Turizm Konsorsiyumu yapılanması örnek bir çalışmadır. Sayın Bakan da konuya ilgiyle yaklaştı. Önümüzdeki günlerde yine Sayın Valimiz, belediye başkanımız, kamu kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcileri ve STK’ların yer aldığı toplantılarla, çalışmayı uygulama aşamasına getirmeye çalışacağız.”

 TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bakan Ersoy’a Körfez ülkelerinden Trabzon’a yapılan direkt uçuş sayısının artırılması ve kamu yatırımlarıyla ilgili isteklerinin de iletildiğini ifade etti.

 12 Mart 2019 Salı 16:16:27 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,turizm,trabzon,katkı,yatırım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Dijital dünyanın ortak dili kodlama

Türkiye Vodafone Vakfı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde hayata geçirilen ve 7-14 yaş arası çocukları kapsayan "Yarını Kodlayanlar” adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek

Son çıkan yasa ile en düşük maaşı bin liraya yükseltilen emekliler bu sınırın asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Talep kabul görürse en düşük maaş 2.020 TL olacak

Haberin Devamını Oku

Erzurum yüksek teknolojide ileride

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ 13 yaşında!

17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi nitelikli büyümesini sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Turizm merkezleri birbirine bağlanacak

DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, yaptığı açıklamada, Yeşil Yol'un Türkiye Turizm Stratejisi 2023 vizyonundan hareketle Karadeniz Bölgesi'nin yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirleriyle üst kottan bağlantısını sağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

İstihdam seferberliği üretimi artıracak

Düzce Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, istihdam seferberliği ile yatırım, üretim ve istihdamın arttırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Haberin Devamını Oku

Konut satışlarında yüzde 18 düşüş

Konut satışları Şubat'ta, Ocak ayına göre hafif artsa da 2018'in aynı ayına göre yüzde 18 düşüş gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Çay yolu, Avrupa pazarına açılacak

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Çay Yolu (Teaway) Projesi'nin tanıtım etkinliği TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi'nin organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Sanata altyapı desteği sunulmalı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,“Şehri yönetenler, siyasiler de yapacakları yatırımlarla sanata gerekli altyapı desteğini sunmalıdır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

İsmail Okutgen:''Samsiad'ın hedefi çok ortaklı projeler''

Samsun’un, bölgenin ve ülke ekonomisinde yarattıkları katma değer ve istihdamla önde gelen şirketlerini bünyesinde toplayan SAMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve OKUTGEN Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Okutgen oldu.

Haberin Devamını Oku

Asansörcüler TÜYAP’ta buluşacak

Ordu Perşembe ilçesinde faaliyet gösteren TPM Rulman, alanında dünyanın üç büyüğünden biri olan fuarda Ordu’yu temsil edecek.

Haberin Devamını Oku

Yeni dönemde yeni sayfa

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projelerini açıkladı.

Haberin Devamını Oku

 Samsunport YK Başkanı Avcı;''Kriz döneminde de yatırım yapılır ''

Bölgenin en büyük lojistik işletmelerinden olan Samsunport Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ekonomik kriz dönemlerinde bilinenin aksine yatırım yapmanın daha avantajlı olduğunu savundu

Haberin Devamını Oku

Başkan Şahin'den görkemli projeler

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, projelerini görkemli bir program ile tanıttı.

Haberin Devamını Oku

İŞKUR yerleştirme oranında yüzde 10 artış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,küreselleşen ekonomide belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için seferberlik ruhu içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Ordu denizle barışacak

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler, turizme yönelik çok önemli projelerinin olduğunu belirterek, "Ordu’yu denizle barıştıracağız" dedi.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranında artış

Türkiye'de işsizlik oranı, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Alan bazlı destek doğru ama miktarı az

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık üreticilerine 2009 yılından bu yana alan bazlı gelir desteği ödemesi yapıldığını anımsattı.

Haberin Devamını Oku

GRÜ'de turizm sektörü buluştu

Giresun Üniversitesi Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri kariyer günleri etkinliğinde turizm sektörü temsilcileri ile buluştu.

Haberin Devamını Oku

Fındık üreticilerine müjde

Fındık üreticilerine destek ödemeleri başlıyor. 120 bin fındık üreticisine destek ödemesi yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hem maaşa hem ikramiyeye zam

On binlerce memur 3600 ek gösterge için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Seçimlerden sonra ilk işimiz" diyerek ek gösterge müjdesini duyurdu. 3600 ek gösterge ile hem maaşlar hem ikramiyelere zam gelecek.

Haberin Devamını Oku

Uluslararası Farmakoloji Kongresi Ordu'da gerçekleşecek

Türk Farmakoloji Derneği tarafından her iki yılda bir farklı bir ilde gerçekleştirilen Uluslararası Farmakoloji Kongresi, 15-17 Mart tarihleri arasında Ordu’da gerçekleşecek

Haberin Devamını Oku

Gürgentepe Hilmi Güler'i karşıladı

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Gürgentepe ilçesinde coşkuyla karşılandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.