Sektörler Turizm Haberleri

Turizm Trabzon'a büyük katkı katacak
Turizm Trabzon'a büyük katkı katacak

Trabzon’da turizmle ilgili kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelen Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından bir dosya sunuldu.

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından hazırlanan ve turizmde kaynakların daha verimli kullanılarak daha etkin bir tanıtım yapılması amacıyla kentin tüm dinamiklerini bir araya getiren “Trabzon Turizm Konsorsiyumu Örgütlenme Modeli” çalışması Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sunuldu. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, dünyadaki iyi uygulamaların örnek alınarak ülkemize uyarlandığı modelin, turizmde hem Trabzon’a büyük katkı yapacağını hem de diğer kentlere örnek olacağını vurguladı.

‘’TRABZON TURİZM KONSORSİYUMU’’

 Trabzon Turizm Konsorsiyumu Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın yer aldığı dosyada, kentin turizm çalışmalarının tek elden yönetilmesi için bir örgütlenme modelinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

 “Turizm kentimizin en önemli konularından biri. Turizmle ilgili tüm kurumlar, çeşitli çalışmalarla kentin ve bölgenin turizmini ileriye götürmeye çalışıyor. Ancak çalışmalarda çakışmalar oluyordu. TTSO olarak turizme ayrılan kaynakların daha verimli kullanılması ve dolayısıyla daha etkili bir tanıtım yapılması gerekliliğinden yola çıkarak, yeni bir strateji oluşturduk. İlk etapta Trabzon Turizm Konsorsiyumu adı verilen bir oluşumla, kentin turizminin tek elden yönetilmesinin sağlanmasına yönelik bir çalışma hazırladık. Bununla ilgili şimdiye kadar turizm sektörünün temsilcilerinin yer aldığı toplantılar düzenledik ve çalışmanın olgunlaşmasını sağladık.”

‘’KENT TURİZMİ İÇİN PROFESYONEL KADRO’’

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon Valisi’nin doğal başkanı olacağı Trabzon Turizm Konsorsiyumu’nun yapısı hakkında bilgi verirken de şu ifadeleri kullandı:

 “Trabzon Turizm Konsorsiyumu’nun en üst organı Genel Kurul olacaktır. Genel kurulda sektörün tüm temsilcileri; oteller, acenteler, turizmle ilgili dernekler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri yer alacaktır. İcra Kurulu’nda ise başta Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri bulunacaktır. Daha sonra bir genel müdürün başında olacağı yapılanmada, çeşitli ana ve alt bölümlerde kentin turizm çalışmalarını yönetecek profesyonel kadro yer alacaktır.”

 Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon Turizm Konsorsiyumu yapılanmasının, kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve iş dünyası ortaklığına dayanan ve sürdürülebilirlik, rekabetçilik ve verimlilik ilkelerini esas alan bir örgüt yapısı oluşturmayı amaçladığını ifade ederek, “Bu yapı ile destinasyon yönetimi ve pazarlaması faaliyetlerini yürütmeyi, seyahat ve turizm sektörüne sağlanan yerel, ulusal ve uluslararası kaynakların etkin kullanımını sağlamayı ve turistik aktiviteler ile şehir yaşamı arasındaki dengeyi korumayı amaçlıyoruz. Sonuçta seyahat ve turizm hizmetlerinde uluslararası kalite standartlarına sahip, bir marka olarak uluslararası imaj ve prestiji yüksek Trabzon’un turizm örgütü olmayı hedeflemekteyiz” dedi.

‘’TURİZM EN HIZLI BÜYÜYEN SEKTÖR’’

 Dünyada turizmin en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

 “Sektörde meydana gelen bu olumlu gelişmeleri yakından takip eden gelişmiş ülke ekonomileri, pastadan daha fazla pay alabilmek, sektörün sürdürülebilirliğini sağlamak ve yarattığı istihdamı kalıcı kılabilmek adına bir dizi stratejiler geliştirmiş ve destinasyonlarını yönetecek yapılar oluşturmuşlardır. Yerel yönetimler ve iş dünyası ile ortaklığı temel alan, kamu – özel sektör tanıtım modeli yapısıyla, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere oluşturulan yapılan bunların önde gelenleridir. Biz de dünyada iyi uygulanan örnekleri inceledik, ülkemize ve Trabzon’a uyarladık.”

 ‘’DESTİNAYON YÖNETİMİ’’

Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye’de destinasyon yönetiminin öneminin anlaşıldığını ifade ederek şunları söyledi:

 “Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Belgesi’nde, ulusal, bölgesel, il ve noktasal düzeyde turizm sektörü ile ilgili kamu, özel sektör kuruluşları ve STK’ların karar verme süreçlerine katılımlarını sağlayacak konseyler bazında kurumsallaşmaya gidilmesi tavsiye edilmiştir. Bu anlamda Trabzon Turizm Konsorsiyumu yapılanması örnek bir çalışmadır. Sayın Bakan da konuya ilgiyle yaklaştı. Önümüzdeki günlerde yine Sayın Valimiz, belediye başkanımız, kamu kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcileri ve STK’ların yer aldığı toplantılarla, çalışmayı uygulama aşamasına getirmeye çalışacağız.”

 TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bakan Ersoy’a Körfez ülkelerinden Trabzon’a yapılan direkt uçuş sayısının artırılması ve kamu yatırımlarıyla ilgili isteklerinin de iletildiğini ifade etti.

 12 Mart 2019 Salı 16:16:27 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,turizm,trabzon,katkı,yatırım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TİM Ordu’da ihracatçılarla buluştu

TİM, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ederken bu seferki durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretiminde dibi gördük

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Haberin Devamını Oku

Liselerde yeni sistem belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katılarak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Haberin Devamını Oku

“Deniz turizmini arttıracağız”

Hilmi Güler “Tarım, hayvancılık ve ihracat açısından konteynır limanı son derece önemli bir proje. Dolayısıyla ilk etapta konteynır limanını hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“75 milyar dolar hedefini etkilemeyecek”

İsmail Gülle, “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemin’den çıkmamız durumunda, 1484 ürün kodunda, sıfır olan vergi oranının artacağına şahit olacağız.”

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane TSO ‘dan bayram mesajı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

“Kuru çaya da zam yapılsın”

Sebahattin Arslantürk,“Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları değiştirilmedi. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur.”

Haberin Devamını Oku

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir bir sistem

Ünal Kaya, “ Yeni kurulan sistemler ile vatandaşımızın hizmetleri daha güvenli ve kolay almaları sağlanarak işlemler basitleştirildi. Bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltıldı.”

Haberin Devamını Oku

En hızlı büyüyen şirketler Samsun’da açıklanacak

19 Mayıs Pazar günü Samsun’da isimleri açıklanacak olan en hızlı büyüyen 100 şirketin plaket alacağı törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

Haberin Devamını Oku

Yabancılara konut satışı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Trabzon’da 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara 255 konut satışı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun’a 400 milyon TL Bütçe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,  IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yatırımcılara yaklaşık 400 Milyon TL destek bütçesi ayrıldı.

Haberin Devamını Oku

“Ülkemizin bütünlüğüne vurulmak istenen bir darbedir”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu 18 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapılmasının planlanlanan Pontus Soykırımı 100.Yılı Belgeseli ve Konferansı hakkında açıklama yaptı.

Haberin Devamını Oku

Mağduriyetler giderilecek

Bakan Kurum, “Afete maruz alanla alakalı tespitlerin yapılmasına müteakip, vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde konutların inşasına en kısa sürede girmiş olacağız.

Haberin Devamını Oku

İnşaat Sektöründe toparlanma zaman alacak

​​​​​​​​​​​​​​Selçuk Uçar, “Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde %8,7 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü 2009 küresel krizinden sonraki en kötü performansını sergilemektedir.”

Haberin Devamını Oku

Ordu SMMMO’da yeni dönem

Ordu SMMM Odası’nın genel kurul kongre seçimleri neticesinde yönetim, denetleme ve disiplin kurulu asil üyeliklerine seçilen toplam 13 isim mazbatasını aldı.

Haberin Devamını Oku

Yaş çay alım fiyatı 2,90 TL

2019 yılı için yaş çay alım fiyatı 2,90 TL olarak tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Merkez Bankası enflasyonu yükseltti

Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini 6,20'den 6,43'e, enflasyon beklentisini ise yüzde 16,23'ten yüzde 16,68'e çıkardı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da verim artışı, Türkiye ortalamasının 3 katı

Bamsı Akın, “Samsun, Türkiye’nin en bilinçli çiftçi profiline sahip illerinden birisi.Model bahçelerdeki uygulamalarımızla daha şimdiden Türkiye ortalamasının 3 katına ulaşmış bulunuyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Parsel sorguda 2018 satışları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması ekranındaki Analiz menüsüne 2018 yılı verileri kullanıma açıldı.

Haberin Devamını Oku

Turizmde hareketlilik başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tatil düzenlemesi, turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Haberin Devamını Oku

NC-CNC Tezgah İşçiliği Sınavı yapıldı

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından organize edilen TOBB Meybem tarafından gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik Belge sınavları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Verim ve kaliteyi artıracağız’’

Giresun Valisi Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Eğitim ve Uygulama Projesi” başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

Turizm dijitalleşmeli

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından hazırlanan

Haberin Devamını Oku

Şubat ayında işsizlik arttı!

Şubat ayı dönemi işsizlik rakamı belli oldu.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.