Sektörler Tarım Haberleri

Fındık ihracatında Çin atağı
Fındık ihracatında Çin atağı
Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç “Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik fındık ihracatı önemli bir ivme kazandı en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi.” dedi.

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç “Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik fındık ihracatı önemli bir ivme kazandı en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi.” dedi.

 

2018 – 2019 ihracat sezonunda, Nisan ayı sonuna kadar, 210 bin 927 ton iç fındık ihracatı karşılığında 1milyar 224 milyon 151 bin 339 dolar gelir sağlandı. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerince Nisan ayında gerçekleştirilen ihracata ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Başkan Sevinç “tanıtım faaliyeti gerçekleştirilen pazarlar için, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), ABD, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde dikkat çekici bir ihracat artışı var. Eylül 2018 - Nisan 2019 döneminde ÇHC’ne 5 bin 600 ton, ABD’ye 5 bin 700 ton, Japonya’ya 875 ton ve Hindistan’a 395 ton iç fındık ihracat gerçekleştirildi. Özellikle tanıtım faaliyetlerine başlanılmadan önce 200 ton civarında ihracatımız vardı. ÇHC’ye yönelik fındık ihracatı önemli bir ivme kazandı ve ihracat artışı istikrarlı bir hale geldi. Bu sayede en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi. Artışın bu şekilde devam etmesi halinde sezon sonunda ÇHC’ne yönelik ihracat rakamının 7 bin 500 - 8 bin ton iç fındık seviyelerine yükselmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

 

“İŞLENMİŞ FINDIK İHRACATIMIZ ARTIRILMALI”

 

Bir önceki sezonun aynı döneminde ise 215 bin 038 ton iç fındık karşılığı 1 milyar 359 milyon 522 bin 318 dolar ihracat gerçekleştirildiğini, sezonunun ilk sekiz aylık bölümünde gerçekleştirilen 210 bin 927 ton iç fındık ihracatının, % 39,7’sine tekabül eden 83 bin 843 ton iç fındığın işlenmiş olarak ihraç edildiğini belirten Başkan Sevinç “İşlenmiş fındık ihracatımızın genel fındık ihracatımızdaki payının katma değerinin ülkemizde kalmasını sağlamak, bölge istihdamına olumlu katkılar bırakması bakımından arttırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

“AB ÜLKELERİ ÖNEMLİ PAZARLARIMIZ”

 

Başkan Sevinç yaptığı değerlendirmenin devamında, AB ülkelerinin en önemli pazarımız konumunda olduğunu, 160 bin 439 ton iç fındık olarak gerçekleşen ihracatın, toplam ihracatımızın % 76’sına denk geldiğini belirtti. Ayrıca Başkan Sevinç, tek pazara bağımlılık gösteren fındık ihracatımızın bu yapısından kurtulması ve yeni pazarlara ulaşılabilmesi amacıyla geçmiş yıllarda Fındık Tanıtım Grubu ve şimdi de Türkiye Tanıtım Grubu tarafından yürütülen faaliyetlerin devam ettiğine de vurgu yaptı.

 

SONUÇ ALMAK KOLAY OLMADI

 

Başkan Sevinç konuşmasının devamında, elde edilen bu başarıdan dolayı sektörü adına son derece mutlu olduklarını ve zamanın kendilerini haklı çıkardığını belirtirken, bu konularda sonuç almanın kolay olmadığını, çok sabırlı ve ısrarlı çalışmalarda bulunulması gerektiğine de dikkat çekti.
14 Mayıs 2019 Salı 12:17:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,ihracat,atak


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Fındığın içi kadar kabuğu da ekonomiye değer katacak’’

“Fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadık.Türkiye’de fındık üretiminde ilk sıralarda yer alan ilimizde fındığın içi olduğu kadar kabuğu da ekonomiye katma değer katacak.’’

Haberin Devamını Oku

Safranbolu’ya ilk ‘Kahve Müzesi’ açıldı

Türk kahvesini gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde Türkiye'nin ilk Kahve Müzesi açıldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.