Sektörler Tarım Haberleri

İhracatçı birliklerinden eleştirilere cevap
İhracatçı birliklerinden eleştirilere cevap
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2019 yılı fındık rekolte tahminlerine yönelik yapılan eleştirilerle ilgili kamuoyuna açıklama yaptı.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2019 yılı fındık rekolte tahminlerine yönelik yapılan eleştirilerle ilgili kamuoyuna açıklama yaptı.

 

-2019 yılı Fındık Rekolte Tahminleri bahane edilerek bazı hadsiz, cahil, kifayetsiz ve muhteris kimselerin akıl, izan ve dünya gerçeklerinden mahrum açıklamalarını cevapsız bırakmayacağımız gibi, kendileri ile yargı huzurunda da hesaplaşacağız.

 

-İhracatçı Birliklerinin yanı sıra ilgili ulusal ve uluslararası paydaşlar, fındıkta gelmekte olan ürün ile ilgili rekolte tahminini çeşitli periyotlarda daima yaparlar.

 

-Bu işlem, bilimsel metotlara dayalı tetkik, sayım ve hesaplama, istatistik metotlar yardımı ile yapılan adı üzerinde bir tahmindir. Ancak bilgi ve tecrübe gerektirir.

 

-Her yıl Şubat ortasında çiçek sayımı, Mayıs ortasında çiçeklerin dökülme/kayıp oranları (çiçekten meyveye geçiş), Haziran ve en son olarak da Temmuz ayında gerçeğe en yakın sonucun tahmin edilmesinden ibarettir. Anlaşılacağı üzere, en sağlıklı tahmin Temmuz ayında ve olabildiğince geç yapılandır.

 

-Popülizmi, ucuz kahramanlığı, siyasi çığırtkanlığı meslek edinmiş nezaketsiz ve saldırgan iddia sahipleri bu gerçekleri yok saymaktadırlar.

 

-Kaldı ki önlerindeki tabloyu analiz edebilme yeteneğinden de acizdirler. Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Kongresi (INC) tarafından yapılan tahminde 2019 Rekoltesi 770.000 ton/kabuklu olarak beyan edilmiştir. 2017 ve 2018 ürünlerinden çeşitli kategorilerde kalacak tahmini 45.000 ton/kabuklu ile 815.000 ton/kabuklu toplam arz hesaplanmıştır. Yayınlanan tablo INC’ye aittir.

 

-Fındıkta iyi mahsul ve bereket düşmanlığı nasıl bir anlayış ve cehalettir? 2019 ürünü rekoltesinin yüksek olma ihtimali mevcut ise buna sevinmek gerekmez mi?  Yoksa öfke içinde “istemezük” naraları atarak karalar bağlamak mı gerekir?

 

-Evet biz ihracatçılar, ülkesini seven ve halkının yararını düşünen herkes gibi, fındık dahil bütün ürünlerimizin rekoltesinin yüksek olmasını isteriz. Bereket yerine felaket mi isteyelim?

 

-Fındık rekoltesi birileri istiyor veya istemiyor diye yüksek ya da düşük olmaz. Öncelikle tabiat şartları yanında bahçe bakımı, zararlı mücadelesi en önemli etkenlerdir.

 

-Tarım Bakanımız Sn. Bekir PAKDEMİRLİ’nin büyük bir feraset ile ifade ettiği gibi; Türkiye, fındık üretimini 1.000.000 ton/kabuklu seviyesine çıkartmayı planlamaktadır. Ülkemiz ancak bu yolla pazarı tam anlamı ile kontrol edebilecek ve rakip ülkelerin fındık üretiminden vazgeçmesini sağlayabilecektir.

 

Bu amaç ile İhracatçı Birlikleri olarak görevimiz olmadığı halde elimizdeki tüm kaynaklar ile yıllardan beri;

 

-Bahçelerin bakım teknikleri ve örnek bahçeler,

 

-Budama elemanı eğitimi verilmesi ve sertifikalandırılması, bunun için ekipman sağlanması,

 

-Bilim çevreleri, üniversiteler ve TÜBİTAK ile çok çeşitli bilimsel araştırmaların, başta aflatoksin oluşumunun engellenmesi ve verim artışı gibi konularda yapılması,

 

-Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü emrine, steril ve iklim şartlarına dayanıklı fidan yetiştirilebilmesi amacı ile 1.391.000 TL+KDV maliyetli bir Doku Kültürü Laboratuvarının Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Tanıtım Grubu desteği ile kurulması,

 

-Geçen yıl karşılaşılan ve ciddi rekolte kaybına neden olan bahçe zararlılarına karşı mücadele için üreticilerimiz nezdinde farkındalık oluşturulması amacıyla 1.000.000 adet el broşürü ve 10.000 adet afiş bastırılarak Valiliklerimiz aracılığı ile tüm bölgelere dağıtılması,

 

-Gürcistan’daki fındık ağaçlarını bitme noktasına getiren ve maalesef ülkemize de bulaşan Kahverengi Kokarca tehdidi için, önce popülasyonun tespiti ve şimdi de ilaçsız mücadele yöntemi olan Çek-Öldür Projesi’nin Bakanlığımız işbirliğinde başlatılması amacı ile, gerekli kaynakların temini yanında, biyolojik mücadele imkanlarının da araştırılması; yaptığımız çalışmalardan sadece bazılarıdır. Hepsinin amacı da üreticinin ve ülkemizin mağduriyet yaşamaması içindir.

 

-Hadsiz ve saldırgan çevreler uyduruk unvanlar ile üretici sırtından maaş alma dışında hangi hizmetleri yaptılar/yapıyorlar açıklayabilirler mi?

 

-Sadece fındık yansın, donsun diye beklemek mi marifettir?

 

Unutulmamalıdır ki Türkiye’mizde; 2006 yılında 820.000 ton, 2008 yılında 860.000 ton, 2012 yılında 740.000 ton, 2015 yılında 770.000 ton, 2017 yılında 760.000 ton civarında rekolte gerçekleşmiştir. Ülkemizde bu üretim potansiyeli her zaman mevcuttur.

 

2019 yılında ne olacağını Temmuz ayında göreceğiz. Fazla olursa yakıp, yok mu edelim? Hangisini istiyorsanız açıklayın! Ürün miktarı hususunda mümkünse önceden bilgi sahibi olmak ve buna göre tedbir almak gerekmez mi?

 

-Politikayı elbette devlet belirleyecektir. Ürünün sahibi ise sadece üreticidir.

 

-İhracatçının talebi; arz-talep dengesinin gözetilmesi, serbest piyasa kurallarına uyulması ve gerekiyorsa uygulanacak politikanın zamanında belirlenerek ilan edilmesi, sonra da sezon içinde asla değiştirilmemesidir.

 

İhracatçı Birlikleri üreticilerimizin kazancının, sürdürülebilirlik ve ülke menfaatimiz açısından zorunlu olduğunun bilincindedir.

 

Akıl, bilim, uluslararası ticaretin gerçekleri ve ülkemiz menfaati herkes için yol gösterici olmalıdır.

 

Başta üreticilerimiz olmak üzere tüm paydaşlar için bereketli ve bol kazançlı bir sezon diliyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

 

İstanbul Fındık ve Mamulleri                                 Karadeniz Fındık ve Mamulleri

        İhracatçıları Birliği                                                   İhracatçıları Birliği

          Yönetim Kurulu                                                       Yönetim Kurulu
31 Mayıs 2019 Cuma 09:22:52 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ihracatçı birlikleri,fındık


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.