Sektörler Haberleri

Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteriyor.

Ülkemizin ilk Besi Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapan,  Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteren 5 fast food zincir markasının et tedariklerini sağlayan Amasya Suluova, yeni projeler için yatırımcılara kapısını ardına kadar açmış durumda.

Besi Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Suluova, sürekli yağış gördüğü için yeşil alanların fazlalığı ile tarım ve hayvancılıkta bir cazibe merkezi olarak biliniyor. Yedi Kır Barajı ve Ters Akan Çayı’nın sulamış olduğu Suluova’da şeker pancarı ve soğan öncelikli olmak üzere arpa, nohut, mısır, ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Yıllık ortalaması 100 bin tona yaklaşan soğan üretimi Suluova’nın ekonomisi açısından önemlidir. Suluova tarımsal üretimde olduğu gibi hayvancılıkta da iyi bir yere gelmiş durumda. Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Aksu ve Meclis Başkanı Murat Bayraktar, Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları değerlendirmede, ilçenin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak tüm yatırımcılara kapılarının ardına kadar açık olduğunu belirttiler. 10 yıldır Suluova Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı görevini üstlenen Aksu, kentin gelişimi için daha büyük yatırımlara imza atmak istediklerinin ipuçlarını verdi. Başkan Aksu, “Suluova’da büyük yatırımları hedefledik. Kentini daha iyi yerlere taşıyacağız. Tarım ve hayvancılıkta 2023 hedeflerini belirledik. Türkiye’de ilk Organize Besi Sanayini burada kurduk. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR burada hizmet veriyor. Ülkemizde faaliyet gösteren önde gelen 5 fast food zincir markasının et tedarikleri de buradan sağlanıyor” dedi. Ülkemizde tarım ve hayvancılıkla, kalkınma hamlesinin Suluova’da başlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Aksu, “Bir amaçla yola çıktık. EKUR ET Entegre, Şeker Fabrikası, Kozlu Gıda ve Madencilik faaliyetleri ile kent ekonomisini belli bir aşamaya taşıdık. Kuveyt, Katar, Bahreyn ve S. Arabistan gibi orta doğu ülkelerine et ürünleri ihracatı yapıyoruz. Yıllık 1000 ton kapasiteyi hedefliyoruz. Ama bununla yetinmeyeceğiz. İhracatta belli bir noktaya taşımak istiyoruz. Ülkenin en önemli soğan üretim merkezlerinden biri olarak kurulmasını planladığımız bir fabrikada soğan halkası üretmeye başlayacağız. Bölgede tarımın ve soğanın önemini sanayi ürünü yaparak katma değer sağlayarak oluşturacağız. İş istihdam ve aş yaratmak isteyen herkese kapı açık.” ifadelerini kullandı.

50 milyon liralık yatırım 1000 kişiye istihdam sağlayacak

İşsizlik rakamlarının oldukça düşük olduğu kentte nitelikli eleman açığının bulunmadığını ifade eden Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Bayraktar da yaptığı değerlendirmede, “Eşyaya ve mala ulaşmada en kolay bölgedeyiz. Yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyoruz. Beşinci bölge avantajlarını dikkate alarak her yatırımcıyı buraya bekliyoruz.” diye konuştu. Ünlü ayakkabı markası Ziylan Grup’un tercihinin de Suluova olmasından memnun olduğunu belirten Başkan Bayraktar, “Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve Suluova Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokol ile Suluova tahsis edilen 22 parsel alanda ayakkabı tabanı ve taban hammaddesi üretim tesisleri için ilk adım atıldı. 50 milyon liralık yatırım ile Haziran 2019’da başlanacak olan projenin otuz ayda tamamlanması planlanıyor. İlk etapta 260 kişi istihdam edilecek olan üretim tesislerinde iki yılsonunda istihdam edilen kişi sayısı 1000’e ulaşacak. Fabrikada 15 milyon çift ayakkabı tabanı ve 15 bin ton hammadde üretilecek. Bu da ilçemizin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak” dedi. REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ
01 Haziran 2019 Cumartesi 01:12:35 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,amasya,et,entegre,amasya ticaret ve sanayi odası


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.