Sektörler Haberleri

Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteriyor.

Ülkemizin ilk Besi Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapan,  Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteren 5 fast food zincir markasının et tedariklerini sağlayan Amasya Suluova, yeni projeler için yatırımcılara kapısını ardına kadar açmış durumda.

Besi Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Suluova, sürekli yağış gördüğü için yeşil alanların fazlalığı ile tarım ve hayvancılıkta bir cazibe merkezi olarak biliniyor. Yedi Kır Barajı ve Ters Akan Çayı’nın sulamış olduğu Suluova’da şeker pancarı ve soğan öncelikli olmak üzere arpa, nohut, mısır, ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Yıllık ortalaması 100 bin tona yaklaşan soğan üretimi Suluova’nın ekonomisi açısından önemlidir. Suluova tarımsal üretimde olduğu gibi hayvancılıkta da iyi bir yere gelmiş durumda. Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Aksu ve Meclis Başkanı Murat Bayraktar, Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları değerlendirmede, ilçenin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak tüm yatırımcılara kapılarının ardına kadar açık olduğunu belirttiler. 10 yıldır Suluova Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı görevini üstlenen Aksu, kentin gelişimi için daha büyük yatırımlara imza atmak istediklerinin ipuçlarını verdi. Başkan Aksu, “Suluova’da büyük yatırımları hedefledik. Kentini daha iyi yerlere taşıyacağız. Tarım ve hayvancılıkta 2023 hedeflerini belirledik. Türkiye’de ilk Organize Besi Sanayini burada kurduk. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR burada hizmet veriyor. Ülkemizde faaliyet gösteren önde gelen 5 fast food zincir markasının et tedarikleri de buradan sağlanıyor” dedi. Ülkemizde tarım ve hayvancılıkla, kalkınma hamlesinin Suluova’da başlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Aksu, “Bir amaçla yola çıktık. EKUR ET Entegre, Şeker Fabrikası, Kozlu Gıda ve Madencilik faaliyetleri ile kent ekonomisini belli bir aşamaya taşıdık. Kuveyt, Katar, Bahreyn ve S. Arabistan gibi orta doğu ülkelerine et ürünleri ihracatı yapıyoruz. Yıllık 1000 ton kapasiteyi hedefliyoruz. Ama bununla yetinmeyeceğiz. İhracatta belli bir noktaya taşımak istiyoruz. Ülkenin en önemli soğan üretim merkezlerinden biri olarak kurulmasını planladığımız bir fabrikada soğan halkası üretmeye başlayacağız. Bölgede tarımın ve soğanın önemini sanayi ürünü yaparak katma değer sağlayarak oluşturacağız. İş istihdam ve aş yaratmak isteyen herkese kapı açık.” ifadelerini kullandı.

50 milyon liralık yatırım 1000 kişiye istihdam sağlayacak

İşsizlik rakamlarının oldukça düşük olduğu kentte nitelikli eleman açığının bulunmadığını ifade eden Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Bayraktar da yaptığı değerlendirmede, “Eşyaya ve mala ulaşmada en kolay bölgedeyiz. Yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyoruz. Beşinci bölge avantajlarını dikkate alarak her yatırımcıyı buraya bekliyoruz.” diye konuştu. Ünlü ayakkabı markası Ziylan Grup’un tercihinin de Suluova olmasından memnun olduğunu belirten Başkan Bayraktar, “Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve Suluova Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokol ile Suluova tahsis edilen 22 parsel alanda ayakkabı tabanı ve taban hammaddesi üretim tesisleri için ilk adım atıldı. 50 milyon liralık yatırım ile Haziran 2019’da başlanacak olan projenin otuz ayda tamamlanması planlanıyor. İlk etapta 260 kişi istihdam edilecek olan üretim tesislerinde iki yılsonunda istihdam edilen kişi sayısı 1000’e ulaşacak. Fabrikada 15 milyon çift ayakkabı tabanı ve 15 bin ton hammadde üretilecek. Bu da ilçemizin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak” dedi. REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ
01 Haziran 2019 Cumartesi 01:12:35 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,amasya,et,entegre,amasya ticaret ve sanayi odası


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.