Sektörler Haberleri

Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya markalarının eti Amasya’dan…
Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteriyor.

Ülkemizin ilk Besi Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapan,  Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR ile ülkemizde faaliyet gösteren 5 fast food zincir markasının et tedariklerini sağlayan Amasya Suluova, yeni projeler için yatırımcılara kapısını ardına kadar açmış durumda.

Besi Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Suluova, sürekli yağış gördüğü için yeşil alanların fazlalığı ile tarım ve hayvancılıkta bir cazibe merkezi olarak biliniyor. Yedi Kır Barajı ve Ters Akan Çayı’nın sulamış olduğu Suluova’da şeker pancarı ve soğan öncelikli olmak üzere arpa, nohut, mısır, ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Yıllık ortalaması 100 bin tona yaklaşan soğan üretimi Suluova’nın ekonomisi açısından önemlidir. Suluova tarımsal üretimde olduğu gibi hayvancılıkta da iyi bir yere gelmiş durumda. Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Aksu ve Meclis Başkanı Murat Bayraktar, Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları değerlendirmede, ilçenin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak tüm yatırımcılara kapılarının ardına kadar açık olduğunu belirttiler. 10 yıldır Suluova Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı görevini üstlenen Aksu, kentin gelişimi için daha büyük yatırımlara imza atmak istediklerinin ipuçlarını verdi. Başkan Aksu, “Suluova’da büyük yatırımları hedefledik. Kentini daha iyi yerlere taşıyacağız. Tarım ve hayvancılıkta 2023 hedeflerini belirledik. Türkiye’de ilk Organize Besi Sanayini burada kurduk. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise 3. büyük Et Entegre Tesisi EKUR burada hizmet veriyor. Ülkemizde faaliyet gösteren önde gelen 5 fast food zincir markasının et tedarikleri de buradan sağlanıyor” dedi. Ülkemizde tarım ve hayvancılıkla, kalkınma hamlesinin Suluova’da başlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Aksu, “Bir amaçla yola çıktık. EKUR ET Entegre, Şeker Fabrikası, Kozlu Gıda ve Madencilik faaliyetleri ile kent ekonomisini belli bir aşamaya taşıdık. Kuveyt, Katar, Bahreyn ve S. Arabistan gibi orta doğu ülkelerine et ürünleri ihracatı yapıyoruz. Yıllık 1000 ton kapasiteyi hedefliyoruz. Ama bununla yetinmeyeceğiz. İhracatta belli bir noktaya taşımak istiyoruz. Ülkenin en önemli soğan üretim merkezlerinden biri olarak kurulmasını planladığımız bir fabrikada soğan halkası üretmeye başlayacağız. Bölgede tarımın ve soğanın önemini sanayi ürünü yaparak katma değer sağlayarak oluşturacağız. İş istihdam ve aş yaratmak isteyen herkese kapı açık.” ifadelerini kullandı.

50 milyon liralık yatırım 1000 kişiye istihdam sağlayacak

İşsizlik rakamlarının oldukça düşük olduğu kentte nitelikli eleman açığının bulunmadığını ifade eden Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Bayraktar da yaptığı değerlendirmede, “Eşyaya ve mala ulaşmada en kolay bölgedeyiz. Yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyoruz. Beşinci bölge avantajlarını dikkate alarak her yatırımcıyı buraya bekliyoruz.” diye konuştu. Ünlü ayakkabı markası Ziylan Grup’un tercihinin de Suluova olmasından memnun olduğunu belirten Başkan Bayraktar, “Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve Suluova Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokol ile Suluova tahsis edilen 22 parsel alanda ayakkabı tabanı ve taban hammaddesi üretim tesisleri için ilk adım atıldı. 50 milyon liralık yatırım ile Haziran 2019’da başlanacak olan projenin otuz ayda tamamlanması planlanıyor. İlk etapta 260 kişi istihdam edilecek olan üretim tesislerinde iki yılsonunda istihdam edilen kişi sayısı 1000’e ulaşacak. Fabrikada 15 milyon çift ayakkabı tabanı ve 15 bin ton hammadde üretilecek. Bu da ilçemizin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak” dedi. REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ
01 Haziran 2019 Cumartesi 01:12:35 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,amasya,et,entegre,amasya ticaret ve sanayi odası


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.