Şirketlerden Haberler

Yaşar Group rotasını Hindistan’a çevirdi
Yaşar Group rotasını Hindistan’a çevirdi
Latin Amerika, Peru, Kolombiya, Ekvador,  Rusya ve İtalya gibi ülkelerin yanı sıra yeni pazar araşışını sürdüren Yaşar Group ihracat için Hindistan’ı mercek altına aldı.

Hindistan pazarı Türk ihracatçılarını iştahlandırıyor

Aynı zamanda Türkiye Hindistan İş Adamları Derneği Başkanı olan Yaşar Group CEO’su Polatcan,” İki yıl önce dış ticaretteki açığı gidermek için bu ülkeye ihracat amaçladık.  Ankara’daki Hindistan Büyükelçiliği ile olumlu görüşmelerimiz var. Yatırım yapabilecek iş adamları ile görüşüyoruz.” dedi.

 

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’ olarak bu hafta dünyanın lider makine üreticilerinden biri olan Yaşar Makine’yi de bünyesinde barındıran Yaşar Group CEO’su Mustafa Polatcan’ı ziyaret ettik.  Makine imalatından enerji sektörüne, turizmden gıda, inşaat ve dış ticarete pek çok alanda faaliyet gösteren grubun tepe ismi, ekonomik gelişmeleri en iyi değerlendirecek isimlerden biri olarak karşımızdaydı. Biz sorduk o anlattı.

-Sizi ve Yaşar Group’u okurlarımıza tanıtmadan önce genç ve deneyimli bir işadamı olarak kriz zamanlarında ne yapılması gerektiğini bir cümle ile özetlemenizi istesek ne söylerdiniz?

-Hoşunuza gidecek bir cevap vereyim… Genel ekonomide işler kötüye gittiğinde reklama olan ihtiyaç daha da artacaktır.

-Öncelikle “dünyanın lider makine üreticisi” olarak bilinen Yaşar Makine ile sohbetimize başlayalım. Dünü bugünü ve geleceği için neler söylersiniz?

1969 yılında girişimci hizmet politikasını kendisine ilke edinerek imalat sektöründe faaliyetlerine başlayan fabrikamız, 60 bin metrekare kapalı alan ve 90 bin metrekare açık alanda kurulu üretim tesislerinde, 150’yi aşkın deneyimli kadrosuyla, çeltik ve pirinç işleme makineleri, fındık işleme makineleri, beton taşıyan transmikser araç üstü ekipmanları ve tahıl taşıma ekipmanları imalatı alanında faaliyet göstermektedir.

-Yaklaşık 50 yıllık deneyimde hep üzerine koyarak büyümeyi başarmak nasıl bir duygudur?

Kurulduğu yıllardan itibaren sürekli kendini yenileyen bir işletme olduk. Günün değişen koşullarında makine parkurunu bilgisayar kontrollü tezgâhlarıyla zenginleştirdik. İşlenecek ürün kalitesini test ederek, standart prosesler veya ürüne dayalı özel prosesler oluşturup nihai ürünün en verimli bir şekilde işlenebilmesi sağladık. Biz bunları yapınca başarı da kendiliğinden geldi ve yaptığımız işten büyük mutluluk duyduk.

-Belli ki işiniz gereği teknolojiyi yakın takip ediyorsunuz. Buna yönelik yatırımlar ve çalışmalar yapıyorsunuz…

Tabi ki… AR-GE çalışmalarına yapılan yatırımlar ile yeni projelere aralıksız devam ediyoruz. Örneğin, pirincin en kaliteli bir şekilde işlenebilmesi için Edirne’nin İpsala ilçesinde kurmuş olduğumuz çeltik ve pirinç işleme tesisinde makinaların performansını, kapasitesini, verimliliğini ve ömür testini, gerçek bir ürün akış prosesi içerisinde kontrollerden geçirmekte ve seri üretim hattına alarak üretim yapmaktayız. Üretmiş olduğumuz makinelerin sağlam gövde yapısı, sorunsuz ve seri çalışma özellikleri, ileri teknolojiye sahip makine parkımızda her biri alanında uzman kadrosu ve sağladığı teknik servis ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçladık.

-Bir aile şirketisiniz bildiğimiz kadarıyla… İşleri nasıl yönetiyorsunuz?

Evet… Üç kardeşiz. İkinci kuşak olarak işin başındayız. Üçüncü kuşak da arkamızdan geliyor. Her şeyi ben yapacağım her şeyi bana sorun doğru bir mantık değil. Önce bunu kurguladık kendi bünyemizde. Biz işadamıyız. Bakışımız stratejimiz ihtiyaca cevap vermektir.

-Hep müşteri memnuniyetini önde tutmak başarının bir göstergesi midir?

Öyle bir iş yapmalısınız ki teşekkür edilmeli size. O iş esnasında birinin işini görüp memnuniyetini aldığımızda çok mutlu oluyoruz.

-Fındık patozu örneğinde olduğu gibi mi?

Tabi ki… Bundan yıllar önce fındık işlemek insanların çilesiydi. 70’lerden önce Mayıs ayına kadar fındık elle ayıklanırdı. Neredeyse bir yıl boyunca. Türkiye’nin ilk fındık patozunda rahmetli babamın emeği var. Bu alanda biz Türkiye’nin en iyi ihracatçısıyız. Bunu İtalya’ya ihraç ettik. 

-İhracatta hangi daha pazarda daha aktifsiniz?

En iyi pazarımız Latin Amerika. Peru, Kolombiya, Ekvador pirinç üretiminde oldukça iyi. Rusya’ya ciddi bir ihracatımız var. Az önce belirttiğim gibi fındıkta da İtalya’ya makine ihracatı yapıyoruz.

-Yaşar Group altında çok farklı sektörde iş yapan firmalar var ve Yaşar Makine bunlardan bir tanesi. Diğerleri nelerdir?

10 farklı sektörde faaliyetimiz var. Akaryakıt, otel, pirinç fabrikası, rüzgârenerji üretim santralleri var. Toplam 500 çalışanı ve 6 ayrı ülkede şirketi olan bir grup şirketiyiz.

-Sizce büyümek nasıl bir kavramdır?

Ortada bir büyüme ihtiyacı varsa iş yapıyorsunuz demektir. İş yapıyorsanız da para kazanıyorsunuz anlamına gelir. Para kazanılırsa sorun çözülür.

-Burada da bir strateji vardır mutlaka.

Tek alanda büyümenin sakıncaları olabilir. O nedenle birkaç alanda farklı lokasyonlarda büyümeyi tercih ettik. Birbirini destekleyen yük olmayacak yatay geçişlerle. Turizm sektöründe Samsun Atakum’da B&C Hotel, 4 yıldızlı 40 odalı… Bir de inşaat halinde Keşan’da 100 odalı iki blok halinde. Bir blok otel odası diğer blok studio daire şeklinde projelendirdik.Restoran işinde Hatır Kahvesi ile franchise anlaşması yaptık. Gıda sektöründe İpsala’daki pirinç fabrikamız Türkiye’nin pirinç fabrikası yapan tek firması. Dünyada ise ilk 10 içinde yer alıyoruz.

-Bir yandan dünyanın işini yaparken diğer yandan da ülke koşullarını göz ardı edemeyiz. 2018’in ikinci yarısındaki dalgalanma sonrası yaşanan krizden çıkış konusunda ülke ekonomisi hakkındaki görüşlerinizi önemsiyoruz. Çıkış yolu olarak neler söylersiniz?

Şu anda adeta kumda giden bir araç gibiyiz. Az yol alıp çok yakıt kullanıyoruz ve durmaktan korkuyoruz. Durmayacağız. Belki yavaş gidip çok enerji harcayacağız ama bu kumdan çıkacağız. Daha çok çalışıp, giderleri biraz kısıp lüks tüketimden kaçınarak daha çok pazar araştırması yaparak, fuarlara katılarak ve her zaman bir reklam bütçesi ayırarak krizden çıkabiliriz. Bu noktada biz umutluyuz. Dış güçlerin uyguladığı baskıyı ve krizleri görüyoruz. Güç birlikleri yaparak aşacağız.Ülke ekonomisinin ihracata yönelik olması gerekiyor.Kendi içimizde alıp satarak bir şey kazanamayız. 2000’lerin başında bu kararı aldık ve 20 yıldır buna yönelik çalışıyoruz. Yaşar Group olarak beş ekibimiz şu anda dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış durumda. Pazar araştırması için ne alıp satabiliriz makinelerimizi nasıl geliştiririz. Fiyat ve teknoloji araştırmaları yapıyoruz.

-Güçbirlikleri oluşturmada ne tür projeler geliştirdiniz?

Kesinlikle birlikte olmalıyız. Bu konuda başarılı ortaklıklar da kurdum. Ayrıca kısa adı TURINDO olan Türkiye-Hindistan İşadamları Derneği başkanıyım. 

s-Türkiye-Hindistan İşadamları Derneği’nde kimler var?

Birbirinden değerli 25 firma var. Çorum’dan un fabrikası imalatı yapan Uğur Makine üyelerimiz arasında. Türkiye’nin en iyi gümrük ve mali müşavirleri de. Türkiye’deki imalatçıların ürünlerini oraya uygun üretmek ve o pazarı kazanmak istiyoruz. 20 yıllık ihracatçı olarak ben çok geç keşfettim, iki yıldır ihracat yapıyorum. Orada dünya nüfusunun dörtte biri yaşıyor. Turizm acentaları var üyelerimiz arasında. Bir araya geldiğimizde ciddi know-how elde ediyoruz. Tam anlamıyla business bir dernek oluşturduk o çatı altında. İstanbul’dan dış dünyaya açılıyoruz. TURİNDO üyelerimizin tamamının toplamda 3 bine yakın çalışanı var. Ortak noktamız daha iyiye gitmek ülke ihracatını artırmak.

-Bu bağı nasıl oluşturdunuz?

Hindistan’la bir bağım yoktu. Ekonomik büyümesi ve bizim pazara uygun üretim ve tüketimleri olması ayrıca bu ülkeye yapılan dış ticarette aleyhimize oluşan açığı gidermek için o ülkeye daha çok ihracat amaçladık. O nedenle bu ülkeye ihracat yapması olası insanlarla bir araya geldik. Ankara’daki Hindistan büyükelçiliği ile olumlu görüşmelerimiz var. Hindistanlı iş adamlarından burada yatırım yapabilecek işadamlarıyla görüşüyoruz. Ortak bir yapı nasıl oluşturabiliriz bu konuya kafa yoruyoruz.

-Aslında nüfus olarak baktığımızda büyük bir pazar değil mi Hindistan?

Bir milyar 250 milyon kişilik bir pazardan bahsediyoruz. Ve o ülkenin yüzde 5’u çok ama çok zengin. Bu oran bizim ülke nüfusumuz kadar tüketim de üretim de var. İşimize yarayanları alıp onlarında ihtiyaçlarını giderecek ürünleri bizden almasını sağlayabiliriz ki oraya ihracatı artırmanın yöntemlerini araştırmalıyız.

-Son olarak sürdürülebilir başarı için önerileriniz ne olur? diye soralım.

Ben değil biz demeyi öğrenmeliyiz. Önce doğru partner bulup onunla devam etmek isteriz. Yapılacak o kadar çok iş var ki. Gümrüğe gidip oturup bakın. Binlerce ürün giriyor ülkeye. Biz de kendi başarı hikâyelerimizi kendimiz yaratmalıyız. İşveren aslında her şeyi bilemez. Benim işletmemde benden daha akıllı, daha bilen olmalı. Benim eğitimim makine. Dolayısıyla hidrolik ve elektrikte iddialı olamamam ama o alanın en iyi isimleriyle çalışmalıyım.
08 Temmuz 2019 Pazartesi 09:38:51 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yaşar group,ihracat


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’İstihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Demir, ‘’Havza Bekdiğin’de 10 bin dönümlük çalışmayı başlatıyoruz. Üretim ve istihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Haberin Devamını Oku

Borsalar lisanslı depoculuk için bir araya geldi

Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı ile ilgili Erzincan Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret Borsası başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldiler.

Haberin Devamını Oku

Samsun ve Irak ticarette işbirliği yapacak

Samsun’da yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve işbirliğini geliştirmek için Iraklı kadın milletvekilleri, Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

2019’da hamsi ihracatından 9 milyon gelir sağlandı

DKİB verilerine göre hamsi dış satımından 2019'da 9 milyon 711 bin 116 dolar gelir sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Hedef üretimde 150 bin tonu aşmak

Demir, ‘’Kanaatimiz odur ki üretimde 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Barınak eko-turizm amaçlı hale gelecek’’

Ordu BB Başkanı Güler, yeni bir çalışmayla Perşembe’de balıkçı barınağının marina tarzı bir düzenleme ile hem su ürünleri hem de eko-turizm amaçlı bir hale getireceklerini kaydetti.

Haberin Devamını Oku

2020 pasaport tutarına yüzde 22 zam

Pasaport, tutarına 2020 yılı için yüzde 22,58 oranında zam yapıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’5 yılda 60 milyonluk tasarruf etmiş olduk’’

Tören, ‘’Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk’’

Haberin Devamını Oku

Bürokratlar ‘Giresun Buluşması’nda toplanacak

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından planlanan Giresun Buluşması etkinliği 29 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yer alan Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Haberin Devamını Oku

Bal üretimi Ordu ekonomisine 300 Milyon TL katkı sağlıyor

Yılmaz, ‘’Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle Ordu ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 Milyon TL civarında katkı sağlamaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Tapu işlemlerinde yüzde 16 artış

Tapu dairelerinde yapılan toplam işlem sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Haberin Devamını Oku

Muratlı Barajından milli ekonomiye 86 Milyon TL katkı

Muratlı Barajında 2019 yılında 371.548.380 kWh enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 85.546.127 TL katkı sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un ekonomik parametreleri

Giresun’un ekonomisine genel bakış

Haberin Devamını Oku

‘’Sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmalı’’

Aydın, ‘’TMO’dan ranta değil,  şantiyedeki ürüne katma değer yaratacak sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmasını bekliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’ye 1000 yeni istihdam

Ordu OSB’ye bu yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan bir tekstil firması yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım ile mevcut istihdam sayısı 5 bine çıkacak.

Haberin Devamını Oku

Firmaları bankaların eline düşürmeyin

Bu yılın üretim, istihdam ve ihracat yılı olması gerektiğine dikkat çeken Düzce TB Başkanı Karslıoğlu, geçtiğimiz son 2 yılda finansman koşullarının zorlaştığını belirterek “firmaları bankaların eline düşürüp, yüksek faize mahkum etmeyin” dedi

Haberin Devamını Oku

‘’Dünya pazarında prestijimize güç katacağız’’

Balcı, ‘’İMOB’da Türk mobilyasının kalitesini, işçiliğini, tasarım gücünü yansıtarak üye markalarımızla birlikte dünya pazarında prestijimize daha da güç katmayı hedefliyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Daralan iç pazara ihracat dopingi!

Seramik sektörünün önemli firmalarından Turan Seramik’in Yönetim Kurulu Başkanı Çakmak, 2019 yılında iç pazarda yaşanan yüzde 30 daralmaya rağmen ihracatlarını yarı yarıya artırdıklarını belirti.

Haberin Devamını Oku

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği’nde iyileştirme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile KOSGEB arasında geçen yıl gerçekleştirilen işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Yurt dışı iş gezisi desteğinde iyileştirme yönünde yeni somut adımlar atıldı.

Haberin Devamını Oku

Yaşar Group 2023’de istihdamını 1000’e çıkaracak

Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Group üç yeni yatırım için hazırlıklara başladı. Şirketin CEO’su Polatcan yatırımlar bittiğinde firmanın istihdam sayısının 1000 kişiye ulaşacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ülkenin kalkınması için OSB’lerin kamulaştırılması şart!

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon bu yılın kalkınma yılı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz ihracatı 6 milyar dolara taşımak

Arslantürk, ‘’Bizim hedefimiz 2 milyar dolarlık ihracatı, 6 milyar dolara taşımak.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyadaki talep Türkiye’ye yoğunlaştı’’

Gürsoy, ‘’2019'da bir önceki seneye göre miktarda yüzde 14,5, gelirde yüzde 24 artış yaşandı. Rakip ülkelerdeki fındığın az, Türkiye'de rekoltenin de iyi olmasından dolayı dünyadaki talep Türkiye'ye yoğunlaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Med Marine çevreye zararsız yakıt tüketecek

Dünyanın önde gelen römorkör üreticilerinden Med Marine denizcilik ve çevre bağlamında yapılan yönetmelikleri yakından takip ediyor. LNG veya hibrit römorkörler gibi son teknoloji dizaynlara ağırlık veren firma çevre için zararlı olmayan alternatif yakıt tüketimiyle ilgili araştırmalar yapıyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.