Şirketlerden Haberler

Amasya Un,''Ciromuz 78 milyon doları aşacak''
Amasya Un,''Ciromuz 78 milyon doları aşacak''
Kadir Gür, “Geçen yıl 55 milyon dolar olan hedefimiz bu yıl için 78 milyon dolar bu hızla gidersek daha da üzerine çıkacağız O nedenle köylünün ürettiği tüm ürünleri almaya hazırız.”

Köylüde kazanıyor ihracatçıda…

75 kişilik istihdamı ve bölgedeki üç ayrı deposu ile günlük 450 ton üretim kapasitesine ulaşan ve Türkiye un sektöründe 15’inci sırada yer alan Amasya Un’un temellerini kurucusu dede muhacir Ekrem’in, mübadele zamanında Samsun’un Havza ilçesine gelmesiyle atıldı.

 “Bir saatte 315 çuval un üretme kapasitesine sahibiz.”

Geleneksel ticaret anlayışını günümüz teknolojik olanaklarıyla birleştirdiklerini belirten Amasya Un Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gür, “ 2009 yılı bizim için yeni bir dönüm noktası olmuştur. Amasya Un’un bugünkü performansında bir saatte 315 çuval un üretme kapasitesine sahibiz. Kontrollü bir büyüme ile 2009 yılında şu anda üretim yapmakta olduğumuz fabrikayı satın aldık. Bir yanda Havza’daki fabrika diğer yanda burada yeni alınan fabrika ile bir yol ayrımına geldik. Artık iç pazar bize yeterli gelmiyordu ama Havza’daki fabrika yönetimi ihracatı benimsemediği için 2011 yılında burada ihracata başladık. İyi ki bu yolu seçmişiz çünkü bu sektörde ihracat mutlaka gerekli. Zira yurtdışından alınan hammadde dolar bazında. Satarken de dolar bazında satış yapıyoruz. Afrika ülkelerine, Suriye ve Irak’a ihracat gerçekleştiriyoruz. Dolaylı olarak makarna ihracatımız da var. Üretimimizin yüzde 75’ini ihraç ediyoruz. Kalan kısım da iç pazar satışlarımız.” dedi.

“Rusya ve Almanya gibi ülkelere ziyaret yapıyoruz”

Ülkemize karşı sorumluluklarımız var diyen Gür, “ İhracat potansiyelini daha yukarıya taşımak için sektördeki gelişmeleri daha yakından takip ediyor sürekli dış dünyayı izliyoruz. Ukrayna’da fabrikaları, depoculukta geldikleri yeri ve arazileri gördük. Rusya ve Almanya gibi ülkelere sıkça ziyaretler yaparak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Toplam ciromuzda geçen yıla göre dolardan kaynaklanan artışla yüzde 30’luk artış var. Geçen yıl 55 milyon dolar olan hedefimiz bu yıl için 78 milyon dolar  ki bu hızla giderse daha da üzerine çıkacağız gibi görünüyor. O nedenle köylünün ürettiği tüm ürünleri almaya hazırız.” ifadelerini kullandı. REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ
09 Temmuz 2019 Salı 11:09:12 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,amasya un,ciro,dolar,üretim,yatırım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.