Ekonomi Altın Haberleri

Gurbetçi hayal kırıklığı yaşattı
Gurbetçi hayal kırıklığı yaşattı
Kuyumculuk sektörü, gurbetçi ayı denilen bu ayda sektörde bir hareketlenme yaşanacağını umuyordu ama gurbetçiler eskisi gibi alışveriş yapmayarak hayal kırıklığı yaşattı.

Altın fiyatlarındaki yükseliş düğün sezonu olarak adlandırılan bu aylarda kendini hissedilebilir ölçüde göstermeye başladı. İki yıl öncesine kadar yastık altlarının vazgeçilmezi olan altın şimdi sadece kuyumcuların raflarında yer alan bir ürün haline geldi. Temmuz ayının beklentilerinin çok altında geçtiğini belirten Resuloğlu Kuyumculuk’un Müdürü  Murat Türkyılmaz, “Ekonomik kriz birçok sektörü olduğu gibi bizi de vurdu. 2018 ve 2019 yılı arasında yarı yarıya bir düşüş var. Temmuz beklentilerimizin çok altında geçti. Bu sene turistin bir etkisini göremedik. İnsanların gelir seviyeleri düştüğü için eskisi gibi altın satılmıyor. Gurbetçilerimizde de durum aynı onlarda eskisi gibi alışveriş yapmıyorlar.” dedi

Altın alma oranları 10’dan 2’ye düştü

İyi bir sezon beklediklerini fakat tam tersi bir durumun kendini gösterdiğini dile getiren Türkyılmaz dolar ve euro kurunun gerilemesinin buna neden olduğunu belirterek şunları söyledi. “ Bu sezondan beklentimiz yüksekti ama dolar ve euro geri çekilip altın yükselince beklentimizi gerçekleştiremedik. Önceden insanlar nişan, düğün alışverişlerinde 10 adete yakın altın alıyordu ama şimdi bu sayı 3 veya 2’ye düştü.  Artık sadece anlık ihtiyacı gidermek için altın alınıyor.”

Bu zamlara bu taksit yetersiz

Taksitlerle ilgili sınırlamanın sektörü zora soktuğunu vurgulayan Türkyılmaz, “Bir dönem taksitler durdurulmuştu, kredi kartına sadece tek çekim yapabiliyorduk.  İstanbul Kuyumcular Odası’nın yaptığı baskı sayesinde taksitlendirme 4’e çıkarıldı. Ama bu da yeterli değil, kuyumculuk sektöründe rakamlar çok yüksek olduğu için bu bize yetmiyor. 10 bin liralık bir ürün dörde bölündüğünde 2 bin 500 lira yapıyor bu rakamı ödemek herkes için kolay olmuyor.” diye konuştu.

Ordu’nun gelir seviyesi düşük

Sektörün iyileşmesi için altın fiyatlarının düşürülmesinin çözüm olmayacağını söyleyen Türkyılmaz, “Sektörün canlanması gelir seviyesinin artmasına bağlı. Kişi başına düşen gelir seviyesi yükselip insanların alım gücü artarsa sektör düzelebilir. Ordu’daki insanlarında genel olarak fındıktan başka ek gelirleri yok. Herhangi bir ikinci fabrikamız olmadığı için gelir seviyemiz çok düşük.  Konya, Kayseri ve Bursa’nın gelir seviyesi yüksek olduğu için oralarda kuyumculuk sektörü bacasız sanayi olarak adlandırılıyor ama Ordu’da bu durum söz konusu bile değil”

“Sektöre sahip çıkalım”

Kuyumculuğun kıymetli bir sektör olduğunu belirten Türkyılmaz şöyle devam etti; “ Her zaman üstüne koyan bir sektörüz kordon ve burma ile başlattığı yolculuğumuzu ürün portföyümüzü geliştirerek değerli taşlarla devam ettiriyoruz. Pırlanta her geçen gün herkesin ulaşabildiği bir ürün haline gelmeye başladı sektör bu manada güzel bir yere gidiyor. Sektöre sahip çıkalım” NAZAN BEDİR/ KARADENİZ EKONOMİ
06 Ağustos 2019 Salı 11:08:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,altın,gurbetçi,satış,kuyumculuk


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.