Şirketlerden Haberler

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

1974 yılında yapı malzemeleri satıcılığıyla Çakmaklar Kolektif Şirketi olarak iş hayatına başlayan Turan, Burhan Çakmak kardeşler satmış olduğu malzemelerden vitrifiye seramik sağlık gereçlerini neden biz üretmiyoruz diye yola çıkarak 1987 yılında Turan Seramik AŞ’yi kurdu. Yunanistan Bulgaristan, Fransa, Belçika, Almanya, Hırvatistan Ukrayna Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Ürdün, İsrail, Fas ve Libya gibi ülkelerinde içinde bulunduğu yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan firma bugün bünyesinde 300 kişiye istihdam sağlıyor. 2019 yılının zor bir yıl olduğunu söyleyen Turan Seramik A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Çakmak şöyle konuştu, “ Türkiye son 2 çeyrektir küçülen bir performans seyretmekte. 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk çeyreğinde eksi büyüme gerçekleştirdik. Art arda küçülme resesyon anlamına gelmektedir. Bunun dışında işsizlik son 1 yılda yüzde 68 oranında artmış bulunuyor. Şu an da inşaat sektörü başta olmak üzere ekonomik sıkıntı ve daralmalar mevcut. Yüksek teknolojik ürünler sektörü dışında şuanda Türkiye’de küçülmeyen sektör bulunmuyor. Tabi bu ekonomik sıkıntılar bir günde bu hale gelmedi yılların birikmişliği var. 2002-2012 yılları arasında dünyada bol likiditenin bulunduğu dönemlerde biz gelişmekte olan bir ülke olarak kazanımlarımızı doğru yönlendirmedik. Hizmet sektörü özelinde büyümeyi tercih ettik. Bugün aynı karı elde edebilmek için sanayiye hizmet sektörüne göre 10 kat daha fazla yatırım yapmak gerekiyor. Türkiye olarak biz fazla maliyetlerden kaçındık. Halbuki doğru olan üretim ayağıydı. Sürdürülebilir olan üretimdi. Üretimini tercih etmek durumundayken biz hizmet sektörünü tercih ettik. Son zamanlarda  doğalgaza, elektriğe, asgari ücrete zamlar oldu. Bu koşullar bizi zorluyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışıyoruz.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı vurgulanmalı

Turan Seramik olarak bu zor zamanlarda maliyetlerini dengeleyip harcamalarına dikkat ettiklerini ve stokları artırmamak adına, pazarın ihtiyacı kadar ürün ürettiklerini ifade eden Çakmak, “Bu dönemde özel sektöre büyük görevler düşüyor. Maliyetlerimizi kontrol altında tutup tasarruflarımızı artırmalı harcamalarımıza dikkat etmeliyiz. Yapacağımız harcamanın şirkete katma değeri nedir?  Bunu çok iyi öngörmemiz gerekiyor. Tabi bu sıkıntılı günleri aşmak özel sektörün tek başına yapabileceği iş değil bundan sonrasında mutlaka devlet makro düzeyde politikalar uygulamalı. Devletin politikaları ve politika yapıcılarının kararları bizim için önem arz ediyor. Böyle bir dönemde devletin mutlaka tasarruf modelleri geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de Merkez Bankası’nın bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Geçtiğimiz ay merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Türkiye tarihinde bir ilk. Bu durum yabancı yatırımcı tarafından şöyle görünmekte,  işler devlet isteğinde gitmiyorsa ona hemen müdahale ediliyor. Dolayısıyla yabancılar buradaki güven ortamını sorguluyor ve karar vermelerinde etkili oluyor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı en güçlü kurumlar tarafından dile getirilmeli, güven yabancı yatırımcı gözünde mutlaka oturtulmalı. Ekonominin parametrelerinden biri mutlaka güven ortamının sağlanmasıdır. Acilen güven ortamının sağlanması gerekiyor.” dedi.

Liyakat sistemi oturmalı

Çakmak, “Bunun dışında son 4-5 senedir duyduğumuz reform konuları var. Reformlar önemli konular özellikle adalet ve yargı reformu Türkiye’de önem arz ediyor. Bunun bir an önce sağlanması gerekiyor. Reformlarla ilgili şunu da söyleyebilirim. Türkiye’nin öncelikle yapması gereken liyakat sistemini oturtmasıdır. Bugün Türkiye’de bir görev olduğu zaman akraba, eş, dost ayrımcılığı ortadan kalmalı. İşin ehli kimse işi en iyi kim biliyorsa onun yapması gerekiyor. Bu zaman içinde kurumlardaki dengelenmeyi ve kurumların başarısını artıracak.” diye konuştu.

Biz üretimin işçilik kısmındayız

Üretimde de bugün ciddi problemler var diyen Çakmak, “Devlet desteklerinin ve politikalarının pek doğru olmadığını düşünüyorum. Biz ilkokulda derslerde Türkiye’yi üç tarafı denizlerde çevrili tarım ülkesi olarak öğrenmiştik. Ama bugün geldiğimiz noktada gübre, mazot, ilaç ve fide dışarıdan geliyor. Biz sadece işin işçilik kısmını yapıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil bu düzelmediği sürece Türkiye’de refah seviyesine ulaşmak sadece hayal olarak kalır. Üretim ve tarım alanında çok köklü reformlara ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fuarlar bizi dış pazarla buluşturuyor”

2- 3 yıl öncesinden bu zor günlerin geleceğini görüp ona göre önlemler aldığını belirten Çakmak, “Mevcut ihracat ekimizin üzerine güçlendirmek amacıyla takviyeler yaptık. Bunun da meyvesini yiyoruz ihracat adına 2019 yılı iyi geçiyor. İhracatta bizi dış pazar müşterimizle buluşturan ortamlar fuarlar, fuarlara ağırlık veriyor daha önce hiç katılmadığımız fuarlara da gitmeye çalışıyoruz. Yeni ekibimizle beraber 2020 yılının mart ayında Turan Seramik olarak İngiltere’de bir fuara katılacağız. Hemen ardından yine mart ayında Türkiye’de uluslararası seramik fuarına katılacağız. Ayrıca 2021 yılı içinde Almanya’da konumuzla ilgili dünyanın en başarılı fuarına katılacağız. İhracatımızı daha fazla artırma hedefimiz de bu sayede gerçekleşecek. Üretim hacmi olarak 2019 yılında tam kapasite değil yüzde 60’lık bir kapasite ile çalışıyoruz. Bu atıl kapasitemizi yeni pazarlarla ihracatta doldurmayı hedefliyoruz ”diye konuştu.

“Fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı”

Son olarak fındığa verilen fiyatı da değerlendiren Çakmak, “ Bölge için 2019’dan en büyük isteklerimden bir tanesi fındığın güzel fiyatlarda olmasıydı. Bu da gerçekleşti. Bölge için zamanında verilen bir karar oldu. Çünkü fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı. Hemen hemen her hane fındıktan kazanç sağlıyor. Hem üreticiyi hem tüketiciyi üzmeyecek bir formül üzerinde anlaşılması halkımız için mutluluk verici bir durum.”  ifadelerini kullandı. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
20 Ağustos 2019 Salı 12:38:56 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırımcı,turan seramik,turavit,mermer


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz’’

TİAD YKB Varlık, ‘’Sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yerli sermaye diskalifiye oluyor

Sanayici iş insanı Gürsoy, fındıkta global firmaların uzun vadede kontratlar yapabildiğini bunun neticesinde de yerli firmaların gün geçtikçe sektörden silinmeye başladığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Gümrük vergisinde katma değer vurgusu

Bentaş Madencilik YKÜ Güzeldal, “Biz katma değerli ürün üretirken yarı mamul üreten firmalarla aynı gümrük vergisine tabi tutuluyoruz. Bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Sevinç: Fındık stok ürünü haline geldi

KİB Başkanı Sevinç, fındığın gün geçtikçe sanayi ve ticaret metası olmaktan çıkıp bir depo-stok ürünü haline geldiğini bu nedenle TMO’nun artık çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

TRİO Deniz CNR Avrasya Boat Show’da

Türkiye’nin en büyük tekne distribütörlerinden biri olan TRİO Deniz, CNR Avrasya Boat Show’a katıldı

Haberin Devamını Oku

Tirebolu’daki en iyi kahvaltı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde günün her saatinde uğranılası bir mekân Doğal Dükkân Falez, unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’ sloganıyla misafirlerinin beğenisine sunuyor. Hem de Karadeniz’in olağanüstü manzarası eşliğinde.

Haberin Devamını Oku

Hopaport yeni projelere odaklandı

Hopaport Genel Müdürü Özer, ‘’Biz Hopaport olarak liman potansiyelini artıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

OGU istikrarda birinci oldu

DHMİ 2019 Ocak ve 2020 Ocak ayı havalimanı yolcu istatistiklerine göre bölgede en istikrarlı ve stabil çalışan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Haberin Devamını Oku

Kayıt içinde çalışmamız ‘Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı’

Tosyalı Holding YKB Tosyalı, ‘’Çalışmalarımız neticesinde şuan 3 kıtada iş yapıyorum. Yaptığınız işte her şeyinizin kayıtlı olması gerekiyor. Bizim kayıt içinde çalışmamız Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı.’’

Haberin Devamını Oku

Hoynat Adası turizme açılacak

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirmek amacıyla peyzaj projesi hazırlandı.

Haberin Devamını Oku

4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor

2020 Ocak küresel dijital nüfusuna göre dünyadaki 4,54 milyar insanın aktif internet kullandığı görülürken, bunun küresel nüfusun yüzde 59’una denk geldiği saptandı.

Haberin Devamını Oku

81 ilde gıda denetimi başlatıldı

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinde denetim seferberliği başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

OKA’dan kırsala, eğitime ve turizme 34 Milyon TL hibe

OKA, 2019 yılında çıkılan Mali Destek Programları kapsamında Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta toplam değeri 68 milyon lira olan 73 projeye 34 milyon liralık hibe sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.