Şirketlerden Haberler

Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta son yıllarda tarihi ve turistik özellikleri ile dikkat çeken şirin ilçe Ünye’deyiz. Kent ekonomisine katkı sunan birçok işletmenin bulunduğu ilçede o işletmelerden biri olan günlük üretim kapasitesi ve 700 metrekareyi bulan Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

-Efendim, öncelikle Ünye Mermer’in tarihsel geçmişini anlatmanızı rica edeceğiz. Şirketinizin temelleri ne zaman atıldı?

-Şirketimizin temelleri 1969 yılında babamız Şükrü Yağcı tarafından İstanbul’da atıldı. Daha sonra madencilik faaliyetlerinin devamı olarak 1995 yılında kendisi ve merhum Süleyman Yağcı ortaklığında doğal taş mermer işleme tesisi olarak Ünye’de faaliyete geçtik. Şimdi işin başında ben ve Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda kardeşim olan Barbaros Yağcı bulunuyor.

-Size ait bir tesiste faaliyet göstermektesiniz? Kullanım alanınız ve istihdam kapasiteniz nedir?

-30 kişiye istihdam sağlıyoruz.

-Üretim kapasiteniz hakkında neler söylersiniz?

-Bin 500 metrekaresi kapalı toplam 10 bin metrekare alanda günlük üretim kapasitemiz 700 metrekare. Hazır stoklarımızda ise 25 bin metrekarelik ürün bulunmaktadır.

-Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

-Firmamız kendi tesisinde Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri, Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli traverteni, Sivas traverteni ve benzeri mermerleri blok halinde işleme tabi tutup son tüketiciye ulaştırmaktadır.

-Sadece yurt içi bağlantılarınız mı var?

-Hayır… Dünyanın çeşitli bölgelerinde olup yurdumuzda üretimi bulunmayan magmatik kökenli granit tipi doğal taşları ithal edip bölgemizdeki bayii ve depolara tedarik işlemini gerçekleştirmekteyiz.

-Bölgede bir marka haline geldiğinizi biliyoruz. Bu aynı zamanda yeni yapılanmalar anlamına mı geliyor?

-Elbette bir marka değeri oluşturmak istiyorsak o amaca uygun davranmalıyız. Biz de öyle yaptık. Yeniden yapılanma çerçevesinde firmamız yatırımlarına teşvik belgesini almış olarak devam ederken halihazırda bulunan Ünye markasının yanına,  hem doğal taş dekorasyon hem yapay taş dekorasyon malzemeleri üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerinde kullanacağı farklı marka başvurusunu da eklemiştir. İnsan kaynaklarında, ürünlerin kalitesinde ve satış sonrası hizmetlerinde kaliteden ödün vermeyerek daha uzun yıllar sektörün öncüsü olmayı hedef edindik.

-İşletmenizde birbirinden farklı üniteler görmekteyiz. Biraz da bu üniteleri anlatmanızı istiyoruz. Gördüğümüz veya görmediğimiz hangi ekipmanlara sahipsiniz?

-Firmamızda 4 adet mermer kesme katrak makinesi, 2 adet mermer kesme este makinesi,3 adet 50 ton kapasiteli gezer vinç, 1 adet plaka cila makinesi, 1 adet bant cila makinesi, 2 adet pah kırma makinesi var. Yanı sıra modern ebatlama, cilalama ve paketleme üniteleri ile hem iç pazara hem de dış pazara hitap etmekteyiz.

-Nasıl bir kalite politikası izliyorsunuz?

-Tabi ki müşteri memnuniyeti ana ilkemiz. Bu nedenle müşteri taleplerindeki değişimlere uygun olarak sistemlerimizi entegre etmek, beklentileri en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Hatasız üretim ve zamanında teslim kalite politikamız. Bu anlamda çalışanlarımıza sürekli eğitimler vermekteyiz.

-Az önce de belirtiniz sadece iç pazar bağlantılı çalışmıyorsunuz. Dış pazarda hangi ülkelerde Ünye Mermer markasını görebiliriz?

-Hindistan ve Vietnam’ı dış pazar önceliği olarak gördük. Azerbaycan ve Gürcistan da hedef ülkelerimiz arasında. Hindistan, Çin, Brezilya ve Mısır gibi pazarın önde gelen ülkelerinden yıllardır ithalat yapıyorduk. Nasıl dış pazara çıkabilir, nasıl satabiliriz diye düşünüyorduk. Hindistan'daki tesisleri incelemek için Afyon gibi bir maden kenti olan Silvassa’ya gittik. Gördük ki; çok büyük bir işleme kapasitesi var Hindistan'ın. Ama granit satıyor veya işliyorlar. Mermer işlemeciliği konusunda bir hayli gerideler. Geçtiğimiz yıllara kadar var olan kotalar kaldırılmış ülkede, onlar da mermere ihtiyaç duyuyordu. Türkiye’den Hindistan’a doğrudan taşın satışını yapmak daha cazip geldi.

-Sektörde dünyadaki yerimiz hakkında neler söylersiniz?

-İtalya ve İspanya bu konuda oldukça mesafe kat etmiş ülkelerdi. Biz son yıllardaki yatırımlarla ülke olarak onlara epeyce yaklaştık. Sanırım yakın bir gelecekte liderliğe oynayacak pozisyona geleceğiz.

-Bir yandan da ülke gerçekleri var. Bu gerçeklerin sektöre yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Madencilik Yasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

-Evet… Sizin de altını çizdiğiniz gibi ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Tüm sektörler gibi biz de bu olumsuzluklardan fazlasıyla etkileniyoruz. Hükümetimizin madencilik konusunda yaptığı bazı düzenlemeler sanırım doğru anlatılamadı kamuoyuna. Oysa getirilen düzenlemelerin orta ve uzun vadede olumlu yansımaları olacağını düşünüyorum. Bir de ülkemizin yeraltı zenginliklerini bizim insanımızın çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

-Son olarak şunu soralım. Ekonomik değerleri olan bir ilçede Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) olmamasını nasıl yorumlarsınız?

-Ünye'de birçok sanayici gibi biz de OSB'yi bekliyoruz. Bizler bir yandan dış pazar arayışlarına hız verirken, diğer yandan da Ünye'deki pek çok sanayici gibi kamudan beklentilerimiz var. Daha fazla yatırım için OSB'nin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Kendimizi yeni OSB’ye adapte ettik. Çünkü bulunduğumuz yer yeterli gelmiyor. Entegre tesis kurup yatırımlarımızı artırmak ve daha kaliteli ürün sunmak istiyoruz. Uzun yıllar geçti hala yapılacak diye bekliyoruz.

 
27 Ağustos 2019 Salı 10:00:34 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ünye mermer,osb,sektör


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz’’

TİAD YKB Varlık, ‘’Sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yerli sermaye diskalifiye oluyor

Sanayici iş insanı Gürsoy, fındıkta global firmaların uzun vadede kontratlar yapabildiğini bunun neticesinde de yerli firmaların gün geçtikçe sektörden silinmeye başladığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Gümrük vergisinde katma değer vurgusu

Bentaş Madencilik YKÜ Güzeldal, “Biz katma değerli ürün üretirken yarı mamul üreten firmalarla aynı gümrük vergisine tabi tutuluyoruz. Bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Sevinç: Fındık stok ürünü haline geldi

KİB Başkanı Sevinç, fındığın gün geçtikçe sanayi ve ticaret metası olmaktan çıkıp bir depo-stok ürünü haline geldiğini bu nedenle TMO’nun artık çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

TRİO Deniz CNR Avrasya Boat Show’da

Türkiye’nin en büyük tekne distribütörlerinden biri olan TRİO Deniz, CNR Avrasya Boat Show’a katıldı

Haberin Devamını Oku

Tirebolu’daki en iyi kahvaltı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde günün her saatinde uğranılası bir mekân Doğal Dükkân Falez, unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’ sloganıyla misafirlerinin beğenisine sunuyor. Hem de Karadeniz’in olağanüstü manzarası eşliğinde.

Haberin Devamını Oku

Hopaport yeni projelere odaklandı

Hopaport Genel Müdürü Özer, ‘’Biz Hopaport olarak liman potansiyelini artıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

OGU istikrarda birinci oldu

DHMİ 2019 Ocak ve 2020 Ocak ayı havalimanı yolcu istatistiklerine göre bölgede en istikrarlı ve stabil çalışan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Haberin Devamını Oku

Kayıt içinde çalışmamız ‘Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı’

Tosyalı Holding YKB Tosyalı, ‘’Çalışmalarımız neticesinde şuan 3 kıtada iş yapıyorum. Yaptığınız işte her şeyinizin kayıtlı olması gerekiyor. Bizim kayıt içinde çalışmamız Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı.’’

Haberin Devamını Oku

Hoynat Adası turizme açılacak

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirmek amacıyla peyzaj projesi hazırlandı.

Haberin Devamını Oku

4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor

2020 Ocak küresel dijital nüfusuna göre dünyadaki 4,54 milyar insanın aktif internet kullandığı görülürken, bunun küresel nüfusun yüzde 59’una denk geldiği saptandı.

Haberin Devamını Oku

81 ilde gıda denetimi başlatıldı

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinde denetim seferberliği başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

OKA’dan kırsala, eğitime ve turizme 34 Milyon TL hibe

OKA, 2019 yılında çıkılan Mali Destek Programları kapsamında Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta toplam değeri 68 milyon lira olan 73 projeye 34 milyon liralık hibe sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.