Şirketlerden Haberler

Altaş Yağ Sanayi’nin Ar-ge bedeli 2 milyon dolar
Altaş Yağ Sanayi’nin Ar-ge bedeli 2 milyon dolar
Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Altaş, “Ar-ge bizim için olmazsa olmaz olduğu için Ar-ge merkezimizi kurduk. Bu bağlamda 2 milyon dolara yakın ciddi bir bedel harcadık. Bu yaptığımızın doğru olup olmadığını zaman gösterecek

2 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan fındık yağı başta olmak üzere ceviz yağı, şekerli ezme gibi ürünler yapan Altaş Yağ Sanayi, dünya pazarında daha fazla pay almak ve ihracatını yüzde 90’a çıkarmak hedefiyle Ar-ge ve İnovasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Üretimlerinin yüzde 90’ının ihracat yüzde 10’u iç pazar yapmaya çalıştıklarını belirten Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Altaş, “Bu yılbaşına kadar yüzde 90’ı iç pazar, yüzde 10 ihracattı. Bu yılbaşı itibariyle yüzde 90’ı ihracat yüzde 10’u iç pazar olan kapasiteye çıkmaya çalışıyoruz. Şu an 20 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tanzanya’da ki kişilerle kendi şirketimizi kurduk.  Japonya, Afrika’ ve Arap ülkelerin birçoğuna ürün ihraç etmeye başladık. Çin 1 milyar 600 milyon nüfusa sahip bir ülke. Orada olmak demek dünyanın yarısında olmak demek. O yüzden Çin’de büyümeye çalışıyoruz.” dedi.

Ballı fındık 697 firma arasında ilk 10’da

Ekonomik krize ve bütün olumsuzluklara rağmen ihracatlarını her geçen gün artırdıklarını belirten Altaş, “Maksimum 3 yıl içerisinde bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Tabi bu hedefe ulaşmak için Ar-ge olmazsa olmaz. Ciddi Ar-ge çalışmaları yapıp insanların ne istediğini önce keşfetmeniz gerekiyor. Baktık insanlar şekerden, koruyucudan uzaklaşmak istiyor bal ile fındığı birleştirdik. Biz ambalaj, etiket dahil dünya ne istiyorsa onu yaptık. Dünyanın her yerine gönderdiğimizde şu da eksik diyemeyecekleri hale getirdik. Mesela Sial China 2019 yarıştık. 697 firmada 10’a girdik. Ballı fındık ve fıstık dünya çapında ilk 10’a giren bir inovasyon ürünümüz oldu. Fındıkta biliyorsunuz 2 milyon dolara yakın bir ihracatımız var. Bu rakam 5- 10 yıl içerisinde yeniliklerle ve çalışmalarla 10 milyar dolarlara çıkarılabilir.” ifadelerini kullandı.

Yıllık ciro kadar yatırım

Cirolarının büyük bir bölümünü ar-ge çalışmalarına harcadıklarını belirten Altaş şunları söyledi; “Geçmiş yıllarda yıllık ciro kadar yatırım yaptığımız oldu. Ar-ge bizim için olmazsa olmaz olduğu için Ar-ge merkezimizi kurduk.  Tam olarak bittiğinde 210 olan istihdamımıza 16 kişi daha ekleyeceğiz. Ar-ge merkezi ile ilgili üniversitelerle çalışıyoruz. Bu bağlamda 2 milyon dolara yakın ciddi bir bedel harcadık. Bu yaptığımızın doğru olup olmadığını zaman gösterecek.” NAZAN BEDİR/KARADENİZEKONOMİ

 

 

 
09 Eylül 2019 Pazartesi 14:21:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,altaş yağ,sanayi,arge,bedel


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz’’

TİAD YKB Varlık, ‘’Sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yerli sermaye diskalifiye oluyor

Sanayici iş insanı Gürsoy, fındıkta global firmaların uzun vadede kontratlar yapabildiğini bunun neticesinde de yerli firmaların gün geçtikçe sektörden silinmeye başladığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Gümrük vergisinde katma değer vurgusu

Bentaş Madencilik YKÜ Güzeldal, “Biz katma değerli ürün üretirken yarı mamul üreten firmalarla aynı gümrük vergisine tabi tutuluyoruz. Bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Sevinç: Fındık stok ürünü haline geldi

KİB Başkanı Sevinç, fındığın gün geçtikçe sanayi ve ticaret metası olmaktan çıkıp bir depo-stok ürünü haline geldiğini bu nedenle TMO’nun artık çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

TRİO Deniz CNR Avrasya Boat Show’da

Türkiye’nin en büyük tekne distribütörlerinden biri olan TRİO Deniz, CNR Avrasya Boat Show’a katıldı

Haberin Devamını Oku

Tirebolu’daki en iyi kahvaltı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde günün her saatinde uğranılası bir mekân Doğal Dükkân Falez, unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’ sloganıyla misafirlerinin beğenisine sunuyor. Hem de Karadeniz’in olağanüstü manzarası eşliğinde.

Haberin Devamını Oku

Hopaport yeni projelere odaklandı

Hopaport Genel Müdürü Özer, ‘’Biz Hopaport olarak liman potansiyelini artıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

OGU istikrarda birinci oldu

DHMİ 2019 Ocak ve 2020 Ocak ayı havalimanı yolcu istatistiklerine göre bölgede en istikrarlı ve stabil çalışan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Haberin Devamını Oku

Kayıt içinde çalışmamız ‘Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı’

Tosyalı Holding YKB Tosyalı, ‘’Çalışmalarımız neticesinde şuan 3 kıtada iş yapıyorum. Yaptığınız işte her şeyinizin kayıtlı olması gerekiyor. Bizim kayıt içinde çalışmamız Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı.’’

Haberin Devamını Oku

Hoynat Adası turizme açılacak

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirmek amacıyla peyzaj projesi hazırlandı.

Haberin Devamını Oku

4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor

2020 Ocak küresel dijital nüfusuna göre dünyadaki 4,54 milyar insanın aktif internet kullandığı görülürken, bunun küresel nüfusun yüzde 59’una denk geldiği saptandı.

Haberin Devamını Oku

81 ilde gıda denetimi başlatıldı

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinde denetim seferberliği başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

OKA’dan kırsala, eğitime ve turizme 34 Milyon TL hibe

OKA, 2019 yılında çıkılan Mali Destek Programları kapsamında Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta toplam değeri 68 milyon lira olan 73 projeye 34 milyon liralık hibe sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.