Şirketlerden Haberler

Aynut Makine’de çarklar dönüyor
Aynut Makine’de çarklar dönüyor
Patenti kendilerine ait olan suyla zar soyma makinesi ile global bir oyuncu olan ve adından sıkça söz ettiren Aynut Makine İtalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Patentli ürünü italya pazarında

Fındık entegre tesislerindeki bütün makineleri imal edebilen Aynut Makine patenti kendilerine ait ‘Suyla Zar Soyma Makinesi’ ile adından söz ettiriyor. Entegre tesisindeki bütün makineleri girişinden çıkışına kadar imal edebildiklerini ve bunun yanında piyasayı takip edip ihtiyaca göre üretim yaptıklarını belirten Aynut Makine Genel Müdürü Ahmet Yılmaz, “Sektöre katkı sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda fındık fabrikası sahipleri ile görüştük. Onlar eksikleri,  ihtiyaç olan makineleri söylediler biz de o makineler üzerinde çalışmalar yaparak suyla zar soyma makinesini ürettik. Çünkü piyasada fındık üzerinden zarın alınması ile ilgili bir problem vardı. Bu çalışma da çok başarı olduk ve yurtdışı ihracatlarımız arttı. Devletin 2017 yılında bize verdiği destekle beraber makinelerimizi yeniledik ve işlerimizi hızlandırdık. Avrupa kanadımızı açtık ve bu sene 3’üncü ihracatımızı geçtiğimiz günlerde İtalya’ya gerçekleştirdik. Bu bizim için güzel bir başarı bundan yola çıkarak, ihracatlarımızda hız kesmeyeceğiz. Yaptığımız çalışmalarla İtalya, Almanya, Yunanistan, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan’daki pazar paylarımızı artıracağız. Ülke olarak bizim ihracata ihtiyacımız var. Kendi içimizdeki kısır döngüden kurtulmalıyız.” dedi

Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalar yürütülüyor

AR-GE Aynut Makine için olmazsa olmaz diyen Yılmaz, “Siz bize ürünü gönderin biz size işleyip geri gönderelim diye bir çalışma yürüttük. Yurtiçi ve yurtdışından birçok ürün gönderdiler. Bu tür çalışmalarla Ar-Ge yapmayı seviyoruz. Yeni makineler yeni sistemler üzerinde çalışıyoruz. Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalarımız var. Susamla ilgili güzel çalışmalar yürütüp sistemi değiştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yeni makineler üretiyoruz

2020 hedeflerinde işletmeyi büyütmek olduğunu aktaran Yılmaz, “ İşletmemiz 3 bin metrekare alan üzerine kurulu bin metrekaresi kapalı bin metrekareyi daha kapatmayı planlıyoruz.  Yeni organize ile ilgili çalışmamız vardı ancak organizenin ne zaman kurulacağı belli değil o yüzden a biraz askıya alındı. Şu an işletmemizi büyütmeyle ilgili projemiz var. Ekibi biraz daha büyütmek istiyoruz. Yeni makineler imal ediyoruz bitirdiğimiz zaman kamuoyuna açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

Kalifiye eleman en büyük sıkıntı

Kalifiye eleman bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Yılmaz, “Biz endüstri meslek lisesi hocalarından bize çalışabileceğimiz çocuklar göndermelerini istedik. Ona yakın elemanımız bize staj için gelip staj bittikten sonra kaldılar. Şu an 20 kişi çalışıyoruz. Ama bu bizim için yeterli değil artık teknoloji çağındayız ve teknolojiyi takip etmek gerekiyor. Teknolojiden iyi anlayan elemanların yetiştirilip bize gönderilmesi gerekiyor. Daha profesyonel yetişmiş yeni makineleri profesyonel olarak kullanabilecek eleman ihtiyacımız var.”ifadelerini kullandı.

Yılmaz son olarak Karadeniz Bölgesi’nin makinecilik sektöründe iyi bir durumda olduğunu, dünyanın her yerine gerçekleştirilen ihracatların bunu kanıtladığını söyledi. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
13 Kasım 2019 Çarşamba 14:39:38 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,aynut makine,ihracat,arge


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Maden işletmesi Kastamonu ekonomisini canlandırdı

Kastamonu'nun 2 bin 132 nüfuslu Hanönü ilçesinde geçen yıl üretime başlayan özel bakır maden işletmesinde 750 kişi çalışıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehrin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz’’

Güler, ‘’İlimizi turizm, tarım, tarım, sanayisi ve gıda sektörü gibi alanlarda tamamen farklı boyutlara getirmek istiyoruz. Böylelikle ekonomik anlamda şehrimizin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane’nin ekonomik parametreleri

Gümüşhane’nin ekonomik yapısına genel bakış

Haberin Devamını Oku

Ortak hareket edin bireysel değil!

KATİD Başkanı Toktaş, “İllerimiz tek başına kendini pazarlamaya çalışıyor, fakat bu turizmim hareketlenmesi için yeterli değil. Belli destinasyonlar yaratılıp ortak pazarlama çalışmaları yürütülürse daha az bütçe ve enerjiyle istenilen etki yaratılabilir.”

Haberin Devamını Oku

Ordu’da 280 projeye 6 milyarlık yatırım

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İl Yatırım Takip Sistemi verilerine göre, 2019 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla 10 sektörde toplam 280 kamu yatırım projesinin bulunduğuna ve bu projelerin toplam bedelinin yaklaşık 6 milyar 319 milyon lira olduğuna dikkat çekti.

Haberin Devamını Oku

‘’Un ihracatında katma değer artışı yaşandı’’

Ulusoy, ‘’Un ihracatında birim fiyatı ton başına 304 dolardan 322 dolara çıktı. Türkiye'nin un ihracatında katma değer artışı yaşandı.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı: “Bu ödül tüm Amasyalıların.”

Fransa’nın başkenti Paris’te “Yeşilkent Amasya” projesi ödüllendirilen Amasya Belediyesi bir dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Avrupa’dan gelen ilk uluslararası ödüle sahip olan Amasya Belediye Başkanı Sarı, “bu ödül tüm Amasyalılarındır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun Ev’leniyoruz Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor

Evlenecek ve evini yenileyecek çiftler için hem ekonomik hem yeni trend tüm ürünlerin bulunduğu Samsun TÜYAP Ev’leniyoruz fuarı Çarsamba günü kapılarını açacak.

Haberin Devamını Oku

Cama ilan asma devri bitti

Tepe Gayrimenkul sahibi Bora Tepe, “Camın önüne ilan yapıştırıp vatandaşın görmesini bekleme devri kapanmaya başladı. Dijitalleşme sayesinde oturduğunuz yerden aradığınız her şey ulaşabiliyorsunuz”

Haberin Devamını Oku

Karadeniz’in tek resort oteli “Ünye Ramada”

Ünye Ramada müdürü Özdoğan, “Karadeniz’in gerçek anlamda tek resort otelindesiniz. Sadece yaz aylarında değil kış için de sağladığımız doluluk rakamları bizi mutlu ediyor.”

Haberin Devamını Oku

ORSAD, “Haksız rekabetin karşısındayız”

Ordu Sigorta Acenteleri Derneği (ORSAD), Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın; Sigortacılık Kanununun 32. Maddesine ve ilgili diğer ilgili mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle AKBANK’a 94 Milyon 700 bin TL ve YAPI KREDİ’ye, 187 Milyon 100 bin TL kestiği idari para cezalarına ilişkin açıklama yaptı.

Haberin Devamını Oku

Ünye TB’den yardım seferberliği

Uslu, ‘’Deprem için yardım seferberliğine Ünye Ticaret Borsası olarak katılmış bulunmaktayız. Üyelerimizin destekleri ile birleştirdiğimiz yardımları Ordu’da bulunan tüm oda/borsalar olarak en kısa sürede yardım bölgesine ulaştıracağız.’’

Haberin Devamını Oku

GİSİAD’ta , Gezmiş dönemi başlıyor

GİSİAD Başkanlığına İnşaat Mühendisi Aykut Gezmiş seçildi.

Haberin Devamını Oku

Depremzedelerin kredi taksit ve faizleri ödenecek

Deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da zarar gördüğü tespit edilen esnaf ve sanatkarın, kullandığı kredilerin 1 yıllık taksit ve faizleri TESKOMB tarafından ödenecek.

Haberin Devamını Oku

Trabzon konut satışında ilk 10 şehir arasında

Türkiye’de 2019 yılında yabancılara yapılan konut satışında Trabzon 935 konut satışı ile ilk 10 şehir arasında yer aldı.

Haberin Devamını Oku

TV 52 ‘Yılın Başarı Ödülleri’ni dağıttı

TV 52 televizyonu tarafından düzenlenen “TV 52 Yılın Başarı Ödülleri” kapsamında Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ödül aldı.

Haberin Devamını Oku

Yüce, Çaykur yönetimine atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. ve 3. maddesi gereğince Sakarya BŞB Başkanı Ekrem Yüce, Çaykur’da açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Haberin Devamını Oku

Çiftçi buğdayı terkediyor

Osmanlı Un YKB Kazancı, “Çiftçimizin yüzde 35’i buğday ekmeyi bırakıp mısır, arpa, çeltik veya fındık ekimine yöneldi. Dolayısıyla aradığı malı bulamayan sanayicide ihracata yöneldi. Fakat dışarıdan buğday aldığımızda yüzde 45 vergi vermek zorundayız. Eğer biz de TMO gibi sadece iki aylığına sıfır gümrükle mal getirebilirsek şu an 110 lira olan un çuvalının fiyatı 90 liraya düşer.”

Haberin Devamını Oku

Giresun ihracatını yüzde 57 artırdı

Giresun, Türkiye genelinde 81 il arasında 233,4 milyon dolarlık rakam ile ihracatını yüzde 57 oranında en fazla artıran 4’üncü il oldu.

Haberin Devamını Oku

TÜGİS 59 yaşında!

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası(TÜGİS) 2020 yılında 59. yaşını kutluyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB, Elazığ için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem için destek kampanyası başlatarak bölgeye yardım tırı gönderdi.

Haberin Devamını Oku

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.