Sektörler Haberleri

ÇAMAŞ:Karadeniz’de fuar kültürü yerleşti
ÇAMAŞ:Karadeniz’de fuar kültürü yerleşti
Samsun'dan başlayıp Ordu ve Trabzon'a kadar uzandığımızda aslında Karadeniz'de bir fuar kültürünün oluştuğunu gözlemliyoruz.

Yılda altı fuar az geliyor

Hafta sonu sona eren ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Samsun TÜYAP gıda ihtisas fuarı her geçen yıl daha da büyüyen buluşma noktası kimliği ile değer görmektedir. Biz de bu nedenle Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta Samsun TÜYAP Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş’ı konuk ettik.

Uluslararası ticaretin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde, fuarların önemi de vazgeçilmez bir şekilde artmaktadır. Fuarlar, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların ve büyük emeklerin sonucu elde edilen ilk ürünlerin ve son teknolojilerin sergilendiği yerlerdir. Bu özelliklerinden dolayı fuarlar, ekonomik ve sosyal hayatın bir aynası olduğu gibi aynı zamanda dış ekonomik ilişkilerin de bir göstergesidirler. Geçmişte ürün veya hizmet grupları adına düzenlenen fuarlar günümüzde ihtisas fuarları adını almıştır ve ihtisas fuarlarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yöntemle belli bir ürün veya hizmet fuar kapsamı içine alınabilmektedir. Katılım özelleşmekte ve katılımcı sayısı artmaktadır. Fuarların belli konuda özelleşmesi de fuarlara davetli olarak katılan kişi ve kuruluşların o konuda daha yoğun ilgilerinin olmasını sağlamaktadır. Katılan kişiler fuarlarda aradıkları ürün ve hizmeti, ilgili kişileri ve sorularının cevaplarını bulmak istemektedirler. İşte bu tür organizasyonlardan birine de Samsun beş yıldır ev sahipliği yapmaktadır.

-Efendim bunca yoğunluğunu arasında bize ve okuyucularımıza zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Tabi ki beş yıl boyunca bölgede yaptığınız çalışmalara değineceğiz. Ama öncelikle bir fuar kültürü oluşup oluşmadığını merak ediyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

-Samsun’dan başlayıp Ordu ve Trabzon’a kadar uzandığımızda aslında Karadeniz’de bir fuar kültürünün oluştuğunu gözlemliyoruz. Samsun’a ilk geldiğimiz günlerde bunun çok avantajını yaşadık. Bugün Ordu, Samsun, Trabzon, Çorum ve Amasya’dan sektör temsilcileri ile görüştüğümüzde fuarlarımıza ilgilerini çok aşikâr görebiliyoruz. Aslında bir fuar merkezi için beş yıl çok uzun bir süre değil. Ama biz bu sürede önemli mesafeler kat ettik. 

-Yıl boyunca düzenlediğiniz fuarları, katılımcı ve ziyaretçi açısından değerlendirir misiniz?

Bir önceki yıl yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan dolayı ilk başlarda 2019 yılını handikaplarla geçireceğimizi düşünmüştük. Ama hem bölgemiz hem TÜYAP Fuarcılık olarak bölge sektörleri ve dinamiklerine baktığımızda aslında kötü bir yıl geçirmedik. Yılın ilk çeyreğinden sektörlerde bir hareketlenme söz konusu oldu. Biz bunu çok bariz hissettik. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm fuarlar bir öncekilere göre hem katılımcı ziyaretçi anlamında büyümeyle kapandı.

-Hiç zorlanmadınız mı?

Tabi kibazı zorluklar yaşandı, bunu yadsımamak gerekiyor. Ama geçmiş yıllarla kıyasladığımızda ortaya çıkan rakamlar küçülmeye değil tam aksine büyümeye işaret etti.

-Bu yıl organizasyonlarında sektörel dağılım nasıl oluştu?

-Bölgemizde temel sektörlerin fuarlarını gerçekleştiriyoruz. Tarım, mobilya dekorasyon ve aksesuarları, kitap, yapı-inşaat ve düğün hazırlıkları fuarları yapıyoruz.

-Fuarların oluşturulmasında sektördeki boşluğa bakarak mı karar veriyorsunuz yoksa gelen talepleri mi değerlendiriyorsunuz?

Aslına bakarsanız bölge yapısı çok önemli. Bizim ilgi alanımızda 21 ayrı şehir var. Bu 21 şehrin dinamikleri çok önemli, sektörlerin potansiyeli hacmi çok önemli. İhtisas fuarları düzenliyoruz ki bu tür organizasyonlar son derece profesyonel anlayış gerektirir. Bunu başarmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Burada üretici ile satıcıyı bir araya getirebildiğimiz için keyif alıyoruz. Sektör temsilcileri ile bir araya geliyoruz ki onların istek ve talepleri çok önemli. Aslında onların talepleri bize yön veriyor.

-Sanayileşmenin sınırlı olduğu Karadeniz Bölgesi’nde sektör çeşitliliğinin az olması bir handikap değil mi?

-Ne yazık ki Karadeniz Bölgesi’nde belli oranda sektörler var. Bu sektörlerin bir küme halinde olması da önemli. En az 70 -80 tane katılımcısı olması gerekiyor. Yaptığımız sektörün fuarıda bu kapasiteye ve potansiyele sahip olmalı. Mesela bu bölgede tekstil fuarı yapmakta çok zorlanırız. Baktığınız zaman 20 ilde kaç tane tekstil üreticisini bir araya getirip fuar yapabilirsiniz. Ama yine de mevcut fuarlarla kalmayacağız. Planlamalarımızda olan projeler var. Onların üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllarda bunları hayata geçireceğiz.

-Fuarlarla ilgili tanıtım çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

-Fuar tanıtımları çok meşakkatli ve ucu bucağı yok ki. Öncelikle sosyal medyayı kullanmamak mümkün değil. Yazılı, görsel ve işitsel basın olmazsa olmazlarımız. Açık hava reklamlarımız, bültenler ve dergiler...  Ayrıca davetiye ve aramalarla da insanları fuarlarımıza yönlendirmemiz gerekiyor.Ortalama 35-40 binlik bir ziyaretçi sayımız var. Bu sayıyı önemsiyoruz ve daha da yukarılara taşımak için yukarıda belirttiğim mecraları daha aktif kullanmak istiyoruz.

-Katılımcı firmalar için süreç nasıl işliyor ve fuar için destek alabiliyorlar mı?

-Bir firmanın fuara katılabilmesi için öncelikle vergi mükellefi olması gerekiyor. Üretici veya distribütör olması daha çok tercih edilir bir şey. Fuara katılan bir firma eğer yeni müşteri, hedefler ve yeni pazar arayışları içinde ise yanı sıra tüketici ile buluşturma anlamında bir hedefi varsa fuara katılmaması için başka hiçbir neden yok. Zaten bu koşullara sahipse KOSGEB desteği de var demektir. Firmalarımıza 50 metrekareye kadar yüzde 60’lık bir destek sağlanıyor. Baktığımızda bu rakam da azımsanamaz.

-Peki sizi denetleyici bir kuruluş bulunuyor mu?

-TÜYAP olarak ulusal ve uluslararası üyesi olduğumuz dernekler var. Bunlar tarafından denetlemelerden geçiyoruz. Kendi iç denetlemelerimiz de var.  Bunun yanında iş dünyasının çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB ve türlü kurum ve kuruluşlar tarafından sürekli denetleniyoruz. Fuar öncesi, fuar zamanı ve sonrasında bu teftişleri yapıyorlar. TÜYAP, 40 yıllık bir fuar firması ve Türkiye’de 9 ayrı fuar merkezimiz var. Bunun haricinde alanları kiralayarak yaptığımız fuarlarımız var. Bu anlamda dünya standartlarına oturmuş.

-Fuarın uluslararası olması için gereken şartlar?

-Fuar sayısı önemli burada. Yıllar içerisinde aldığı ziyaretçi sayısı önemli ve yıllar içerisinde aldığı yaş önemli bunun için. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi beş yıl boyunca yaptığımız etkin fuarlarla amacına ulaşmış bir merkez. En kısa zamanda Samsun’daki fuar merkezimizin uluslararası bir hüviyet kazanması yolunda hızla ilerliyoruz.

-Ekonomik değer de sağlıyorsunuz değil mi?

Kendi firmam adına konuşursam; yaptığımız fuarlarla bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyoruz. Sektörler geçmişten bugüne tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişim gösteriyor. Fuarlar tüm sektörlerin olmazsa olmazlarıdır. Büyük firmalar ve kendini büyümek zorunda hisseden firmaların mutlaka yeni ürünleri yeni pazarlara açma ihtiyacı hissederler. Bunlar içinde en uygun platform fuarlardır. Yani bir ekonomik değer oluşturur ve firmaların mevcut hacimlerini büyütme anlamında fuarların önemi tartışılmaz.

-Avrupa ile kıyaslandığında kendinizi nerede görüyorsunuz?

-TOBB desteği ve devletin katılımcılara sağladığı teşviklerle Türkiye’de devasa sektörlere hitap eden fuarlar düzenleniyor. Avrupa ile kıyaslanmaya gelince; dünyanın dörtbir yanından katılımcı çekme potansiyeline sahip ülkemizdeki organizasyonlar.Türkiye fuar anlamında diğer ülkelerle yarış halindedir. Yurtdışındaki fuarlardan eksiğimiz yok hatta fazlamız var. Rakamlar hep pozitif ivmeye işaret ediyor. Büyümek, dünyaya açılmak ve iş hacmini genişletmek isteyen firmalar için fuarlar çok büyük bir nimettir.

-Çok teşekkür ediyoruz…

Samsun 4. Gıda Fuarı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve TÜYAP işbirliği ile hazırlanan Samsun Gıda Fuarı-2019, Pazar günü sona erdi. Sektörle ilgili tüm üreticilere, toptancı ve perakendecilere, işletmecilere önemli ticari fırsatlar ve iş bağlantıları sağlayan fuarda İran, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya gibi ülkelerden gelen alım heyetleri ile verimli görüşmeler yapıldı. Bu firmaların başında gelen Samsun'un ihracat şampiyonu Ulusoy Unfuarda istediğini alan kurumlardan biriydi.

Çamlıdağ

Et entegre üreticileri, süt ve süt ürün satıcıları, hububat ve bakliyat firmalarının yanı sıra çikolata ve şekerleme üreticilerinin, endüstriyel mutfak ekipman firmalarınınnihai tüketiciye ulaşmasında aracılık edecek olan marketler ve bakkallarla buluşması ve bölge bayilik anlaşmalarının yapılması ile fuar anlamına ve amacına ulaştı. Dört gün süren ve 40 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan fuarda dikkat çeken firmalar arasında Çamlıdağ da vardı.

1931 yılında Samsun Saathane’de temelleri Hasan Çamlıkbeli tarafından atılan, sonrasında dürüstlüğü ve çalışkanlığı nedeniyleailenin büyüğüTemel Çamlıdağ’a devredilerek “kahvaltının kalbi” serüvenini başlatan Çamlıdağ, fuarda görsel sunumu ile ilgi odağı oldu. Günümüzde 8 ayrı şubesi ile hizmet veren firma, bin 500 metrekarelik kapalı alanda pastırma, sucuk, kavurma, tereyağı üretiminin yanı sıra, tulum peyniri, tel peynir, eski kaşar, süzme ve petek bal paketleme işlemleri yapmakta.

Özakkaya Unlu Mamulleri 

Kökleri 1930’lu yıllarda Samsun ilinin güzide ilçesi Çarşamba’da Rumlardan kalma fırına dayanan Tarihi Özakkaya Unlu Mamulleri de fuarın yoğun ilgi gören stantlarından biri oldu. Şimdilerde işin başında olan Esat Akkaya’nın dedesi tarafından mübadele sonrasında işletilen fırın ailenin geçim kaynağı olmuştur. Fırında simit, Çarşamba Simidi ve ekmek imalatı uzun yıllar devam etmektedir. İşletmeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise tadına doyulmayan Çarşamba Kıvratması’dır. Yıllar önce yöre kadınlarının evde açtıkları Çarşamba Kıvratmasını sadece fırında pişiren Esat Akkaya daha sonra bu özel yiyecekten bir marka yaratmayı bilmiştir.

 

 
25 Kasım 2019 Pazartesi 17:08:44 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,çamaş,tüyap,gıda,fuar


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.