64 üreticiye 6 bin fındık fidanı dağıtılacak

Fındıkta Dikim ve Budama Eğitimi ve uygulama çalışması sistemi ile dikim yapacak 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı ücretsiz olarak dağıtılacak.

 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı dağıtılacak

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından gerçekleştirilecek olan Fındıkta Dikim ve Budama Eğitimi ve uygulama çalışması sistemi ile dikim yapacak 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı ücretsiz olarak dağıtılacak.

Fındıkta klasik ocak sisteminin yerine verim ve kaliteyi arttıran tek dal şekliyle dikim yapacak üreticilere gerekli eğitimi verdikten sonra fidanları dağıtıp dikim yaptıracaklarını söyleyen TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, ‘’Arazinin yapısına göre 5, 6 ve 7 metre aralıklarla tek dal sistemi ile dikeceklerle ilgili başvurular alınıp değerlendirmeler yapılarak isimler belirlendi. Dikim ile birlikte verimi önemli ölçüde arttıran budama ile ilgili olarak 2 Aralık Pazartesi günü Araklı’nın Ayvadere mahallesinde üreticilere uygulama yapılarak bilgiler verilecek. Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ile başkan yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından Ayvadere’de verilecek bilgi ve yapılacak uygulamaların ardından 3 Aralık Salı günü borsanın çok amaçlı salonunda da fidan dikimi eğitimi verecekler. Daha sonra Giresun’dan temin edilen ve Yomra Sivrisi olarak bilinen fidanlar tek dal sistemi ile dikim yapacak üreticilere dağıtılacak. Fidanlar 4-5 Aralık tarihlerinde belirlenen bahçelere sahipleri tarafından dikilecek. Tek dal dikim sistemini de ‘Dekara 500 Kilo’ sloganı ile yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanmak için fındıkta üretimi bugünkünün 4-5 katına çıkarmaktır” diye konuştu.

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?