Şirketlerden Haberler

Kozlu’dan Amasya’ya 55 Milyon Dolar yatırım
Kozlu’dan Amasya’ya 55 Milyon Dolar yatırım
Sektörünün en büyüklerinden olan Kozlu Gıda, yeni yatırım stratejileri için arsa arayışına girdi. Un ve yem sektörünün öncü firması, yumurta sektöründe de planladığı ilave yatırımlar için 250 dönümlük arazi bulduğu takdirde yem fabrikası için10 milyon dolar, yumurta için de 45 milyon dolar yatırım yapacak.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta Amasya’da Kozlu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Davut Kozlu ile beraberiz. Bundan 65 yıl önce dede Davut Kozlu ile başlayan süreç Mustafa ve Özdemir Kozlu kardeşlerin ardından 3’üncü kuşakla birlikte bambaşka bir farklılığa evrilmiş. Türkiye’nin en büyük İSO500 listesinde 2009 yılından bu güne her yıl kendine yer edinen, sektöründe ise ülkenin en büyük 10 firması içinde yer alan Kozlu Gıda, yatırımları ve yarattığı istihdamla adeta bölgenin gurur kaynağı konumunda.

 

- Anadolu’nun bağrından çıkan bir firma olan Kozlu Gıda A.Ş., sadece bölge ekonomisi değil ülke ekonomisinin de lokomotiflerinden biri. Öncelikle sizden Kozlu Gıda’nın başlangıcından bugüne kat ettiği mesafeyi dinlemek isteriz.

 

-1954 yılında dedemiz Davut Kozlu tarafından kurulan işletmemiz o günkü tanımlamasıyla günlük 16 Ton kapasiteli bir değirmenle ticari faaliyetlerine başlamış. Yıllar içinde üç ana dalda yani un, yem ve yumurta sektöründe gücümüze güç katarak ilerlediğimiz yolda, ileri görüşlü yaklaşımımızla hizmetlerimize yenilerini ekleyerek, Misun markası ile un sektöründe, Koz yem markasıyla yem sektöründe, Kozlu Yumurta markasıyla yumurta sektöründe yolumuza devam ediyoruz.1954 yılında Un sektörü ile çıktığımız yolda 1998 yılında yem, 2006 yılında yumurta sektörünü de hizmetlerimize ekledik. 600kişiye ulaşan istihdam sayımızla ülkemizin 17 ayrı noktasında hizmet veren şirketimizde tüketiciye ulaşmak için geniş bir şube ağı oluşturduk.

 

-Tüketiciye hangi illerde ulaşıyorsunuz?

 

-Amasya dışında Ankara, Çorum, Elazığ, Erzurum, İstanbul, Karabük, Kayseri, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat ve Trabzon’da şubelerimiz aracılığıyla ürünlerimizin satışını gerçekleştirmekteyiz.

 

-Önceliğiniz ve ilk göz ağrınız olan un üretimi hakkında neler söylersiniz?

 

-Misun markasıyla, günlük 16 tonluk un üretimi ile çıktığımız yolda azmin ve emeğin karşılığını alarak bugün geldiğimiz noktada günlük 2 bin tonluk üretim hacmine ulaştık. Bu başarı Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olmanın haklı gururu ile taçlandı. Bugün itibariyle un fabrikamız 500’er tonluk 4 ünite ile günlük 2 bin ton üretim kapasitesine sahip. 

 

-Aynı zamanda bir hayvancılık merkezi olan bölgede yem sektörüne de girmeniz kaçınılmazdı sanırım…

 

-Çok haklısınız… Yem işine 1990’ların sonuna doğru girdik. Daha sonraki yıllarda bölgemizde büyük besi çiftlikleri oluştu ve büyük yatırımlar geldi Suluova’ya Ulusal bir marka Ortadoğu pazarına buradan ulaşıyor. Dolayısıyla burada organize besi bölgesinin oluşması ile yem sektörüne girme öngörümüz isabetli oldu. Şimdi daha büyük çözüm ortaklıklarımız var. Suluova et ve büyük baş hayvancılığında zaten bir markaydı. Daha büyük yatırımcıların gelmesiyle adeta bir hayvancılık üssü haline dönüştü. Yemde günlük kapasitemiz 850 ton düzeyinde. Şimdilerde saatte 100 tonluk yeni bir yatırımın da son hazırlıklarını yapmaktayız. Önümüzdeki yılın Mayıs ya da Haziran ayında devreye girecek olan ilave yem fabrikası ile yaklaşık 8-10 milyon dolarlık yeni bir yatırımı devreye sokmuş olacağız.

 

-Yanı sıra yumurta sektöründe de bölgenin lideri konumuna geldiniz. Kozlu Yumurta bölgenin en bilindik yumurta markalarından biri oldu.

 

-2006 yılından bu yana yumurta üretimi gerçekleştiriyoruz. Kozlu Yumurta olarak bölgede ciddi bir ağırlığımız var.Sektörün öncüleri olarak görebileceğimiz Afyon, Kayseri ve Çorum merkezli firmalarla aynı pazardayız. Bölgemizde bilinirliği olan bir markayız ki yeni yatırımlarla bunu daha yukarıya taşımayı planlamaktayız. 

 

-Yani yeni bir yatırım mı?

 

Mevcut kapasitemizde 1 milyon hayvanlı compact bir tesisimiz var. Günlük yumurta üretimimiz 800 bin adete ulaşıyor. Burada 2 buçuk milyon tavuk artı kapasite ile en az 200 kişilik ilave istihdamla bir proje geliştiriyoruz. Yer konusunda bir sıkıntı yaşadık. Tarım arazilerine yapamıyoruz.  Doğrusu da bu. Ama öte yandan bize bu yatırım için 250 dönümlük toplu halde yeni bir arazi gerekiyor. Bu yatırımın maliyet değeri peyderpey 40-45 milyon dolar olarak ön görmekteyiz!

 

-Bu rakamlar oldukça yüksek. Yumurta üretimi bu kadar büyük maliyetler mi gerektiriyor mu?

 

-evet, teknolojik tesisler ciddi rakamlara maloluyor … Örneğin saate 140 bin yumurtayı gramajına göre ayıran ve ülkemizde pek az firmada olan makinelere sahibiz. Dolayısıyla bu tür makineler ve yatırımlar oldukça yüksek maliyetleri de beraberinde getiriyor.

 

-Ülkemizin önde gelen firmalarından birisiniz ki Türk ekonomisine yön verenler listesinde her zaman ilk 500 içinde sizi görmek olası. Bu büyüklükte ihracatın payı nedir?

 

-Evet… İlk 500 listelerinde yer almak bizim için oldukça gurur verici. Hatta sektörel olarak bakıldığında hep ilk 10 içindeyiz. Çoğunlukla iç pazar ağırlıklı çalışmakla birlikte ihracat ayağında Irak pazarında oldukça iyi bir konumdayız. Orada bir marka değerimiz var. Kuzey Irak’ın yanı sıra Suriye de bir diğer pazarımız. Afrika ülkelerine de zaman zamanihracat gerçekleştiriyoruz.

 

-Son olarak sektöre ilişkin bir genel değerlendirme almak istesek neler söylersiniz?

 

-Geçen hafta Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü sayın Ahmet Güldal ile yaptığınız söyleşiyi okudum. O röportajda yer alan sorunlar ve çözüm önerilerini de önemsiyorum. Bizim bakış açımıza gelecek olursak; çiftçimiz bir süreliğine de olsa buğdaydan vazgeçme noktasına gelmişti. Tarım Bakanlığımız aracılığı ile çiftçimiz desteklenmeye devam edilmeli.  Kaldı ki bu ön görüye sahip olan devletimiz çiftçiyi yine buğdaya yönlendirmek için çalışmalar yaptığını gözlemliyoruz. Biz alıcı olarak buradayız ve üzerimize düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz.

 

-Efendim bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyoruz. Son olarak yeni yıla ilişkin mesajınızıalmak isteriz. Yeni yılla ilgili öngörü ve beklentiniz nedir?

 

-2020 yılı Türkiye için çalışanların, ecdadının cesaretiyle hareket edenlerin, her sabah besmele ile açtığı ekmek kapısını ilk günkü heyecanla çalıştıranların yılı olacak.Bu ülke için 2020’yi hep birlikte, cesurca ve fedakârca ilerleyerek güzelleştireceğiz. Türkiye; tarihi boyunca çok zorlu süreçlerden geçti, sayısız savaşlar atlattı, zaferleri alnının akıyla kazandı. Tüm başarılarını; ne olursa olsun inanan, “önce vatan” diyen ve asla geri adım atmayan yürekler sayesinde yazdı. Ekonomi ise günümüzün savaşı. Kozlu Gıda olarak biz, bu savaşı geçmişimizden aldığımız inançla yürüttük. Çeşitli sektörlerde satışların durduğu bir dönemde üretimimize hız katmayı tercih ettik. Belkemiğimiz üreticilerimizin ürettikleri ürünleri satış konusunda sıkıntı yaşamamaları için uğraştık; onlara yıl içindeki ikinci hasadı yaptırtabilecek mısır kurutma tesisini kurduk. Çiftçimizin alın terinin bereketini çoğaltmak için çalıştık.İşimizi azaltmadık, tam tersine arttırdık. 4 ünitemizi de 7/24 tam kapasite çalıştırmaya devam ettik. El emeğinin, çalışanın, esnafın, çiftçinin, kısacası bu ülkenin yanında olan tüm meslektaşlarımızla bir arada olduk; el ele verdik. Şimdi inanıyoruz ki Allah’ın izni ile ülkemiz için gelecek günler çok daha güzel olacak!

 

Teşekkür ederiz…

 

 

 
15 Aralık 2019 Pazar 20:05:16 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,kozlu gıda,yatırım,un,yem,yumurta


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal kalkınmada yatırımlar 57 milyona ulaştı

Yılmaz, ‘’Kırsal kalkınma yatırımlarından bugüne kadar ilimize kazandırılan proje sayısı 93'e, toplam yatırım tutarı ise 56.802.520,00 TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

TMO fiyatları artırdı

TMO'nun sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre levant kalite fındığın kilosu 20,5 TL'den, Giresun kalite fındığın kilosu 21 TL'den ve sivri kalite fındığın kilosu ise 20 TL'den satılacak.

Haberin Devamını Oku

Şirketler nitelikli işgücü arıyor

Teşvikler ve dijitalleşmenin etkisiyle ihracata yönelen şirketler, nitelikli işgücü istihdamı için yoğun arayış içerisine girdi.

Haberin Devamını Oku

Öğrencilere staj ve iş imkanı sağlanacak

MÜSİAD ve UDEF, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve istihdam gibi alanları da içeren protokolle, yabancı uyruklu öğrencilerin, yurt içi ve yurt dışındaki MÜSİAD üyesi şirketlerde staj ve iş imkânları sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

DOKA’dan Karadeniz turizmine 20 milyon lira destek

DOKA Genel Sekteri Adıyaman,  bölgenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumak, yöresel zenginliklerine sahip çıkmak ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanacak projelere toplamda 20 milyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Stok azlığı ‘ikinci el’ talebini artırdı

Bir yıldır devletin uyguladığı ambargo nedeniyle sıfır araçların piyasaya sayılı olarak getirildiğinin altını çizen Yüksel, “Stok azlığı ikinci el araca olan talebi artırdı. Ancak 1 ay içinde piyasaya giren sıfır araçlarla birlikte ikinci el fiyatları sabitlenebilir” dedi

Haberin Devamını Oku

Başkan Tepe 16 milyon liralık projeden endişeli

Gülyalı’da 16 milyon lira harcanarak yapılan ve yakın zamanda faaliyete başlaması planlanan Çikolata Park için endişeleri olduğunu dile getiren Başkan Tepe, “Kilogramı 200 liraya çikolata satmak gerçekçi değil. Ayrıca dünyaca ünlü markalarımızın olmadığı yerde çikolatayı pazarlamamız çok zor.”

Haberin Devamını Oku

Fuarda son gün 23 Şubat!

15 Şubat Cumartesi günü kapılarını açan Tüyap Kitap Fuarı, 23 Şubat Pazar akşamına kadar TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Artvin Çoruh Üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler’ alanında ihtisaslaşma programına seçildi.

Haberin Devamını Oku

Kuzey Kafkas Tekstil’den 800 kişilik istihdam sözü

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da yeni OSB’ler için çalışmalar sürüyor

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ilçelerde yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)  kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

TMO’dan ilk tahsis 20 bin ton

TMO kabuklu fındık satış esaslarını açıkladı. Buna göre ilk etapta 20 bin ton fındık tahsis edilecek ve satışlar kilogram başı Levant kalite 20,50 TL, Giresun kalite 21,00 TL, Sivri kalite 20,00 TL olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.