Yumurtada stok yapılmasına gerek yok

 Yumurtada stok yapılmasına gerek yok

YUM-BİR Başkanı Afyon, ‘’Vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek yumurtayı fazlasıyla üretebilme kapasitemiz var. 81 milyon insanımız günlük 100 milyon yumurta tüketse bile biz tedarikini ve lojistiğini aksatmayız.’’

Türkiye'de vatandaşların ihtiyacı olan yumurtayı fazlasıyla üretme kapasitesinin bulunduğunu belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, ‘’Yumurta üreticileri gelişmeleri dikkatli ve temkinli bir şekilde takip ediyor ve yurt dışı bağlantılarını revize ediyorlar. Covid-19'un en çok etkilendiği ülkelerden biri olan İran üzerinden transit geçişleri askıya aldık. Konulan tedbirlerden sektörün daha az etkilenmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Tedbirler dolayısıyla yumurta fiyatlarının üreticiler açısından zarar seviyesine inmesinden dolayı ticari ömrü dolan tavukları kesime gönderdik. Zararın boyutunu ve süresini kestiremediğimiz için önümüzdeki birkaç aylık sürede kestireceğimiz hayvanlarımızı da programa aldık. Bizim üretimimiz halkımızın günde en az 1 yumurta yemesine hesaplıdır. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek yumurtayı fazlasıyla üretebilme kapasitemiz var. 81 milyon insanımız günlük 100 milyon yumurta tüketse bile biz tedarikini ve lojistiğini aksatmayız. Yumurtada stok yapılmasına gerek yok’’ şeklinde konuştu.

‘’Üretici çıkışı satış fiyatı 35 kuruşun altında’’

Bugünkü yem fiyatlarıyla yumurta maliyeti 'L' boyda adet başına 35 kuruş. Son dönemde üretici çıkışı satış fiyatı 35 kuruşun altında. 30 adetli 'L' boy yumurta pazarda, bakkalda 12-13 lira, büyük marketlerde 14-15 lira ise makul fiyattır. Bu rakamın altında satılıyorsa üreticinin cebinden gidiyordur, üzerinde satılıyorsa aracıda kar marjı yüksektir’’ dedi.
 

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?