Sektörler Haberleri

Katma değer sorunu yok
Katma değer sorunu yok
Fındık sanayicisi ve ihracatçı Mehmet Albayrak, “fındıkta katma değer yaratamıyoruz”, “fındığı çuvaldan çıkaramadık” benzeri tezlerin yanlış olduğunu söyledi.

Fındık sanayicisi ve ihracatçı Mehmet Albayrak, “fındıkta katma değer yaratamıyoruz”, “fındığı çuvaldan çıkaramadık” benzeri tezlerin yanlış olduğunu söyledi. Albayrak, “Bugün fındığın işlenebileceği en üst seviyede tesislerimiz var. Zaten yüzde 45’ini işlenmiş fındık olarak satıyoruz” dedi.

Fındığın yüzde 45’ini işlenmiş satıyoruz…  

Fındık sektörünün önde gelen ihracatçı ve sanayici firmalarından Karimex Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, ihracatçıların fındığı çuvaldan çıkaramadıkları, katma değer katamadıkları yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını savundu.

Albayrak, “Natural olarak satılan malları tüketiciler Avrupa’da o şekilde istedikleri için satıyoruz. Yoksa biz bugün Türkiye’deki bütün imalatçı, ihracatçılar yani fındık entegre tesisi sahipleri dünyanın çok üstündeki şartlara fiziki şartlara sahip laboratuvarlarıyla, alt yapısıyla çok yüksek tesislerimiz var. İçeride hastanelerden çok daha yüksek şartlara sahibiz. Pırıl pırıl her yanımız. İhracatçılar fındığı neden çuvaldan çıkaramamış olsun ki; bu yanlış bir inanış” diye konuştu.

Fındığı çerez olarak tüketmiyoruz

“Çikolatayı ve Avrupa’daki sürecini bilmiyoruz. Türkiye çikolatamsı ürünlerle 1980'li yıllarda ancak Sağra’nın çikolatamsı ürünleri aracılığı ile tanıştı. Eskiden Türkiye’de Beyoğlu çikolatası, Umbrella çikolatası benzeri ürünler vardı. 1980 sonrası biz Türkiye’ye Tadelle, Saralle, Nuga, Deaje çikolata ile tanıştı. Şimdi bizim 80’den sonrası 30 sene olmuş ve çikolatayı yeni tanıyoruz daha. Fındığın 150 bin tonunu Türkiye işliyor. 150 bin tonunu siz çerez olarak tükettiğini mi düşünüyorsunuz? Türkiye iç piyasada 150 bin ton fındık tüketiyor ve bunun 120 bin tonunu çikolata, pasta, kek, dondurma sanayi kullanıyor. İnanılmaz firmalarımız var ve fındığı da çok güzel kullanıyoruz. Katma değer üreten Türk imalatçısı, ihracatçısı çikolatacısı, sanayicisi yapıyor. Avrupa arenasında da hem ihracatçı olarak, çikolata ihracatçısı, gofret ihracatçısı, kek ihracatçısı olarak yine biz alıyoruz.”

Bürokrasi hızımızı kesiyor

Bürokrasi çok fazla. Süreçte 7-8 tane evrak hazırlamamız gerekiyor. Bu bürokrasiden sadece fındık ihracatı değil ihracatla uğraşan tüm firmalar olumsuz etkileniyor. Bu işlemler İhracat Bakanlığı ve İhracat Müdürlüğü şeklinde bir yerde toplanıp, işin tek elde yapılmasıyla ilgili bir düzenleme bekliyoruz. Kontrolün fındık alanından derhal kalkmasını bekliyoruz. Çünkü Avrupa’daki alıcılar nezdinde bu kontrollerin en ufak bir değeri yok. Bizim laboratuvarlarımıza güveniyorlar. Kendi kontrollerine güveniyorlar. Kontrol etmeden malımız göndereceğiz onlar kabul ettikten sonra paramızı ödüyorlar. Dolayısıyla Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu kontrol mekanizmasının hiçbir faydası yok ihracatımıza. Önümüze engel oluyor ve ihracatın yavaşlamasına neden oluyor.” ASEL GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ
12 Mart 2019 Salı 09:30:07 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,karımex,katma değer,ihracat


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Her buluşmada bir proje desteklenecek

Perşembe Lisesi mezunları artık her buluşmada Perşembe’nin bir projesine destek verme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

GTB lisanslı depoları TMO kullanımına açıyor

TMO 21 Ağustos’tan itibaren Giresun Ticaret Borsası’nın lisanslı deposunda fındık alımına başlayacak.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da açılacak firma 350 kişiye istihdam sağlayacak

Amasya Belediye Başkanı Sarı, “Söz verdiğimiz gibi işsizliğe paydos, işsizliğe son demek için önemli adımlar atmaya başladık”

Haberin Devamını Oku

Kastamonu Belediyesi’nden kadın üreticilere destek

Kastamonu'da ev kadınları evde ürettikleri ürünleri, belediyenin Sarı Konak Kadın Kooperatifi’ne kiraladığı tarihi konakta satışa sunuyor.

Haberin Devamını Oku

 Fındık -40 dereceye dayanabilecek

Altaş Yağ Sanayi’nin fabrika sahası içerisindeki tarım alanlarına diktiği  Çin’den getirdiği -40 derece soğuğa dayanan fındık fidanları tuttu.

Haberin Devamını Oku

Aflatoksin oluşumunu önleyecek hususlar

Fındıkta aflatoksin oluşmasının önüne geçilebilmesi için hasat ve harmanda dikkat edilecek hususlar açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Üreticilerimiz aceleci davranmamalı’’

‘’TMO tarafından çiftçilere 19 Ağustos'tan itibaren alımlar için randevu verilecek, 21 Ağustos'ta da ürün kabulüne başlanacak.’’

Haberin Devamını Oku

Giresun’da ulaşıma 38 milyon harcandı

2019 yılında Giresun’a 51 milyon 367 bin 510 TL ödenek geldiği ve yapılması hedeflenen toplam 659 projenin 202’sinin bitirildiği, 355’inin devam ettiği, 69’unun ihale aşamasında olduğu 32’sine ise henüz başlanılmadığı, 3’ünün de iptal edildiği belirtildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.