Sektörler Haberleri

Ovalarda Bafira bereketi
Ovalarda Bafira bereketi
Samsun`un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz’in tek salça fabrikası BAFİRA Salça Fabrikası’nın sahibi ve yöneticisi Kadir Salur gazetemize özel açıklamalar yaptı.

Samsun`un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz’in tek salça fabrikası BAFİRA Salça Fabrikası’nın sahibi ve yöneticisi Kadir Salur gazetemize özel açıklamalar yaptı.

Karadeniz’in tek salça fabrikası..

Samsun Bafra’da kurulu Karadeniz Bölgesinin tek salça fabrikası konumunda olan ve 5 ülkeye ihracat yapan BAFİRA Salça Fabrikası Türkiye Tarım Kredi Kooperatifinin de desteği ile hem çiftçiye hem de Bafra ilçesine kazandırmaya devam ediyor.

Salur, Bafra Ovası’nın Türkiye’nin ikinci en büyük ovası olduğunu, yıllık 25 bin dekar alanda biber ekimi yapıldığını ve buradan 100 bin 120 bin ton biber üretildiğini belirterek, “Türkiye’de kalite anlamında Bafra Ovasında yetişen biberler diğer ovalara göre daha verimli daha kaliteli. Bu renk anlamında, kalite anlamında avantaj sağlıyor” dedi.

“Bafra, Çarşamba Ovası, Amasya, Tokat gibi illerde çiftçilerle sözleşmeli tarımlar yapıldığını ifade eden Salur, “Bu sene 30 çiftçi ile domates, 10 bin çiftçi ile biber sözleşmesi yaptık. Bafra Ovası’nın markalaşmasını istiyoruz. Bafra’mız markalaşamadı. Bugün Bafra’da mesela Terme’de yapılan pirincin 5 katı çıkmıştır ama marka oluşu başka yerlerde. Bafra biberi buradan sürekli Maraş’a, Antep’e, Adana’ya gitti. Adana biberi diye pazara sürüldü. Yılda 40 milyon liralık bir iş yapacağız, bunun yüzde 70’i çiftçiye dağıtılacak” diye konuştu.

Üretimin yüzde 20’sini ihraç ediyor

Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere Bafra`da ürettiği ürünleri ihraç eden fabrika sezonda 50 bin ton ürün işleme kapasitesine sahip. İşlediği ürünlerin %20 gibi büyük bir bölümünü ihraç eden fabrikada 75 personel çalışıyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile birlikte üretime devam eden fabrika sahibi Salur gazetemize açıklamalarda bulundu. 

Salur ailesi olarak üretimden vazgeçmedik

 “1982 kuruluşu olan bir plastik firmasıyız. 4 yıldan beri de BAFİRA Salça Fabrikasını bünyemize kattık. Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere ihracat yaptık yapıyoruz. Plastikte ki üretimimizle alakalı tecrübemizi bu sektörde de üretim yapmak için kullanıyoruz.  4 yıldan beri yöremizin üretmiş olduğu biberi, domatesi alıp sanayiye dönüştürüp ambalaj yapıp satan Karadeniz Bölgemizde tek firmayız. Amacımız Ovamızın zirai sanayi ile kalkınmasına destek olmak. Akabinde yöremizde 100 bin ton biber üretilmekte. Bunun da %40 ila %50`sini bu fabrika tüketebilmekte. Biz Salur ailesi olarak çok şeyler atlattık ama üretmekten hiç vazgeçmedik.”

Karadeniz bölgesinde tek

Bu fabrika Karadeniz Bölgesinde tek. Genelde fabrikalar Karacabey, İzmir, Çanakkale tarafta. Bu fabrikanın kooperatif aracılığıyla ayakta tutulup desteklenip bundan sonraki sezonlarda da sözleşmeli tarım yaparak çiftçimizin garantili mal alımını sağlayacağını umuyorum. Biz böyle bir oluşumda yöremizin kazanacağına inanıyoruz. Bafra Ovamızın zirai sanayi ile kalkınacağına eminiz. Yöremizin tek kurtuluşu ambalaj yapıp ürünü nihai duruma getirip ihracat yapmak.” KARADENİZ EKONOMİ
12 Mart 2019 Salı 09:41:44 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,bafira,salça,bafra,ova


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Her buluşmada bir proje desteklenecek

Perşembe Lisesi mezunları artık her buluşmada Perşembe’nin bir projesine destek verme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

GTB lisanslı depoları TMO kullanımına açıyor

TMO 21 Ağustos’tan itibaren Giresun Ticaret Borsası’nın lisanslı deposunda fındık alımına başlayacak.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da açılacak firma 350 kişiye istihdam sağlayacak

Amasya Belediye Başkanı Sarı, “Söz verdiğimiz gibi işsizliğe paydos, işsizliğe son demek için önemli adımlar atmaya başladık”

Haberin Devamını Oku

Kastamonu Belediyesi’nden kadın üreticilere destek

Kastamonu'da ev kadınları evde ürettikleri ürünleri, belediyenin Sarı Konak Kadın Kooperatifi’ne kiraladığı tarihi konakta satışa sunuyor.

Haberin Devamını Oku

 Fındık -40 dereceye dayanabilecek

Altaş Yağ Sanayi’nin fabrika sahası içerisindeki tarım alanlarına diktiği  Çin’den getirdiği -40 derece soğuğa dayanan fındık fidanları tuttu.

Haberin Devamını Oku

Aflatoksin oluşumunu önleyecek hususlar

Fındıkta aflatoksin oluşmasının önüne geçilebilmesi için hasat ve harmanda dikkat edilecek hususlar açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Üreticilerimiz aceleci davranmamalı’’

‘’TMO tarafından çiftçilere 19 Ağustos'tan itibaren alımlar için randevu verilecek, 21 Ağustos'ta da ürün kabulüne başlanacak.’’

Haberin Devamını Oku

Giresun’da ulaşıma 38 milyon harcandı

2019 yılında Giresun’a 51 milyon 367 bin 510 TL ödenek geldiği ve yapılması hedeflenen toplam 659 projenin 202’sinin bitirildiği, 355’inin devam ettiği, 69’unun ihale aşamasında olduğu 32’sine ise henüz başlanılmadığı, 3’ünün de iptal edildiği belirtildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.