Sektörler Haberleri

Ovalarda Bafira bereketi
Ovalarda Bafira bereketi

Samsun`un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz’in tek salça fabrikası BAFİRA Salça Fabrikası’nın sahibi ve yöneticisi Kadir Salur gazetemize özel açıklamalar yaptı.

Karadeniz’in tek salça fabrikası..

Samsun Bafra’da kurulu Karadeniz Bölgesinin tek salça fabrikası konumunda olan ve 5 ülkeye ihracat yapan BAFİRA Salça Fabrikası Türkiye Tarım Kredi Kooperatifinin de desteği ile hem çiftçiye hem de Bafra ilçesine kazandırmaya devam ediyor.

Salur, Bafra Ovası’nın Türkiye’nin ikinci en büyük ovası olduğunu, yıllık 25 bin dekar alanda biber ekimi yapıldığını ve buradan 100 bin 120 bin ton biber üretildiğini belirterek, “Türkiye’de kalite anlamında Bafra Ovasında yetişen biberler diğer ovalara göre daha verimli daha kaliteli. Bu renk anlamında, kalite anlamında avantaj sağlıyor” dedi.

“Bafra, Çarşamba Ovası, Amasya, Tokat gibi illerde çiftçilerle sözleşmeli tarımlar yapıldığını ifade eden Salur, “Bu sene 30 çiftçi ile domates, 10 bin çiftçi ile biber sözleşmesi yaptık. Bafra Ovası’nın markalaşmasını istiyoruz. Bafra’mız markalaşamadı. Bugün Bafra’da mesela Terme’de yapılan pirincin 5 katı çıkmıştır ama marka oluşu başka yerlerde. Bafra biberi buradan sürekli Maraş’a, Antep’e, Adana’ya gitti. Adana biberi diye pazara sürüldü. Yılda 40 milyon liralık bir iş yapacağız, bunun yüzde 70’i çiftçiye dağıtılacak” diye konuştu.

Üretimin yüzde 20’sini ihraç ediyor

Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere Bafra`da ürettiği ürünleri ihraç eden fabrika sezonda 50 bin ton ürün işleme kapasitesine sahip. İşlediği ürünlerin %20 gibi büyük bir bölümünü ihraç eden fabrikada 75 personel çalışıyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile birlikte üretime devam eden fabrika sahibi Salur gazetemize açıklamalarda bulundu. 

Salur ailesi olarak üretimden vazgeçmedik

 “1982 kuruluşu olan bir plastik firmasıyız. 4 yıldan beri de BAFİRA Salça Fabrikasını bünyemize kattık. Almanya, İngiltere, Irak, Rusya ve Katar gibi önde gelen ülkelere ihracat yaptık yapıyoruz. Plastikte ki üretimimizle alakalı tecrübemizi bu sektörde de üretim yapmak için kullanıyoruz.  4 yıldan beri yöremizin üretmiş olduğu biberi, domatesi alıp sanayiye dönüştürüp ambalaj yapıp satan Karadeniz Bölgemizde tek firmayız. Amacımız Ovamızın zirai sanayi ile kalkınmasına destek olmak. Akabinde yöremizde 100 bin ton biber üretilmekte. Bunun da %40 ila %50`sini bu fabrika tüketebilmekte. Biz Salur ailesi olarak çok şeyler atlattık ama üretmekten hiç vazgeçmedik.”

Karadeniz bölgesinde tek

Bu fabrika Karadeniz Bölgesinde tek. Genelde fabrikalar Karacabey, İzmir, Çanakkale tarafta. Bu fabrikanın kooperatif aracılığıyla ayakta tutulup desteklenip bundan sonraki sezonlarda da sözleşmeli tarım yaparak çiftçimizin garantili mal alımını sağlayacağını umuyorum. Biz böyle bir oluşumda yöremizin kazanacağına inanıyoruz. Bafra Ovamızın zirai sanayi ile kalkınacağına eminiz. Yöremizin tek kurtuluşu ambalaj yapıp ürünü nihai duruma getirip ihracat yapmak.” KARADENİZ EKONOMİ12 Mart 2019 Salı 09:41:44 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,bafira,salça,bafra,ova


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.