Sektörler Haberleri

Kebabın Tokat adresindeyiz..  
Kebabın Tokat adresindeyiz..  
Müşterileri “siz neyi önerirsiniz?” diye sorduğunda coşan ve büyüleyici atmosferini olağanüstü bir damak tadı ile bütünleştiren restoran, Tokat mutfağını Güneydoğu mutfağı ile adeta yarıştırıyor.

Müşterileri “siz neyi önerirsiniz?” diye sorduğunda coşan ve büyüleyici atmosferini olağanüstü bir damak tadı ile bütünleştiren restoran, Tokat mutfağını Güneydoğu mutfağı ile adeta yarıştırıyor.

Pirhan Restoran

Doğu ile batı, kuzey ile güney arasında bir kavşak noktası olan Tokat’ta meşhur Tokat Kebabı yemek için hemen herkesin üzerinde fikir birliğine vardığı birkaç mekândan birindeyiz. Büyüleyici bir atmosferin olağanüstü bir damak tadı ile birleşmesiyle ortaya “Pirhan Restoran” çıkmasının rastlantı olmadığını mekâna girer girmez anlıyorsunuz ve doğru adreste olduğunuzu fark ediyorsunuz.

6 asırlık mekân…

Ahmet Hamdi Aydoğan. 53 yaşında bir kentine sevdalı bir isim. Aynı zamanda 5 dönemdir Tokat Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı olarak doğduğu topraklara hizmet veriyor. Topraklarını bu kadar çok seven ve kent kültürünü ve mutfağını sadece yöre insanına değil bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere de yansıtan Pirhan Restoran’ın başarılı işletmecisi. Ortağı ve gönül dostu Fahri Polat ile çıktıkları yolda kendilerini yalnız bırakmayan bir başka Tokat aşığı Ayşe Gür’ün işletmeciliği ile bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Fahri Bey şehir dışında olduğu için ilk söz Ahmet beyin; “6 asırlık bir mekânda konuklarımızı ağırlıyoruz. 15.yüzyılda Çelebi Mehmet dönemine tarihlenen bu yapı, Tokat-Amasya emiri Pir Ahmet tarafından yaptırılmış. Bir başka adı da Horozoğlu Zaviyesi. Daha sonraki kayıtlarda bin 800’lerde Evliya Çelebi buradan imarethane diye bahseder.”

Ana yemek Tokat Kebabı

Tokat’taki uğrak yeri olmuş bu kısa sürede Pirhan Restoran. Başarılı işletmeci anlatmaya devam ediyor: “Şehrimize gelen tur gruplarının yanı sıra pek çok gezginin bildiği bir yer haline getirdik kısa zamanda burayı. Pek bilinmese de Güneydoğu mutfağı ile yarışacak bir yemek kültürü vardır bu yörede. Coğrafi olarak bir kavşak noktasında yer aldığımız için komşu bölgelerden etkilenmeyi de görebilirsiniz yemeklerimizde. Hem sebze hem de et ağırlıklı bir mutfağın izleri vardır. Keşkek, baklalı dolma, bat, pekmez, çemen, keşkek, köme, pişirilmeden yenilebilen bez sucuk, yaprak sarma ve daha niceleri… Saymakla bitmiyor. Ama Tokat Kebabı ana yemeğimizdir.”

Edebi ile gelen, adabı ile ağırlanır

Açık ve kapalı toplam bin 100 kişiye aynı anda hizmet verebilen Pirhan Restoran, ortalama 50 kişilik istihdamı ile aynı zamanda orta ölçekte bir fabrikayı andırıyor. Bu fabrikanın işletmesinden sorumlu isim de Ayşe Gür. Bir başka kent sevdalısı olan Gür, misafir ağırlamayı pek seven ve kendi ifadesiyle “ecdattan aldığını evlada yansıtmak” isteyen biri olarak tanımlıyor kendini. Kendisini “gönül ehli” olarak gören Ayşe Gür, sadece yurtiçinden değil yurtdışından gelen misafirleri de ağırlamaktan büyük keyif duyuyor. “Edebi ile geleni adabı ile ağırlamayı” sevenlerden. En son Tayland’dan misafir ağırlayan Pirhan Restoran’da gün kahvaltı servisi ile başlıyor. Standart serpme veya kahvaltı tabağından farklı olarak gözleme, katmer, çökelek sündürmesi ve simit gibi özel ikramlar da sunan işletme oldukça geniş ürün skalanın arkasında çok güçlü bir imalathane ve her alanında ehil kişilerin kontrolünde olmasıyla dikkat çekiyor. Ve onlara göre misafirin en makbul olanı “siz neyi önerirsiniz “diye soranlar. İşte o zaman Pirhan Restoran çalışanları adeta “coşuyor.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ

 
09 Nisan 2019 Salı 09:14:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,kebap,tokat,yemek,lezzet,pirhan,restoran


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Projelerin toplam bedeli 18,3 milyar lira

Doruk, ‘’Bu projeler için 2019 yılında 1 milyar 975 milyon lira ödenek geldiğini ve dönem sonu itibarıyla bu paranın 1 milyar 717 milyon lirasının harcandı’’

Haberin Devamını Oku

Güler, Tepe’yi ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye’nin sektörel pazar çeşitliliğini artıracak fuar’’

Karaloğlu,‘’ Bize en yakın pazar Ortadoğu pazarıdır, özellikle Türk üreticinin ürettiği tarım ürünlerini orta doğu pazarına sokmamız lazım.”

Haberin Devamını Oku

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler devam ediyor

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” makine-alet dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Gürsoy Holding’in son şantiyesi Cezayir’de

İnşaat sektörünün iç piyasada yaşadığı sıkıntılar taahhüt sektöründeki birçok firmada yoğun kriz baskısı yaratırken sağlam ve istikrarlı yapısıyla dış pazara ağırlık veren Gürsoy Holding son şantiyesini Cezayir’de açtı.

Haberin Devamını Oku

‘’Biz güçlü ve köklü bir devletiz’’

‘’Türkiye birliği beraberliği sayesinde bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır. Türk Milleti olarak ordumuzun yanındayız.’’

Haberin Devamını Oku

Kumru Niksar Yoluna 20 Milyon TL’lik kaynak

Gündoğdu, ‘’Kumru Niksar Yolu çalışmaları için ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL’lik kaynak halloldu. Bahar ayları ile birlikte yol çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak’’

Haberin Devamını Oku

‘’Sakarya sağlık turizmi ile de anılacak’’

Yüce, ‘’Hâlihazırda bildiğiniz üzere Sakarya için önemli projelerimiz var. Sakarya sadece doğa turizmi değil, sağlık turizmi ile de anılacak’’

Haberin Devamını Oku

“Yatırımcılar ellerini çabuk tutmalı”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Sakarya’ya yapılan son OSB ile azami kapasiteye ulaşmış olacaklarını ve başka OSB açmanın söz konusu olmadığını bu yüzden yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6’yı geçmeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0.89 puan artırılarak uygulanacak.

Haberin Devamını Oku

Ordu’dan ’Barış Pınar Harekatı’na destek

Türkiye’nin tüm illerindeki odalar ve borsalar ‘Barış Pınar Harekatı’ için destek mesajı yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Soya fasülyesi, fındık ve mısırdan daha karlı ürün olacak’’

Güler, ‘’Soya fasulyesi dönüm başına getirisinden dolayı fındık ve mısırdan daha karlı bir ürün olmuş olacak. Soya fasulyesi alternatifin de ötesinde önemli bir gelir kaynağımız’’

Haberin Devamını Oku

Aromatik bitki çeşitliliği projesi incelendi

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Şavşat’ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İşsiz sayısı 4 milyon kişiye ulaştı

2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

Haberin Devamını Oku

‘’Kadınlar fındık tarımında hem uygulayıcı hem de karar verici konumunda’’

Fındık Araştırma Enstitüsünce (FAE) "Fındık Okulu: Değişim İçin Eğitim, Fındık İçin Kadın" projesi kapsamında kadın üreticilere fındık tarımı ve sosyal konularda eğitimler verildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar yıllık cirolarının %10’unu inovasyona aktarıyor’’

Aslan, ‘’İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının %10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”

Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Haberin Devamını Oku

ODÜ ve Ordu BŞB Çambaşı için eğitim protokolü imzaladı

Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında “Çambaşı Doğa Tesislerinde Yer Tahsisi İş Birliği ve Eğitim Protokolü” imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu seçildi

Kartaloğlu, ‘’Hep birlikte çalışacağımız çok güzel bir 3 yıl bizi bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum’’

Haberin Devamını Oku

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”

Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Vatandaş Web-Tapu üzerinden işlem yapabilecek

‘’Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok önemli güncellemeler yapıldı.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi’nde güzel şeyler oluyor

Ordu Uğur Okulları ekonomik sıkıntıların izlerini çocuklarda en aza indirmek amacıyla okul bünyesinde kurduğu sosyal sorumluluk kulübünün ilk projesini hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü tek başına ekonomiyi kurtaramaz

Sanat Yapı A.Ş. YKB Eribol, “Ekonominin düzelmesi inşaat sektörüne bağlı değil. Devlet olanaklarını inşaat için değil sanayi ve tarım için kullanmalı. Faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi kurtaramazsınız.”

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye ekonomik hedeflerini yatırım yaparak tutturacak’’

Yontan, ‘’Türkiye'nin ekonomik hedeflerini tutturması için mutlaka büyümesi ve yatırım yapması gerekir. İstihdamın yüzde 56,6'sı hizmet sektöründe yer alıyor, sanayideki istihdam oranı ise yüzde 20'lerde kalıyor. İşsizliğin artmaması için en az yüzde 4 büyümemiz gerekir.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.