Sektörler Haberleri

Kebabın Tokat adresindeyiz..  
Kebabın Tokat adresindeyiz..  

Müşterileri “siz neyi önerirsiniz?” diye sorduğunda coşan ve büyüleyici atmosferini olağanüstü bir damak tadı ile bütünleştiren restoran, Tokat mutfağını Güneydoğu mutfağı ile adeta yarıştırıyor.

Pirhan Restoran

Doğu ile batı, kuzey ile güney arasında bir kavşak noktası olan Tokat’ta meşhur Tokat Kebabı yemek için hemen herkesin üzerinde fikir birliğine vardığı birkaç mekândan birindeyiz. Büyüleyici bir atmosferin olağanüstü bir damak tadı ile birleşmesiyle ortaya “Pirhan Restoran” çıkmasının rastlantı olmadığını mekâna girer girmez anlıyorsunuz ve doğru adreste olduğunuzu fark ediyorsunuz.

6 asırlık mekân…

Ahmet Hamdi Aydoğan. 53 yaşında bir kentine sevdalı bir isim. Aynı zamanda 5 dönemdir Tokat Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı olarak doğduğu topraklara hizmet veriyor. Topraklarını bu kadar çok seven ve kent kültürünü ve mutfağını sadece yöre insanına değil bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere de yansıtan Pirhan Restoran’ın başarılı işletmecisi. Ortağı ve gönül dostu Fahri Polat ile çıktıkları yolda kendilerini yalnız bırakmayan bir başka Tokat aşığı Ayşe Gür’ün işletmeciliği ile bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Fahri Bey şehir dışında olduğu için ilk söz Ahmet beyin; “6 asırlık bir mekânda konuklarımızı ağırlıyoruz. 15.yüzyılda Çelebi Mehmet dönemine tarihlenen bu yapı, Tokat-Amasya emiri Pir Ahmet tarafından yaptırılmış. Bir başka adı da Horozoğlu Zaviyesi. Daha sonraki kayıtlarda bin 800’lerde Evliya Çelebi buradan imarethane diye bahseder.”

Ana yemek Tokat Kebabı

Tokat’taki uğrak yeri olmuş bu kısa sürede Pirhan Restoran. Başarılı işletmeci anlatmaya devam ediyor: “Şehrimize gelen tur gruplarının yanı sıra pek çok gezginin bildiği bir yer haline getirdik kısa zamanda burayı. Pek bilinmese de Güneydoğu mutfağı ile yarışacak bir yemek kültürü vardır bu yörede. Coğrafi olarak bir kavşak noktasında yer aldığımız için komşu bölgelerden etkilenmeyi de görebilirsiniz yemeklerimizde. Hem sebze hem de et ağırlıklı bir mutfağın izleri vardır. Keşkek, baklalı dolma, bat, pekmez, çemen, keşkek, köme, pişirilmeden yenilebilen bez sucuk, yaprak sarma ve daha niceleri… Saymakla bitmiyor. Ama Tokat Kebabı ana yemeğimizdir.”

Edebi ile gelen, adabı ile ağırlanır

Açık ve kapalı toplam bin 100 kişiye aynı anda hizmet verebilen Pirhan Restoran, ortalama 50 kişilik istihdamı ile aynı zamanda orta ölçekte bir fabrikayı andırıyor. Bu fabrikanın işletmesinden sorumlu isim de Ayşe Gür. Bir başka kent sevdalısı olan Gür, misafir ağırlamayı pek seven ve kendi ifadesiyle “ecdattan aldığını evlada yansıtmak” isteyen biri olarak tanımlıyor kendini. Kendisini “gönül ehli” olarak gören Ayşe Gür, sadece yurtiçinden değil yurtdışından gelen misafirleri de ağırlamaktan büyük keyif duyuyor. “Edebi ile geleni adabı ile ağırlamayı” sevenlerden. En son Tayland’dan misafir ağırlayan Pirhan Restoran’da gün kahvaltı servisi ile başlıyor. Standart serpme veya kahvaltı tabağından farklı olarak gözleme, katmer, çökelek sündürmesi ve simit gibi özel ikramlar da sunan işletme oldukça geniş ürün skalanın arkasında çok güçlü bir imalathane ve her alanında ehil kişilerin kontrolünde olmasıyla dikkat çekiyor. Ve onlara göre misafirin en makbul olanı “siz neyi önerirsiniz “diye soranlar. İşte o zaman Pirhan Restoran çalışanları adeta “coşuyor.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ

 09 Nisan 2019 Salı 09:14:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,kebap,tokat,yemek,lezzet,pirhan,restoran


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.