Sektörler Haberleri

Kebabın Tokat adresindeyiz..  
Kebabın Tokat adresindeyiz..  
Müşterileri “siz neyi önerirsiniz?” diye sorduğunda coşan ve büyüleyici atmosferini olağanüstü bir damak tadı ile bütünleştiren restoran, Tokat mutfağını Güneydoğu mutfağı ile adeta yarıştırıyor.

Müşterileri “siz neyi önerirsiniz?” diye sorduğunda coşan ve büyüleyici atmosferini olağanüstü bir damak tadı ile bütünleştiren restoran, Tokat mutfağını Güneydoğu mutfağı ile adeta yarıştırıyor.

Pirhan Restoran

Doğu ile batı, kuzey ile güney arasında bir kavşak noktası olan Tokat’ta meşhur Tokat Kebabı yemek için hemen herkesin üzerinde fikir birliğine vardığı birkaç mekândan birindeyiz. Büyüleyici bir atmosferin olağanüstü bir damak tadı ile birleşmesiyle ortaya “Pirhan Restoran” çıkmasının rastlantı olmadığını mekâna girer girmez anlıyorsunuz ve doğru adreste olduğunuzu fark ediyorsunuz.

6 asırlık mekân…

Ahmet Hamdi Aydoğan. 53 yaşında bir kentine sevdalı bir isim. Aynı zamanda 5 dönemdir Tokat Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı olarak doğduğu topraklara hizmet veriyor. Topraklarını bu kadar çok seven ve kent kültürünü ve mutfağını sadece yöre insanına değil bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere de yansıtan Pirhan Restoran’ın başarılı işletmecisi. Ortağı ve gönül dostu Fahri Polat ile çıktıkları yolda kendilerini yalnız bırakmayan bir başka Tokat aşığı Ayşe Gür’ün işletmeciliği ile bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Fahri Bey şehir dışında olduğu için ilk söz Ahmet beyin; “6 asırlık bir mekânda konuklarımızı ağırlıyoruz. 15.yüzyılda Çelebi Mehmet dönemine tarihlenen bu yapı, Tokat-Amasya emiri Pir Ahmet tarafından yaptırılmış. Bir başka adı da Horozoğlu Zaviyesi. Daha sonraki kayıtlarda bin 800’lerde Evliya Çelebi buradan imarethane diye bahseder.”

Ana yemek Tokat Kebabı

Tokat’taki uğrak yeri olmuş bu kısa sürede Pirhan Restoran. Başarılı işletmeci anlatmaya devam ediyor: “Şehrimize gelen tur gruplarının yanı sıra pek çok gezginin bildiği bir yer haline getirdik kısa zamanda burayı. Pek bilinmese de Güneydoğu mutfağı ile yarışacak bir yemek kültürü vardır bu yörede. Coğrafi olarak bir kavşak noktasında yer aldığımız için komşu bölgelerden etkilenmeyi de görebilirsiniz yemeklerimizde. Hem sebze hem de et ağırlıklı bir mutfağın izleri vardır. Keşkek, baklalı dolma, bat, pekmez, çemen, keşkek, köme, pişirilmeden yenilebilen bez sucuk, yaprak sarma ve daha niceleri… Saymakla bitmiyor. Ama Tokat Kebabı ana yemeğimizdir.”

Edebi ile gelen, adabı ile ağırlanır

Açık ve kapalı toplam bin 100 kişiye aynı anda hizmet verebilen Pirhan Restoran, ortalama 50 kişilik istihdamı ile aynı zamanda orta ölçekte bir fabrikayı andırıyor. Bu fabrikanın işletmesinden sorumlu isim de Ayşe Gür. Bir başka kent sevdalısı olan Gür, misafir ağırlamayı pek seven ve kendi ifadesiyle “ecdattan aldığını evlada yansıtmak” isteyen biri olarak tanımlıyor kendini. Kendisini “gönül ehli” olarak gören Ayşe Gür, sadece yurtiçinden değil yurtdışından gelen misafirleri de ağırlamaktan büyük keyif duyuyor. “Edebi ile geleni adabı ile ağırlamayı” sevenlerden. En son Tayland’dan misafir ağırlayan Pirhan Restoran’da gün kahvaltı servisi ile başlıyor. Standart serpme veya kahvaltı tabağından farklı olarak gözleme, katmer, çökelek sündürmesi ve simit gibi özel ikramlar da sunan işletme oldukça geniş ürün skalanın arkasında çok güçlü bir imalathane ve her alanında ehil kişilerin kontrolünde olmasıyla dikkat çekiyor. Ve onlara göre misafirin en makbul olanı “siz neyi önerirsiniz “diye soranlar. İşte o zaman Pirhan Restoran çalışanları adeta “coşuyor.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ

 
09 Nisan 2019 Salı 09:14:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,kebap,tokat,yemek,lezzet,pirhan,restoran


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.