Sektörler Haberleri

Hayat boyu uygulayacağınız beslenme programınız olsun
Hayat boyu uygulayacağınız beslenme programınız olsun
Diyetisyen Candan, “Öncelikle neden kilo vermek istediğimize karar vermeniz gerek. Böylece hayat boyu uygulayabileceğiniz bir beslenme programı ile aşırı ve yanlış beslenmeden oluşacak riskleri en aza indirebilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türk halkının yüzde 33’ü fazla kilolu, yaklaşık yüzde 20’si de obez olarak tanımlanmaktadır. Aşırı ve yanlış beslenme, hareketsiz hayat tarzı ve masabaşı işlerin aktivitemizi minimuma indirmesi nedeniyle günlük yakmamız gereken kalori miktarına ulaşamıyoruz. Bizde bu anlamda hem iş yerinde fit kalmanın sırlarını hem de diyette motive olmanın yollarını diyetisyen Tilbe Candan’a sorduk. Candan öncelikle neden kilo vermek istediğimize karar vermemiz gerektiğini, gerçekçi beklentiler içine girmemiz gerektiğini belirterek şunları söyledi; “Bir hastalıktan kaynaklı mı kilo vereceksiniz yoksa fiziksel olarak mı iyi görünmek istiyorsunuz bunun kararını vermeniz gerekiyor. Sağlıklı bir kilo için haftada yarım ya da bir kilo vermek gerekiyor. Siz eğer bundan yüksek bir hedef belirliyorsanız bir hafta sonunda motivasyon kaybına uğrayıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu hedefler doğrultusunda adım atarsanız daha çok motive bir şekilde bir sonraki haftaya geçebilirsiniz. Ayrıca hayat boyunca uygulayabileceğiniz bir diyet ve aktivite programınızın olması gerekiyor. Bir diyet günlüğü tutabilirsiniz gün içinde neler yediğinizi ne kadar su içtiğinizi ve fiziksel aktivitenizi bir deftere not alarak günün bir raporunu çıkarmış oluyorsunuz. Böylece nasıl ilerlediğinizi görebilirsiniz.”

Ara öğün mutlaka yapılmalı

Diyette en büyük unsurun su içmek olduğunu vurgulayan Candan, “En temel nokta su içmek. Su günde 2, 2,5 litre hatta terlemenize göre 3 litreye kadar çıkabilir. Ara öğün tüketimine dikkat etmek lazım. Ceviz, badem, fındık, süt, yoğurt ve meyve ara öğün olarak geçer. Ara öğün yapmazsak gün içerisinde uzun süreli açlıktan kaynaklı vücudumuz korumaya girmektedir. Bu nedenle yediğimiz her şey bize depo olarak geri döner. Hareketi hayatınıza empoze edip tek tip sadece protein ya da karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeniz, ayrıca günde üç porsiyon meyve ve iki porsiyon sebze tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.

Asansör kullanımını azaltın

“Genelde hepimizin sıkıntısı oturarak çalışmak. Bu nedenle günlük harcamamız gereken kaloriyi harcayamıyoruz” diyen Candan iş yerinde fit kalmak için yapılabilecek aktiviteleri de şöyle açıkladı; “Çalıştığımız yerde her boş bulduğunuz arada bir yürüyüş, oturduğunuz yerde bir hareket bir aktivite yapılması gerekiyor. Asansör kullanmayın merdivenleri tercih edin,  gideceğiniz yere bir durak önceden inin veya arabanızı daha uzak mesafeye park edin. Eğer öğünlerimizi dışarıda tüketiyorsak yağlı yemeklerden kaçınıp, ızgara tercih etmeliyiz. Yağlı sebze yemeklerinin suyu tabakta bırakılmalı. Ana öğün tatlı yiyerek geçirilmemeli tatlı ara öğününüz olsun. Öğünlerinizi çorba, ana yemek, bol salata ve yoğurt şeklinde oluşturun.” NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ

 

 

 
16 Eylül 2019 Pazartesi 11:50:45 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,diyetisyen,kilo,sağlık


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.