Sektörler Haberleri

ÇAMAŞ:Karadeniz’de fuar kültürü yerleşti
ÇAMAŞ:Karadeniz’de fuar kültürü yerleşti
Samsun'dan başlayıp Ordu ve Trabzon'a kadar uzandığımızda aslında Karadeniz'de bir fuar kültürünün oluştuğunu gözlemliyoruz.

Yılda altı fuar az geliyor

Hafta sonu sona eren ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Samsun TÜYAP gıda ihtisas fuarı her geçen yıl daha da büyüyen buluşma noktası kimliği ile değer görmektedir. Biz de bu nedenle Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta Samsun TÜYAP Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş’ı konuk ettik.

Uluslararası ticaretin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde, fuarların önemi de vazgeçilmez bir şekilde artmaktadır. Fuarlar, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların ve büyük emeklerin sonucu elde edilen ilk ürünlerin ve son teknolojilerin sergilendiği yerlerdir. Bu özelliklerinden dolayı fuarlar, ekonomik ve sosyal hayatın bir aynası olduğu gibi aynı zamanda dış ekonomik ilişkilerin de bir göstergesidirler. Geçmişte ürün veya hizmet grupları adına düzenlenen fuarlar günümüzde ihtisas fuarları adını almıştır ve ihtisas fuarlarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yöntemle belli bir ürün veya hizmet fuar kapsamı içine alınabilmektedir. Katılım özelleşmekte ve katılımcı sayısı artmaktadır. Fuarların belli konuda özelleşmesi de fuarlara davetli olarak katılan kişi ve kuruluşların o konuda daha yoğun ilgilerinin olmasını sağlamaktadır. Katılan kişiler fuarlarda aradıkları ürün ve hizmeti, ilgili kişileri ve sorularının cevaplarını bulmak istemektedirler. İşte bu tür organizasyonlardan birine de Samsun beş yıldır ev sahipliği yapmaktadır.

-Efendim bunca yoğunluğunu arasında bize ve okuyucularımıza zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Tabi ki beş yıl boyunca bölgede yaptığınız çalışmalara değineceğiz. Ama öncelikle bir fuar kültürü oluşup oluşmadığını merak ediyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

-Samsun’dan başlayıp Ordu ve Trabzon’a kadar uzandığımızda aslında Karadeniz’de bir fuar kültürünün oluştuğunu gözlemliyoruz. Samsun’a ilk geldiğimiz günlerde bunun çok avantajını yaşadık. Bugün Ordu, Samsun, Trabzon, Çorum ve Amasya’dan sektör temsilcileri ile görüştüğümüzde fuarlarımıza ilgilerini çok aşikâr görebiliyoruz. Aslında bir fuar merkezi için beş yıl çok uzun bir süre değil. Ama biz bu sürede önemli mesafeler kat ettik. 

-Yıl boyunca düzenlediğiniz fuarları, katılımcı ve ziyaretçi açısından değerlendirir misiniz?

Bir önceki yıl yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan dolayı ilk başlarda 2019 yılını handikaplarla geçireceğimizi düşünmüştük. Ama hem bölgemiz hem TÜYAP Fuarcılık olarak bölge sektörleri ve dinamiklerine baktığımızda aslında kötü bir yıl geçirmedik. Yılın ilk çeyreğinden sektörlerde bir hareketlenme söz konusu oldu. Biz bunu çok bariz hissettik. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm fuarlar bir öncekilere göre hem katılımcı ziyaretçi anlamında büyümeyle kapandı.

-Hiç zorlanmadınız mı?

Tabi kibazı zorluklar yaşandı, bunu yadsımamak gerekiyor. Ama geçmiş yıllarla kıyasladığımızda ortaya çıkan rakamlar küçülmeye değil tam aksine büyümeye işaret etti.

-Bu yıl organizasyonlarında sektörel dağılım nasıl oluştu?

-Bölgemizde temel sektörlerin fuarlarını gerçekleştiriyoruz. Tarım, mobilya dekorasyon ve aksesuarları, kitap, yapı-inşaat ve düğün hazırlıkları fuarları yapıyoruz.

-Fuarların oluşturulmasında sektördeki boşluğa bakarak mı karar veriyorsunuz yoksa gelen talepleri mi değerlendiriyorsunuz?

Aslına bakarsanız bölge yapısı çok önemli. Bizim ilgi alanımızda 21 ayrı şehir var. Bu 21 şehrin dinamikleri çok önemli, sektörlerin potansiyeli hacmi çok önemli. İhtisas fuarları düzenliyoruz ki bu tür organizasyonlar son derece profesyonel anlayış gerektirir. Bunu başarmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Burada üretici ile satıcıyı bir araya getirebildiğimiz için keyif alıyoruz. Sektör temsilcileri ile bir araya geliyoruz ki onların istek ve talepleri çok önemli. Aslında onların talepleri bize yön veriyor.

-Sanayileşmenin sınırlı olduğu Karadeniz Bölgesi’nde sektör çeşitliliğinin az olması bir handikap değil mi?

-Ne yazık ki Karadeniz Bölgesi’nde belli oranda sektörler var. Bu sektörlerin bir küme halinde olması da önemli. En az 70 -80 tane katılımcısı olması gerekiyor. Yaptığımız sektörün fuarıda bu kapasiteye ve potansiyele sahip olmalı. Mesela bu bölgede tekstil fuarı yapmakta çok zorlanırız. Baktığınız zaman 20 ilde kaç tane tekstil üreticisini bir araya getirip fuar yapabilirsiniz. Ama yine de mevcut fuarlarla kalmayacağız. Planlamalarımızda olan projeler var. Onların üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllarda bunları hayata geçireceğiz.

-Fuarlarla ilgili tanıtım çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

-Fuar tanıtımları çok meşakkatli ve ucu bucağı yok ki. Öncelikle sosyal medyayı kullanmamak mümkün değil. Yazılı, görsel ve işitsel basın olmazsa olmazlarımız. Açık hava reklamlarımız, bültenler ve dergiler...  Ayrıca davetiye ve aramalarla da insanları fuarlarımıza yönlendirmemiz gerekiyor.Ortalama 35-40 binlik bir ziyaretçi sayımız var. Bu sayıyı önemsiyoruz ve daha da yukarılara taşımak için yukarıda belirttiğim mecraları daha aktif kullanmak istiyoruz.

-Katılımcı firmalar için süreç nasıl işliyor ve fuar için destek alabiliyorlar mı?

-Bir firmanın fuara katılabilmesi için öncelikle vergi mükellefi olması gerekiyor. Üretici veya distribütör olması daha çok tercih edilir bir şey. Fuara katılan bir firma eğer yeni müşteri, hedefler ve yeni pazar arayışları içinde ise yanı sıra tüketici ile buluşturma anlamında bir hedefi varsa fuara katılmaması için başka hiçbir neden yok. Zaten bu koşullara sahipse KOSGEB desteği de var demektir. Firmalarımıza 50 metrekareye kadar yüzde 60’lık bir destek sağlanıyor. Baktığımızda bu rakam da azımsanamaz.

-Peki sizi denetleyici bir kuruluş bulunuyor mu?

-TÜYAP olarak ulusal ve uluslararası üyesi olduğumuz dernekler var. Bunlar tarafından denetlemelerden geçiyoruz. Kendi iç denetlemelerimiz de var.  Bunun yanında iş dünyasının çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB ve türlü kurum ve kuruluşlar tarafından sürekli denetleniyoruz. Fuar öncesi, fuar zamanı ve sonrasında bu teftişleri yapıyorlar. TÜYAP, 40 yıllık bir fuar firması ve Türkiye’de 9 ayrı fuar merkezimiz var. Bunun haricinde alanları kiralayarak yaptığımız fuarlarımız var. Bu anlamda dünya standartlarına oturmuş.

-Fuarın uluslararası olması için gereken şartlar?

-Fuar sayısı önemli burada. Yıllar içerisinde aldığı ziyaretçi sayısı önemli ve yıllar içerisinde aldığı yaş önemli bunun için. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi beş yıl boyunca yaptığımız etkin fuarlarla amacına ulaşmış bir merkez. En kısa zamanda Samsun’daki fuar merkezimizin uluslararası bir hüviyet kazanması yolunda hızla ilerliyoruz.

-Ekonomik değer de sağlıyorsunuz değil mi?

Kendi firmam adına konuşursam; yaptığımız fuarlarla bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyoruz. Sektörler geçmişten bugüne tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişim gösteriyor. Fuarlar tüm sektörlerin olmazsa olmazlarıdır. Büyük firmalar ve kendini büyümek zorunda hisseden firmaların mutlaka yeni ürünleri yeni pazarlara açma ihtiyacı hissederler. Bunlar içinde en uygun platform fuarlardır. Yani bir ekonomik değer oluşturur ve firmaların mevcut hacimlerini büyütme anlamında fuarların önemi tartışılmaz.

-Avrupa ile kıyaslandığında kendinizi nerede görüyorsunuz?

-TOBB desteği ve devletin katılımcılara sağladığı teşviklerle Türkiye’de devasa sektörlere hitap eden fuarlar düzenleniyor. Avrupa ile kıyaslanmaya gelince; dünyanın dörtbir yanından katılımcı çekme potansiyeline sahip ülkemizdeki organizasyonlar.Türkiye fuar anlamında diğer ülkelerle yarış halindedir. Yurtdışındaki fuarlardan eksiğimiz yok hatta fazlamız var. Rakamlar hep pozitif ivmeye işaret ediyor. Büyümek, dünyaya açılmak ve iş hacmini genişletmek isteyen firmalar için fuarlar çok büyük bir nimettir.

-Çok teşekkür ediyoruz…

Samsun 4. Gıda Fuarı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve TÜYAP işbirliği ile hazırlanan Samsun Gıda Fuarı-2019, Pazar günü sona erdi. Sektörle ilgili tüm üreticilere, toptancı ve perakendecilere, işletmecilere önemli ticari fırsatlar ve iş bağlantıları sağlayan fuarda İran, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya gibi ülkelerden gelen alım heyetleri ile verimli görüşmeler yapıldı. Bu firmaların başında gelen Samsun'un ihracat şampiyonu Ulusoy Unfuarda istediğini alan kurumlardan biriydi.

Çamlıdağ

Et entegre üreticileri, süt ve süt ürün satıcıları, hububat ve bakliyat firmalarının yanı sıra çikolata ve şekerleme üreticilerinin, endüstriyel mutfak ekipman firmalarınınnihai tüketiciye ulaşmasında aracılık edecek olan marketler ve bakkallarla buluşması ve bölge bayilik anlaşmalarının yapılması ile fuar anlamına ve amacına ulaştı. Dört gün süren ve 40 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan fuarda dikkat çeken firmalar arasında Çamlıdağ da vardı.

1931 yılında Samsun Saathane’de temelleri Hasan Çamlıkbeli tarafından atılan, sonrasında dürüstlüğü ve çalışkanlığı nedeniyleailenin büyüğüTemel Çamlıdağ’a devredilerek “kahvaltının kalbi” serüvenini başlatan Çamlıdağ, fuarda görsel sunumu ile ilgi odağı oldu. Günümüzde 8 ayrı şubesi ile hizmet veren firma, bin 500 metrekarelik kapalı alanda pastırma, sucuk, kavurma, tereyağı üretiminin yanı sıra, tulum peyniri, tel peynir, eski kaşar, süzme ve petek bal paketleme işlemleri yapmakta.

Özakkaya Unlu Mamulleri 

Kökleri 1930’lu yıllarda Samsun ilinin güzide ilçesi Çarşamba’da Rumlardan kalma fırına dayanan Tarihi Özakkaya Unlu Mamulleri de fuarın yoğun ilgi gören stantlarından biri oldu. Şimdilerde işin başında olan Esat Akkaya’nın dedesi tarafından mübadele sonrasında işletilen fırın ailenin geçim kaynağı olmuştur. Fırında simit, Çarşamba Simidi ve ekmek imalatı uzun yıllar devam etmektedir. İşletmeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise tadına doyulmayan Çarşamba Kıvratması’dır. Yıllar önce yöre kadınlarının evde açtıkları Çarşamba Kıvratmasını sadece fırında pişiren Esat Akkaya daha sonra bu özel yiyecekten bir marka yaratmayı bilmiştir.

 

 
25 Kasım 2019 Pazartesi 17:08:44 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,çamaş,tüyap,gıda,fuar


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

‘’İstihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Demir, ‘’Havza Bekdiğin’de 10 bin dönümlük çalışmayı başlatıyoruz. Üretim ve istihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Haberin Devamını Oku

Borsalar lisanslı depoculuk için bir araya geldi

Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı ile ilgili Erzincan Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret Borsası başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldiler.

Haberin Devamını Oku

Samsun ve Irak ticarette işbirliği yapacak

Samsun’da yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve işbirliğini geliştirmek için Iraklı kadın milletvekilleri, Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

2019’da hamsi ihracatından 9 milyon gelir sağlandı

DKİB verilerine göre hamsi dış satımından 2019'da 9 milyon 711 bin 116 dolar gelir sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Hedef üretimde 150 bin tonu aşmak

Demir, ‘’Kanaatimiz odur ki üretimde 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Barınak eko-turizm amaçlı hale gelecek’’

Ordu BB Başkanı Güler, yeni bir çalışmayla Perşembe’de balıkçı barınağının marina tarzı bir düzenleme ile hem su ürünleri hem de eko-turizm amaçlı bir hale getireceklerini kaydetti.

Haberin Devamını Oku

2020 pasaport tutarına yüzde 22 zam

Pasaport, tutarına 2020 yılı için yüzde 22,58 oranında zam yapıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’5 yılda 60 milyonluk tasarruf etmiş olduk’’

Tören, ‘’Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk’’

Haberin Devamını Oku

Bürokratlar ‘Giresun Buluşması’nda toplanacak

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından planlanan Giresun Buluşması etkinliği 29 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yer alan Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Haberin Devamını Oku

Bal üretimi Ordu ekonomisine 300 Milyon TL katkı sağlıyor

Yılmaz, ‘’Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle Ordu ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 Milyon TL civarında katkı sağlamaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Tapu işlemlerinde yüzde 16 artış

Tapu dairelerinde yapılan toplam işlem sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Haberin Devamını Oku

Muratlı Barajından milli ekonomiye 86 Milyon TL katkı

Muratlı Barajında 2019 yılında 371.548.380 kWh enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 85.546.127 TL katkı sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un ekonomik parametreleri

Giresun’un ekonomisine genel bakış

Haberin Devamını Oku

‘’Sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmalı’’

Aydın, ‘’TMO’dan ranta değil,  şantiyedeki ürüne katma değer yaratacak sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmasını bekliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’ye 1000 yeni istihdam

Ordu OSB’ye bu yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan bir tekstil firması yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım ile mevcut istihdam sayısı 5 bine çıkacak.

Haberin Devamını Oku

Firmaları bankaların eline düşürmeyin

Bu yılın üretim, istihdam ve ihracat yılı olması gerektiğine dikkat çeken Düzce TB Başkanı Karslıoğlu, geçtiğimiz son 2 yılda finansman koşullarının zorlaştığını belirterek “firmaları bankaların eline düşürüp, yüksek faize mahkum etmeyin” dedi

Haberin Devamını Oku

‘’Dünya pazarında prestijimize güç katacağız’’

Balcı, ‘’İMOB’da Türk mobilyasının kalitesini, işçiliğini, tasarım gücünü yansıtarak üye markalarımızla birlikte dünya pazarında prestijimize daha da güç katmayı hedefliyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Daralan iç pazara ihracat dopingi!

Seramik sektörünün önemli firmalarından Turan Seramik’in Yönetim Kurulu Başkanı Çakmak, 2019 yılında iç pazarda yaşanan yüzde 30 daralmaya rağmen ihracatlarını yarı yarıya artırdıklarını belirti.

Haberin Devamını Oku

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği’nde iyileştirme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile KOSGEB arasında geçen yıl gerçekleştirilen işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Yurt dışı iş gezisi desteğinde iyileştirme yönünde yeni somut adımlar atıldı.

Haberin Devamını Oku

Yaşar Group 2023’de istihdamını 1000’e çıkaracak

Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Group üç yeni yatırım için hazırlıklara başladı. Şirketin CEO’su Polatcan yatırımlar bittiğinde firmanın istihdam sayısının 1000 kişiye ulaşacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ülkenin kalkınması için OSB’lerin kamulaştırılması şart!

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon bu yılın kalkınma yılı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.