‘’Devletin gazeteleri destekleyecek politika üretmesi gerek’’

Çakır, ‘’Artan maliyetler, doların yükselişi medya sektöründeki zararları daha da büyüttü. Bu nedenle devletin kağıt konusunda gazeteleri destekleyecek bir politika üretmesi gerekmektedir.’’

 ‘’Devletin gazeteleri destekleyecek politika üretmesi gerek’’

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, Samsun'un en büyük basın kuruluşlarından birisi olan Haber Medya Grubu'na ait Haber Gazetesi başta olmak üzere Haber AKS TV, Haber Hayat Dergisi ve Haber Radyo'nun yayın hayatına son vermesi nedeniyle bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Kapatılmalar nedeniyle 60'a yakın basın emekçisinin işsiz kalmasını, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak büyük bir üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz" denildi.

Haber Medya Grubu'nun, kamuoyuna açıkladığı, bünyesindeki basın kuruluşlarını kapatma gerekçesini ne yazık ki hiç kimseyi tatmin etmemiş, inandırıcı bulunmamıştır diyen 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Çakır, ‘’Meselenin ekonomik olduğuna ilişkin duyumlar kamuoyunda konuşulmaktadır. Ancak günümüzde zarar ettiğini düşünen ya da yeteri kadar kar edemeyen patronların gazetelerini bu denli kolay kapatma kararı alması, sendikasızlaştırılmış medya kanallarının kaderini de yine patronun iki dudağı arasındaki cümlelerin belirlediğini ortaya koymaktadır. Diğer taraftan son günlerde medyada yaşanan kapanma kararları sektörün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların da boyutunu göstermektedir. Artan maliyetler, doların yükselişi medya sektöründeki zararları daha da büyüttü. Bu nedenle devletin kağıt konusunda gazeteleri destekleyecek bir politika üretmesi gerekmektedir. Aksi halde yeni kapanma kararları kaçınılmaz olacaktır. Televizyon dünyası için ise durum daha kötü boyutlardadır. Reklam alamayan televizyon kanallarının yaşamlarını sürdürülebilmesi mümkün değildir. Bu konuda da devletin destekleyici politikalar üretmesi gerekmektedir. Hali hazırda sektörel bazda baktığımızda işsizlik oranının en yüksek olduğu iş kolumuzda bu oran daha da artacaktır. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak da kişisel olarak üzüntümüz basın çalışanı, basın emekçisi onlarca arkadaşımızın işsiz kalmasıdır. Bu durum, son günlerde yerel basının ekonomik bakımdan sıkıntılı bir süreçten geçtiği Haber Medya Grubu'nun tüm yayın organlarını kapatmasıyla da aleni bir şekilde görülmüştür. Demokrasinin en önemli unsurlarından birisi basının özellikle de yerel basının güçlü olmasıdır. Bu zor günlerin aşılabilmesi için, tüm kurum ve kuruluşlarıyla ve tüm bireyleriyle toplumun yerel basına sahip çıkması gerek’’ ifadelerini kullandı.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?