Sektörler İnşaat Haberleri

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”
“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”
Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün parametleri hakkında değerlendirmelerde bulanan Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, “Ben öncelikle krizin 2018’de başlayan ancak etkisini 2019’da gösteren kriz olarak değerlendirmek istiyorum. Kriz 2018’in ortalarında başladı. Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Konu hakkında yaptığı açıklamaların devamında inşaat sektörünün ekonominin en güçlü çarkı olduğunu belirten Titiz, konut kredilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bizim sektör etkilendikten sonra otomatikman bizim alt branşlarımız da etkilenmiş oluyor. Doğal olarak da bu durumdan bütün ülkenin ekonomisi etkileniyor. Sektörü etkileyen en büyük etkense faizlerin ve konut kredilerinin bir anda artması. Örneğin kriz öncesinde 100 bin liralık bir konut kredisini, 0,90 gibi faiz oranlarıyla kullandırıyorduk. 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise aylık 1100 - 1200 aralığına denk geliyordu. Kriz başladıktan ve etkisini hissettirdikten sonra faiz oranları 2,40 – 2,50 seviyelerine kadar yükseldi. Bir anda 2,40 faiz oranıyla kullanılan 100 bin liralık kredinin aylık ödemesi, 2500-3000 lira aralığında oldu. Bu nedenle de sektörde satış azalması yaşadık. Biz konut kredisini ne kadar düşürebilirsek sektörümüzü de o kadar canlandırabiliriz diye düşünüyorum şuan için.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında müteahhitliğin bir standardı olması gerektiğine vurgu yapan OMDER Başkanı Titiz, “Öncelikle sektörü inşaat ve işi müteahhitlik olanların bu işi yapması gerektiğini her ortamda söylüyorum. Biz nasıl doktorluğu veya eczacılığı diplomamız olmadan yapamıyorsak, müteahhitliğinde standartları ve kriterleri olması gerekiyor. Devlet tarafından da konu üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Son dönemde müteahhitlikle ilgili sınıflandırmalar oluşturuluyor. Bunu da yakından takip ediyoruz.” dedi.

‘Kolay yapılabilir’ ve ‘kolay kazanılabilir’ bir sektör

İnşaat sektörünün, dışarıdan bakıldığında ‘kolay yapılabilir’ ve ‘kolay kazanılabilir’ bir sektör olarak algılandığına, ekonomik durumu yeterli olanların ek gelir elde etmek için sektöre girmesiyle vasıfsız binaların ortaya çıktığına değinen Titiz, “Öncelikle sektörümüz üzerinde bazı algıların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Kriz başladığında, televizyonlarda inşaat sektörüne çok büyük darbe vurdu gibi haberler yer almaya başladı. Peşinden Ordu’da müteahhitler sıkıntılı, müteahhitler dokuzuncu ayı göremez, dokuzuncu ayı geçirdik on ikinci ayı göremezler dediler. İkinci ayı geçirdik, üçüncü ayda kesin müteahhitler sıkıntıya girilecek denildi. Biz bunların Ordu insanına bir fayda getirmediğini görüyoruz.” dedi.

Sektörünün canlanması için gerekli olan şartlar hakkında da açıklamalar yapan Titiz, “Sektörün canlanmasını istiyorsak öncelikle hem konut faizlerini hem de mevduat faizlerini düşürmemiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 




21 Mayıs 2019 Salı 10:22:39 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fatih titiz,kriz,inşaat


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.