Sektörler İnşaat Haberleri

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”
“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”
Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün parametleri hakkında değerlendirmelerde bulanan Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, “Ben öncelikle krizin 2018’de başlayan ancak etkisini 2019’da gösteren kriz olarak değerlendirmek istiyorum. Kriz 2018’in ortalarında başladı. Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Konu hakkında yaptığı açıklamaların devamında inşaat sektörünün ekonominin en güçlü çarkı olduğunu belirten Titiz, konut kredilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bizim sektör etkilendikten sonra otomatikman bizim alt branşlarımız da etkilenmiş oluyor. Doğal olarak da bu durumdan bütün ülkenin ekonomisi etkileniyor. Sektörü etkileyen en büyük etkense faizlerin ve konut kredilerinin bir anda artması. Örneğin kriz öncesinde 100 bin liralık bir konut kredisini, 0,90 gibi faiz oranlarıyla kullandırıyorduk. 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise aylık 1100 - 1200 aralığına denk geliyordu. Kriz başladıktan ve etkisini hissettirdikten sonra faiz oranları 2,40 – 2,50 seviyelerine kadar yükseldi. Bir anda 2,40 faiz oranıyla kullanılan 100 bin liralık kredinin aylık ödemesi, 2500-3000 lira aralığında oldu. Bu nedenle de sektörde satış azalması yaşadık. Biz konut kredisini ne kadar düşürebilirsek sektörümüzü de o kadar canlandırabiliriz diye düşünüyorum şuan için.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında müteahhitliğin bir standardı olması gerektiğine vurgu yapan OMDER Başkanı Titiz, “Öncelikle sektörü inşaat ve işi müteahhitlik olanların bu işi yapması gerektiğini her ortamda söylüyorum. Biz nasıl doktorluğu veya eczacılığı diplomamız olmadan yapamıyorsak, müteahhitliğinde standartları ve kriterleri olması gerekiyor. Devlet tarafından da konu üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Son dönemde müteahhitlikle ilgili sınıflandırmalar oluşturuluyor. Bunu da yakından takip ediyoruz.” dedi.

‘Kolay yapılabilir’ ve ‘kolay kazanılabilir’ bir sektör

İnşaat sektörünün, dışarıdan bakıldığında ‘kolay yapılabilir’ ve ‘kolay kazanılabilir’ bir sektör olarak algılandığına, ekonomik durumu yeterli olanların ek gelir elde etmek için sektöre girmesiyle vasıfsız binaların ortaya çıktığına değinen Titiz, “Öncelikle sektörümüz üzerinde bazı algıların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Kriz başladığında, televizyonlarda inşaat sektörüne çok büyük darbe vurdu gibi haberler yer almaya başladı. Peşinden Ordu’da müteahhitler sıkıntılı, müteahhitler dokuzuncu ayı göremez, dokuzuncu ayı geçirdik on ikinci ayı göremezler dediler. İkinci ayı geçirdik, üçüncü ayda kesin müteahhitler sıkıntıya girilecek denildi. Biz bunların Ordu insanına bir fayda getirmediğini görüyoruz.” dedi.

Sektörünün canlanması için gerekli olan şartlar hakkında da açıklamalar yapan Titiz, “Sektörün canlanmasını istiyorsak öncelikle hem konut faizlerini hem de mevduat faizlerini düşürmemiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 
21 Mayıs 2019 Salı 10:22:39 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fatih titiz,kriz,inşaat


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hilmi Güler: “Çambaşı hak ettiği değere kavuşacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinin cazibesini daha da artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi almak için başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda, Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ilk fındık ihracatçısı oldu

Olam Progıda, mükemmelliğin kavramlarını benimsemek ve hayata geçirmek amacıyla Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldı.

Haberin Devamını Oku

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli kredi borcu 11,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 206,9 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon'da sel felaketi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İhracat artışında bölgelerin şampiyonu Karadeniz

Bölgeler arasında, yılın 5 ayında 2018'in aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını yüzde 15,8'le gerçekleştiren Karadeniz oldu.

Haberin Devamını Oku

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliği'nin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Ordulu tiyatro sanatçısı Aylin Gürsoy, Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci listesinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.