Sektörler İnşaat Haberleri

“Ordu’nun yıllık 3 bin konut ihtiyacı var”
“Ordu’nun yıllık 3 bin konut ihtiyacı var”
OMDER Başkanı Fatih Titiz, yüzlerce alt sektörü içinde barındırmasıyla Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörüne ilişkin bir yandan kamunun yaptığı yeni düzenlemelerle çıkış yolu aranırken sektör temsilcileri de gündemin ekonomi olması gerektiğinde hemfikir.

“Ekonomideki canlanma inşaat sektörüne bağlı olarak gerçekleşecek”

Ekonomideki canlanmanın lokomotif sektör olan inşaata bağlı olarak gerçekleşeceğini söyleyen Ordu Müteahhitler Birliği (OMDER) Başkanı ve Titiz Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Titiz ile beraberiz.

-Sayın Titiz, sohbetimize öncelikle sizi ve sahibi olduğunuz işletmeyi kısaca tanıyarak başlayalım.

-Firmamız 2006 yılında Titiz Mühendislik olarak plan-proje ve inşaat sektöründe işe başlamıştır. Firmamız konut ve malzeme satışları ile hizmete başladık ancak ilerleyen süreçte ürün skalamızda neredeyse sınırları aşarak doğalgaz, seramik, vitrifiye, kaba inşaat, alçı sıva, su kalorifer tesisatı gibi inşaat ile ilgili her kısımda söz sahibi olduk. Güçlü sermayemiz ve özgün konut projelerimizle müşteri memnuniyetini hep önde tutarak sektörde 15’nci yılımıza doğru yol alıyoruz.

-Başarınızı neye borçlusunuz?

-Az önce de vurguladığım gibi önceliğimiz müşterilerimizin beklentilerine karşılayacak kalitede için mal ve hizmet üretmektir. Bu doğrultuda ürünlerimize sahip çıkıyor ve satış sonrasında da müşterilerimizin yanında yer alıyoruz. Müşterilerimizin güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih eden bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Daima en iyi olmak gibi bir vazgeçilmez hedefimiz. Ürün, kalite, hizmet, tedarikçi, bayi seçenekleriyle en iyi olmak ve sahip olduğumuz itibarımızı korumak için çalışıyoruz.

-Artık seçimler bitti gündem ekonomi olmalı diyoruz. Siz de bu görüşe katılır mısınız? Aynı zamanda Ordu Müteahhitler Birliği Başkanı olarak inşaat sektöründen beklentilerinizi merak ediyoruz?

-Öncelikle seçimin hayırlı olmasını diliyorum.  Evet… Seçimler bitti ve artık ekonomiye odaklanma zamanıdır. Ekonomideki canlanmanın lokomotif sektör olan inşaata bağlı olarak gerçekleşeceğine eminim.

-Gördüğümüz o ki sektörde ciddi bir durgunluk söz konusu. Bu durgunluğu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

- Yüzlerce alt sektörü doğrudan ilgilendiren bir alandayız.İnşaat sektörü canlanmadan ekonomi canlanamaz. Bütün olarak baktığımızda aslında tek bir çözüm var gibi geliyor bana.

-Nedir o çözüm?

Faizlerin düşmesi gerekiyor. Sadece konut kredisi değil, mevduat anlamında da insanların

artık hazır parayı bırakıp piyasaya aktarması gerekiyor. Düzlüğe çıkmaya konut alıp satma olarak bakmamalıyız. Üretimin minimum düzeyden maksimum düzeye çıkması gerekiyor. Bankaya yatırılan paralar piyasaya dönmeli..

-Aynı zamanda OMDER başkanısınız ve bu kimliğinizle çeşitli temaslarda da bulunuyorsunuz. Yakın zamanda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’le de bir araya geldiniz. Ordu özelinde bu ziyareti ve ekonomik kalkınma için Ordu’da olması gerekenleri nasıl anlatırsınız?

-Ordu ölçeğinde çok umutlu değiliz. Sayın başkanla bunları konuştuk. Bir sivil toplum örgütünün başkanı olarak neler yapılabilir noktasında düşüncelerimizi söyledik. Şehrimizin çeşitli kazanımlarımız var oysa. Örneğin, Dere Yolu bittiğinde Ordu turizm şehri olacaksa buraya gelen insanlar konaklamayı da isteyecektir hatta burada mülk sahibi olmayı isteyecektir. Hemen yanı başımızdaki komşu illerden Sivas’tan Kayseri’den insanlar Akdeniz’e inmeyi değil Karadeniz’e gelmeyi tercih edecektir. Dolayısıyla bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Genel olarak baktığımızda ümitsiz değiliz. Olumsuz bir görüşme olmadı.

-Şehir insanının cebindeki parayı artırma konusunda kamudan beklentiniz var gibi geldi bize. Ve denilen o ki; Ordu’da arazi sıkıntısı var o nedenle daire fiyatları oldukça yüksek. Bu konuda nasıl bir izlenime sahipsiniz?

-Belediye ve valilik mutlaka bazı planlamalar yapmalı diye düşünüyoruz. Kentsel dönüşümü doğru anlamalı ve anlatmalıyız. Ama kamunun önceliği yüksek faiz sarmalına çare bulmak olmalı.

-Büyük çapta olmasa da kentsel dönüşüm girişimleri oldu. Sizce yeterli değil mi?

Müteahhit bazında ufak tefek kentsel dönüşümler yapıldı ama Ordu’ya faydalı mı? Buna inanmıyorum. Özellikle belediyelerin yolları, altyapısı, otoparkı, okulu ve camisi yani her şeyi planlandığı mahallelerde kentsel dönüşümler yapılmalı. Sonrasında müteahhitlere biz bu bölgeyi kentsel dönüşüme soktuk denilmeli. Yoksa bir müteahhidin bir binayı yıkıp kentsel dönüşüm yaptım demesidoğru bir yöntem de değil...

-Şehirde arazi durumu nedir?

-Ordu, arazi konusunda sıkıntılı değil bana kalırsa. Sadece fındık bahçeleri dolayısıyla değerli arazilere sahip bir bölgedeyiz. Ancak, yeşilin az binaların fazla olduğu Bucak, Yenimahalle ve Subaşı gibi mahallelerde kentsel dönüşüm yapıldığında amacına ulaşacaktır.

-Sektörel bir kuruluşun başındaki isim olarak Ordu’daki en sağlıklı rakamsal verilere siz sahipsiniz. Bu yılın son verileri neyi gösteriyor?

-Süregelen bin 800 bina vardı. Şimdilerde bin 400’lere düştü. Çünkü yeni proje yok. Ordu’nun yıllık ortalama 3 bin konut ihtiyacı var. Dışarıdan gelen memurlar vs. baktığımızda stok fazlamız yok. Anormal olan durgunluktur. Piyasanın bu durgunluğunun düzelmesi gerekiyor.

-Burada söz dönüp dolaşıp yine yüksek faize geliyor…

-Ne yazık ki, yüksek faiz sarmalında önümü göremiyoruz. Müşteri daire almaktansa param bende kalsın diyor.

-Ordu’da üretilen projelerin değeri hakkında neler söylersiniz?

Ordu’da çok yüksek değerde daire üretilemiyor. Burada piyasada dönen paranın nicelik değeri de önemli. Ekonomisi daha gelişmiş bir il olan Samsun veya Trabzon ile bir tutmamak gerekir. Samsun’a giren para ile Ordu’ya giren para aynı değil. Bizim en büyük gelir kaynağımız fındık ve bu fındığın sadece yüzde 40’ı Ordu’da kalıyor. O nedenle büyük bütçeli projeler olamaz.

-Son olarak kendi projelerinizden bahsedelim isteriz. Çok güzel projelere imza attığınız biliyoruz. Biraz da Titiz Mühendislik ürünlerinden bahsedelim mi?

-Yukarıda da belirttiğim gibi Titiz Mühendislik 2006 yılında kurulup yap-sat ile yola çıkmış ve 2008 yılında da malzemeciliği işin içine katmış bir işletmedir. Malzemeciliğimizde dünya

markalarını servis ettik. Güzel ve kaliteli inşaatlar yaptık. Sosyal donatılarla bir öncekinden daha iyiyi planladık. Son nazar boncuğumuz PeraLoft. Kapalı otoparkı, yüzme havuzu, hamam ve saunasıyla büyük şehirlerdeki rezidanslara benziyor.

-Tekrar başa dönecek olursak genel durum hakkında neler söylersiniz?

Ülkemize güveniyor, dinamizmine inanıyoruz. Sıkıntı yaşanacak bir durum yok. Sadece biz şirket olarak bin 500’ün üzerine kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz. Ordu’da değerlerine sahip çıkmalı diye düşünüyorum. REŞAT GÜNGÖR/KARADENİZ EKONOMİ
02 Temmuz 2019 Salı 15:04:36 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,konut,ekonomi,inşaat


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

İstanbul’da 650 bin Orduluyuz

Çelebi, ‘’Kendi öz değerlerimizin olduğu ve herkesin kendinden bir şeyleri bulduğu bu tür kültür etkinlikleri çok önemli. Bizde her yıl bir önceki yıla oranla daha da geliştirerek bunu yapmaya çalışıyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Projelerin toplam bedeli 18,3 milyar lira

Doruk, ‘’Bu projeler için 2019 yılında 1 milyar 975 milyon lira ödenek geldiğini ve dönem sonu itibarıyla bu paranın 1 milyar 717 milyon lirasının harcandı’’

Haberin Devamını Oku

Güler, Tepe’yi ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye’nin sektörel pazar çeşitliliğini artıracak fuar’’

Karaloğlu,‘’ Bize en yakın pazar Ortadoğu pazarıdır, özellikle Türk üreticinin ürettiği tarım ürünlerini orta doğu pazarına sokmamız lazım.”

Haberin Devamını Oku

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler devam ediyor

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” makine-alet dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Gürsoy Holding’in son şantiyesi Cezayir’de

İnşaat sektörünün iç piyasada yaşadığı sıkıntılar taahhüt sektöründeki birçok firmada yoğun kriz baskısı yaratırken sağlam ve istikrarlı yapısıyla dış pazara ağırlık veren Gürsoy Holding son şantiyesini Cezayir’de açtı.

Haberin Devamını Oku

‘’Biz güçlü ve köklü bir devletiz’’

‘’Türkiye birliği beraberliği sayesinde bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır. Türk Milleti olarak ordumuzun yanındayız.’’

Haberin Devamını Oku

Kumru Niksar Yoluna 20 Milyon TL’lik kaynak

Gündoğdu, ‘’Kumru Niksar Yolu çalışmaları için ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL’lik kaynak halloldu. Bahar ayları ile birlikte yol çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak’’

Haberin Devamını Oku

‘’Sakarya sağlık turizmi ile de anılacak’’

Yüce, ‘’Hâlihazırda bildiğiniz üzere Sakarya için önemli projelerimiz var. Sakarya sadece doğa turizmi değil, sağlık turizmi ile de anılacak’’

Haberin Devamını Oku

“Yatırımcılar ellerini çabuk tutmalı”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Sakarya’ya yapılan son OSB ile azami kapasiteye ulaşmış olacaklarını ve başka OSB açmanın söz konusu olmadığını bu yüzden yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6’yı geçmeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0.89 puan artırılarak uygulanacak.

Haberin Devamını Oku

Ordu’dan ’Barış Pınar Harekatı’na destek

Türkiye’nin tüm illerindeki odalar ve borsalar ‘Barış Pınar Harekatı’ için destek mesajı yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Soya fasülyesi, fındık ve mısırdan daha karlı ürün olacak’’

Güler, ‘’Soya fasulyesi dönüm başına getirisinden dolayı fındık ve mısırdan daha karlı bir ürün olmuş olacak. Soya fasulyesi alternatifin de ötesinde önemli bir gelir kaynağımız’’

Haberin Devamını Oku

Aromatik bitki çeşitliliği projesi incelendi

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Şavşat’ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İşsiz sayısı 4 milyon kişiye ulaştı

2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

Haberin Devamını Oku

‘’Kadınlar fındık tarımında hem uygulayıcı hem de karar verici konumunda’’

Fındık Araştırma Enstitüsünce (FAE) "Fındık Okulu: Değişim İçin Eğitim, Fındık İçin Kadın" projesi kapsamında kadın üreticilere fındık tarımı ve sosyal konularda eğitimler verildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar yıllık cirolarının %10’unu inovasyona aktarıyor’’

Aslan, ‘’İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının %10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”

Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Haberin Devamını Oku

ODÜ ve Ordu BŞB Çambaşı için eğitim protokolü imzaladı

Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında “Çambaşı Doğa Tesislerinde Yer Tahsisi İş Birliği ve Eğitim Protokolü” imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu seçildi

Kartaloğlu, ‘’Hep birlikte çalışacağımız çok güzel bir 3 yıl bizi bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum’’

Haberin Devamını Oku

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”

Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Vatandaş Web-Tapu üzerinden işlem yapabilecek

‘’Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok önemli güncellemeler yapıldı.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi’nde güzel şeyler oluyor

Ordu Uğur Okulları ekonomik sıkıntıların izlerini çocuklarda en aza indirmek amacıyla okul bünyesinde kurduğu sosyal sorumluluk kulübünün ilk projesini hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü tek başına ekonomiyi kurtaramaz

Sanat Yapı A.Ş. YKB Eribol, “Ekonominin düzelmesi inşaat sektörüne bağlı değil. Devlet olanaklarını inşaat için değil sanayi ve tarım için kullanmalı. Faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi kurtaramazsınız.”

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.