Sektörler İnşaat Haberleri

“Ordu’nun yıllık 3 bin konut ihtiyacı var”
“Ordu’nun yıllık 3 bin konut ihtiyacı var”
OMDER Başkanı Fatih Titiz, yüzlerce alt sektörü içinde barındırmasıyla Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörüne ilişkin bir yandan kamunun yaptığı yeni düzenlemelerle çıkış yolu aranırken sektör temsilcileri de gündemin ekonomi olması gerektiğinde hemfikir.

“Ekonomideki canlanma inşaat sektörüne bağlı olarak gerçekleşecek”

Ekonomideki canlanmanın lokomotif sektör olan inşaata bağlı olarak gerçekleşeceğini söyleyen Ordu Müteahhitler Birliği (OMDER) Başkanı ve Titiz Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Titiz ile beraberiz.

-Sayın Titiz, sohbetimize öncelikle sizi ve sahibi olduğunuz işletmeyi kısaca tanıyarak başlayalım.

-Firmamız 2006 yılında Titiz Mühendislik olarak plan-proje ve inşaat sektöründe işe başlamıştır. Firmamız konut ve malzeme satışları ile hizmete başladık ancak ilerleyen süreçte ürün skalamızda neredeyse sınırları aşarak doğalgaz, seramik, vitrifiye, kaba inşaat, alçı sıva, su kalorifer tesisatı gibi inşaat ile ilgili her kısımda söz sahibi olduk. Güçlü sermayemiz ve özgün konut projelerimizle müşteri memnuniyetini hep önde tutarak sektörde 15’nci yılımıza doğru yol alıyoruz.

-Başarınızı neye borçlusunuz?

-Az önce de vurguladığım gibi önceliğimiz müşterilerimizin beklentilerine karşılayacak kalitede için mal ve hizmet üretmektir. Bu doğrultuda ürünlerimize sahip çıkıyor ve satış sonrasında da müşterilerimizin yanında yer alıyoruz. Müşterilerimizin güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih eden bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Daima en iyi olmak gibi bir vazgeçilmez hedefimiz. Ürün, kalite, hizmet, tedarikçi, bayi seçenekleriyle en iyi olmak ve sahip olduğumuz itibarımızı korumak için çalışıyoruz.

-Artık seçimler bitti gündem ekonomi olmalı diyoruz. Siz de bu görüşe katılır mısınız? Aynı zamanda Ordu Müteahhitler Birliği Başkanı olarak inşaat sektöründen beklentilerinizi merak ediyoruz?

-Öncelikle seçimin hayırlı olmasını diliyorum.  Evet… Seçimler bitti ve artık ekonomiye odaklanma zamanıdır. Ekonomideki canlanmanın lokomotif sektör olan inşaata bağlı olarak gerçekleşeceğine eminim.

-Gördüğümüz o ki sektörde ciddi bir durgunluk söz konusu. Bu durgunluğu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

- Yüzlerce alt sektörü doğrudan ilgilendiren bir alandayız.İnşaat sektörü canlanmadan ekonomi canlanamaz. Bütün olarak baktığımızda aslında tek bir çözüm var gibi geliyor bana.

-Nedir o çözüm?

Faizlerin düşmesi gerekiyor. Sadece konut kredisi değil, mevduat anlamında da insanların

artık hazır parayı bırakıp piyasaya aktarması gerekiyor. Düzlüğe çıkmaya konut alıp satma olarak bakmamalıyız. Üretimin minimum düzeyden maksimum düzeye çıkması gerekiyor. Bankaya yatırılan paralar piyasaya dönmeli..

-Aynı zamanda OMDER başkanısınız ve bu kimliğinizle çeşitli temaslarda da bulunuyorsunuz. Yakın zamanda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’le de bir araya geldiniz. Ordu özelinde bu ziyareti ve ekonomik kalkınma için Ordu’da olması gerekenleri nasıl anlatırsınız?

-Ordu ölçeğinde çok umutlu değiliz. Sayın başkanla bunları konuştuk. Bir sivil toplum örgütünün başkanı olarak neler yapılabilir noktasında düşüncelerimizi söyledik. Şehrimizin çeşitli kazanımlarımız var oysa. Örneğin, Dere Yolu bittiğinde Ordu turizm şehri olacaksa buraya gelen insanlar konaklamayı da isteyecektir hatta burada mülk sahibi olmayı isteyecektir. Hemen yanı başımızdaki komşu illerden Sivas’tan Kayseri’den insanlar Akdeniz’e inmeyi değil Karadeniz’e gelmeyi tercih edecektir. Dolayısıyla bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Genel olarak baktığımızda ümitsiz değiliz. Olumsuz bir görüşme olmadı.

-Şehir insanının cebindeki parayı artırma konusunda kamudan beklentiniz var gibi geldi bize. Ve denilen o ki; Ordu’da arazi sıkıntısı var o nedenle daire fiyatları oldukça yüksek. Bu konuda nasıl bir izlenime sahipsiniz?

-Belediye ve valilik mutlaka bazı planlamalar yapmalı diye düşünüyoruz. Kentsel dönüşümü doğru anlamalı ve anlatmalıyız. Ama kamunun önceliği yüksek faiz sarmalına çare bulmak olmalı.

-Büyük çapta olmasa da kentsel dönüşüm girişimleri oldu. Sizce yeterli değil mi?

Müteahhit bazında ufak tefek kentsel dönüşümler yapıldı ama Ordu’ya faydalı mı? Buna inanmıyorum. Özellikle belediyelerin yolları, altyapısı, otoparkı, okulu ve camisi yani her şeyi planlandığı mahallelerde kentsel dönüşümler yapılmalı. Sonrasında müteahhitlere biz bu bölgeyi kentsel dönüşüme soktuk denilmeli. Yoksa bir müteahhidin bir binayı yıkıp kentsel dönüşüm yaptım demesidoğru bir yöntem de değil...

-Şehirde arazi durumu nedir?

-Ordu, arazi konusunda sıkıntılı değil bana kalırsa. Sadece fındık bahçeleri dolayısıyla değerli arazilere sahip bir bölgedeyiz. Ancak, yeşilin az binaların fazla olduğu Bucak, Yenimahalle ve Subaşı gibi mahallelerde kentsel dönüşüm yapıldığında amacına ulaşacaktır.

-Sektörel bir kuruluşun başındaki isim olarak Ordu’daki en sağlıklı rakamsal verilere siz sahipsiniz. Bu yılın son verileri neyi gösteriyor?

-Süregelen bin 800 bina vardı. Şimdilerde bin 400’lere düştü. Çünkü yeni proje yok. Ordu’nun yıllık ortalama 3 bin konut ihtiyacı var. Dışarıdan gelen memurlar vs. baktığımızda stok fazlamız yok. Anormal olan durgunluktur. Piyasanın bu durgunluğunun düzelmesi gerekiyor.

-Burada söz dönüp dolaşıp yine yüksek faize geliyor…

-Ne yazık ki, yüksek faiz sarmalında önümü göremiyoruz. Müşteri daire almaktansa param bende kalsın diyor.

-Ordu’da üretilen projelerin değeri hakkında neler söylersiniz?

Ordu’da çok yüksek değerde daire üretilemiyor. Burada piyasada dönen paranın nicelik değeri de önemli. Ekonomisi daha gelişmiş bir il olan Samsun veya Trabzon ile bir tutmamak gerekir. Samsun’a giren para ile Ordu’ya giren para aynı değil. Bizim en büyük gelir kaynağımız fındık ve bu fındığın sadece yüzde 40’ı Ordu’da kalıyor. O nedenle büyük bütçeli projeler olamaz.

-Son olarak kendi projelerinizden bahsedelim isteriz. Çok güzel projelere imza attığınız biliyoruz. Biraz da Titiz Mühendislik ürünlerinden bahsedelim mi?

-Yukarıda da belirttiğim gibi Titiz Mühendislik 2006 yılında kurulup yap-sat ile yola çıkmış ve 2008 yılında da malzemeciliği işin içine katmış bir işletmedir. Malzemeciliğimizde dünya

markalarını servis ettik. Güzel ve kaliteli inşaatlar yaptık. Sosyal donatılarla bir öncekinden daha iyiyi planladık. Son nazar boncuğumuz PeraLoft. Kapalı otoparkı, yüzme havuzu, hamam ve saunasıyla büyük şehirlerdeki rezidanslara benziyor.

-Tekrar başa dönecek olursak genel durum hakkında neler söylersiniz?

Ülkemize güveniyor, dinamizmine inanıyoruz. Sıkıntı yaşanacak bir durum yok. Sadece biz şirket olarak bin 500’ün üzerine kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz. Ordu’da değerlerine sahip çıkmalı diye düşünüyorum. REŞAT GÜNGÖR/KARADENİZ EKONOMİ
02 Temmuz 2019 Salı 15:04:36 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,konut,ekonomi,inşaat


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''

TMO’nun geçen yıl kasım ayında alım yapması, ihtiyaç sahibi üreticilerin fındıklarını o zamana kadar elinden çıkarmış olması nedeniyle mağduriyet oluşturdu. Bu sezonda aynı durumun tekrar edilmesini istemeyen sektör temsilcileri TMO’nun yol haritasını bir an önce açıklamasını istiyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Yatırımlar büyüme ve istihdam yaratma kapasitesini etkiliyor’’

‘’Yüzde 5 civarında bir büyüme yakalayabilirsek, potansiyel büyümemize ulaşırız ve istihdam yaratabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Kobi’lere 12 milyar liralık kredi imkanı

Türkiye'deki KOBİ'lerin yüzde 15'ine, 96 bin KOBİ'mize 12 milyar lira kredi imkânı çıkardık. Düşük faizli KOBİ destek paketlerini başlattık.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.