Sektörler Otomotiv Haberleri

Otomobil dipten döndü.Peki ya inşaat?
Otomobil dipten döndü.Peki ya inşaat?
Kriz her yıl derinleşiyor diyen Samsun İnşaat Müh. Oda. Bşk Cevat Öncü; sektörde talebin üzerinde arz olması,  ekonomik dalgalanma ve vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle sektörün 2020 yılını da kötü geçireceğini  belirtti.

Öncü, ''Düşük faizli krediler sonrası otomobil sektöründe dipten dönüş sinyali verilse de durum inşaat için aynı iç açıcılıkta değil.''

Düşük faizli kredi haberiyle hareketlenen otomotiv pazarında moraller yerine geldi. 2019 yılı eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 100,67 artmasıyla sektör dipten dönüş sinyali verdi. Sektör temsilcileri faiz indirimlerinin devam ettiği sürece sektörün daha da hareketleneceğinin altını çizdi. Otomotiv sektörü rahat bir nefes aldı diyen Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği  ve Okutgen Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Okutgen şu açıklamalarda bulundu; “ Faiz indirimleri sayesinde sektör biraz hareketlendi ama şu anlık rakamlar yine de tam istediğimiz gibi değil. Geçen sene ağustos- eylül ayında kriz patlak verdiği için satışlar düşmüştü. Sadece geçen yıl üzerinden kıyaslama yaparsak sağlıklı sonuçlar alamayız. 2017 yılı 9 aylık dönemde 627 bin, 2018 yılında 463 bin, 2019 yılında 281 bin araç satıldı. Bu sonuçlara baktığımızda vahim bir tablo görüyoruz. Otomobil pazarında yüzde 60’ın üzerinde kayıp var. Faiz indirimi devam ettiği sürece toparlanma yaşanacaktır. Hurda teşviki ÖTV teşviki bazı aylarda piyasayı hareketlendirdi fakat beklenen etki olmadı. Hareketlenmede en önemli faktörün faiz olduğu ortaya çıktı.”

Bir ay öncesine kadar telefonlarımız bile çalmıyordu

Bir ay öncesine kadar telefonlarının bile çalmadığını söyleyen Fatih Otomotiv Satış Müdürü Fatih Ünal, “Bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesi ile otomobil sektöründe hareketlenme hissedilir ölçüde oldu. 1 ay öncesine kadar telefonlarımız bile çalmazken şimdi işletmemize gelen vatandaşlarımızın trafiği arttı. Ama bu canlanmayı daha da artırmak için ÖTV ve KDV’nin bir miktar geri çekilmesi gerekiyor. Faiz indirimlerini ÖTV ve KDV ile desteklersek asıl hareketlenme o zaman olur.” dedi. Volkswagen  satış bayi olarak Volkswagen’in Türkiye’ye fabrika yatırımının da ülke için önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Ünal, “ Manisa’ya yapılacak 2 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu birçok kişiye de istihdam sağlayacak. Ayrıca otomotiv için getirilen krediler artık Volkswagen içinde geçerli olacak. Çünkü getirilen krediler yerli otomobiller için kullanılıyordu .” diye konuştu.

Faizler sıfıra da düşse vatandaş kredi çekecek durumda değil

Otomobilde dipten dönüş sinyalleri verilse de durum inşaat için aynı iç açıcılıkta değil sektörde arz fazlası olduğunu vurgulayan İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü 2020 yılının da inşaat için iyi bir yıl olmayacağını belirtti. Öncü, “ Faiz indirimleri konut sektörüne otomobildeki etkinin aynısını ne yazık ki yapamadı. Bir miktar hareketlenme oldu ama bu yeterli değil.  Konut sektöründe kontrolsüzce yapılan yapılaşmalar yüzünden epey bir arz fazlası var. Geçmişte konut sektörü bilinçsizce büyüdü farklı sektörler  de inşaata yöneldi arzın bu kadar fazla olmasının sebebi bu zaten. Bu arza göre talebin gelmesi şu an için mümkün değil ekonomideki sıkıntılar yüzünden insanlarımız zaten yeterince borçlu, bankalar faizleri sıfıra da düşürseler vatandaş konut kredisi çekip yüzde 25 peşinat verebilecek durumda değil.” ifadelerini kullandı.  

Kriz her yıl derinleşiyor

Yeni Ekonomi Programında bahsedilen, tamamlanmaya yakın projelere finansman desteği verileceğine dair açıklamayı da değerlendiren Öncü, “ Yapılan açıklamayla ilgili hala ortaya somut bir şey konulmadı, desteğin nasıl neye göre verileceği ve miktarı belli değil. Ülkemizde tamamlanmaya yakın ya da tamamlanmış ama satılamayan konutlar ciddi problem eğer bu açıklama somut şekilde ortaya konulursa  sektörde hareketlenme başlayabilir. Ben önümüzdeki iki yıl için umutlu değilim umarım yanılırım ama gidişat onu gösteriyor. Bu kriz diğerleri gibi değil gittikçe daha da derinleşiyor. 2017 yılı için kötü demiştik, 2018 ondan daha kötü geçti. 2018 yılına çok kötü derken 2019 iyice kötüleşti. Bu görünen tabloda 2020 için umutlu şeyler söylemek zor. Ama ilerleyen süreçlerde alınan ekonomik tedbirlerle süreç iyileşebilir.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR / KARADENİZ EKONOMİ

 

 
13 Ekim 2019 Pazar 20:07:28 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,otomobil,inşaat,faiz,kredi


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.