TMO stoklarını açıyor

 TMO stoklarını açıyor

Sanayicilerin sektör zora sokuluyor mağdur ediliyoruz eleştirilerine bakanlık tepkisiz kalmayarak 1 Mart itibariyle TMO’nun stoklarında bulunan fındığı 20,50 liradan satışa çıkaracaklarını açıkladı.

Eleştiriler karşılık buldu

Sanayicilerin sektör zora sokuluyor mağdur ediliyoruz eleştirilerine bakanlık tepkisiz kalmayarak 1 Mart itibariyle stoklardaki fındığı 20,50 liradan satışa çıkaracaklarını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Toprak Mahsulleri Ofisi iki sezondur fındıkla ilgili çok başarılı bir politika yönetiyor ve üreticimiz bu anlamda son derece memnun. Geçen sezon TMO 16,5-17 liradan fındığı almıştı ve bunun yurt dışına pazarlanması sayesinde de 1,5 milyar lira Türkiye ekonomisine ve bilançosuna bir artı sağlamıştı. Şimdi depolarımızdaki bir miktar stoku yeni sezona hazırlanabilmek için elimizden yavaş yavaş çıkarmamız gerekiyor. O yüzden 1 Mart 2020 tarihinden itibaren 20,50 liradan stokları arzu edenlerin kullanımına,  açıyoruz.” dedi.

Sanayiciler beklentileri

Sanayicilerin tepkisi şu şekildeydi; Fındıkta devlet müdahaleleri bir kanun çerçevesinde yapılıp alış fiyatlarıyla birlikte satış fiyatları da açıklanmalı. Aksi durumda mağduriyet yaşıyoruz. 50 bin kişiye istihdam sağlayan sektör zora sokuluyor. İstihdamın korunması, fabrikaların çalışması için regülatör görevi gören TMO’nun depolarındaki fındığı ihtiyaç apaçık ortada ve üreticinin zarar göreceği bir durum söz konusu değilken satışa çıkarması gerekiyor. Sonuçta sanayici bu ülkenin sanayicisi ve talep edilen fındıkta bedava verilmeyecek.”  HABER MERKEZİ

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?