Sektörler Tarım Haberleri

Fındık ihracatında Çin atağı
Fındık ihracatında Çin atağı

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç “Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik fındık ihracatı önemli bir ivme kazandı en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi.” dedi.

 

2018 – 2019 ihracat sezonunda, Nisan ayı sonuna kadar, 210 bin 927 ton iç fındık ihracatı karşılığında 1milyar 224 milyon 151 bin 339 dolar gelir sağlandı. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerince Nisan ayında gerçekleştirilen ihracata ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Başkan Sevinç “tanıtım faaliyeti gerçekleştirilen pazarlar için, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), ABD, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde dikkat çekici bir ihracat artışı var. Eylül 2018 - Nisan 2019 döneminde ÇHC’ne 5 bin 600 ton, ABD’ye 5 bin 700 ton, Japonya’ya 875 ton ve Hindistan’a 395 ton iç fındık ihracat gerçekleştirildi. Özellikle tanıtım faaliyetlerine başlanılmadan önce 200 ton civarında ihracatımız vardı. ÇHC’ye yönelik fındık ihracatı önemli bir ivme kazandı ve ihracat artışı istikrarlı bir hale geldi. Bu sayede en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi. Artışın bu şekilde devam etmesi halinde sezon sonunda ÇHC’ne yönelik ihracat rakamının 7 bin 500 - 8 bin ton iç fındık seviyelerine yükselmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

 

“İŞLENMİŞ FINDIK İHRACATIMIZ ARTIRILMALI”

 

Bir önceki sezonun aynı döneminde ise 215 bin 038 ton iç fındık karşılığı 1 milyar 359 milyon 522 bin 318 dolar ihracat gerçekleştirildiğini, sezonunun ilk sekiz aylık bölümünde gerçekleştirilen 210 bin 927 ton iç fındık ihracatının, % 39,7’sine tekabül eden 83 bin 843 ton iç fındığın işlenmiş olarak ihraç edildiğini belirten Başkan Sevinç “İşlenmiş fındık ihracatımızın genel fındık ihracatımızdaki payının katma değerinin ülkemizde kalmasını sağlamak, bölge istihdamına olumlu katkılar bırakması bakımından arttırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

“AB ÜLKELERİ ÖNEMLİ PAZARLARIMIZ”

 

Başkan Sevinç yaptığı değerlendirmenin devamında, AB ülkelerinin en önemli pazarımız konumunda olduğunu, 160 bin 439 ton iç fındık olarak gerçekleşen ihracatın, toplam ihracatımızın % 76’sına denk geldiğini belirtti. Ayrıca Başkan Sevinç, tek pazara bağımlılık gösteren fındık ihracatımızın bu yapısından kurtulması ve yeni pazarlara ulaşılabilmesi amacıyla geçmiş yıllarda Fındık Tanıtım Grubu ve şimdi de Türkiye Tanıtım Grubu tarafından yürütülen faaliyetlerin devam ettiğine de vurgu yaptı.

 

SONUÇ ALMAK KOLAY OLMADI

 

Başkan Sevinç konuşmasının devamında, elde edilen bu başarıdan dolayı sektörü adına son derece mutlu olduklarını ve zamanın kendilerini haklı çıkardığını belirtirken, bu konularda sonuç almanın kolay olmadığını, çok sabırlı ve ısrarlı çalışmalarda bulunulması gerektiğine de dikkat çekti.14 Mayıs 2019 Salı 12:17:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,ihracat,atak


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Erçal Group’tan birlik ve beraberlik yemeği

Erçal Group'tan Geleneksel İftar Yemeği Erçal Group tarafından bu yıl 4’cüsü düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar yemeği yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye fındığının yüzde 35’i Ordu’dan

Vali Seddar Yavuz, “Ülkemizdeki fındık üretiminin yüzde 35’ini Ordu  olarak biz üretiyoruz. Ancak ihracat rakamlarına baktığımızda ihracatı çok az yaptığımız görülüyor.”

Haberin Devamını Oku

Çambaşı 12 ay canlı kalacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Karadeniz Bölgesi’nin önemli yaylarından biri olan Çambaşı Yaylası’nda yapacakları yatırım ve çalışmalarla hizmet kalitesini artırıp turizmi geliştireceklerini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan dünyaya en estetik ihracat

Türkiye’yi dünya sağlık turizminin önde gelen ülkeleri arasına sokmakta büyük rolü bulunan Doç. Dr. Hayati Akbaş; ABD, S. Arabistan, Fransa, İtalya ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen hastalarını Samsun FBM Estetik Klinik’te ağırlıyor.

Haberin Devamını Oku

Devletin zirveleri Samsun’da

Samsun'daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları devletin zirvesini bir araya getirdi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi

TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Cirosunu 2 yılda yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması ilk sırayı aldı.

Haberin Devamını Oku

TİM Ordu’da ihracatçılarla buluştu

TİM, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ederken bu seferki durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretiminde dibi gördük

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Haberin Devamını Oku

Liselerde yeni sistem belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katılarak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Haberin Devamını Oku

“Deniz turizmini arttıracağız”

Hilmi Güler “Tarım, hayvancılık ve ihracat açısından konteynır limanı son derece önemli bir proje. Dolayısıyla ilk etapta konteynır limanını hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“75 milyar dolar hedefini etkilemeyecek”

İsmail Gülle, “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemin’den çıkmamız durumunda, 1484 ürün kodunda, sıfır olan vergi oranının artacağına şahit olacağız.”

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane TSO ‘dan bayram mesajı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

“Kuru çaya da zam yapılsın”

Sebahattin Arslantürk,“Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları değiştirilmedi. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur.”

Haberin Devamını Oku

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir bir sistem

Ünal Kaya, “ Yeni kurulan sistemler ile vatandaşımızın hizmetleri daha güvenli ve kolay almaları sağlanarak işlemler basitleştirildi. Bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltıldı.”

Haberin Devamını Oku

En hızlı büyüyen şirketler Samsun’da açıklanacak

19 Mayıs Pazar günü Samsun’da isimleri açıklanacak olan en hızlı büyüyen 100 şirketin plaket alacağı törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

Haberin Devamını Oku

Yabancılara konut satışı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Trabzon’da 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara 255 konut satışı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun’a 400 milyon TL Bütçe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,  IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yatırımcılara yaklaşık 400 Milyon TL destek bütçesi ayrıldı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.