Sektörler Tarım Haberleri

İhracat 3 kat arttı!
İhracat 3 kat arttı!
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret olarak tescillenmesinin ardından değerlenen asmaya yaprağı, bugün 15’ten fazla ülkeye ihracatla Erbaa ekonomisine yön veriyor. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde coğrafi işaretle tescillenen asma yaprağı,  yok satıyor.

İlçede bağcılığın üzüm yetiştirmek için değil yaprak için yapıldığını belirterek söze başlayan Coşkun, “Coğrafi işaret alınması ve çiftçilerin bilinçli üretimleri sayesinde ihracatı artan ürünümüz başta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere 15'ten fazla ülkeye gönderiliyor. Asma yaprağına coğrafi işaret almadan önce yılda yaklaşık 500 ton ihracat yapılırken, geçen yıl yaklaşık 10 bin tonluk üretimden iki bin ton ihracat rakamına ulaşıldı.” dedi.

“İnovasyon için geç kaldık”

Tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişimi halinde Erbaa’nın nüfusunu ikiye katlayacağını belirten Başkan Coşkun, “Oldukça verimli arazilere sahip olmamıza karşın tarımda istenen noktada değiliz. Bu noktaya gelinmesinde tarım politikaları da etkili oldu. Erbaa’da tarım harekete geçse nüfusu 140 bini rahatlıkla bulur. Her yıl iki ürün alma şansımız var. Toplulaştırma yapıldı ama yeterli değil. İyi tarım uygulamalarından ders çıkarsak ilçe ekonomisine yıllık katkısı en az 250 milyon lira olur.” ifadelerini kullanırken, özellikle genç kuşağın ilçede kalması için geliştirdikleri projelerin amacına ulaşmasını istiyor. Başkan Coşkun’a göre üniversite eğitimi alan gençler ilçeye geri dönmüyor. “Onları buraya çekmek için çalışıyoruz. Oda olarak 15 gün Genç Girişimciler Kurulu adıyla bir oluşuma gittik. 60’a yakın genci KOSGEB yetkilileri ile bir yemekte buluşturduk. Bu jenerasyondan umutluyuz. Ancak siyasi çalkantıların olduğu bir ülkede bunları yapmak yine de zor görünüyor. Oysa ülkemizin üretim odaklı gelişime ihtiyacı var. Üretim ve bilgi iletişim teknolojileri ile inovasyona yatırımda geç kalındı. Yaşanan sıkıntılar da bundan kaynaklı.” diye konuştu.

“Tekstil fabrikaları Erbaa ekonomisine yön veriyor”

Erbaa’nın tarım dışında tekstil, toprak sanayi ve orman ürünleri alanında giderek gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Başkan Coşkun, “Organize sanayi bölgesinde global ölçekte tekstil ve hazır giyim fabrikaları var. Yurt dışı ihracatı olan 4 bine yakın istihdam sağlayan firmalar bir anlamda ilçe ekonomisine yön veriyor. İkinci sırada toprak ve sanayi gelir ki geçmişi 80 yıl kadar geriye gider. Halen aktif 16 tuğla fabrikası ile Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun tuğla ihtiyacı buradan karşılanıyor. İzmir Turgutlu ve Sinop Boyabat’dan sonra ülkenin en gelişmiş toprak sanayisine sahibiz. Bu sektörde de bin 500 kişilik istihdamdan söz edebiliriz. Üçüncü sırada ise orman ürünleri sanayi var. Okul sıra tahtası üretiminin yarıdan fazlasını Erbaa karşılıyor. Faaliyette olan 5 ayrı fabrikanın yanı sıra Türkiye’nin en büyük plywood tesisine sahibiz.” diye konuştu. MURAT GÜRSOY / KARADENİZ EKONOM
21 Mayıs 2019 Salı 10:13:39 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ihracat,erbaa,asma yaprağı


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.