Sektörler Tarım Haberleri

DOKAP “Ekonomimiz çay ve fındıktan ibaret olmayacak”
DOKAP “Ekonomimiz çay ve fındıktan ibaret olmayacak”
Sadece belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü endemik bitki üretimi Doğu Karadeniz Bölgesi çiftçileri için yeni bir kazanç kapısı olurken ülke ekonomisine de 350 milyon dolarlık girdi sağlıyor.

Çiftçiler için yeni bir kazanç

Bulunduğu bölgenin ekolojik koşulları gereği sadece belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü endemik bitki üretimi Doğu Karadeniz Bölgesi çiftçileri için yeni bir kazanç kapısı oldu. Kısa adı DOKAP olan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, TEKFEN Tarım, ANG Vakfı ve Konya Selçuk Üniversitesi’nin paydaş olduğu “Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretiminin Yaygınlaştırılması” projesinde DOKAP bölgesi illerinde toplam 550 üreticiye eğitim verildi. DOKAP başkanı Yusuf Mengi, proje tanıtımına ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, ülke topraklarında ekonomik değere sahip ve ticareti yapılan 500’e yakın tıbbi ve aromatik bitki olduğuna dikkat çekerek bu bitki türlerinden 200’ünün ihracat potansiyeli olduğunu vurguladı. Türkiye’den yaklaşık 100 ülkeye tıbbi ve aromatik bitki ve işlenmiş ürün ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Mengi, kekik, defne yaprağı, kimyon, anason, adaçayı, melisa gibi ürünlerin ihraç değerinin 350 milyon doları bulduğunu ifade etti.

“550 üreticiye eğitim verildi”

DOKAP illeri olan Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt, Gümüşhane ve Tokat’ın doğal florasının bu anlamdaki zenginliğine değinen Yusuf Mengi, “Ekonomimiz artık çay ve fındıktan ibaret olmayacak. Bölgede 80 adet tıbbi ve aromatik özellikli bitki türü tespit edildi. Ekonomik değeri olan ve bölgede doğal yayılış gösteren bu türler ile ilgili AR-GE deneme üretimleri yapıldıktan sonra ilaç, gıda ve kozmetik sanayine yönelik kimyasal analizler de olumlu sonuç vermiştir. Sonrasında DOKAP bölgesi illerden toplam 550 üreticiye verilen eğitimlerle marka olabilecek katma değeri yüksek organik sertifikalı tıbbi aromatik bitki üretimine başlanmıştır”dedi

Kaymakam ve belediye başkanı tarlada

DOKAP tarafından bitki yetiştiriciliği konusunda pilot bölge seçilen Rize’nin İkizdere ilçesinde uygun bahçeleri dikime hazırlamak için kurum ve kuruşlar el ele vererek örnek bir çalışma sergiledi. İkizdere Kaymakamlığı, Belediye ve İkizdere İlçe Tarım Müdürlüğü el ele vererek bir kampanya başlattı. İlk etaptaki bahçe hazırlama kampanyasına İkizdere Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan, Belediye Başkanı Hakan Karagözve İkizdere İlçe Tarım Müdürü Murat Kutluk ile Çağrankaya Mahallesi Muhtarı Endam Biber'in bahçesi el birliğiyle dikime hazır hale getirildi. İkizdere'de tarıma dikkat çekmek isteyen Belediye Başkanı Hakan Karagöz ve Kaymakam Tarık Buğra Seyhan iş tulumlarını ve çizmelerini giydi, ellerine aldıkları kazmalar ile tarlaları kazmaya başladı.

“Dönüm başına 10 bin lira gelir getirisi”

Bölgede çaya alternatif olarak anzer kekiği üretimine ihtiyacı olduğunu belirten Seyhan, yapılacak üretim ile bal rekoltesinin de artacağını belirten İkizdere kaymakamının verdiği bilgiye göre bir yıl ekince 10 yıl boyunca bir daha ekimi gerekmeyen anzer kekiğinin dönüm başına 10 bin lira getirisinin olması ile çaya alternatif olma özelliği taşıyor. Baharat olarak da kullanılan anzer kekiği bağırsak rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, yüksek kolesterol, romatizma gibi hastalıklarda tıbbi ekonomik değere sahipken, sarı kantaron yaraları iyileştirici özelliğinin yanı sıra anti depresan tedavisinde, tarhun antiseptik ve kramp sökücü olarak hünnap ise antioksidan olarak kullanımı ile ciddi ekonomik değere sahip. Türkiye florasında doğal olarak bulunan alıç türlerinin kimyasal içerikleri üzerine yapılan araştırmalarda önemli biyoaktif özellikleri bilinirken turşu olarak tüketilmesinin yanında kozmetik yapımında değerli bir hammadde olan taflan ile tıbbi değere sahip mürver ve melisa üretimi ile Karadeniz çiftçisi fındık ve çay dışında ciddi kazançlar elde edeceği ürünler yetiştirecek.  REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ EKONOMİ
07 Temmuz 2019 Pazar 13:53:37 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,endemik bitki,çay,fındık,dokap,üretim


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''

TMO’nun geçen yıl kasım ayında alım yapması, ihtiyaç sahibi üreticilerin fındıklarını o zamana kadar elinden çıkarmış olması nedeniyle mağduriyet oluşturdu. Bu sezonda aynı durumun tekrar edilmesini istemeyen sektör temsilcileri TMO’nun yol haritasını bir an önce açıklamasını istiyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Yatırımlar büyüme ve istihdam yaratma kapasitesini etkiliyor’’

‘’Yüzde 5 civarında bir büyüme yakalayabilirsek, potansiyel büyümemize ulaşırız ve istihdam yaratabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.