Sektörler Tarım Haberleri

Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''
Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''
TMO’nun geçen yıl kasım ayında alım yapması, ihtiyaç sahibi üreticilerin fındıklarını o zamana kadar elinden çıkarmış olması nedeniyle mağduriyet oluşturdu. Bu sezonda aynı durumun tekrar edilmesini istemeyen sektör temsilcileri TMO’nun yol haritasını bir an önce açıklamasını istiyor.

Fındıkta iyi tarım uygulamalarının başlaması ve 10 sene önceki ataerkil uygulamaların yerini modern uygulamalara bırakması kalite ve verimliliği her geçen yıl artırıyor. Son açıklanan rakamlara göre bu yıl ülkemizden 251 bin 975 iç fındık ihracatı gerçekleştirildi. Yeni sezon için beklentilerde geçen yılki rakamların aşılacağı yönünde.Sezon öncesi gazetemize özel açıklamalar yapan sektör temsilcilerinin ortak görüşü ise bu sezon iyi bir rekolte gerçekleşeceği.Ancak sağlıklı bir sezon olması ve üreticinin mağdur edilmemesi adına Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO)  geçen yıl yaptığı gibi Kasım ayında müdahale alımı yapmaması bu seneki yol haritasını Ulusal Fındık Çalıştayı’nda söz vermiş olduğu sezon öncesi net bir şekilde ortaya koyması bekleniyor.

Sektörün tüm paydaşlarının açıklamaları şu şekilde;

 “TMO ortak bir karara varmalı”

Bu yıl fındıkta bol bereketli bir sezon geçireceklerini belirten İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören, “Geçen yıla göre bu yıl daha bereketli görünüyor. Ama temmuz sonundan önce rekolte için net bir rakam vermek doğru olmaz,  umuyoruz ki 275 bin hedefi yakalanabilecek. Fındıkta uzun süre sürdürülebilir bir ürün politikasına ihtiyacımız var. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. TMO’nun devreye girip girmemesi tamamen piyasa şartlarına bağlı olacak ama eğer alım yapacaksa bunu sezondan önce açıklamalıdır. Bu otoritenin vereceği bir karar ama alım yönünde bir politika izleyeceklerse üreticinin mağdur edilmemesi için bunu açıklaması gerekiyor. Bunun sebebi ihtiyaç sahibi üretici, ürününü sezonun başında satacak. 3 ay içinde üreticilerin yüzde 70’i ürününü elden çıkarmış olacak. Bu nedenle bu ay sonuna kadar yapılmayan açıklama tamamen üreticiye zarar verecektir. Ama tabi ki TMO karar alırken tüm paydaşlarını toplayıp ona göre kararı vermeli çünkü paydaşların bakış açıları farklı olabiliyor, mağduriyet ortamı oluşturulmamalıdır.”

 “Biz fındıkta müdahale alımlarından yana değiliz”

Önümüzdeki yıldan çok umutlu olduğunu vurgulayan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Güzel bir rekolte var. Fakat sayısal olarak bir veri vermem doğru değil çünkü temmuz ayı sayımlarına henüz başlanmadı. Ama gözün gördüğü inkar edilemez gayet güzel bir rekolte görülüyor. 300 bin tonun üzerinde ihracat bekliyoruz. Rakibimiz olan ülkelerde üretim az dolayısıyla bu yüksek rekoltede bile olsa ürünümüzün tamamını satabileceğimizi düşünüyoruz. İç piyasadaki tüketim de çok fazla artacak. Son zamanlarda badem, yer fıstığı ve kajuda ithalat arttı. Fındık bu sezon ki durumuyla bu ithalatları ortadan kaldıracak gibi görünüyor. TMO’nun devreye girip girmemesi devleti yönetenlerin takdiridir. Ama eğer devreye girme yönünde bir düşünceleri varsa bunu üreticinin mağdur olmaması açısından bir an önce açıklaması gerek. Biz fındıkta müdahale alımlarından değil serbest piyasadan yanayız. Üreticiye verilen alan bazlı desteğin üreticinin maliyetinin daha önemli bir bölümünü karşılayacak şekilde artırılması gerek.”

“TMO verdiği sözü tutmalı”

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, “ Bu sezon iyi bir rekolte görünüyor. Net bir rakam vermek için temmuz sonunu beklemeliyiz. Ülke olarak TMO’nun devreye girmediği müdahale alımlarına gerek kalmayan bir sezon olmasını istiyoruz. TMO devreye girip girmeyeceğini Ulusal Fındık Çalıştayı’nda söz verdiği gibi kamuoyu ile net bir şekilde paylaşmalıdır. Eğer üretim maliyeti düşürülüp verim ve kalite artırılırsa 4-5 milyar dolarlık ihracat hedefine kolayca ulaşabileceğiz”

“Üretici bu işi FİSKOBİRLİK'in yapmasını istiyor”

Üretici kesimin alım işini FİSKOBİRLİK'in yapmasını istediğini belirten FİSBOBİRLİK  Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Yeni fındık sezonu öncesi tüm paydaşların beklentisi  yol haritasının net bir şekilde kamuoyuna açıklanmasıdır. Bütün üretici kesimleri de aslında bu işi FİSBOBİRLİK'in yapmasını istiyor. Hem sanayi hem perakende hem üretim hem de alım boyutuyla biz bu konuya çok net bir şekilde hazırız. Üreticilerimiz bize güveniyor. İnşallah bu güveni boşa çıkarmayız"

“Geleceği kurtaracak adımlar atmalıyız”

Ulusal Fındık Konseyi eski başkanı Nejdet Gürsoy, “2019 yeni fındık sezonu öncesi her şeyin net bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Her yıl söylediğimiz gibi güçlü bir üretici birliği, çok kapsamlı lisanslı depoculuk ve ürün borsalarının hayata geçmesi son derece önemlidir. Artık ülkemiz de günü kurtarma politikaları yerine geleceği kurtaracak önemli adımlar atmalıyız.

“2012’deki ihracat rekorunu geçebiliriz”

Poyraz-Poyraz Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, “İyi bir rekolte gözlemleniyor. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2012 yılında gerçekleşen 300 bin ton iç fındık ihracatını bu sezon geçebiliriz. Üreticimizi güçlü tutmak adına her şey net olmalı ve destek ödemelerini artırmalıyız. TMO’da yol haritasını net bir şekilde açıklasın.”

 “Stoksuz bir sezon olmalı”

Kamuoyuna bugüne kadar yansıyan tüm rekolte tahminlerinin iyi bir yıl olacağına işaret ettiğini belirten Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Sezon öncesi firma olarak yaptığımız çalışmalar iyi bir rekolte gözlemlediğimiz sonucunu ortaya çıkardı. Stoksuz bir sezon olmalı. TMO devreye girsin girmesin bu devletimizin takdir edeceği bir durum. Bizim beklentimiz sezon öncesi TMO’nun kamuoyuna yol haritasını net bir şekilde açıklamasıdır.”

“Belirsizlik ağustos- eylül ayında çözülür”

Düzce Borsa Başkanı Nurettin Karslıoğlu, “Tüm kesimlerin ortak görüşü fındıkta bir afet olmaz ise 2019 sezonu çok rekolteli bir iyi sezon olacak. Tarım Bakanımız INC toplantısında 2019 sezonu için öncelikle gidişatı göreceğiz açıklaması yaptı. Bu açıklamanın anlamı Ağustos ve Eylül aylarını göre TMO’nun devreye girip girmeyeceği belli olacaktır.”

 “Fındığın sorunları olsa da, alternatifi yok”

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Başta cefakâr üreticilerimiz olmak üzere, fındıkla iştigal eden tüccar, fabrikacı, sanayici ve ihracatçılarımıza bol ve bereketli bir sezon temenni ediyorum.  Fındık, ekonomik olarak bir anlam kazanıp da, öne çıktığı zamanlardan beri bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. Sorunları dağlar kadar olsa da, bizim için fındığın alternatifi yoktur. Olmamalıdır da. “Aynı geminin yolcularıyız” mantığı ve inancı içinde, daha çok üretip, daha çok kazanarak bu ürüne geçimini bağlayanların ve ülkemizin ihya olmasını temenni ediyorum.”

“Fındıkta nitelik ve verimlilik artmalı”

Olam Progıda Türkiye Başkanı Ufuk Özongun, “ Fındıkta en büyük önemli konu verimliliğin ve kalitesinin artmasıdır. Fındıkta fiyat konusu arz ve talebe göre oluşan bir durumdur. TMO'nun devreye girmesi veya girmemesi tamamen bizim dışımızda bir olay olmakla beraber sezon öncesi belirsizliklerin ortadan kalkması her şeyin net bir şekilde belli olması sektörün ve üreticinin şüphesiz menfaatine olacaktır.

 “Ataerkil uygulamalar terk ediliyor”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Ordu için resmi rekolte sonuçlandı şu anda 217 bin ton. Daha diğer illerden bir sonuç gelmedi ama geçen seneye bakarsak 650 bin tonla 680 bin ton arasında bir rekolte tahminimiz var. Bölgemizde Tarım Bakanlığımızın, Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla başlatmış olduğu bir iyi tarım uygulaması var. Bundan 10 sene önceki ataerkil uygulamalar yavaş yavaş bırakılıp, modern uygulamalara geçiliyor. Dolayısıyla bu sene ki ve önümüzdeki seneki fındıkların kaliteleri kesinlikle yükselecektir. Ordu’da gerçekleştirilen fındık çalıştayında Tarım Bakanımız ve TMO açıklama yaptı. Çiftçinin yanında olacaklarını, fiyat ve TMO’nun alımlarına müdahale edeceklerini söylediler. Üreticimizin, sanayicimizin, ihracatçımızın bu konu hakkında önünü görmesini gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle TMO sezon başlamadan politikasını açıklamalı.”

 “Fındık bölge ekonomisini ayakta tutuyor”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Bölge ekonomisini ayakta tutan milli ürünümüz fındıktır. Fındığın değeriyle alınıp satılması ülkemize çok daha fazla döviz girdisi sağlanması önemlidir. FİSKOBİRLİK’in eskiden olduğu gibi üreticinin hakkını savunacak kadar güçlü olmasını istiyoruz. Sezon öncesi belirsizlikler ortadan kaldırılmalı üretici alın terinin hakkını almalıdır.”

“Güçlü bir üretici birliği olmalı”

Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, “ Sezon öncesi TMO yol haritasını paydaşlarla bir araya gelip karara bağladıktan sonra net bir şekilde açıklamalıdır. Ülkemize fındıkta 5 milyar dolar döviz girecek politikalar için belirsizlikler ortadan kaldırılmalı güçlü bir üretici birliği olmalıdır. Ülkemiz genelinde lisanslı depoculuğa geçilmemesi fındık sektörünün en büyük eksikliğidir.”

“İhracatçı döviz garantisi vermelidir”

Özenginyurt Fındık Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Enginyurt, “Fındıkta ülkemize giren döviz girdisinin artması ve üreticimizin güçlü olmasını önemsiyorum. Ülkemize girecek olan 2 milyarlık döviz garantisini fındık ihracatçısı devletimize vermelidir. Türkiye’de fındığın geleceği açısından verimlilik ve kalitenin artırılmalıdır. Üreticinin fındığına sahip çıkması için yüzleri güldürülmelidir.”

“İstikrarlı, geleceği kurtaracak politikalar görmeliyiz”

Koray Ticaret Fındık Manavı Sahibi Yüksel Göl, “Biz üreticimizin ve sanayicimizin yüzlerinin gülmesini,  fındıktan 5 milyar dolar döviz girdisi sağlayacak istikrarlı politikaların izlenmesini bekliyoruz. Her yıl fındıkta rekolte tartışması yerine istikrarlı, geleceği kurtaracak politikalar görmek istiyoruz.”

“Altyapı eksiklikleri giderilmeli”

Emin Gıda Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Temel Şenyurt,  “Fındıkta altyapı eksiklikleri devam ediyor. Ülke genelinde fındığın yetiştiği her yerde lisanslı depoculuğun güçlü bir şekilde hayata geçmesi gerekiyor. Ülkemizde üreticiyi koruyacak bir üretici birliği olmaması fındık sektörünün en büyük eksikliğidir. Artık fındıkta seneyi kurtarma politikaları son bulmalı geleceği kurtaracak politikalar izlenmeli. Ayrıca fındık sezonu öncesi TMO yol haritasını net bir şekilde ortaya koymalıdır.”

“Kasım müdahalesi üreticiye zarar verir”

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, “Fındıkta en büyük tehlike belirsizlik yaşanmasından dolayı tüm kesimlerim kaybetmesi. TMO geçen yıl olduğu gibi kasım ayında sektöre müdahale ederse bu, üretici başta olmak üzere tüm paydaşlara zarar verir. Bu nedenle sezon öncesi TMO paydaşlarla toplantı yaparak net bir şekilde yol haritasını açıklamalıdır.”

“Lisanslı depoculuk hayata geçmeli”

Yahşi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Yahşi,  “Fındıkta seneyi kurtarma politikaları son bulmalı. İstikrarlı bir fındık politikası istiyoruz. Bugün ülkemizde üreticiyi koruyan bir kurum yok. Lisanslı depoculuk bir türlü hayata geçmiyor. TMO sezon öncesi devreye girip girmeyeceğini açıklamalıdır. Üreticinin bahçeye bakması için fındıktan para kazanması lazım. Ülkemizde enflasyonun geldiği nokta belli bu nedenle üretici ve yerel sanayici bu işin kaybedeni olmamalı.”NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
14 Temmuz 2019 Pazar 18:49:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanayici,tmo,fındık,sezon,üretici


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.