Sektörler Tarım Haberleri

Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''
Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''
TMO’nun geçen yıl kasım ayında alım yapması, ihtiyaç sahibi üreticilerin fındıklarını o zamana kadar elinden çıkarmış olması nedeniyle mağduriyet oluşturdu. Bu sezonda aynı durumun tekrar edilmesini istemeyen sektör temsilcileri TMO’nun yol haritasını bir an önce açıklamasını istiyor.

Fındıkta iyi tarım uygulamalarının başlaması ve 10 sene önceki ataerkil uygulamaların yerini modern uygulamalara bırakması kalite ve verimliliği her geçen yıl artırıyor. Son açıklanan rakamlara göre bu yıl ülkemizden 251 bin 975 iç fındık ihracatı gerçekleştirildi. Yeni sezon için beklentilerde geçen yılki rakamların aşılacağı yönünde.Sezon öncesi gazetemize özel açıklamalar yapan sektör temsilcilerinin ortak görüşü ise bu sezon iyi bir rekolte gerçekleşeceği.Ancak sağlıklı bir sezon olması ve üreticinin mağdur edilmemesi adına Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO)  geçen yıl yaptığı gibi Kasım ayında müdahale alımı yapmaması bu seneki yol haritasını Ulusal Fındık Çalıştayı’nda söz vermiş olduğu sezon öncesi net bir şekilde ortaya koyması bekleniyor.

Sektörün tüm paydaşlarının açıklamaları şu şekilde;

 “TMO ortak bir karara varmalı”

Bu yıl fındıkta bol bereketli bir sezon geçireceklerini belirten İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören, “Geçen yıla göre bu yıl daha bereketli görünüyor. Ama temmuz sonundan önce rekolte için net bir rakam vermek doğru olmaz,  umuyoruz ki 275 bin hedefi yakalanabilecek. Fındıkta uzun süre sürdürülebilir bir ürün politikasına ihtiyacımız var. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. TMO’nun devreye girip girmemesi tamamen piyasa şartlarına bağlı olacak ama eğer alım yapacaksa bunu sezondan önce açıklamalıdır. Bu otoritenin vereceği bir karar ama alım yönünde bir politika izleyeceklerse üreticinin mağdur edilmemesi için bunu açıklaması gerekiyor. Bunun sebebi ihtiyaç sahibi üretici, ürününü sezonun başında satacak. 3 ay içinde üreticilerin yüzde 70’i ürününü elden çıkarmış olacak. Bu nedenle bu ay sonuna kadar yapılmayan açıklama tamamen üreticiye zarar verecektir. Ama tabi ki TMO karar alırken tüm paydaşlarını toplayıp ona göre kararı vermeli çünkü paydaşların bakış açıları farklı olabiliyor, mağduriyet ortamı oluşturulmamalıdır.”

 “Biz fındıkta müdahale alımlarından yana değiliz”

Önümüzdeki yıldan çok umutlu olduğunu vurgulayan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Güzel bir rekolte var. Fakat sayısal olarak bir veri vermem doğru değil çünkü temmuz ayı sayımlarına henüz başlanmadı. Ama gözün gördüğü inkar edilemez gayet güzel bir rekolte görülüyor. 300 bin tonun üzerinde ihracat bekliyoruz. Rakibimiz olan ülkelerde üretim az dolayısıyla bu yüksek rekoltede bile olsa ürünümüzün tamamını satabileceğimizi düşünüyoruz. İç piyasadaki tüketim de çok fazla artacak. Son zamanlarda badem, yer fıstığı ve kajuda ithalat arttı. Fındık bu sezon ki durumuyla bu ithalatları ortadan kaldıracak gibi görünüyor. TMO’nun devreye girip girmemesi devleti yönetenlerin takdiridir. Ama eğer devreye girme yönünde bir düşünceleri varsa bunu üreticinin mağdur olmaması açısından bir an önce açıklaması gerek. Biz fındıkta müdahale alımlarından değil serbest piyasadan yanayız. Üreticiye verilen alan bazlı desteğin üreticinin maliyetinin daha önemli bir bölümünü karşılayacak şekilde artırılması gerek.”

“TMO verdiği sözü tutmalı”

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, “ Bu sezon iyi bir rekolte görünüyor. Net bir rakam vermek için temmuz sonunu beklemeliyiz. Ülke olarak TMO’nun devreye girmediği müdahale alımlarına gerek kalmayan bir sezon olmasını istiyoruz. TMO devreye girip girmeyeceğini Ulusal Fındık Çalıştayı’nda söz verdiği gibi kamuoyu ile net bir şekilde paylaşmalıdır. Eğer üretim maliyeti düşürülüp verim ve kalite artırılırsa 4-5 milyar dolarlık ihracat hedefine kolayca ulaşabileceğiz”

“Üretici bu işi FİSKOBİRLİK'in yapmasını istiyor”

Üretici kesimin alım işini FİSKOBİRLİK'in yapmasını istediğini belirten FİSBOBİRLİK  Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Yeni fındık sezonu öncesi tüm paydaşların beklentisi  yol haritasının net bir şekilde kamuoyuna açıklanmasıdır. Bütün üretici kesimleri de aslında bu işi FİSBOBİRLİK'in yapmasını istiyor. Hem sanayi hem perakende hem üretim hem de alım boyutuyla biz bu konuya çok net bir şekilde hazırız. Üreticilerimiz bize güveniyor. İnşallah bu güveni boşa çıkarmayız"

“Geleceği kurtaracak adımlar atmalıyız”

Ulusal Fındık Konseyi eski başkanı Nejdet Gürsoy, “2019 yeni fındık sezonu öncesi her şeyin net bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Her yıl söylediğimiz gibi güçlü bir üretici birliği, çok kapsamlı lisanslı depoculuk ve ürün borsalarının hayata geçmesi son derece önemlidir. Artık ülkemiz de günü kurtarma politikaları yerine geleceği kurtaracak önemli adımlar atmalıyız.

“2012’deki ihracat rekorunu geçebiliriz”

Poyraz-Poyraz Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, “İyi bir rekolte gözlemleniyor. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2012 yılında gerçekleşen 300 bin ton iç fındık ihracatını bu sezon geçebiliriz. Üreticimizi güçlü tutmak adına her şey net olmalı ve destek ödemelerini artırmalıyız. TMO’da yol haritasını net bir şekilde açıklasın.”

 “Stoksuz bir sezon olmalı”

Kamuoyuna bugüne kadar yansıyan tüm rekolte tahminlerinin iyi bir yıl olacağına işaret ettiğini belirten Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Sezon öncesi firma olarak yaptığımız çalışmalar iyi bir rekolte gözlemlediğimiz sonucunu ortaya çıkardı. Stoksuz bir sezon olmalı. TMO devreye girsin girmesin bu devletimizin takdir edeceği bir durum. Bizim beklentimiz sezon öncesi TMO’nun kamuoyuna yol haritasını net bir şekilde açıklamasıdır.”

“Belirsizlik ağustos- eylül ayında çözülür”

Düzce Borsa Başkanı Nurettin Karslıoğlu, “Tüm kesimlerin ortak görüşü fındıkta bir afet olmaz ise 2019 sezonu çok rekolteli bir iyi sezon olacak. Tarım Bakanımız INC toplantısında 2019 sezonu için öncelikle gidişatı göreceğiz açıklaması yaptı. Bu açıklamanın anlamı Ağustos ve Eylül aylarını göre TMO’nun devreye girip girmeyeceği belli olacaktır.”

 “Fındığın sorunları olsa da, alternatifi yok”

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Başta cefakâr üreticilerimiz olmak üzere, fındıkla iştigal eden tüccar, fabrikacı, sanayici ve ihracatçılarımıza bol ve bereketli bir sezon temenni ediyorum.  Fındık, ekonomik olarak bir anlam kazanıp da, öne çıktığı zamanlardan beri bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. Sorunları dağlar kadar olsa da, bizim için fındığın alternatifi yoktur. Olmamalıdır da. “Aynı geminin yolcularıyız” mantığı ve inancı içinde, daha çok üretip, daha çok kazanarak bu ürüne geçimini bağlayanların ve ülkemizin ihya olmasını temenni ediyorum.”

“Fındıkta nitelik ve verimlilik artmalı”

Olam Progıda Türkiye Başkanı Ufuk Özongun, “ Fındıkta en büyük önemli konu verimliliğin ve kalitesinin artmasıdır. Fındıkta fiyat konusu arz ve talebe göre oluşan bir durumdur. TMO'nun devreye girmesi veya girmemesi tamamen bizim dışımızda bir olay olmakla beraber sezon öncesi belirsizliklerin ortadan kalkması her şeyin net bir şekilde belli olması sektörün ve üreticinin şüphesiz menfaatine olacaktır.

 “Ataerkil uygulamalar terk ediliyor”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Ordu için resmi rekolte sonuçlandı şu anda 217 bin ton. Daha diğer illerden bir sonuç gelmedi ama geçen seneye bakarsak 650 bin tonla 680 bin ton arasında bir rekolte tahminimiz var. Bölgemizde Tarım Bakanlığımızın, Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla başlatmış olduğu bir iyi tarım uygulaması var. Bundan 10 sene önceki ataerkil uygulamalar yavaş yavaş bırakılıp, modern uygulamalara geçiliyor. Dolayısıyla bu sene ki ve önümüzdeki seneki fındıkların kaliteleri kesinlikle yükselecektir. Ordu’da gerçekleştirilen fındık çalıştayında Tarım Bakanımız ve TMO açıklama yaptı. Çiftçinin yanında olacaklarını, fiyat ve TMO’nun alımlarına müdahale edeceklerini söylediler. Üreticimizin, sanayicimizin, ihracatçımızın bu konu hakkında önünü görmesini gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle TMO sezon başlamadan politikasını açıklamalı.”

 “Fındık bölge ekonomisini ayakta tutuyor”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Bölge ekonomisini ayakta tutan milli ürünümüz fındıktır. Fındığın değeriyle alınıp satılması ülkemize çok daha fazla döviz girdisi sağlanması önemlidir. FİSKOBİRLİK’in eskiden olduğu gibi üreticinin hakkını savunacak kadar güçlü olmasını istiyoruz. Sezon öncesi belirsizlikler ortadan kaldırılmalı üretici alın terinin hakkını almalıdır.”

“Güçlü bir üretici birliği olmalı”

Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, “ Sezon öncesi TMO yol haritasını paydaşlarla bir araya gelip karara bağladıktan sonra net bir şekilde açıklamalıdır. Ülkemize fındıkta 5 milyar dolar döviz girecek politikalar için belirsizlikler ortadan kaldırılmalı güçlü bir üretici birliği olmalıdır. Ülkemiz genelinde lisanslı depoculuğa geçilmemesi fındık sektörünün en büyük eksikliğidir.”

“İhracatçı döviz garantisi vermelidir”

Özenginyurt Fındık Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Enginyurt, “Fındıkta ülkemize giren döviz girdisinin artması ve üreticimizin güçlü olmasını önemsiyorum. Ülkemize girecek olan 2 milyarlık döviz garantisini fındık ihracatçısı devletimize vermelidir. Türkiye’de fındığın geleceği açısından verimlilik ve kalitenin artırılmalıdır. Üreticinin fındığına sahip çıkması için yüzleri güldürülmelidir.”

“İstikrarlı, geleceği kurtaracak politikalar görmeliyiz”

Koray Ticaret Fındık Manavı Sahibi Yüksel Göl, “Biz üreticimizin ve sanayicimizin yüzlerinin gülmesini,  fındıktan 5 milyar dolar döviz girdisi sağlayacak istikrarlı politikaların izlenmesini bekliyoruz. Her yıl fındıkta rekolte tartışması yerine istikrarlı, geleceği kurtaracak politikalar görmek istiyoruz.”

“Altyapı eksiklikleri giderilmeli”

Emin Gıda Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Temel Şenyurt,  “Fındıkta altyapı eksiklikleri devam ediyor. Ülke genelinde fındığın yetiştiği her yerde lisanslı depoculuğun güçlü bir şekilde hayata geçmesi gerekiyor. Ülkemizde üreticiyi koruyacak bir üretici birliği olmaması fındık sektörünün en büyük eksikliğidir. Artık fındıkta seneyi kurtarma politikaları son bulmalı geleceği kurtaracak politikalar izlenmeli. Ayrıca fındık sezonu öncesi TMO yol haritasını net bir şekilde ortaya koymalıdır.”

“Kasım müdahalesi üreticiye zarar verir”

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, “Fındıkta en büyük tehlike belirsizlik yaşanmasından dolayı tüm kesimlerim kaybetmesi. TMO geçen yıl olduğu gibi kasım ayında sektöre müdahale ederse bu, üretici başta olmak üzere tüm paydaşlara zarar verir. Bu nedenle sezon öncesi TMO paydaşlarla toplantı yaparak net bir şekilde yol haritasını açıklamalıdır.”

“Lisanslı depoculuk hayata geçmeli”

Yahşi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Yahşi,  “Fındıkta seneyi kurtarma politikaları son bulmalı. İstikrarlı bir fındık politikası istiyoruz. Bugün ülkemizde üreticiyi koruyan bir kurum yok. Lisanslı depoculuk bir türlü hayata geçmiyor. TMO sezon öncesi devreye girip girmeyeceğini açıklamalıdır. Üreticinin bahçeye bakması için fındıktan para kazanması lazım. Ülkemizde enflasyonun geldiği nokta belli bu nedenle üretici ve yerel sanayici bu işin kaybedeni olmamalı.”NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
14 Temmuz 2019 Pazar 18:49:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanayici,tmo,fındık,sezon,üretici


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.