Sektörler Tarım Haberleri

Ordu ve Alaplı’ya 10 milyonluk yatırım kazandırdı
Ordu ve Alaplı’ya 10 milyonluk yatırım kazandırdı
Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’nin, dış pazara çıkarken ağır vergi yükü altında ezildiğinin altını çizen Erçal, ilgili bakanlıklar ve kuruluşların gerekli girişimlerde bulunmalarının önemine vurgu yaptı.

Erçal Fındık Alaplı tesislerinde Erça lGroup Yönetim Kurulu üyesi Sn. İsmet Erçal ile fındık sektörünün 2019 yılı beklentilerini, genel ekonomiyi, sorun ve çözüm önerilerini konuştuk.

- Zonguldak Alaplı’da bizi ağırladığınız için teşekkür ederek sohbetimize başlamak istiyoruz. Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından ErçalGroup bünyesinde faaliyet gösteren ErçalFındık’ın tarihsel süreci ile sohbetimize başlayalım istedik. Çıkış noktanız Ordu’nun Kumru İlçesi’ne dayanıyor. Gerisini sizden dinleyelim mi?

-Öncelikle ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Erçal ailesinin ticari geçmişi 1940 yılına kadar gider. Başta fındık olmak üzere tarım ürünleri ticareti ile başlayan faaliyetlerimiz 1992 yılında Kumru’da açtığımız ilk fındık kırma makinesi ile başka bir aşamaya evrilmiştir. Naturel iç fındık üretiminde o dönem için geldiğimiz nokta bizi 1998 yılında bizi daha büyük kapasiteli bir fabrika kurmaya yöneltti. Ve ikinci fabrikamız devreye girdi. 2009 yılında ise fındık işleme tesisi ile natürel iç fındığın yanı sıra işlenmiş fındık ürünleri üretimine de geçmiş olduk.

-Bulunduğumuz Alaplı Tesisleri ne zaman açıldı?

-Bu fabrikayı 2006 yılında bünyemize kattık. 13 bin metrekare alan üzerinde 6 bin 500 metrekare kapalı alanı olan tesiste 4 taşlı kırma ünitesi ve sese duyarlı lazer sistemi ile ayıklama yapılmakta ve günde 80 ton kabuklu fındık işlenmektedir. Yıllık 20 bin ton fındık işleme kapasitesine sahibiz. Bugünlerde bu tesiste yeni bir yatırım daha gerçekleştirip kapasiteyi genişletmek için son hazırlıklarımızı yapmaya başladık.

-Erçal Fındık’ın sektörde nasıl bir strateji izleyerek bugünlere geldi?

-Fındık endüstrisinde global firmaların natürel ve işlenmiş fındık ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmek üzere üretim yapmayı, gıda işleme ve kalite yönetimi konusunda uluslararası standartlara bağlı kalmayı strateji olarak belirledik. Global düzendeki ticari gelişmeleri gözlemleyerek ve bu gelişmeleri ürün sistemine ve hizmet kalitesine ekleyerek müşteri portföyümüzü genişlettik.

-Bu strateji sizi iyi bir noktaya taşımış olmalı ki Fortune 500’deki gıda şirketleri sıralamasında yer alıyorsunuz?

-Biliyorsunuz, dünyada 120 ülkede 5 milyonun üzerinde bir okur kitlesine sahip olan Fortune, dünyanın en çok danışılan, en çok alıntı yapılan ve en çok ödül alan iş dünyası dergisi. Fortune, yayınladığı haberlerin doğruluğu, derinliği, analitik yönlerinin öne çıkışıyla tüm dünyada iş, finans ve teknoloji dünyası için bir referans olarak kabul ediliyor. Fortune 500’deki gıda şirketlerinde yer almak bu nedenle gurur verici. Son referans listeye 387. sıradan girdik.

-Az önce Alaplı’da yeni bir yatırımdan söz ettiniz. Biraz da yatırımı anlatır mısınız?

-AB standartlarına uygun seçme makinesi robot ve lazerin olması gerekiyordu. İnsan ne kadar dikkatli olsa da fındık ayıklama işleminde taş veya metal çıkabiliyor. Bunu önlemek için ikisi buraya biri Kumru’ya olmak üzere lazer ünite yatırımı yapıyoruz.

-Bu işçi çıkarmak anlamına gelmiyor mu?

-Tam aksine işçi çıkarmıyoruz. Aynı kadro ile devam edeceğiz. Sadece üretim kalitesini artırmak amacıyla bu yatırımları gerçekleştiriyoruz.

-Yatırımların toplam tutarı ne kadar?

-Ordu ve Alaplı’ya toplamda 10 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik.

-Biraz da çatısı altında olduğunuz Erçal Group’dan bahsedelim. Ordulusunuz, Samsun merkezli bir firmasınız. Önümüzdeki süreçte ne tür planlamanız var?

-Evet… Merkezimiz Samsun’da ama yakın gelecekte İstanbul’a taşımayı düşünüyoruz merkezimiz. Samsun, Ankara,İzmir, Zonguldak ve Kumru… Pek çok yerde kurumsallaşmayı amaçladık ve başardık. Zonguldak Alaplı tesislerinde ben, AliErçal, FurkanErçal ve Mustafa Erçal fındıktan sorumluyuz. Ama kurumsal kimliği ve ortak karar almasıyla her ay toplantılar yapan bir yapı oluşturduk.

-Tekrar fındığa dönecek olursak bu yıl için beklentiniz nedir?

Hava koşulları oldukça güzel geçti, görünen o ki fındıkrekoltesi yüksek ve kaliteli olacak. Batıdakiler olarak doğuya oranla bu anlamda daha şanslıyız. Burada yağış daha az. Ayrıca bu bölgenin fındığının kalitesi Avrupa’da tescillenmiş olmasıyla şanslıyız. Çünkü biz burada fındığı dalda topluyoruz.

-Dünya fındığında kalite olarak yerimiz nedir?

Dünyanın en kaliteli fındığı Türkiye’de. Bakın, İtalya’da fındıkta 45 randıman var. Azerbaycan da aynı. 55- 60 randıman fındık sadece Türkiye’de yetişiyor. Özellikle Ordu yöresinin üretiminde yüzde 30’u çakıldak fındık oldu. Çakıldak fındıktayağ oranı yüzde 45 olduğu için raf ömrü daha uzun. Giresun fındığında bu yağ oranı ise yüzde 65. O nedenle bir an önce harcanması gerekiyor. Giresun fındığı 3 ayda harcanmalı Ordu fındığı ise iki yıl daha bekleyebilir rafta.

-2019 yılının sağlıklı geçmesi için neler söylersiniz?

Devlet ihracatçının önünü açmalı. Kredi ve finansmanda büyük sorunlar oldu. Çoğu sanayici bu nedenle fındık alamadı ve taahhütlerini yerine getiremedi.  Bu sorunun çözümü için teşvikler getirilmeli ve vergiler düşürülmeli diye düşünüyorum. Sektörde ihracatçıya ayrı bir teşvik olmalı.

-İhracatta vergiler ihracatta düşürülmeli dediniz. Bunu biraz daha açar mısınız?

Evet, Ermenistan’da satışa hiç vergi yok. Rusya’dave Avrupa’da bizim fındığa vergi var. Bu vergileri düşürmek için ilgili bakanlıkların çalışmalar yapması gerekiyor. Bu gerçekleştirilebilir ve ihracatçıya olumlu yansıtılırsa tetikleyici etkisi olur. Çünkü fındıkta katma değeri yüksek ürün yaratmalıyız. Ayrıca, fındık dolar bazında sabitlense herkes ona göre gardını alabilir. Fındık üç dolar altında olmasın dediğimiz zaman fındığın az veya çok

-Çin ve Hindistan pazarı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Her iki pazar da oldukça büyük.  O pazarlara ulaştığımızda 1 milyon ton fındık satabiliriz. Baktığımız zaman fındık en ucuz kuruyemiş. Badem ve fıstık fındığın iki üç katı fiyatına satılıyor. Yani, fındık domates fiyatına satılıyor neredeyse. Yıllık 700 ve 800 ton fındık fazla değil aslında. Az önce de söylediğim gibi devlet bu gümrüklerde vergileri çözerse her şey değişir. Örneğin, İran serbest bölgeden fındık alıyor bizim fındığı pazarlayabiliyor. Vergiler düşük olsa biz de bunu yapabiliriz ancak burada devletin bu sorunları çözmesi şarttır.

-Son olarak devlet fındıkta her zaman olmalı mı diyorsunuz?

-Ben size rakamlarla cevap vereyim. Devlet Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla bir önceki yıl 10 liradan aldığı fındığı 15 liradan sattı. Geçen yıl da 14 liradan alıp 18 liradan sattı.  Stoksuz bir sezon geçti. Burada lisanslı depoculk da olmalı. İki üç yıldır sezona sıfır fındıkla giriyoruz. Olması gereken tek şey belirsizliğin ortadan kaldırılması ve TMO’nun  net hareket etmesidir.
30 Temmuz 2019 Salı 09:48:51 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,erçal fındık,fındık,üretici,ticaret


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.