Sektörler Tarım Haberleri

“TMO’nun amacı kar etmek değil”
“TMO’nun amacı kar etmek değil”
TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin(TMO) fındıkta müdahale alımı yapması kararı alınmasının ardından TMO fındık alımına ilişkin her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlayarak fındık alımlarına başladı. Söz konusu alımla, fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanacak. Fındık alımı ile ilgili konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal şunları söyledi; “TMO üreticinin dostu. Çiftçiye hizmet edip çiftçinin koruyucusu konumunda görev yapıyor. Bu yıl büyük bir rekolte geliyor diyorlar, büyük rekolteden hiç korkmamak lazım. Çünkü Türkiye’nin ihracat kalemi içerisinde en değerli ürünlerin başında fındık geliyor. Neredeyse yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. yıllara göre değişmekle beraber ülkemize tarımsal ihtiyacın yüzde 10-12’sini tek başına fındık karşılıyor. O yüzden fındığın rekoltesinin ve değerinin yüksek olması başta Karadeniz’deki fındık üreticilerinin bölge ve ülke ekonomisinin kısacası topyekun Türkiye’nin menfaatine olacak. TMO burada kendisine nasıl bir görev verildiyse yerine getirebilecek kapasitede ehliyette, liyakat da, donanımda ve birikimde. Daha önce 6 kez görevlendirilmiştik. Bu sene de bu iklimleri göz önünde bulundurarak göreve talip olduk. Üreticiden istediğimiz kaliteli fındık üretsin. Kesimlere göre değişen  hasat,  kurutma ve patos zamanındayız.  Kriterlerimiz belli. O kriterlere uygun ürün getirdiklerinde TMO’da diğer alıcılarda çok rahatlıkla alır. Ama kimse almazsa TMO yine de alacaktır hiç şüpheleri olmasın.”

Fındık alım bedelleri de 20 gün içinde ödenecek

Tüm fındık bölgelerinde 33 noktada 60’ın üzerinde alım ekibi görevlendirildiğini söyleyen Güldal, “TMO’nun 700 personeli görev yapacak. Bütün personel uzmanlar tarafından eğitime alındı. Alım kriterleri noktasında tekrar bilgileri tazelendi. Arkadaşlarımız çiftçi memnuniyetini esas alarak görev yapacak.  Alım noktaları genellikle yol güzergahlarında ve merkezi noktalarda. Genellikle 20- 25 kilometre mesafelerde ulaşım yapılabilecek yerler. İnanıyorum bu ihtiyaca cevap verecek. Tabi bütün fındığı TMO’nun almasını beklemiyorum. Öyle bir senaryoda düşünmüyorum. Ama TMO kendisine ürün getirecek tüm üreticiler için hazırlıklarını yapmış durumda. Üreticiler alım için internet üzerinden ya da  şubelere gidip bizzat randevu yapılabiliyor. Zaten gün içerisinde  alım kapasitesine göre belli bir saat aralığında randevu veriliyor. O gün dolarsa ertesi gün için randevu veriliyor. O yüzden üreticilerimiz  başvuru tarihini önceden kendileri belirlerse daha erken tarihlerde teslim edebilirler. Randevunun devamında da şöyle bir hizmet de olacak. Bize teslim edilen ürünün ne kadar olduğunu şu kadardır deyip T.C’niz ile Ziraat Bankası’na yatmıştır yine SMS yoluyla bilgi verilecek. Fındık alım bedelleri de 20 gün içinde ödenecek.” dedi.

“TMO kota uygulamıyor”

Dekar başına verimlerin nasıl belirlendiğini de anlatan Güldal, “Rekolte belirlenirken İl Tarım Müdürlüklerinde Ziraat odaları, Araştırma Enstitüleri, Fiskobirlik, İhracatçı Birliği Temsilcisi, Borsa temsilcisi gibi sivil toplum kuruluşlarının müşterek katılımıyla rekolte tahmin komisyonu var.  Rekolte tahmin komisyonu der ki benim ilimin şu ilçelerinde bu kadar dekar alanında fındık üretiliyor, şu kadar miktarda da bu sene fındık bekleniyor ortalaması da bu. İl Tarım Müdürlüğü, iki uzman, üniversite, fındık araştırma enstitüsü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Fiskobirlik, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Ulusal Fındık Konseyi, Sanayi ve Ticaret Odası, İhracatçı Birliği’nin katılımıyla bir komisyon oluşturulur.  Biz de bu verileri kullanırız. Çünkü Tarım Bakanlığı’nın esas aldığı ortalama veriler bunlar. Özellikle rekolte çalışmaları sonrasında çiftçilerimizden bahçesine çok iyi bakım yapıp gübresini ilaçlamasını ve budamasını zamanında yapanların ortalama verimin üzerinde verim aldığını tespit ediyoruz. Bunun için bu sene farklı bir uygulamaya gittik ve ürün noktalarında verim alanlarına yüzde 10 -15 aralığında üstüne tamamlanacak şekilde yuvarlıyoruz.  Yani 62 kiloysa 70 kiloya, 73 kiloysa 80’e.  Bu şekilde en azından daha yüksek verim alan üreticilerimizin ürün teslim etmesini kolaylaştırıyoruz. Ama bu bir kota değil. TMO kota mı uyguluyor deyip yazılıp, çiziliyor. Bu verim ortalamaları.Verim ortalamalarının biz yüzde 15 üzerine çıkıyoruz ve bunu da ilan ettik.”ifadelerini kullandı.

Stokta hiç fındığımız yok

TMO’nun birinci amacının kar etmek olmadığını vurgulayan Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz. TMO zarar edeceğim diye de kendisine bir görev almaktan vazgeçmez hiçbir zaman. Belli oranda karlılığı korumak, piyasa düzenini sağlamak için de görev yapıyoruz. Bu sene sıfır stokla giriyoruz. Önceki yıllarda devreden stoklarımız olmuştu. 1-2 sene yağa dönüştürdük. Onun dışındaki yıllarda değerlendirdik. Bu yılda beklentimiz o şekilde. Bize temin edilecek fındık ne olursa olsun piyasa değerini koruyarak gerekirse stok devrederek piyasanın düşmesini engellemek, önümüzdeki yıllar için çiftçinin tekrar fındık üretimine iştiyakını bozmayacak şekilde bir fiyat politikasını oluşturup stokları yeri ve zamanı geldiğinde ülke menfaatleri için kullanacağız. Hemen alıp yarın satacağım ya da hiç satmayacağım diye düşünce oluşmaz.” diye konuştu. HABER MERKEZİ
25 Ağustos 2019 Pazar 20:24:42 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,tmo,fındık,üretim,ürün


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Hopaport yeni istihdam alanı olacak’’

Özer, ‘’Bu karar sonrası LPG terminalimizi en kısa sürede hizmete alma noktasında girişimlerimize başlayacağız. Bu da demek oluyor ki Hopaport’a gelen gemi sayımız artacak ve nakliye sektörüne yeni bir iş kapısı açılmış olacak.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Yaptığımız projeler istihdam sağlayacak’’

‘’Fatsa ilçemizde yapacağımız önemli projelerle ilçemizin modern yapısını daha da yukarıya çıkartacağız. Onun içinde yaptığımız bu projeler hem milletimize maddi kaynak hem de iş istihdama sağlayacaktır”

Haberin Devamını Oku

Yoksulluk oranı yüzde 12,7

Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 24 bin 199 TL olurken, 2017 yılına göre yüzde 12,2 arttığı saptandı. Sürekli yoksulluk oranına bakıldığında ise bu oranın yüzde 12,7 olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir’’

Öztürk,‘’Burada kültür, medeniyet, misafirperverlik, çalışkan insanlar gördük. Karadeniz’in en büyük değeri burada yaşayan insanlardır. KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, beton üreticilerine doğru uygulama öğretmek’’

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

Haberin Devamını Oku

Atatürk silueti tekrar Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden yapılan Atatürk silueti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 95. Yıl dönümünde düzenlenen programla açıldı.

Haberin Devamını Oku

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.