Sektörler Tarım Haberleri

“TMO’nun amacı kar etmek değil”
“TMO’nun amacı kar etmek değil”
TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin(TMO) fındıkta müdahale alımı yapması kararı alınmasının ardından TMO fındık alımına ilişkin her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlayarak fındık alımlarına başladı. Söz konusu alımla, fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanacak. Fındık alımı ile ilgili konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal şunları söyledi; “TMO üreticinin dostu. Çiftçiye hizmet edip çiftçinin koruyucusu konumunda görev yapıyor. Bu yıl büyük bir rekolte geliyor diyorlar, büyük rekolteden hiç korkmamak lazım. Çünkü Türkiye’nin ihracat kalemi içerisinde en değerli ürünlerin başında fındık geliyor. Neredeyse yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. yıllara göre değişmekle beraber ülkemize tarımsal ihtiyacın yüzde 10-12’sini tek başına fındık karşılıyor. O yüzden fındığın rekoltesinin ve değerinin yüksek olması başta Karadeniz’deki fındık üreticilerinin bölge ve ülke ekonomisinin kısacası topyekun Türkiye’nin menfaatine olacak. TMO burada kendisine nasıl bir görev verildiyse yerine getirebilecek kapasitede ehliyette, liyakat da, donanımda ve birikimde. Daha önce 6 kez görevlendirilmiştik. Bu sene de bu iklimleri göz önünde bulundurarak göreve talip olduk. Üreticiden istediğimiz kaliteli fındık üretsin. Kesimlere göre değişen  hasat,  kurutma ve patos zamanındayız.  Kriterlerimiz belli. O kriterlere uygun ürün getirdiklerinde TMO’da diğer alıcılarda çok rahatlıkla alır. Ama kimse almazsa TMO yine de alacaktır hiç şüpheleri olmasın.”

Fındık alım bedelleri de 20 gün içinde ödenecek

Tüm fındık bölgelerinde 33 noktada 60’ın üzerinde alım ekibi görevlendirildiğini söyleyen Güldal, “TMO’nun 700 personeli görev yapacak. Bütün personel uzmanlar tarafından eğitime alındı. Alım kriterleri noktasında tekrar bilgileri tazelendi. Arkadaşlarımız çiftçi memnuniyetini esas alarak görev yapacak.  Alım noktaları genellikle yol güzergahlarında ve merkezi noktalarda. Genellikle 20- 25 kilometre mesafelerde ulaşım yapılabilecek yerler. İnanıyorum bu ihtiyaca cevap verecek. Tabi bütün fındığı TMO’nun almasını beklemiyorum. Öyle bir senaryoda düşünmüyorum. Ama TMO kendisine ürün getirecek tüm üreticiler için hazırlıklarını yapmış durumda. Üreticiler alım için internet üzerinden ya da  şubelere gidip bizzat randevu yapılabiliyor. Zaten gün içerisinde  alım kapasitesine göre belli bir saat aralığında randevu veriliyor. O gün dolarsa ertesi gün için randevu veriliyor. O yüzden üreticilerimiz  başvuru tarihini önceden kendileri belirlerse daha erken tarihlerde teslim edebilirler. Randevunun devamında da şöyle bir hizmet de olacak. Bize teslim edilen ürünün ne kadar olduğunu şu kadardır deyip T.C’niz ile Ziraat Bankası’na yatmıştır yine SMS yoluyla bilgi verilecek. Fındık alım bedelleri de 20 gün içinde ödenecek.” dedi.

“TMO kota uygulamıyor”

Dekar başına verimlerin nasıl belirlendiğini de anlatan Güldal, “Rekolte belirlenirken İl Tarım Müdürlüklerinde Ziraat odaları, Araştırma Enstitüleri, Fiskobirlik, İhracatçı Birliği Temsilcisi, Borsa temsilcisi gibi sivil toplum kuruluşlarının müşterek katılımıyla rekolte tahmin komisyonu var.  Rekolte tahmin komisyonu der ki benim ilimin şu ilçelerinde bu kadar dekar alanında fındık üretiliyor, şu kadar miktarda da bu sene fındık bekleniyor ortalaması da bu. İl Tarım Müdürlüğü, iki uzman, üniversite, fındık araştırma enstitüsü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Fiskobirlik, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Ulusal Fındık Konseyi, Sanayi ve Ticaret Odası, İhracatçı Birliği’nin katılımıyla bir komisyon oluşturulur.  Biz de bu verileri kullanırız. Çünkü Tarım Bakanlığı’nın esas aldığı ortalama veriler bunlar. Özellikle rekolte çalışmaları sonrasında çiftçilerimizden bahçesine çok iyi bakım yapıp gübresini ilaçlamasını ve budamasını zamanında yapanların ortalama verimin üzerinde verim aldığını tespit ediyoruz. Bunun için bu sene farklı bir uygulamaya gittik ve ürün noktalarında verim alanlarına yüzde 10 -15 aralığında üstüne tamamlanacak şekilde yuvarlıyoruz.  Yani 62 kiloysa 70 kiloya, 73 kiloysa 80’e.  Bu şekilde en azından daha yüksek verim alan üreticilerimizin ürün teslim etmesini kolaylaştırıyoruz. Ama bu bir kota değil. TMO kota mı uyguluyor deyip yazılıp, çiziliyor. Bu verim ortalamaları.Verim ortalamalarının biz yüzde 15 üzerine çıkıyoruz ve bunu da ilan ettik.”ifadelerini kullandı.

Stokta hiç fındığımız yok

TMO’nun birinci amacının kar etmek olmadığını vurgulayan Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz. TMO zarar edeceğim diye de kendisine bir görev almaktan vazgeçmez hiçbir zaman. Belli oranda karlılığı korumak, piyasa düzenini sağlamak için de görev yapıyoruz. Bu sene sıfır stokla giriyoruz. Önceki yıllarda devreden stoklarımız olmuştu. 1-2 sene yağa dönüştürdük. Onun dışındaki yıllarda değerlendirdik. Bu yılda beklentimiz o şekilde. Bize temin edilecek fındık ne olursa olsun piyasa değerini koruyarak gerekirse stok devrederek piyasanın düşmesini engellemek, önümüzdeki yıllar için çiftçinin tekrar fındık üretimine iştiyakını bozmayacak şekilde bir fiyat politikasını oluşturup stokları yeri ve zamanı geldiğinde ülke menfaatleri için kullanacağız. Hemen alıp yarın satacağım ya da hiç satmayacağım diye düşünce oluşmaz.” diye konuştu. HABER MERKEZİ
25 Ağustos 2019 Pazar 20:24:42 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,tmo,fındık,üretim,ürün


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz’’

TİAD YKB Varlık, ‘’Sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yerli sermaye diskalifiye oluyor

Sanayici iş insanı Gürsoy, fındıkta global firmaların uzun vadede kontratlar yapabildiğini bunun neticesinde de yerli firmaların gün geçtikçe sektörden silinmeye başladığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Gümrük vergisinde katma değer vurgusu

Bentaş Madencilik YKÜ Güzeldal, “Biz katma değerli ürün üretirken yarı mamul üreten firmalarla aynı gümrük vergisine tabi tutuluyoruz. Bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Sevinç: Fındık stok ürünü haline geldi

KİB Başkanı Sevinç, fındığın gün geçtikçe sanayi ve ticaret metası olmaktan çıkıp bir depo-stok ürünü haline geldiğini bu nedenle TMO’nun artık çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

TRİO Deniz CNR Avrasya Boat Show’da

Türkiye’nin en büyük tekne distribütörlerinden biri olan TRİO Deniz, CNR Avrasya Boat Show’a katıldı

Haberin Devamını Oku

Tirebolu’daki en iyi kahvaltı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde günün her saatinde uğranılası bir mekân Doğal Dükkân Falez, unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’ sloganıyla misafirlerinin beğenisine sunuyor. Hem de Karadeniz’in olağanüstü manzarası eşliğinde.

Haberin Devamını Oku

Hopaport yeni projelere odaklandı

Hopaport Genel Müdürü Özer, ‘’Biz Hopaport olarak liman potansiyelini artıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

OGU istikrarda birinci oldu

DHMİ 2019 Ocak ve 2020 Ocak ayı havalimanı yolcu istatistiklerine göre bölgede en istikrarlı ve stabil çalışan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Haberin Devamını Oku

Kayıt içinde çalışmamız ‘Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı’

Tosyalı Holding YKB Tosyalı, ‘’Çalışmalarımız neticesinde şuan 3 kıtada iş yapıyorum. Yaptığınız işte her şeyinizin kayıtlı olması gerekiyor. Bizim kayıt içinde çalışmamız Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı.’’

Haberin Devamını Oku

Hoynat Adası turizme açılacak

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirmek amacıyla peyzaj projesi hazırlandı.

Haberin Devamını Oku

4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor

2020 Ocak küresel dijital nüfusuna göre dünyadaki 4,54 milyar insanın aktif internet kullandığı görülürken, bunun küresel nüfusun yüzde 59’una denk geldiği saptandı.

Haberin Devamını Oku

81 ilde gıda denetimi başlatıldı

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinde denetim seferberliği başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

OKA’dan kırsala, eğitime ve turizme 34 Milyon TL hibe

OKA, 2019 yılında çıkılan Mali Destek Programları kapsamında Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta toplam değeri 68 milyon lira olan 73 projeye 34 milyon liralık hibe sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.