Giresun fındığı çikolata üreticilerine sunulacak

Bölük, ‘’Torinolu çikolata üreticilerine, Giresun fındığıyla çikolata üretimi ile ilgili deneyimler aktarılıp, projeden sonra gerçekleştirilecek üretimin İtalya'ya ihraç edilebilmesi görüşülecek.’’

 Giresun fındığı çikolata üreticilerine sunulacak

3 gün sürecek olan "Odalar arası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun'da Fındığın Katma Değerinin Yükseltilmesi Projesi'nin açılışı Giresun Ticaret Borsası'nın öncülüğünde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ve Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle yapıldı. Yapılacak toplantılar ve ziyaretler sonrası hazırlanacak olan raporun öneminden bahseden Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, "Giresun fındığının çikolata çeşitlerinde kullanım olanakları, pazar araştırması, yatırım maliyetleri gibi bilgilerin yer alacağı bu rapor fındık çikolata üretimiyle ilgili üreticilere ve yatırımcılara yol gösterecek bir kaynak olacaktır. Torinolu çikolata üreticileri ile Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanışması sağlanarak Giresun fındığıyla çikolata üretimi ile ilgili deneyimlerin aktarılması ve projeden sonra gerçekleştirilecek üretimin İtalya'ya ihraç edilebilmesi görüşülecek. Giresun Ticaret Borsası üyelerine ihracata yönelik pazarlama stratejilerini oluşturması için pazarlama kanallarını güçlendirmesi, pazar bilgileri, pazarla ilişkiler, hedef pazardaki alıcılar, tedarikçiler, fiyatlar, ticari düzenlemeler ve iş mevzuatı konu başlıklarını içerecek dış ticaret ve pazarlama yöntemleri eğitimi verilecektir. Bu eğitimle birlikte ihracat potansiyeli olan firmaların fındık ihracatına başlayabilmeleri hedeflenmektedir. Türk Fındığını ve özellikle Giresun kalite fındığı daha katma değerli hale nasıl getirebiliriz arayışı içinde hep olmuş ve üyelerine bu konuda rehberlik etme bilinciyle hareket etmiştir. Ülkemizin Fındıktaki üretim üstünlüğünü pazarlama stratejileriyle daha etkin ve verimli hale getirmek için ilerleyen dönemlerde projelerimiz ile sizlerin huzurunda olmaya devam edeceğiz. Değerli İtalyan dostlarımız ile Türk Fındığını, kendilerinin çikolata deneyimi ile buluşturmak üzere burada bulunuyoruz. Çok kısa zaman sonra da buradaki tescili de gerçekleşecektir. İki ülkenin farklı deneyimlerinin bizlerin fındıktaki kalite ve üretim potansiyelimizi, İtalyan dostlarımızın çikolata deneyimiyle birleştirerek iki ülkenin deneyimlerinin bu noktada birleştirilmesi adına gerçekleştirilen bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Torino'da 72 çikolata üretimi yapan firma bulunmakta ve bunların 44'ü kent içerisinde yer alıyor diyen Torino Ticaret Borsası Temsilcisi Guido Cerrato, ‘’Torino'da her yıl kasım aylarında sektörle alakalı fuar düzenleniyor ve son yapılan fuarı 400 bin insan ziyaret etti" dedi.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?