Şirketlerden Haberler

Gürsoy A.Ş 2. OSB’yi bekliyor
Gürsoy A.Ş 2. OSB’yi bekliyor

Türkiye’nin fındık ihracatçıları listesinde her dönem ilk 10 içinde yer alan Gürsoy Tarımsal Ürünler A.Ş yönetimi, Türkiye’de uzun vadeli plan yapmanın zorluğuna dikkate çekti. İşletme, yeni yatırımlar için ekonomideki düzelmeye bağlı olarak hareket edecek.

Yeni tesis, yeni istihdam hedefi var   

Türkiye’nin fındık ihracatçıları listesinde her zaman ilk 10 içinde yer alan işletme ayrıca 400 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile de bir misyon üstlenmiş durumda. İşletme altyapısı böyle olunca kendilerini Karadeniz’de kalan en eski firma olarak tanımlayan Gürsoy Tarımsal ürünler A.Ş Yönetim Kurulu Başkan vekili Nejdet Gürsoy faaliyetlerine ve sektöre ilişkin bili verdi.

Gürsoy Tarımsal olarak tek düşüncelerinin ülke ve bölge kalkınması ve gelişmesi için yatırım yapmak olduğunu vurgulayan Gürsoy, “Yeni markalar üretmek ve istihdam yaratmak hedefimiz. Bunun için kurulacak olan Ordu 2. OSB’yi bekliyoruz” dedi. Yeni yatırım için “ekonomi düzelirse” koşulunu koyan başarılı iş adamının yeni yatırımlar için önceliği yeni Ordu Organize Sanayi Bölgesi olacak. Gürsoy, “OSB kamulaştırmaları yapılırsa Ordu’da bir OSB daha yapılacak. Biz buradan yer alıp bazı tesislerimizi oraya kaydırmayı ve daha modern koşullarda çalışmayı planlıyoruz. Daha çok katma değer ürünler imal ederek yeni mamul geliştirerek satmayı düşünüyoruz. Çünkü işlenmemiş fındık ve kavrulmuş fındık işleri artık dejenere oldu. Özellikle dış ticaretin son yıllarda birkaç global firmanın eline geçmesi de cabası” diye konuştu.

Sektörde güçbirliği yapmalıyız

“Sektörde büyük bir üretim kapasitesi varken siz yeni işletmeleri teşvik ederseniz sektörde canlılık çöker. Hal böyle olunca da Ordu’da geçmişte 55 olan fındık ihracatçısı sayısı 5’e düşer. Sektörde üreticiyi koruyan güçlü bir üretici birliğine ihtiyaç var. Önlem alınmazsa sektör yavaş yavaş global firmaların eline geçecek. Bunu önleyebilmek için ilgili kurumlar öncelikle teşvik politikalarını gözden geçirmelidir. İhracatta güç birliği yapabilmek ve bu dev global firmalarla mücadele edebilmek için devletin teşvik vermesi elbette gerekiyor. Ama ileri teknoloji ve enerji için destek verilmesi lazım. Bunların dışında bazı ülkelere kolay kolay fındık satamıyoruz. En büyük nedeni bu ülkelerdeki yüksek vergi duvarları. Koruyucu ithalat vergileri var. Bu vergilerin devletten devlete yapılan müzakerelerle ortadan kaldırılması gerekiyor. Tabi bu hususları ilgili bakanlıkların görevidir.” KARADENİZ EKONOMİ26 Mart 2019 Salı 10:28:04 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,ihracatçı,tarım,plan


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.