Şirketlerden Haberler

Gürsoy A.Ş 2. OSB’yi bekliyor
Gürsoy A.Ş 2. OSB’yi bekliyor
Türkiye’nin fındık ihracatçıları listesinde her dönem ilk 10 içinde yer alan Gürsoy Tarımsal Ürünler A.Ş yönetimi, Türkiye’de uzun vadeli plan yapmanın zorluğuna dikkate çekti.

Türkiye’nin fındık ihracatçıları listesinde her dönem ilk 10 içinde yer alan Gürsoy Tarımsal Ürünler A.Ş yönetimi, Türkiye’de uzun vadeli plan yapmanın zorluğuna dikkate çekti. İşletme, yeni yatırımlar için ekonomideki düzelmeye bağlı olarak hareket edecek.

Yeni tesis, yeni istihdam hedefi var   

Türkiye’nin fındık ihracatçıları listesinde her zaman ilk 10 içinde yer alan işletme ayrıca 400 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile de bir misyon üstlenmiş durumda. İşletme altyapısı böyle olunca kendilerini Karadeniz’de kalan en eski firma olarak tanımlayan Gürsoy Tarımsal ürünler A.Ş Yönetim Kurulu Başkan vekili Nejdet Gürsoy faaliyetlerine ve sektöre ilişkin bili verdi.

Gürsoy Tarımsal olarak tek düşüncelerinin ülke ve bölge kalkınması ve gelişmesi için yatırım yapmak olduğunu vurgulayan Gürsoy, “Yeni markalar üretmek ve istihdam yaratmak hedefimiz. Bunun için kurulacak olan Ordu 2. OSB’yi bekliyoruz” dedi. Yeni yatırım için “ekonomi düzelirse” koşulunu koyan başarılı iş adamının yeni yatırımlar için önceliği yeni Ordu Organize Sanayi Bölgesi olacak. Gürsoy, “OSB kamulaştırmaları yapılırsa Ordu’da bir OSB daha yapılacak. Biz buradan yer alıp bazı tesislerimizi oraya kaydırmayı ve daha modern koşullarda çalışmayı planlıyoruz. Daha çok katma değer ürünler imal ederek yeni mamul geliştirerek satmayı düşünüyoruz. Çünkü işlenmemiş fındık ve kavrulmuş fındık işleri artık dejenere oldu. Özellikle dış ticaretin son yıllarda birkaç global firmanın eline geçmesi de cabası” diye konuştu.

Sektörde güçbirliği yapmalıyız

“Sektörde büyük bir üretim kapasitesi varken siz yeni işletmeleri teşvik ederseniz sektörde canlılık çöker. Hal böyle olunca da Ordu’da geçmişte 55 olan fındık ihracatçısı sayısı 5’e düşer. Sektörde üreticiyi koruyan güçlü bir üretici birliğine ihtiyaç var. Önlem alınmazsa sektör yavaş yavaş global firmaların eline geçecek. Bunu önleyebilmek için ilgili kurumlar öncelikle teşvik politikalarını gözden geçirmelidir. İhracatta güç birliği yapabilmek ve bu dev global firmalarla mücadele edebilmek için devletin teşvik vermesi elbette gerekiyor. Ama ileri teknoloji ve enerji için destek verilmesi lazım. Bunların dışında bazı ülkelere kolay kolay fındık satamıyoruz. En büyük nedeni bu ülkelerdeki yüksek vergi duvarları. Koruyucu ithalat vergileri var. Bu vergilerin devletten devlete yapılan müzakerelerle ortadan kaldırılması gerekiyor. Tabi bu hususları ilgili bakanlıkların görevidir.” KARADENİZ EKONOMİ
26 Mart 2019 Salı 10:28:04 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,fındık,ihracatçı,tarım,plan


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.