Şirketlerden Haberler

Fındık üreticileri, TOMRA teknolojisini tercih ediyor
Fındık üreticileri, TOMRA teknolojisini tercih ediyor
Türkiye’nin lider fındık üreticilerinden Olam Progıda, 20 yılı aşkın süredir TOMRA gıda ayıklama makineleri ile verimliliğini ve ürün kalitesini koruyarak arttırıyor.

Türkiye’nin lider fındık üreticilerinden Olam Progıda, 20 yılı aşkın süredir TOMRA gıda ayıklama makineleri ile verimliliğini ve ürün kalitesini koruyarak arttırıyor.

Son olarak 2018’de TOMRA NIMBUS BSI+ makinelerini teslim alan Olam Progıda, gıda güvenliğine kattığı değer ve satış sonrası hizmetlerinden memnuniyet duyarak TOMRA ile yatırıma devam ediyor.

1989 yılında kurulan Olam, dünya çapında 22.000'den fazla müşterisine gıda ve endüstriyel hammadde tedarik ederek, tohumdan rafa çalışan lider global tarım şirketlerinden biri olarak hizmet veriyor. 66 ülkede kakao, kahve, kuruyemiş, fındık, susam, baharat, pirinç ve şeker gibi 18 ayrı platformun çoğunda liderlik pozisyonu ile çalışmalarına devam eden Olam, aynı başarısını Türkiye’de Progıda ile fındık endüstrisinde de sürdürüyor. Olam Progıda, Türkiye’nin en çok ihracat yapan fındık üreticisi olarak kazandıkları başarıda TOMRA Gıda’nın gelişmiş teknolojisinin de payı olduğuna değiniyor.

‘’18 ADET TOMRA AYIKLAMA MAKİNASI’’

Giresun, Ordu, Sakarya ve Gürcistan dahil olmak üzere dört ayrı fındık fabrikasında üretime devam eden Olam Progıda, 20 yıldır TOMRA Gıda’nın ayıklama teknolojilerini kullanıyor. Progıda’nın dört ayrı tesisinde toplam 18 adet TOMRA ayıklama makinesi bulunuyor.

Olam Progıda, natürel ekstra seçilmiş fındık ve kavrulmuş fındık, beyazlatılmış fındık, kavrulmuş ve kıyılmış fındık, fındık ezmesi gibi katma değerli ürünler sunuyor. Dünyanın ikinci büyük fındık ihracatçısı olduklarının altını çizen Olam Progıda Teknik Servisler ve Proje Müdürü Aykut Gören; “Türkiye, dünyadaki yıllık fındık üretiminin yüzde 70’ini karşılıyor. Yüzyıllardan beri Türkiye, dünya piyasalarına her zaman yeterli miktarda ve yüksek kaliteli fındık sunuyor. Türk fındığı, endüstriyel kullanım için de son derece uygun ancak tabi ki işlenme koşulları, en az üretim şartları kadar önemli. Olam Progıda olarak son teknoloji ile donattığımız modern entegre tesislerimizde fındık işliyoruz. Hatlarımızda bulunan TOMRA ayıklama makinelerinin performansı, verimliliğimize büyük katkı sağlıyor” diye belirtti.

Olam Progıda, başta Avrupa’da Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, İsviçre olmak üzere tüm dünya ülkelerine yıllık 32 bin tonun üzerinde işlenmiş fındık ihracatı yapıyor. 673 milyondan fazla kavanoz kakaolu Fındık kremasına yetecek kadar yıllık fındık ürettiklerini belirten Gören; “Fındık işletmeciliğinde geleneksel yöntemlerin dışına çıkıyoruz. Son teknolojiyi kullanıyoruz ve bu anlamda birçok yönden TOMRA ayıklama makinalarının avantajlarından faydalanıyoruz. TOMRA ile gıda güvenilirliğini garanti altına aldığımız gibi işletme maliyetlerimizde de faydalarını görüyoruz. Toplam çözümler olarak baktığımızda TOMRA’nın sağladığı yüksek fayda-maliyet tablosundan çok memnunuz” şeklinde açıkladı.

‘’SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA GÜVENLİĞİ’’

Fındık ihracatında lider konumda olan Olam Progıda, dünyanın en tanınmış markalarına gıda ürünlerini sunuyor. Bu nedenle iş stratejisinde sürdürülebilir gıda güvenliği ve yüksek kalite standardının sağlanması öncelik. Modern teknik ekipmanlarla dünya standardında üretim yapan tesislerinden çıkan ürünler tüm dünyada çikolata, şekerleme, pastacılık, dondurma ve kuruyemiş endüstrisinde kullanılıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Gören; “Dünyanın en büyük markaları için fındık tedariki sağlıyoruz ve tabi ki müşterilerimizin beklentileri yüksek olduğu için standartlarımız önemli. Tarladan aldığımız ürün, önce kırma fabrikalarına gidiyor. Kabuk kırma işlemi öncesi ve sonrasında, ürün içerinde ciddi miktarda yabancı madde bulunuyor. Gıda güvenliğine başladığımız ilk adım, TOMRA ekipmanları ile oluyor. İstenmeyen maddeleri, TOMRA ile ayıklıyoruz. Ayıklama işlemini, 24 saat boyunca aynı performans ile yapabildiğimiz için verimliliğimiz de artıyor. Bu nedenle alanında lider TOMRA ile tesislerimizi donatıyor olmak bizim için kaçınılmaz” diye belirtti.

Olam Progıda, BEST Sorting ile başlayan TOMRA işbirliklerinde son olarak NIMBUS BSI+, ayıklama makinelerini teslim almıştı. Kullanıcı dostu yazılımı ile gelişmiş BSI+ teknolojisi, yalnızca yabancı maddeleri değil, fındığa özel kusurları da tanımlayarak görsel düzensizlikleri de algılıyor.

BSI+ modülü, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+ modülü, yakın kızılötesi spektrum kullanarak insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ürün kusurlarını tanımlıyor. Bu özellik ayıklayıcıyı, böcek yeniği, çürük, renk bozuklukları, kör ve küflü taneler dahil olmak üzere fındık, fıstık, badem ve diğer kabuklu yemişlerdeki kusurları tespit etmede pazar lideri yapıyor.

‘’TOMRA DEĞER KATIYOR’’

Kabuklu yemiş üreticileri, NIMBUS BSI+'ı kullanarak daha yüksek verim, daha doğru hata tespiti ve tek seferde 'birinci sınıf' kalite ürün sağlıyor.

Türk fındıkçısının global pazarda güvenilir bir tedarikçi konumunda olduğuna değinen Aykut Gören; “Bu noktada TOMRA’nın da değer kattığını düşünüyoruz. Uluslararası birçok müşterimizi tesislerimizde misafir ediyoruz, ürünlerimizi birlikte test ediyoruz. Tesislerimizde TOMRA ayıklama makinelerini kullanmamızdan onlar da çok memnun. Sonuçta TOMRA’nın teknolojisine ve ürünlerine duyulan bir güven var” diye belirtti.

‘’NIMBUS BSI+ ÖZEL YAZILIM’’

NIMBUS BSI+’ın özel yazılımı, bir ürünün biyometrik imzasını oluşturmada kullanıcı deneyimini daha da arttırma, BSI teknolojisinin operatörler için kullanımı daha kolay hale getirme, daha az eğitim ve kaynak yatırımı gerektirme gibi avantajlarıyla gıda üreticilerine birçok fayda sağlıyor. Geliştirilmiş kullanıcı dostu ara yüz ile sunulan daha fazla giriş seçeneği ve esneklik sayesinde müşteriler, ayıklama makinelerini kendi gereksinimlerini karşılayacak şekilde daha hızlı ve kolay kullanabiliyor. Aykut Gören, ayıklama makinelerinin kolay kullanım ile yüksek performans sağlamasından memnuniyetlerini belirterek; “Fabrikamızdaki üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretiliyor. Bu konuda TOMRA en büyük çözüm ortağımız oluyor. Her türlü sınıflandırmayı kendimiz makinelerimizle çok kolay yapabiliyoruz” dedi.

Gören, kullanım kolaylığının yanı sıra TOMRA’nın yüksek çalışma kapasitesinden çok memnun olduklarını belirtiyor; “TOMRA ile bunca yıldır hatlarımızı durduracak düzeyde hiçbir sorun yaşamadık. Arada küçük aksaklıklar olsa da TOMRA satış sonrası hizmetleri, hattın devam etmesini hızlıca sağlayabiliyor. Günlük sıkıntımız olduğunda bile hemen birlikte çözümleyebiliyoruz. Bu kadar yakın ilişkilerin olması ve hızlı çözümler geliştirilmesi bizim için çok önemli bir kriter” dedi.

‘’TOMRA’YA YATIRIMI GERİ ALIYORUZ’’

Yatırımın geri dönüşünü hesaplarken hatların kapasitesinin önemine değinen Gören; “Ortalama iki ila üç yıl arasında TOMRA’ya yaptığımız yatırımı geri alıyoruz” diye belirtti.

TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, konu ile ilgili olarak; “NIMBUS BSI+, kabuklu yemiş sektöründe global anlamda kendini kanıtlamış bir teknoloji; yazılım alanındaki üstünlüğümüzü de mekanik geliştirmelerle pekiştiriyoruz. Mini aralıklı hava tabancaları sayesinde her kalibre üründe kusurların ayıklanması daha hassas hale getiriliyor, çıkıntının içindeki iyi tane miktarı ciddi oranda azaltılıyor ve daha yüksek verim elde ediliyor. Böylece makinemiz, tesislerin daha verimli çalışmasına, daha kaliteli ürün elde etmesine, ürün israfının en aza indirilmesine ve karlılığın en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı oluyor” diye açıkladı.

 
15 Nisan 2019 Pazartesi 11:27:13 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,olam progıda,fındık,üretici,tomra


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.