Şirketlerden Haberler

Fındık üreticileri, TOMRA teknolojisini tercih ediyor
Fındık üreticileri, TOMRA teknolojisini tercih ediyor

Türkiye’nin lider fındık üreticilerinden Olam Progıda, 20 yılı aşkın süredir TOMRA gıda ayıklama makineleri ile verimliliğini ve ürün kalitesini koruyarak arttırıyor.

Son olarak 2018’de TOMRA NIMBUS BSI+ makinelerini teslim alan Olam Progıda, gıda güvenliğine kattığı değer ve satış sonrası hizmetlerinden memnuniyet duyarak TOMRA ile yatırıma devam ediyor.

1989 yılında kurulan Olam, dünya çapında 22.000'den fazla müşterisine gıda ve endüstriyel hammadde tedarik ederek, tohumdan rafa çalışan lider global tarım şirketlerinden biri olarak hizmet veriyor. 66 ülkede kakao, kahve, kuruyemiş, fındık, susam, baharat, pirinç ve şeker gibi 18 ayrı platformun çoğunda liderlik pozisyonu ile çalışmalarına devam eden Olam, aynı başarısını Türkiye’de Progıda ile fındık endüstrisinde de sürdürüyor. Olam Progıda, Türkiye’nin en çok ihracat yapan fındık üreticisi olarak kazandıkları başarıda TOMRA Gıda’nın gelişmiş teknolojisinin de payı olduğuna değiniyor.

‘’18 ADET TOMRA AYIKLAMA MAKİNASI’’

Giresun, Ordu, Sakarya ve Gürcistan dahil olmak üzere dört ayrı fındık fabrikasında üretime devam eden Olam Progıda, 20 yıldır TOMRA Gıda’nın ayıklama teknolojilerini kullanıyor. Progıda’nın dört ayrı tesisinde toplam 18 adet TOMRA ayıklama makinesi bulunuyor.

Olam Progıda, natürel ekstra seçilmiş fındık ve kavrulmuş fındık, beyazlatılmış fındık, kavrulmuş ve kıyılmış fındık, fındık ezmesi gibi katma değerli ürünler sunuyor. Dünyanın ikinci büyük fındık ihracatçısı olduklarının altını çizen Olam Progıda Teknik Servisler ve Proje Müdürü Aykut Gören; “Türkiye, dünyadaki yıllık fındık üretiminin yüzde 70’ini karşılıyor. Yüzyıllardan beri Türkiye, dünya piyasalarına her zaman yeterli miktarda ve yüksek kaliteli fındık sunuyor. Türk fındığı, endüstriyel kullanım için de son derece uygun ancak tabi ki işlenme koşulları, en az üretim şartları kadar önemli. Olam Progıda olarak son teknoloji ile donattığımız modern entegre tesislerimizde fındık işliyoruz. Hatlarımızda bulunan TOMRA ayıklama makinelerinin performansı, verimliliğimize büyük katkı sağlıyor” diye belirtti.

Olam Progıda, başta Avrupa’da Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, İsviçre olmak üzere tüm dünya ülkelerine yıllık 32 bin tonun üzerinde işlenmiş fındık ihracatı yapıyor. 673 milyondan fazla kavanoz kakaolu Fındık kremasına yetecek kadar yıllık fındık ürettiklerini belirten Gören; “Fındık işletmeciliğinde geleneksel yöntemlerin dışına çıkıyoruz. Son teknolojiyi kullanıyoruz ve bu anlamda birçok yönden TOMRA ayıklama makinalarının avantajlarından faydalanıyoruz. TOMRA ile gıda güvenilirliğini garanti altına aldığımız gibi işletme maliyetlerimizde de faydalarını görüyoruz. Toplam çözümler olarak baktığımızda TOMRA’nın sağladığı yüksek fayda-maliyet tablosundan çok memnunuz” şeklinde açıkladı.

‘’SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA GÜVENLİĞİ’’

Fındık ihracatında lider konumda olan Olam Progıda, dünyanın en tanınmış markalarına gıda ürünlerini sunuyor. Bu nedenle iş stratejisinde sürdürülebilir gıda güvenliği ve yüksek kalite standardının sağlanması öncelik. Modern teknik ekipmanlarla dünya standardında üretim yapan tesislerinden çıkan ürünler tüm dünyada çikolata, şekerleme, pastacılık, dondurma ve kuruyemiş endüstrisinde kullanılıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Gören; “Dünyanın en büyük markaları için fındık tedariki sağlıyoruz ve tabi ki müşterilerimizin beklentileri yüksek olduğu için standartlarımız önemli. Tarladan aldığımız ürün, önce kırma fabrikalarına gidiyor. Kabuk kırma işlemi öncesi ve sonrasında, ürün içerinde ciddi miktarda yabancı madde bulunuyor. Gıda güvenliğine başladığımız ilk adım, TOMRA ekipmanları ile oluyor. İstenmeyen maddeleri, TOMRA ile ayıklıyoruz. Ayıklama işlemini, 24 saat boyunca aynı performans ile yapabildiğimiz için verimliliğimiz de artıyor. Bu nedenle alanında lider TOMRA ile tesislerimizi donatıyor olmak bizim için kaçınılmaz” diye belirtti.

Olam Progıda, BEST Sorting ile başlayan TOMRA işbirliklerinde son olarak NIMBUS BSI+, ayıklama makinelerini teslim almıştı. Kullanıcı dostu yazılımı ile gelişmiş BSI+ teknolojisi, yalnızca yabancı maddeleri değil, fındığa özel kusurları da tanımlayarak görsel düzensizlikleri de algılıyor.

BSI+ modülü, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+ modülü, yakın kızılötesi spektrum kullanarak insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ürün kusurlarını tanımlıyor. Bu özellik ayıklayıcıyı, böcek yeniği, çürük, renk bozuklukları, kör ve küflü taneler dahil olmak üzere fındık, fıstık, badem ve diğer kabuklu yemişlerdeki kusurları tespit etmede pazar lideri yapıyor.

‘’TOMRA DEĞER KATIYOR’’

Kabuklu yemiş üreticileri, NIMBUS BSI+'ı kullanarak daha yüksek verim, daha doğru hata tespiti ve tek seferde 'birinci sınıf' kalite ürün sağlıyor.

Türk fındıkçısının global pazarda güvenilir bir tedarikçi konumunda olduğuna değinen Aykut Gören; “Bu noktada TOMRA’nın da değer kattığını düşünüyoruz. Uluslararası birçok müşterimizi tesislerimizde misafir ediyoruz, ürünlerimizi birlikte test ediyoruz. Tesislerimizde TOMRA ayıklama makinelerini kullanmamızdan onlar da çok memnun. Sonuçta TOMRA’nın teknolojisine ve ürünlerine duyulan bir güven var” diye belirtti.

‘’NIMBUS BSI+ ÖZEL YAZILIM’’

NIMBUS BSI+’ın özel yazılımı, bir ürünün biyometrik imzasını oluşturmada kullanıcı deneyimini daha da arttırma, BSI teknolojisinin operatörler için kullanımı daha kolay hale getirme, daha az eğitim ve kaynak yatırımı gerektirme gibi avantajlarıyla gıda üreticilerine birçok fayda sağlıyor. Geliştirilmiş kullanıcı dostu ara yüz ile sunulan daha fazla giriş seçeneği ve esneklik sayesinde müşteriler, ayıklama makinelerini kendi gereksinimlerini karşılayacak şekilde daha hızlı ve kolay kullanabiliyor. Aykut Gören, ayıklama makinelerinin kolay kullanım ile yüksek performans sağlamasından memnuniyetlerini belirterek; “Fabrikamızdaki üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretiliyor. Bu konuda TOMRA en büyük çözüm ortağımız oluyor. Her türlü sınıflandırmayı kendimiz makinelerimizle çok kolay yapabiliyoruz” dedi.

Gören, kullanım kolaylığının yanı sıra TOMRA’nın yüksek çalışma kapasitesinden çok memnun olduklarını belirtiyor; “TOMRA ile bunca yıldır hatlarımızı durduracak düzeyde hiçbir sorun yaşamadık. Arada küçük aksaklıklar olsa da TOMRA satış sonrası hizmetleri, hattın devam etmesini hızlıca sağlayabiliyor. Günlük sıkıntımız olduğunda bile hemen birlikte çözümleyebiliyoruz. Bu kadar yakın ilişkilerin olması ve hızlı çözümler geliştirilmesi bizim için çok önemli bir kriter” dedi.

‘’TOMRA’YA YATIRIMI GERİ ALIYORUZ’’

Yatırımın geri dönüşünü hesaplarken hatların kapasitesinin önemine değinen Gören; “Ortalama iki ila üç yıl arasında TOMRA’ya yaptığımız yatırımı geri alıyoruz” diye belirtti.

TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, konu ile ilgili olarak; “NIMBUS BSI+, kabuklu yemiş sektöründe global anlamda kendini kanıtlamış bir teknoloji; yazılım alanındaki üstünlüğümüzü de mekanik geliştirmelerle pekiştiriyoruz. Mini aralıklı hava tabancaları sayesinde her kalibre üründe kusurların ayıklanması daha hassas hale getiriliyor, çıkıntının içindeki iyi tane miktarı ciddi oranda azaltılıyor ve daha yüksek verim elde ediliyor. Böylece makinemiz, tesislerin daha verimli çalışmasına, daha kaliteli ürün elde etmesine, ürün israfının en aza indirilmesine ve karlılığın en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı oluyor” diye açıkladı.

 15 Nisan 2019 Pazartesi 11:27:13 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,olam progıda,fındık,üretici,tomra


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.