Şirketlerden Haberler

“Hedef 6 Milyonluk Yatırım”
“Hedef 6 Milyonluk Yatırım”
Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, yeni sezona 6 milyonluk yeni yatırımla girmeye hazırlandıklarını söyledi.

Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, yeni sezona 6 milyonluk yeni yatırımla girmeye hazırlandıklarını söyledi.

Fındık sektörünün köklü firmalarından Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, “ Yeni sezona kapasiteyi artırarak girmeye hazırlanıyoruz. Hedef burada 6 milyonluk yatırım yapmak.” dedi. İsmet Erçal, fındık sektöründe yaşanan istikrarsızlıkların üreticiden, bu işin ticaretini yapanlara kadar yansıdığını belirterek Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne özel şu açıklamaları yaptı:

“ÜRETİCİ BAHÇEYE GİRMEDEN FİYATI BİLMELİDİR”

“Erçal Fındık olarak, Zonguldak’ta ki fabrikamızın kapasitesini artırma kararı aldık. Toplamda 6 milyonluk bir yatırımı yeni sezona hazır hale getireceğiz. Türkiye fındık sektöründe önemli kazanımlara sahip. Biz bu gücü üretimden kaliteye, rekolte ve fiyat istikrarına kadar sağlamalıyız. Fındıkta küresel ısınma ve iklim değişikliklerinden ülkemiz etkilenmiş ve çok rekolteli yıllar geride kalmıştır. Fındıkta Avrupa’nın istediği rekolte ve fiyat istikrarıdır. Dünya’nın en fazla fındığını üreten ülke olarak, bu gücümüzü zaman varken kullanmazsak eğer yakın gelecekte bize karşı Amerika ve Avrupa’nın oyunları artar, Türk fındığına engel koymaya kalkarlar ve güçlüyken güçsüz duruma düşeriz. Ancak böyle bir lüksleri bugün için yok. Çünkü dünyanın en kaliteli ve en verimli fındığını Türkiye olarak biz üretiyoruz. Dünya genelinde üretilen fındıklar, çikolata firmalarının işini görmüyor. Biz Türkiye olarak kazanımlarımızı korursak Avrupa bu gerçeğin farkında olduğu için Türk fındığını el üstünde tutmaya devam edecektir. Ulusal Fındık Çalıştayı’nda konuşulanlar, eğer konuşulduğu yerde kalır, fındık üreticisi güçlü tutulmaz ve bahçeye girmeden mahsulün fiyatını bilmezse burada kaybeden Türkiye olacaktır.”

“GEÇMİŞ, BAŞARI OLARAK ANLATILMAMALI”

“Buradan şunu net söylemek gerekir, ülkemize en son 2012 yılında fındıktan 3 milyar dolar döviz girmiş. Bugün aradan 7-8 sene geçmiş. Biz ülkemize 2,5 milyar doları başarı olarak anlatmaya kalkmamalı ve yakın gelecekte fındıktan ülkemize 5-10 milyar dolar nasıl döviz getirebiliriz, bunun şartlarını ortaya koymalı, bunları tartışmalıyız. Bugün başkaları fındıktan 15 milyar dolar kazanıyorsa, biz ülke olarak fındığı çuvaldan çıkaramamış ve daha fazla katma değer oluşturamamışız demektir.”

“UCUZ TARIM KREDİSİ SAĞLANMALIDIR”

Türk fındık ihracatçısı çok değerli işler yapıyor.  Modern tesisler Avrupa’da dahi yok. Ancak biz ülke olarak fındıktaki gücümüzü, ülkemize daha fazla döviz getirerek kullanmalıyız. Güçlü alıcıların olduğu yerde, güçlü satıcılar ve güçlü üreticiler olmak zorundadır. Bu altyapı eksikliklerinin Tarım Bakanlığı tarafından giderilmesi, Türk fındığının geleceği açısından büyük önem arz ediyor. Bugün ülkemiz kotasında fındık olan 15 borsanın tamamında lisanslı depoculuk faaliyetine geçmeli, seans salonları açmalı, üreticiye değerli evrak; çek ve senet verilerek ucuz tarım kredisi sağlanmalıdır.” KARADENİZ EKONOMİ

ERÇAL FINDIKTAN YENİ ÜRÜN "KAKAOLU FINDIK EZMESİ"

Kumru ilçesi esnaflarından Erçal Fındık tarafından imal edilen yeni kakaolu fındık ezmesi, raflarda yerini aldı.

 
14 Mayıs 2019 Salı 09:23:02 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,erçal fındık,ismet erçal,yatırım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Fındığın içi kadar kabuğu da ekonomiye değer katacak’’

“Fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadık.Türkiye’de fındık üretiminde ilk sıralarda yer alan ilimizde fındığın içi olduğu kadar kabuğu da ekonomiye katma değer katacak.’’

Haberin Devamını Oku

Safranbolu’ya ilk ‘Kahve Müzesi’ açıldı

Türk kahvesini gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde Türkiye'nin ilk Kahve Müzesi açıldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.