Şirketlerden Haberler

Yaşar Group rotasını Hindistan’a çevirdi
Yaşar Group rotasını Hindistan’a çevirdi
Latin Amerika, Peru, Kolombiya, Ekvador,  Rusya ve İtalya gibi ülkelerin yanı sıra yeni pazar araşışını sürdüren Yaşar Group ihracat için Hindistan’ı mercek altına aldı.

Hindistan pazarı Türk ihracatçılarını iştahlandırıyor

Aynı zamanda Türkiye Hindistan İş Adamları Derneği Başkanı olan Yaşar Group CEO’su Polatcan,” İki yıl önce dış ticaretteki açığı gidermek için bu ülkeye ihracat amaçladık.  Ankara’daki Hindistan Büyükelçiliği ile olumlu görüşmelerimiz var. Yatırım yapabilecek iş adamları ile görüşüyoruz.” dedi.

 

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’ olarak bu hafta dünyanın lider makine üreticilerinden biri olan Yaşar Makine’yi de bünyesinde barındıran Yaşar Group CEO’su Mustafa Polatcan’ı ziyaret ettik.  Makine imalatından enerji sektörüne, turizmden gıda, inşaat ve dış ticarete pek çok alanda faaliyet gösteren grubun tepe ismi, ekonomik gelişmeleri en iyi değerlendirecek isimlerden biri olarak karşımızdaydı. Biz sorduk o anlattı.

-Sizi ve Yaşar Group’u okurlarımıza tanıtmadan önce genç ve deneyimli bir işadamı olarak kriz zamanlarında ne yapılması gerektiğini bir cümle ile özetlemenizi istesek ne söylerdiniz?

-Hoşunuza gidecek bir cevap vereyim… Genel ekonomide işler kötüye gittiğinde reklama olan ihtiyaç daha da artacaktır.

-Öncelikle “dünyanın lider makine üreticisi” olarak bilinen Yaşar Makine ile sohbetimize başlayalım. Dünü bugünü ve geleceği için neler söylersiniz?

1969 yılında girişimci hizmet politikasını kendisine ilke edinerek imalat sektöründe faaliyetlerine başlayan fabrikamız, 60 bin metrekare kapalı alan ve 90 bin metrekare açık alanda kurulu üretim tesislerinde, 150’yi aşkın deneyimli kadrosuyla, çeltik ve pirinç işleme makineleri, fındık işleme makineleri, beton taşıyan transmikser araç üstü ekipmanları ve tahıl taşıma ekipmanları imalatı alanında faaliyet göstermektedir.

-Yaklaşık 50 yıllık deneyimde hep üzerine koyarak büyümeyi başarmak nasıl bir duygudur?

Kurulduğu yıllardan itibaren sürekli kendini yenileyen bir işletme olduk. Günün değişen koşullarında makine parkurunu bilgisayar kontrollü tezgâhlarıyla zenginleştirdik. İşlenecek ürün kalitesini test ederek, standart prosesler veya ürüne dayalı özel prosesler oluşturup nihai ürünün en verimli bir şekilde işlenebilmesi sağladık. Biz bunları yapınca başarı da kendiliğinden geldi ve yaptığımız işten büyük mutluluk duyduk.

-Belli ki işiniz gereği teknolojiyi yakın takip ediyorsunuz. Buna yönelik yatırımlar ve çalışmalar yapıyorsunuz…

Tabi ki… AR-GE çalışmalarına yapılan yatırımlar ile yeni projelere aralıksız devam ediyoruz. Örneğin, pirincin en kaliteli bir şekilde işlenebilmesi için Edirne’nin İpsala ilçesinde kurmuş olduğumuz çeltik ve pirinç işleme tesisinde makinaların performansını, kapasitesini, verimliliğini ve ömür testini, gerçek bir ürün akış prosesi içerisinde kontrollerden geçirmekte ve seri üretim hattına alarak üretim yapmaktayız. Üretmiş olduğumuz makinelerin sağlam gövde yapısı, sorunsuz ve seri çalışma özellikleri, ileri teknolojiye sahip makine parkımızda her biri alanında uzman kadrosu ve sağladığı teknik servis ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçladık.

-Bir aile şirketisiniz bildiğimiz kadarıyla… İşleri nasıl yönetiyorsunuz?

Evet… Üç kardeşiz. İkinci kuşak olarak işin başındayız. Üçüncü kuşak da arkamızdan geliyor. Her şeyi ben yapacağım her şeyi bana sorun doğru bir mantık değil. Önce bunu kurguladık kendi bünyemizde. Biz işadamıyız. Bakışımız stratejimiz ihtiyaca cevap vermektir.

-Hep müşteri memnuniyetini önde tutmak başarının bir göstergesi midir?

Öyle bir iş yapmalısınız ki teşekkür edilmeli size. O iş esnasında birinin işini görüp memnuniyetini aldığımızda çok mutlu oluyoruz.

-Fındık patozu örneğinde olduğu gibi mi?

Tabi ki… Bundan yıllar önce fındık işlemek insanların çilesiydi. 70’lerden önce Mayıs ayına kadar fındık elle ayıklanırdı. Neredeyse bir yıl boyunca. Türkiye’nin ilk fındık patozunda rahmetli babamın emeği var. Bu alanda biz Türkiye’nin en iyi ihracatçısıyız. Bunu İtalya’ya ihraç ettik. 

-İhracatta hangi daha pazarda daha aktifsiniz?

En iyi pazarımız Latin Amerika. Peru, Kolombiya, Ekvador pirinç üretiminde oldukça iyi. Rusya’ya ciddi bir ihracatımız var. Az önce belirttiğim gibi fındıkta da İtalya’ya makine ihracatı yapıyoruz.

-Yaşar Group altında çok farklı sektörde iş yapan firmalar var ve Yaşar Makine bunlardan bir tanesi. Diğerleri nelerdir?

10 farklı sektörde faaliyetimiz var. Akaryakıt, otel, pirinç fabrikası, rüzgârenerji üretim santralleri var. Toplam 500 çalışanı ve 6 ayrı ülkede şirketi olan bir grup şirketiyiz.

-Sizce büyümek nasıl bir kavramdır?

Ortada bir büyüme ihtiyacı varsa iş yapıyorsunuz demektir. İş yapıyorsanız da para kazanıyorsunuz anlamına gelir. Para kazanılırsa sorun çözülür.

-Burada da bir strateji vardır mutlaka.

Tek alanda büyümenin sakıncaları olabilir. O nedenle birkaç alanda farklı lokasyonlarda büyümeyi tercih ettik. Birbirini destekleyen yük olmayacak yatay geçişlerle. Turizm sektöründe Samsun Atakum’da B&C Hotel, 4 yıldızlı 40 odalı… Bir de inşaat halinde Keşan’da 100 odalı iki blok halinde. Bir blok otel odası diğer blok studio daire şeklinde projelendirdik.Restoran işinde Hatır Kahvesi ile franchise anlaşması yaptık. Gıda sektöründe İpsala’daki pirinç fabrikamız Türkiye’nin pirinç fabrikası yapan tek firması. Dünyada ise ilk 10 içinde yer alıyoruz.

-Bir yandan dünyanın işini yaparken diğer yandan da ülke koşullarını göz ardı edemeyiz. 2018’in ikinci yarısındaki dalgalanma sonrası yaşanan krizden çıkış konusunda ülke ekonomisi hakkındaki görüşlerinizi önemsiyoruz. Çıkış yolu olarak neler söylersiniz?

Şu anda adeta kumda giden bir araç gibiyiz. Az yol alıp çok yakıt kullanıyoruz ve durmaktan korkuyoruz. Durmayacağız. Belki yavaş gidip çok enerji harcayacağız ama bu kumdan çıkacağız. Daha çok çalışıp, giderleri biraz kısıp lüks tüketimden kaçınarak daha çok pazar araştırması yaparak, fuarlara katılarak ve her zaman bir reklam bütçesi ayırarak krizden çıkabiliriz. Bu noktada biz umutluyuz. Dış güçlerin uyguladığı baskıyı ve krizleri görüyoruz. Güç birlikleri yaparak aşacağız.Ülke ekonomisinin ihracata yönelik olması gerekiyor.Kendi içimizde alıp satarak bir şey kazanamayız. 2000’lerin başında bu kararı aldık ve 20 yıldır buna yönelik çalışıyoruz. Yaşar Group olarak beş ekibimiz şu anda dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış durumda. Pazar araştırması için ne alıp satabiliriz makinelerimizi nasıl geliştiririz. Fiyat ve teknoloji araştırmaları yapıyoruz.

-Güçbirlikleri oluşturmada ne tür projeler geliştirdiniz?

Kesinlikle birlikte olmalıyız. Bu konuda başarılı ortaklıklar da kurdum. Ayrıca kısa adı TURINDO olan Türkiye-Hindistan İşadamları Derneği başkanıyım. 

s-Türkiye-Hindistan İşadamları Derneği’nde kimler var?

Birbirinden değerli 25 firma var. Çorum’dan un fabrikası imalatı yapan Uğur Makine üyelerimiz arasında. Türkiye’nin en iyi gümrük ve mali müşavirleri de. Türkiye’deki imalatçıların ürünlerini oraya uygun üretmek ve o pazarı kazanmak istiyoruz. 20 yıllık ihracatçı olarak ben çok geç keşfettim, iki yıldır ihracat yapıyorum. Orada dünya nüfusunun dörtte biri yaşıyor. Turizm acentaları var üyelerimiz arasında. Bir araya geldiğimizde ciddi know-how elde ediyoruz. Tam anlamıyla business bir dernek oluşturduk o çatı altında. İstanbul’dan dış dünyaya açılıyoruz. TURİNDO üyelerimizin tamamının toplamda 3 bine yakın çalışanı var. Ortak noktamız daha iyiye gitmek ülke ihracatını artırmak.

-Bu bağı nasıl oluşturdunuz?

Hindistan’la bir bağım yoktu. Ekonomik büyümesi ve bizim pazara uygun üretim ve tüketimleri olması ayrıca bu ülkeye yapılan dış ticarette aleyhimize oluşan açığı gidermek için o ülkeye daha çok ihracat amaçladık. O nedenle bu ülkeye ihracat yapması olası insanlarla bir araya geldik. Ankara’daki Hindistan büyükelçiliği ile olumlu görüşmelerimiz var. Hindistanlı iş adamlarından burada yatırım yapabilecek işadamlarıyla görüşüyoruz. Ortak bir yapı nasıl oluşturabiliriz bu konuya kafa yoruyoruz.

-Aslında nüfus olarak baktığımızda büyük bir pazar değil mi Hindistan?

Bir milyar 250 milyon kişilik bir pazardan bahsediyoruz. Ve o ülkenin yüzde 5’u çok ama çok zengin. Bu oran bizim ülke nüfusumuz kadar tüketim de üretim de var. İşimize yarayanları alıp onlarında ihtiyaçlarını giderecek ürünleri bizden almasını sağlayabiliriz ki oraya ihracatı artırmanın yöntemlerini araştırmalıyız.

-Son olarak sürdürülebilir başarı için önerileriniz ne olur? diye soralım.

Ben değil biz demeyi öğrenmeliyiz. Önce doğru partner bulup onunla devam etmek isteriz. Yapılacak o kadar çok iş var ki. Gümrüğe gidip oturup bakın. Binlerce ürün giriyor ülkeye. Biz de kendi başarı hikâyelerimizi kendimiz yaratmalıyız. İşveren aslında her şeyi bilemez. Benim işletmemde benden daha akıllı, daha bilen olmalı. Benim eğitimim makine. Dolayısıyla hidrolik ve elektrikte iddialı olamamam ama o alanın en iyi isimleriyle çalışmalıyım.
08 Temmuz 2019 Pazartesi 09:38:51 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yaşar group,ihracat


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.